Jump to content

Βοηθειαα Αρρωστο Νεον Τετρα Νομιζω


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : προχθες πηγα και αγορασα 5 νεον τετρα για το ενυδρειο μου σημερα παρατηρησα οτι ενα απο τα καινουρια νεον εχει παραφουσμωμενη κοιλια με κοκκινες σταλες σαν αιμα τρωει κανονικα ειναι δραστηριο και μαζι με το κοπαδι

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:90

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):Εξωτερικο φιλτρο (δικης μου κατασκευης) χωριτικοτητα 15 λιτρων μεσα εχει σφουγγαρι υαλοβαμβακα ανθρακα και μακαρονι

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):2 εβδομαδες στρωσιμο , 3 εβδομαδες με ψαρια συνολο 5 εβδομαδες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 μονομαχος 9 νεον τετρα

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):2 φορες την ημερα με τριμμενες νιφαδες στο νερο βρυσης ριχνω aquatan sera και καθε με καθε αλλαγη νερου (καθε τρεις εβδομαδες) sera nitrivec

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7.2-7.6

- KH: 6d-10d

- GH: >7d

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): ?

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):10

- Θερμοκρασία:29.5

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: οχι

-Strips: ναι της jbl easy test

-Ηλεκτρονικά: μονο το θερμομετρο

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: neon tetra

- Ιστορικό Ψαριού: ?

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): προισμενη κοιλια περιττωματα ? το χρωμα του φυσιολογικο μεχρι την κοιλια του που αρχιζει να κοκκινιζει σε μερικα σημεια σαν αιμα ή φλεβες ορεξατο τρωει κανονικα αναπνοη κανονικη δεν αναζητα οξυγονο κινειτε κανονικα

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: πριν 2 εβδομαδες οταν πηρα τα πρωτα 5 νεον τα δυο απο αυτα ειχανε σαπισμενη ουρα και το ενα ειχε νεον τετρα disease μολις το συνειδητοποιησα το εβαλα σε ενα μικροτερο ενυδρειο που ειχα 25 λιτρων. του εκανα θεραπεια με αλατι για ενυδρεια και αργοτερα με sera baktopur πεθανε εχθες το πρωι. το αλλο ομως με την σαπια ουρα ζει και βασιλευει και η ουρα του ειναι μια χαρα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) τιποτα

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

post-50044-0-14318500-1347979449_thumb.jpg το αρρωστο νεον

post-50044-0-08092200-1347979486_thumb.jpg το ενυδρειο μου

ΥΣ δεν μπορεσα να βγαλω καλυτερες :/

Έγινε επεξεργασία - annako
Link to comment
Share on other sites

κατέβασε σιγα σιγα τη θερμοκρασια φιλε μου, θα πρέπει να είσαι έως 27 περίπου το μέγιστο για το καλοκαιρι και 25- το χειμωνα, ωστε να βοηθησεις τα υπόλοιπα..

Link to comment
Share on other sites

και πως θα το κανω αυτο?? Υ.Σ. λεφτα δεν υπαρχουν για ανεμιστηρακι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...