Jump to content

Bιολογικο φιλτρο..


maikl

Recommended Posts

-Καλη χρονια και χρονια πολλα σε ολους..Παει ενας μηνας και παραπανω οταν εγινε η ζημια..Βαζοντας το χερι μου μεσα στο μαυρο πλαστικο καλυμα του φιλτρου για να ξεκολησω τον κυκλοφορητη μου ξεκολησε (το πλαστικο κουτι-με 3 διαμερισματα) με αποτελεσμα να τρεχω να βρω φιλτρο και να μη φτανω..(το ενυδρειο μου κοινωνικο-φυτεμενο) :thumbup:

-Τελικα να μη τα πολυλογω κατεληξα σε μια φτηνη και ''καλη'' λυση/EHEIM 2010,το οποιο κανει για λιτρα του ενυδρειου μου.Το ''σαρακι'' ομως με ετρωγε-ηθελα ενα βιολογικο φιλτρο. :)

Μετα κοπων και βασανων καταφερα και βρηκα σιλικονη καταληλη για ενυδρεια.Το προβλημα μου ομως ηταν το πως θα το κολουσα..Εκανα λοιπον το εξης.Αγορασα ενα τζαμι κομενο στις διαστασεις του πλαινου τζαμιου και αφου εγιναν οι απαραιτητες μετρησεις κολησα το μαυρο πλαστικο κουτι πανω του! :excl:

-Τωρα σκεφτομαι να το αφησω για κανα δυο μερες να στεγνωσει και μετα να το τοποθετησω.Ηδη προμηθευτικα SubstratPro.Ερωτησεις.

-Στο ά διαμερισμα μπαινει ο θερμοστατης.Στο ΄β βαζω πανω-πανω το μπλε σφουγγαρι που ειχε απο τη ''μαμα''

,ακολουθει το SubstratPro και στο ΄γ ο κυκλοφορητης?

-Πρεπει να βαλω και υαλοβαμβακα πανω απο το μμπλε σφουγγαρι ή δεν ειναι απαραιτητο πλεον?

-το SubstratPro ειναι 1 λιτρο.Το βαζω ολο? και αν ναι πειραζει αν ο κυκλοφορητης δεν ειναι στον πατο του μαυρου κουτιου(στο ΄γ διαμερισμα) αλλα πιο πανω?

-τα φιλτρα θα δουλευουν μαζι για ποσο διαστημα και με τι ροη?,με δεδομενο οτι το υπαρχον εσωτερικο ΕHEIM 2010 ''πιανει'' τα 500 λιτρα/ωρα και ο κυκλοφορητης (EHEIM compact 600)"πιανει'' ταα 600 λιτρα/ωρα.(και τα δυο εχουν ρυθμιστη ροης)

Σας ευχαριστω εκ των προτερων (αν και σας ζαλισα) :wub:

Link to comment
Share on other sites

-Στο ά διαμερισμα μπαινει ο θερμοστατης.Στο ΄β βαζω πανω-πανω το μπλε σφουγγαρι που ειχε απο τη ''μαμα''

,ακολουθει το SubstratPro και στο ΄γ ο κυκλοφορητης?

Σωστος!!!

-Πρεπει να βαλω και υαλοβαμβακα πανω απο το μμπλε σφουγγαρι ή δεν ειναι απαραιτητο πλεον?

θα σου κανει ακομα καλυτερο μηχανικο καθαρισμο.

το SubstratPro ειναι 1 λιτρο.Το βαζω ολο?

Οσο περισσοτερο βιολογικο υλικο,τοσο καλυτερη βιολογικη ισορροπια!!!

πειραζει αν ο κυκλοφορητης δεν ειναι στον πατο του μαυρου κουτιου(στο ΄γ διαμερισμα) αλλα πιο πανω?

Αν δεν "ξενεριζει" κανενα προβλημα!!!

-τα φιλτρα θα δουλευουν μαζι για ποσο διαστημα και με τι ροη?,

καλο ειναι να δουλευουν με πληρη ροη για καμια 20αρια μερες.

Ελπιζω να σε καλυψα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστος!!!

θα σου κανει ακομα καλυτερο μηχανικο καθαρισμο.

Οσο περισσοτερο βιολογικο υλικο,τοσο καλυτερη βιολογικη ισορροπια!!!

Αν δεν "ξενεριζει" κανενα προβλημα!!!

καλο ειναι να δουλευουν με πληρη ροη για καμια 20αρια μερες.

Ελπιζω να σε καλυψα!!!

Σ'ευχαριστο πολλυ nidal για τις απαντησεις σου.Κατι αλλο τωρα , η κολληση εγινε πριν 2 μερες αν το βαλω μεσα στο ενυδρειο υπαρχει κινδυνος?

-η κολληση εγινε με aqua silicon της denbraven :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...