Jump to content

Geomeri's Reef


geomeri

Recommended Posts

Μετά απο πολύ κόπο και χρήμα και την πολύτιμη βοήθεια ανθρώπων του forum νομίζω οτι μπορώ πλέον να κάνω μια παρουσίαση του ενυδρείου μου.

ΕΝΥΔΡΕΙΟ/ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

Ενυδρείο 151 x 61 x 64cm 450 Lt

Sump 60x40x50

ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ

1X Vortech mp 40es

1ΧTunze 6065

Επιστροφή EHEIM 3000λτ/ω

ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ

Reef Octopus Ps 3000 internal

35kg ζωντανός βραχος+25Κg ζωντανός αραγωνιτης

ΨΥΞΗ/ΘΕΡΜΑΝΣΗ

Teco TC10

ΦΩΤΙΣΜΟΣ

Nikoloutso 8x54watt

6x Ati blue plus

2x Ati aquablue special

Διάρκεια φωτισμού

2x blue plus από της 09:00 το πρωί έως 00:00 το βράδυ

4x blue plus + 2x Ati aquablue special από τις 12:00 το πρωί έως τις 23:00 το βράδυ

ΥΠΟΛΟΙΠΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

Αντίστροφή όσμωση 4 σταδίων

Αναπλήρωση νερού diy by Stathis

Δωσομετρική GHL ProfiLux Stand Alone Dosing System, 4 Pumps With Controller

ΠΡΟΣΘΕΤΑ/ΑΛΑΤΙ

Reef Biofuel

Tropic marine Bio-Actif

Special Blend

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ

Θερμοκρασία: το χειμώνα από 23C έως 25C και το καλοκαίρι από 25C έως 27C

NO3 μη ανιχνεύσιμα Salifert

PO4 μη ανιχνεύσιμα Salifert

pH : 8,3

dkh : 7,3 – 8,0

Calcium: 420-430

Magnesium: 1400-1450

ΤΡΟΦΕΣ

Ocean Nutrition σε flakes και pellets

Προσθήκη Aαμινοξέων 3-4 φορές την εβδομάδα

Ακολουθούν φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

Καλά ε !!! όταν αναπτυχθούν και γεμίσει κοράλλια θα γίνει ένα θαύμα !!!

Ωραίο στήσιμο βράχου.

Μπράβο

Link to comment
Share on other sites

IMG_1005.jpg

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69653

Δυστυχώς αυτά δεν επιζούν πολύ.

Τρέφονται με κάποιο είδος σπόγγου που πιθανότατα δεν τον έχουμε στα ενυδρεία μας.

Link to comment
Share on other sites

IMG_1005.jpg

http://www.aquazone....showtopic=69653

Δυστυχώς αυτά δεν επιζούν πολύ.

Τρέφονται με κάποιο είδος σπόγγου που πιθανότατα δεν τον έχουμε στα ενυδρεία μας.

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!!

Είχα 5 slugs μέσα και έχει ζήσει μόνο αυτό. Τα έχασα όμως γιατί βολτάρανε κοντά στη Vortech :)

Αυτο για την ώρα την παλεύει. Όταν το δώ κόντά στη Vortech το απομακρύνω.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το προστατευτικό σφουγγαράκι... τουλάχιστον θα το σώσεις από την αντλία.

Αν διαμελιστεί όλο και κάποιο ψάρι θα προσπαθήσει να το δοκιμάσει και ενδέχεται να το χάσεις... είναι τοξικοί οργανισμοί... 5 ψάρια έχασα σ ένα βράδυ απ αυτό το λόγο.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το προστατευτικό σφουγγαράκι... τουλάχιστον θα το σώσεις από την αντλία.

Αν διαμελιστεί όλο και κάποιο ψάρι θα προσπαθήσει να το δοκιμάσει και ενδέχεται να το χάσεις... είναι τοξικοί οργανισμοί... 5 ψάρια έχασα σ ένα βράδυ απ αυτό το λόγο.

Πρέπει να κοιτάξω στο κουτί της Vortech γιατι δεν θυμάμαι καν να το είδα. Δεν τα έπερνε μέσα ο κυκλοφορητής. Απλά τα κόλαγε πάνω του.

Έγινε επεξεργασία - geomeri
Link to comment
Share on other sites

έτσι έλεγα και εγώ... αλλά αν δεν το πάρεις έγκαιρα χαμπάρι πεθαίνει και αρχίζει να λειώνει.

Επίσης το ζόρι που τραβάει εκείνη τη στιγμή μπορεί να το εκλάβει ως απειλή και να αρχίσει να αμύνεται με τα τοξικά του.

Το καλό είναι ότι έχει μικρό μέγεθος και σε μεγάλα συστήματα μπορεί να μη φανεί η ζημιά... αλλά καλύτερα να μη το ρισκάρεις !!!

Link to comment
Share on other sites

22 Ιουνιου 2012 μας εγραψες τα παρακατω:

'' Καλησπέρα στους Reefαδες,

Είμαι ιδιοκτήτης ενός Juwel 450 και τρέχω ένα ύφαλο σε αυτό για ένα χρόνο και 2 μήνες.

Έχω ξοδέψει πολλά χρήματα (ποσα περιπου?) για αυτόν τον ύφαλο και το αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή είναι απογοητευτικό, σύμφωνα με τα χρήματα που έχω δώσει και τα πρότυπα μου. Τα LPS δεν περνάνε καθόλου καλά και δεν συζητάμε για SPS. Τα ψάρια είναι περισσότερο από εντάξει όμως.

Έχω ενα TECO TC 10 με ενσωματωμένη UV, ενα tunze DOC Skimmer 9006, Tunze κουτί υπερχείλισης με ένα εσωτερικό σωλήνα U, μια αντλία EHEIM να επιστρέφει το νερό στην κύρια δεξαμενή, Ozon, και 4 δοσομετρικές αντλίες (GLH) με CA MG KH Trace.Το sump μου είναι πολύ μικρό (15 λίτρα) με ενα μονο χώρισμα. Μέσα υπαρχει το σκίμερ ενα κομμάτι βράχος και ενα μικρό κομμάτι chaeto στο ένα διαμέρισμα και η αντλία επιστροφής στο άλλο. Ο φωτισμός μου είναι 2x Celio.

Για την κυκλοφορία έχω 2x tunze και 2 κινέζικους κυκλοφορητές.

Χθεσινές μετρήσεις (με Salifert) είναι οι εξής:

mg 1350

Ca 400

Kh 8,5

Po4 0,03

Νο3 7

pH 8

Έτσι, με τον παραπάνω εξοπλισμό και μετρήσεις, δυσκολεύομαι να κρατήσω LPS και τα SPS δεν μπορoύν να ζήσουν πάνω από 5 ημέρες μέσα! Τα ψάρια όπως ήδη ανέφερα είναι περισσότερο από εντάξει. Το νερό μου δεν είναι Crystal clear και ο βράχος μου είναι επίσης "βρώμικος".

Πήρα την απόφαση να τροποποιήσω το έπιπλο, να φτιάξω ένα sump της προκοπής και να προσθέσω ένα άλλο σωλήνα U στο κουτί υπερχείλισης μου αγοράζοντας συγχρόνως μια μεγαλύτερη αντλία επιστροφής (ή ακόμα και να αγοράσω μια νέα υπερχείληση και αντλία επιστροφής που να μπορεί να κυκλοφωρήσει 5000 lt / h στο ενυδρείο μου).

Οι ερωτήσεις πρός του πιο έμπειρους είναι οι εξείς:

Είναι φυσιολογικό με την παραπάνω περιγραφή να έχω τα προβλήματα που ανέφερα με τα κοράλλια?

Πιστεύετε ότι με την προσθήκη του κατάλληλου sump και την αύξηση της κυκλοφορίας θα λύσω το πρόβλημά μου;

Αν κάτι ξέχασα να αναφέρω που θα βοηθούσε, παρακαλώ πείτε το για να σας απαντήσω.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Γιώργος "

Σημερα μας παρουσιαζεις το ενυδρειο σου τελειως διαφορετικο..... τα Lps πανε 1 χαρα και τα sps οχι μονο αντεχουν παραπανω απο "5 μερες" αλλα εχουν και αναπτυξη ......

Ελπιζω να βοηθησαμε σε αυτο που ζητουσες .........

Υ.Γ. Ποσα περιπου χαλασες με τις αλλαγες που εκανες και αν αξιζαν τα λεφτα τους???

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά το πάς το καράβι.Απλά πρόσεξε λίγο με το biofuel και όλες αυτές τις εντατικές βακτηριακές μεθόδους θέτεις όρια.Το τάισμα πρέπει να είναι γενναίο για να ισορροπήσεις την κατάσταση.Καλό είναι και για σένα αλλά και για τα κοράλλια σου να έχεις λίγα νιτρικά 1-2 εκεί,και για ανάπτυξη πιο γρήγορη στα σκληρά(δεν θέλεις να φτύνουν ζοοξανθέλη σε αυτήν την φάση προτιμάς ανάπτυξη),για τα LPS που το ζητάνε αλλά και να βάλεις καινούργια κοράλλια που θα βάλεις χωρίς να τα στρεσάρεις με την περίσσεια άνθρακα στο νερό(παθαίνουν σόκ και αυτά).Όταν φτάσεις στην ανάπτυξη που ζητάς άρχισε προβιοτική ξανά στο φούλ.Αν θέλεις χρώμα και polyp extension μπορείς να παίξεις και στο dKh 6,8-7,5 για να έχεις και πιο μεγάλη ασφάλεια μέχρι το 8.Kαι λίγο ρίξε μαγνήσιο στο 1300-1350 για τιμές NSW.

Καλή συνέχεια και χωρίς άλλα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά το πάς το καράβι.Απλά πρόσεξε λίγο με το biofuel και όλες αυτές τις εντατικές βακτηριακές μεθόδους θέτεις όρια.Το τάισμα πρέπει να είναι γενναίο για να ισορροπήσεις την κατάσταση.Καλό είναι και για σένα αλλά και για τα κοράλλια σου να έχεις λίγα νιτρικά 1-2 εκεί,και για ανάπτυξη πιο γρήγορη στα σκληρά(δεν θέλεις να φτύνουν ζοοξανθέλη σε αυτήν την φάση προτιμάς ανάπτυξη),για τα LPS που το ζητάνε αλλά και να βάλεις καινούργια κοράλλια που θα βάλεις χωρίς να τα στρεσάρεις με την περίσσεια άνθρακα στο νερό(παθαίνουν σόκ και αυτά).Όταν φτάσεις στην ανάπτυξη που ζητάς άρχισε προβιοτική ξανά στο φούλ.Αν θέλεις χρώμα και polyp extension μπορείς να παίξεις και στο dKh 6,8-7,5 για να έχεις και πιο μεγάλη ασφάλεια μέχρι το 8.Kαι λίγο ρίξε μαγνήσιο στο 1300-1350 για τιμές NSW.

Καλή συνέχεια και χωρίς άλλα προβλήματα.

Σε ευχαριστώ πολύ Alex.

Για την ώρα το BioFuel έχει σταματήσει και παίζω με το carbon source απο το αλάτι. Στο μέλλον θα δείξει.

Έγινε επεξεργασία - geomeri
Link to comment
Share on other sites

22 Ιουνιου 2012 μας εγραψες τα παρακατω:

'' Καλησπέρα στους Reefαδες,

Είμαι ιδιοκτήτης ενός Juwel 450 και τρέχω ένα ύφαλο σε αυτό για ένα χρόνο και 2 μήνες.

Έχω ξοδέψει πολλά χρήματα (ποσα περιπου?) για αυτόν τον ύφαλο και το αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή είναι απογοητευτικό, σύμφωνα με τα χρήματα που έχω δώσει και τα πρότυπα μου. Τα LPS δεν περνάνε καθόλου καλά και δεν συζητάμε για SPS. Τα ψάρια είναι περισσότερο από εντάξει όμως.

Έχω ενα TECO TC 10 με ενσωματωμένη UV, ενα tunze DOC Skimmer 9006, Tunze κουτί υπερχείλισης με ένα εσωτερικό σωλήνα U, μια αντλία EHEIM να επιστρέφει το νερό στην κύρια δεξαμενή, Ozon, και 4 δοσομετρικές αντλίες (GLH) με CA MG KH Trace.Το sump μου είναι πολύ μικρό (15 λίτρα) με ενα μονο χώρισμα. Μέσα υπαρχει το σκίμερ ενα κομμάτι βράχος και ενα μικρό κομμάτι chaeto στο ένα διαμέρισμα και η αντλία επιστροφής στο άλλο. Ο φωτισμός μου είναι 2x Celio.

Για την κυκλοφορία έχω 2x tunze και 2 κινέζικους κυκλοφορητές.

Χθεσινές μετρήσεις (με Salifert) είναι οι εξής:

mg 1350

Ca 400

Kh 8,5

Po4 0,03

Νο3 7

pH 8

Έτσι, με τον παραπάνω εξοπλισμό και μετρήσεις, δυσκολεύομαι να κρατήσω LPS και τα SPS δεν μπορoύν να ζήσουν πάνω από 5 ημέρες μέσα! Τα ψάρια όπως ήδη ανέφερα είναι περισσότερο από εντάξει. Το νερό μου δεν είναι Crystal clear και ο βράχος μου είναι επίσης "βρώμικος".

Πήρα την απόφαση να τροποποιήσω το έπιπλο, να φτιάξω ένα sump της προκοπής και να προσθέσω ένα άλλο σωλήνα U στο κουτί υπερχείλισης μου αγοράζοντας συγχρόνως μια μεγαλύτερη αντλία επιστροφής (ή ακόμα και να αγοράσω μια νέα υπερχείληση και αντλία επιστροφής που να μπορεί να κυκλοφωρήσει 5000 lt / h στο ενυδρείο μου).

Οι ερωτήσεις πρός του πιο έμπειρους είναι οι εξείς:

Είναι φυσιολογικό με την παραπάνω περιγραφή να έχω τα προβλήματα που ανέφερα με τα κοράλλια?

Πιστεύετε ότι με την προσθήκη του κατάλληλου sump και την αύξηση της κυκλοφορίας θα λύσω το πρόβλημά μου;

Αν κάτι ξέχασα να αναφέρω που θα βοηθούσε, παρακαλώ πείτε το για να σας απαντήσω.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Γιώργος "

Σημερα μας παρουσιαζεις το ενυδρειο σου τελειως διαφορετικο..... τα Lps πανε 1 χαρα και τα sps οχι μονο αντεχουν παραπανω απο "5 μερες" αλλα εχουν και αναπτυξη ......

Ελπιζω να βοηθησαμε σε αυτο που ζητουσες .........

Υ.Γ. Ποσα περιπου χαλασες με τις αλλαγες που εκανες και αν αξιζαν τα λεφτα τους???

Φίλε μου Σταύρο,

Κατ αρχάς να σε βεβαιώσω οτι χωρίς τη βοήθεια σου και άλλων παιδιών απο εδώ δεν θα είχα κάν ενυδρείο αυτη τη στιγμή. Οπότε όχι απλά βοηθήσατε αλλά με κρατήσατε στο Hobby.

Τα λεφτά πλέον έχουν περάσει τα 10.000 (περίπου-εχω χάσει το μέτρημα)

Τώρα οι αλλαγές που έγιναν ήταν άκρως απαραίτητες και αξίζαν μέχρι και το τελευταίο ευρω. Το skimmer είναι ΟΛΑ τα λεφτά. Για την vortech τι να πεί κανεις.... Ε και απο κεί και πέρα υλικά για στήσιμο aquascaping, νεο sump (ευχαριτώ το μιχάλη), νεα αντλία επιστροφης, αυτόματη αναπλήρωση, δεύτερο σωλήνα για την εξωτερική υπερχείληση και φυσικά αλλαγή απο LED σε T5.

Και πάλι ευχαριστώ για όλα!

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάς τη σταθερότητα των τιμών και κάτι τέτοιο μόνο με περισταλτική το πετυχαίνει κανείς.... εκτός αν είναι συνεχώς από πάνω του με μεζούρες, σύριγγες και συνεχείς μετρήσεις !!!

.... αλλά το σημαντικότερη όλων είναι η επιμονή, υπομονή κι η διάθεση κάποιου στο να το κρατήσει !!!

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό ενυδρείο, τρομερά ψάρια τρομερά κοράλια! Δεν έχω τι να πω!

Μου αρέσει ιδιαίτερα το πως γίνεται η ανατ'αραξη! Θυμίζει θάλασσα ο τρόπος που κινείται η επιφάνεια!

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάς τη σταθερότητα των τιμών και κάτι τέτοιο μόνο με περισταλτική το πετυχαίνει κανείς.... εκτός αν είναι συνεχώς από πάνω του με μεζούρες, σύριγγες και συνεχείς μετρήσεις !!!

.... αλλά το σημαντικότερη όλων είναι η επιμονή, υπομονή κι η διάθεση κάποιου στο να το κρατήσει !!!

Πώς να την ξεχάσω αφού αυτή είναι αυτή που με ζορίζει καθημερινά. Ναι η περισταλτική είναι μια χαρά αλλά θέλει προσοχή και κόπο μέχρι να την ρυθμίσεις.. Και φυσικά όσο το φορτώνεις το ενυδρείο ξαναρυθμίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό ενυδρείο, τρομερά ψάρια τρομερά κοράλια! Δεν έχω τι να πω!

Μου αρέσει ιδιαίτερα το πως γίνεται η ανατ'αραξη! Θυμίζει θάλασσα ο τρόπος που κινείται η επιφάνεια!

Σε ευχαριστώ πολύ Παναγώτη για τα καλά σου λόγια.

Το κύμα που βλέπεις το κάνει η Vortech

Link to comment
Share on other sites

τι να πει κανεις..............μπραβο φιλος κουκλι το ενυδρειο σου με ολα τα ζωντανα που εχεις μεσα!!!!!!!!!!!!!!απλα προσκυναω...................................RespecT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τι να πει κανεις..............μπραβο φιλος κουκλι το ενυδρειο σου με ολα τα ζωντανα που εχεις μεσα!!!!!!!!!!!!!!απλα προσκυναω...................................RespecT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...