Jump to content

γεννητουρια μονομαχου


jalisrep

Recommended Posts

καλησπερα,θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα νεογεννητα.χθες το πρωι εμφανιστηκαν τα πρωτα μωρακια κατω απ τη φωλια και ηταν παρα πολλα αλλα σημερα το πρωι ειχαν μεινει πολυ λιγα.τι μπορει να εγινε?το ξερω οτι ειναι πολυ αφηρημενη η ερωτηση μου αλλα θελλω να μαθω τι εκδοχες υπαρχουν?

Link to comment
Share on other sites

μονο το πατερα αφησα μαζι ο οποιος απ οτι εβλεπα απλως μαζευε τα μωρα που επεφταν απ τη φωλια

Link to comment
Share on other sites

- Μπορεί να υπάρχουν και να μην τα βλέπεις.

- Μπορεί να τα ρούφηξε το φίλτρο.

- Μπορεί να φαγώθηκαν.

- Μπορεί να πέθαναν.

- Το φως το άφησες ανοιχτό τη νύχτα? Χωρίς φως ο πατέρας τις περισσότερες φορές τα τρώει...

- Εχεις ρηχό το ενυδρείο? (το πολύ 18 πόντους νερό, αλλά κανονικά γύρω στο 10-12). Οσο πιο ψηλά έχεις το νερό τόσο λιγότερα θα ζήσουν...

- Η θερμοκρασία είναι στο 28-29?

- Φυτά έχεις μέσα?

- Το φίλτρο έχει ΠΟΛΥ χαμηλή ροή και πυκνό τούλι για να μην ρουφάει τα μικρά?

- Το νερό του ενυδρείου είναι με μηδενικές τιμές τοξικών (αμμωνία και ΝΟ2) και χαμηλά νιτρικά?

- Εχεις χαλίκι ή άμμο κάτω? Με οποιοδήποτε υλικό στο βυθό, γίνεται πολύ δύσκολη η ανεύρεση των μικρών που πέφτουν κάτω από τον πατέρα, με αποτέλεσμα να πεθαίνουν γιατί δεν μπορούν ακόμα να κολυμπήσουν...

Link to comment
Share on other sites

- Μπορεί να υπάρχουν και να μην τα βλέπεις.

- Μπορεί να τα ρούφηξε το φίλτρο.

- Μπορεί να φαγώθηκαν.

- Μπορεί να πέθαναν.

- Το φως το άφησες ανοιχτό τη νύχτα? Χωρίς φως ο πατέρας τις περισσότερες φορές τα τρώει...

- Εχεις ρηχό το ενυδρείο? (το πολύ 18 πόντους νερό, αλλά κανονικά γύρω στο 10-12). Οσο πιο ψηλά έχεις το νερό τόσο λιγότερα θα ζήσουν...

- Η θερμοκρασία είναι στο 28-29?

- Φυτά έχεις μέσα?

- Το φίλτρο έχει ΠΟΛΥ χαμηλή ροή και πυκνό τούλι για να μην ρουφάει τα μικρά?

- Το νερό του ενυδρείου είναι με μηδενικές τιμές τοξικών (αμμωνία και ΝΟ2) και χαμηλά νιτρικά?

- Εχεις χαλίκι ή άμμο κάτω? Με οποιοδήποτε υλικό στο βυθό, γίνεται πολύ δύσκολη η ανεύρεση των μικρών που πέφτουν κάτω από τον πατέρα, με αποτέλεσμα να πεθαίνουν γιατί δεν μπορούν ακόμα να κολυμπήσουν...

καλησπερα filoxenos.απ αυτα που μου γραφεις πιο πιθανη αιτια βρισκω τη σταθμη του νερου γιατι ειναι στους 30 ποντους.κατα τα αλλα το φως το ειχα αφησει ανοικτο ολο το βραδυ,το φιλτρο το εκλεισα τελειως,στη μερια που ηταν η φωλια δεν ειχα καθολου αμμο και η αμμωνια και no2 ειναι μηδεν

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε τιμές νερού αναλυτικά να δούμε μήπως εκεί κάτι επηρέασε...

Επίσης να ξέρεις ότι πολλές φορές μπορεί να υπάρχουν μέσα και να μην τα βλέπεις. Ή να τα έφαγε ο πατέρας... Πάντως συμβαίνει, μην απογοητεύεσαι. Δεν επιζούν όλα δυστυχώς. Διάβασε τις δύο αναπαραγωγές που έχω δημοσιεύσει αναλυτικά, να πάρεις μια γεύση.

Προσωπικά θεωρώ λάθος τη μη ύπαρξη φίλτρου. Απλώς θέλει τούλι στις τρύπες για να μην μπορεί να τα ρουφήξει και πολύ χαμηλή ροή. ΠΟΛΥ χαμηλή... Εχουν μεγάλη ανάγκη από καθαρό νερό και επηρεάζει πολύ την επιβίωσή τους και την ανάπτυξη.

Μόλις αρχίσουν να κολυμπούν έστω και λίγο (ο πατέρας έξω βέβαια τότε), θα πρέπει να μπορούν να βρίσκουν και φαγητό ξέρεις. Αλγες έχει το ενυδρείο? Λίγη Java moss μάλλον θα έλεγα ότι είναι απαραίτητη. Και κερατόφυλλο για να τραβάει ότι μπορεί... Τροφή σε σκόνη ποτισμένη σε βιταμίνες είναι καλή λύση. Αν θέλεις δίνεις και αρτέμια.

Προσοχή στις αλλαγές νερού! Οσο μπορείς ίδιες συνθήκες σε ΟΛΑ το φρέσκο με το παλιό... Και τακτικά, ε? Και πολύ αργά το βγάλσιμο του παλιού και η προσθήκη του νέου. Και καλός καθαρισμός του βυθού. Θερμοκρασία να είναι στο 28-29.

Καλή επιτυχία στη συνέχεια και καλό μεγάλωμα στα μωρά σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα το καλοκαιρι μου εξαφανιστηκαν 11 νεον.Η πιο πιθανη εκδοχη ειναι να παιθαναν και να τα εφαγε ο πατερας.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως μετα απο μια βδομαδα ζωης μπορω να διακρινω μονο καμια δεκαρια μικρα τα οποια ομως κ αυτα μου φαινονται αδυναμα οποτε ξεκιναω να προετοιμαζομαι για την επομενη γεννα.Η θηλυκια ποτε ειναι σε θεση να ξαναγεννησει?

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον ένα μήνα μετά την πρώτη φορά... (εγώ σου προτείνω να αφήσεις τα ψάρια για δύο μήνες μετά την πρώτη αναπαραγωγή).

Καλό τάισμα με πρωτεϊνούχες τροφές, βιταμίνες, καθαρό νερό και καλές συνθήκες ενυδρείου γενικά, για να ανακάμψει και να ξανά-γεμίσει αυγά.

Τα ίδια ισχύουν και για τον αρσενικό.

Τα μωρά που τυχόν θα βγουν, έχεις ενυδρεία για να τα βάλεις? (το κάθε ένα πρέπει να μείνει ΜΟΝΟ του μετά από 1,5 - 2 μήνες)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμμεση απαντηση.Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ενυδρεια κ δεν εχω σκεφτει τι θα τα κανω αλλα ελπιζω πρωτα να τα καταφερω να τα φτασω δυο μηνων κ μετα να προβληματιστω.Πιες βιταμινες προτεινεις για το μεγαλωμα των μικρων?

Link to comment
Share on other sites

Fishtamin της SERA.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...