Jump to content

Φωτισμός & Τίγκερ Μπάρμπς


Redan

Recommended Posts

Γεια σας!!! Εδώ και 3 μήνες έχω ένα 55λιτρ. ενυδρείο με 6 tiger barbs 4 cory julli 1 gold sucker, ο βύθος μου είναι χαλίκι και έχω επίσης από φυτά Valisneria και Microsorum pterotus. Από χημική ανάλυση κάνω μονό τεστακια αμμωνίας της salifert (0.25 αμμωνία ενυδρείου). Από φωτισμό έχω μια λάμπα του ενυδρείου 11w daylight την ανάβω 4 ώρες την ημέρα. Το θέμα είναι ότι κάθε φορά που ανάβει το φως (με χρονομετρητή) τα barbs κρύβονται, κατεβαίνουν χαμηλά και τρέμουν δεν κολυμπάνε φυσιολογικά όπως όταν είναι κλειστό το φως. Ειναι φυσιολογικό? Η μήπως στρεσάρονται και θα τα χάσω? Τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς έχεις αμμωνία στο ενυδρείο, κάτι που είναι δηλητηριώδες για τα ψάρια. Το πιο πιθανό έχεις και νιτρώδη. Ξεκίνα να διαβάζεις τα υπομνήματα των αρχαρίων, κάνε άμεσα μετρήσεις και για τα υπόλοιπα έστω και στο πετ σοπ που παίρνεις να ψάρια (πήγαινέ του νερό ενυδρείου και παρακάλεσε τον να σου κάνει τις μετρήσεις) και βρες μπόλι.

Για τις αλλαγές και γενικά στο ενυδρείο χρησιμοποιείς νερό βρύσης? Αν ναι και με το tiger barbs εννοείς αυτό Puntius-pentazona-fem-288x192.jpg, δεν ταιριάζει με το νερό που χρησιμοποιείς. Όπως και τα cory, θέλουν μαλακό, όξινο νερό (τα tiger ακόμα περισσότερο) οπότε ζουν σε λάθος περιβάλλον. Επιπλέον είναι κοπαδόψαρα (και τα 2 είδη) και χρειάζεται να είναι τουλάχιστον 8-10 τα tiger και 6-8 τα cory για να μη στρεσάρονται (αυτό που βλέπεις εσύ όταν ανάβει το φως). Αν προσθέσεις και την αμμωνία, δε θα σου αντέξουν πολύ ακόμα. Gold sucker δεν ξέρω ποιόν εννοείς αυτόν L177-288x215.jpg, αυτόν L81Stardust-288x191.jpg, αυτόν

Έγινε επεξεργασία - ShadowVValker
Link to comment
Share on other sites

Sucker Τον τελευταίο εννοώ... ναι χρησιμοποιώ νερό βρύσης. Το 0.25 αμμωνια ειναι 0 (λάθος διατύπωση) καθώς κάνω μετρήσεις σχετικά συχνά και μου δείχνει μηδενικά το τεστ... Το μονό πρόβλημα είναι με το φως. Στο φίλτρο έχω άνθρακα, τύρφη, σφουγγάρια και βιολογικό υλικό Siporax sera η τύρφη από αυτά που έχω διαβασει ρίχνει το pH.

Link to comment
Share on other sites

Τύρφη πρέπει να χρησιμοποιείς και στις αλλαγές. Αν δεν έχουμε μετρήσεις, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι γίνεται, οπότε προέχει. Τι ph έχεις? Υπόλοιπες μετρήσεις? Τώρα o sucker που λες είναι ο Gyrinocheilus aymonieri. Δεν μπορεί να μείνει στο ενυδρείο σου για πολλούς λόγους, δύο από τους κυριότερους έχουν να κάνουν με τα λίτρα του ενυδρείου σου. Πρώτον το μέγεθος των ενηλίκων ξεπερνάει τα 20 cm και δεύτερον σε μικρό ενυδρείο μπορεί να γίνουν επιθετικά. Για τα άλλα είδη λόγω περιορισμένων λίτρων πρέπει να επιλέξεις το ένα από τα δύο, να επιστρέψεις τα άλλα στο πετ σοπ και σε αυτό που θα επιλέξεις να αυξήσεις όσο σε παίρνει τον αριθμό.

Έγινε επεξεργασία - ShadowVValker
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις θα γίνουν για το ph σύντομα. Ο γλυφτης είναι το είδος που φτάνει τα 12 cm μπερδεύτηκα με τις εικόνες γιατί δε φαίνεται διαφορά.. Ξεφεύγουμε από το θέμα :pinch::sarcasm: με το φως έχω πρόβλημα που κρύβονται, πάνε στον βυθό και τα βλέπω λίγο στρεσαρισμένα για όσο είναι η λάμπα ανοιχτή. Μόλις κλείνει κολυμπάνε ανέμελα ξανά :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οι συνθήκες που ζουν. Αφού κάνεις μετρήσεις μπορούμε να δούμε παρακάτω. Για τα υπόλοιπα σου απάντησα.

Για τα άλλα είδη λόγω περιορισμένων λίτρων πρέπει να επιλέξεις το ένα από τα δύο, να επιστρέψεις τα άλλα στο πετ σοπ και σε αυτό που θα επιλέξεις να αυξήσεις όσο σε παίρνει τον αριθμό.
. Είναι κοπαδόψαρα. Αν θέλεις εσύ, κράτα και ένα μόνο του, δε μπορώ να σου επιβάλω τίποτα, απλά μην έχεις απορίες μετά γιατί στρεσάρεται ή γιατί πέθανε.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου Shadow.

Από γνωστό πετ σοπ που υπάρχει και στο φόρουμ μου είπαν ότι μπορώ να έχω αυτή την ψαροσύνθεση γιατί τα corydoras είναι του βυθού καθαρίζοντας τον και δεν μετρούν στο πληθυσμό του ενυδρείου...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σου είπε άνθρωπος ότι επειδή ζουν στο βυθό δεν τρώνε, δεν αποβάλουν περιττώματα / αμμωνία όπως τα υπόλοιπα ψάρια ή δε μπορεί να μείνουν υπολείμματα τροφής και από το δικό τους φαγητό και εσύ τον θεωρείς ακόμα σοβαρό ώστε να αναφέρεις τι σου είπε?

Link to comment
Share on other sites

Πήγα το νερό μου σε ένα άλλο πετ και μου μετρισε 0 αμμωνια 8,5ph (αν θυμάμαι καλά) και 12 σκληρότητα :waaa:. Από βδομάδα θα αγοραστούν test για ph, σκληρότητα και τα κατάληλα υγρά για την διόρθωση τους. Με το θέμα ποιο από τα δυο πρέπει να κρατήσω ανάμεσα στα barbs -cory είμαι πολύ διστακτικός γιατί τα λατρεύω και τα 2 :waaa: Ευχαριστώ για τις απαντησεις και το ενδιαφέρον !!! :usd:

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, για να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο είμαστε εδώ. Αντί να πάρεις υγρά για να διορθώσεις το νερό, πάρε καλύτερα τύρφη. Θα σου χρειαστεί γιατί το ph πρέπει να πέσει περισσότερο από 1 μονάδα. Γνώμη μου δώσε τα cory. Εκτός των άλλων έχεις χαλίκι για υπόστρωμα και αυτά θέλουν άμμο, γιατί αλλιώς μπορεί να τραυματίσουν και να χάσουν τα μουστάκια τους όπως ψάχνουν για φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, για να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο είμαστε εδώ. Αντί να πάρεις υγρά για να διορθώσεις το νερό, πάρε καλύτερα τύρφη. Θα σου χρειαστεί γιατί το ph πρέπει να πέσει περισσότερο από 1 μονάδα. Γνώμη μου δώσε τα cory. Εκτός των άλλων έχεις χαλίκι για υπόστρωμα και αυτά θέλουν άμμο, γιατί αλλιώς μπορεί να τραυματίσουν και να χάσουν τα μουστάκια τους όπως ψάχνουν για φαγητό.

Εαν το χαλικι ειναι στρογγυλεμενο χωρις μυτες ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν το χαλικι ειναι στρογγυλεμενο χωρις μυτες ειναι μια χαρα.

Συμφωνώ, αλλά (ανάλογα με την κοκομετρία) μπορεί να μαζέψει βρώμα, πράγμα πολύ ανθυγιεινό για τα cory (και όλα τα ψάρια βυθού γενικά).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...