Jump to content

Oscar Σε Ελευθερη Πτωση


george78

Recommended Posts

το καημενο ηταν γυρω στουσ 35 ποντους κ βρηκε την εποχη που ημουν διακοπες να αυτοκτονησει.απλα πηδηξε απο πανω.

οσο για το σπιτι....η μυρωδια ειχε φτασει κ στα υπνοδωματια...τεσπα....περασμενα...

Μου εχει μεεινει ο πλεκοστομος γυρω στα 35 ποντους κ αυτος.αδειασα το ενυδρειο κ εβαλα καινουργια πλατη διακσμιτικη.

θελω να παρω παλι δυο ψαρια μεγαλοσωμα αλλα οχι τοσο αγρια οσο το οσκαρ

εχετε να προτεινετε κατι?

Link to comment
Share on other sites

πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο και τη διακόσμηση έχεις μέσα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα μπορούσες να βάλεις και cichlasoma severum gold που είναι αρκετά μεγαλόσωμα και εντυπωσιακά ψάρια και με χαρακτήρα αρκετά ήπιο.

Βέβαια με τις μεγαλόσωμες κιχλίδες ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. :)

Link to comment
Share on other sites

βαλε green terror και μονο

:)

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου ,αληθευει οτι μπορει να φτασει στο μεγιστο μηκος των 30 cm?

εχεις,μηπως ,καποια αλλη προταση να κανεις?

απλα δεν εχω καταληξει ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα μπορούσες να βάλεις και cichlasoma severum gold που είναι αρκετά μεγαλόσωμα και εντυπωσιακά ψάρια και με χαρακτήρα αρκετά ήπιο.

Βέβαια με τις μεγαλόσωμες κιχλίδες ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. :)

severum ειχα πριν κανενα χρονο....απλα το θεωρω βαρετο ψαρακι οσο γλυκο κ αν ειναι...ασε που καθηστερουσε πολυ να μεγαλωσει νομιζω...

για αφρικανεσ τι θα ελεγες?

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου ...

Link to comment
Share on other sites

severum ειχα πριν κανενα χρονο....απλα το θεωρω βαρετο ψαρακι οσο γλυκο κ αν ειναι...ασε που καθηστερουσε πολυ να μεγαλωσει νομιζω...

για αφρικανεσ τι θα ελεγες?

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου ...

Με τα χιλια,Θα απολαυσεις ταχυτητα,κινηση και πολυ sex :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω Οσκαρ, και τα θεωρω απο τις ποιο cool κιχλιδες, καμια σχεση με αγριαδα.........

Πιστευω πως το ενυδρειο σου ειναι ποιο καταλληλο για μεσαιου μεγεθους κιχλιδων ειτε ειναι Αφρικανικο ειτε Αμερικανικο παρα να πας παλι σε καποιο θηρευτή μεγαλων διαστασεων εαν δεν εχεις σκοπο στο προσφατο μελλον να τους προσφερεις μεγαλυτερο σπιτι.

Οπως και να εχει το καπακι παντα κλειστο παιδια, πολλες φορες απο τους χτυπους νομιζω πως θα απογειωθει το καπακι................ :)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καταληξει στο είδος η ψάχνεις γενικά?

Link to comment
Share on other sites

εμενα και 3 κυβικα ενυδρειο αν ειχες παλι την ιδια απαντηση θα σου εδεινα!!! φροντοζεςςςςςς!!!!!! φτανουν τα 35-40cm και ζουνε μεχρι 25 χρονια!

Link to comment
Share on other sites

ωχ τωρα ειδα οτι εισαι στα 240 λιτρα,,,,γραψε ακυρο..οι φροντοζες πανε σε 500 λιτρα και πανω!

Link to comment
Share on other sites

ωχ τωρα ειδα οτι εισαι στα 240 λιτρα,,,,γραψε ακυρο..οι φροντοζες πανε σε 500 λιτρα και πανω!

aman....με υποχρεωσες...κ χαρηκα...τεσπα...ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας

Link to comment
Share on other sites

aman....με υποχρεωσες...κ χαρηκα...τεσπα...ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας

Κατεληξες καπου;

Να σου προτεινω επισης μια ομαδα απο channa bleheri

:)

Link to comment
Share on other sites

για μενα οι πιο ωραιες κιχλιδες ειναι τα οσκαρ που τα θεωρω καταπληκτικα και πανεψυπνα ψαρια και τα συσπιλουμ αλλα θες παραπανω λιτρα. Εγω ειχα απο 2 σε ενυδρειο 500λτ και παλι τους επεφτε μικρο παντος ηταν απιστευτα ψαρια. Τωρα στα λιτρα που εισαι εγω θα διαλεγα αφρικανες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλή ιδέα θα ήταν να έβαζες <Pacu> που μεγαλώνουν αρκετά,αλλά είναι αρκετά άγρια :bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ θα σου προτείνο σε κάτι πιο μικρό αλλά πιστεύω πολύ όμορφο.

Ο λόγος για τα Pseudotropheus demasoni, βάλε 12-14 άτομα

(2 Αρσενικά 10 θηλυκά λίγο δύσκολο να το πετύχεις αλλά λέμε για το ιδανικό) να γίνει χαμός στο ενυδρείο.

Χρώμα, κίνηση, αναπαραγωγές.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλή ιδέα θα ήταν να έβαζες <Pacu> που μεγαλώνουν αρκετά,αλλά είναι αρκετά άγρια :bigemo_harabe_net-72:

+1

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, τα Pacu θελουν τουλαχιστων 3000 λιτρα και βαλε. Ειναι κριμα να βαλεις τετοιο ψαρι σε 270 λιτρα γιατι μια μερα αναγκαστικα θα πρεπει να αναβαθμιστεις πολυ καλα ή θα ψαχνεις που να το δωσεις και δεν θα το παίρνει και κανενας γιατι μιλαμε για πολυ θηριο ψαρι!

Φιλικοτατα παντα!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον Rik, πρέπει να ξέρουμε τι προτείνουμε, αλλιώς καλυτερα να μασάμε παρά να μιλάμε :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...