Jump to content

αποτομη αυξηση PH


Guest chmatz

Recommended Posts

Καλημέρα !!

Διατηρώ ενα fish only με puffer (παρουσιαση δεν εχω κανει ακομη λογω των πολλων προβληματων που αντιμετωπισα απο τη αρχη-ακομη δεν εχει παρει την τελικη του μορφη, κοντευει ομως) το οποιο μολις περασε θεραπεια με χαλκο και εδω και δυο-τρεις ημερες το cuprisorb εχει αναλάβει να τον εξαφανίσει.

Ο ζωντανος βραχος εχει βγει και διατηρειται ξεχωριστα μεχρι να εξαφανιστει ολος ο χαλκος.

Εχω αφησει μονο λιγα κιλα για διατηρηση της βιολογιας (προκειται σχετικα για νεο ενυδρειο) εις γνωση μου βεβαια οτι εχει πια νεκρωθει απο το χαλκο, αλλα τι να κανουμε? Καλυτερα να χασουμε καποια κιλα βραχου παρα καποιο απο τα αγαπημενα μας ψαρακια.

Το προβλημα λοιπον ειναι οτι εδω και 2-3 ημερες το PH αυξανεται σταθερα και δεν ξερω τι να κανω.

Εχει φτασει 9.05!!!!!!!

Εκανα μια αλλαγη νερου εχθες (40%) καθως επισης εριξα και 6-7 κουταλιες μαγειρικης σοδας αλλα τιποτα, παρεμεινε σταθερα υψηλο.

Εχω μια υποψια οτι το cuprisorb αναιρει τη δραση της σοδας γι'αυτο και δεν εριξε καθολου το PH.

Ισχυει κατι τετοιο ρε παιδια?

Τι να κάνω?? Πως μπορει να πεσει το PH??

Παρακαλω πολυ τη βοηθεια σας διοτι εχω τραβηξει πολλα με το συγκεκριμενο ενυδρειο, αλλα δεν τα παραταω!!

Σας ευχαριστω,

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!

Διατηρώ ενα fish only με puffer (παρουσιαση δεν εχω κανει ακομη λογω των πολλων προβληματων που αντιμετωπισα απο τη αρχη-ακομη δεν εχει παρει την τελικη του μορφη, κοντευει ομως) το οποιο μολις περασε θεραπεια με χαλκο και εδω και δυο-τρεις ημερες το cuprisorb εχει αναλάβει να τον εξαφανίσει.

Ο ζωντανος βραχος εχει βγει και διατηρειται ξεχωριστα μεχρι να εξαφανιστει ολος ο χαλκος.

Εχω αφησει μονο λιγα κιλα για διατηρηση της βιολογιας (προκειται σχετικα για νεο ενυδρειο) εις γνωση μου βεβαια οτι εχει πια νεκρωθει απο το χαλκο, αλλα τι να κανουμε? Καλυτερα να χασουμε καποια κιλα βραχου παρα καποιο απο τα αγαπημενα μας ψαρακια.

Το προβλημα λοιπον ειναι οτι εδω και 2-3 ημερες το PH αυξανεται σταθερα και δεν ξερω τι να κανω.

Εχει φτασει 9.05!!!!!!!

Εκανα μια αλλαγη νερου εχθες (40%) καθως επισης εριξα και 6-7 κουταλιες μαγειρικης σοδας αλλα τιποτα, παρεμεινε σταθερα υψηλο.

Εχω μια υποψια οτι το cuprisorb αναιρει τη δραση της σοδας γι'αυτο και δεν εριξε καθολου το PH.

Ισχυει κατι τετοιο ρε παιδια?

Τι να κάνω?? Πως μπορει να πεσει το PH??

Παρακαλω πολυ τη βοηθεια σας διοτι εχω τραβηξει πολλα με το συγκεκριμενο ενυδρειο, αλλα δεν τα παραταω!!

Σας ευχαριστω,

Καταρχην δεν θελει πανικο. Αρχικα πρεπει να βρεις το λογο που το PH σου ειναι τοσο ψηλο. Εχεις κανει μετρησεις να δεις τι αλκαλικοτητα και ασβεστιο εχεις? Πρεπει να γινει αυτο για να ξερουμε τι γινεται. Εαν εισαι σιγουρος πως το PH σου ειναι ψηλο πρεπει να βρουμε το λογο. Μηπως δεν εχεις καλη μετρηση? Μηπως το PH ηλεκτροδιο σου θελει παλι καλιμπραρισμα? Υποθετω πως δεν χρησιμοποιης kalkwasser οποτε πρεπει να δουμε ισως τι αλλο φταιει.

Για να πεσει το ph αμεσα θελουμε co2 στο νερο μας. Η σοδα δεν ριχνει το ph μας, τουλαχιστον οχι τοσο για να σου παει απο 9 στο 8. Η σοδα ομως που πινουμε για να χωνεχουμε το κανει και πολυ εντονα. Δεν λεω σκευασματα τυπου tonic water, αλλα την παραδοσιακη αγευστη σοδα που πινουμε. Διοτι εχει πολυ co2 και θα σου κατευασει το ph αμεσα. Μηπως μπερδευτηκες και καταλαβες σοδα μαγειρικη αντι για τη σοδα που πινουμε?

Οσο ποιο πολλα στοιχεια μας δωσεις τοσο το καλυτερο. Γιατι εαν εχεις τετοιο ph οντως τοτε θα κανει δουλεια η σοδα αλλα εαν το προβλημα παραμεινει τοτε θα ξανααναβει. Εισαι σιγουρος πως η μαγειρικη σοδα δεν εσου εριξε εστω λιγο το ΡΗ? Ειδικα εκει που εισαι γιατι η σοδα εχει αυτο το εφε διοτι και αυτη οταν διαλειεται αποβαλει co2. Πως εβαλες την σοδα στο ενυδρειο? Την διαλυσες πρωτα καλα σε νερο απο οσμωση και το εβαλες αργα μεσα η το εβαλες αμεσα?

Εαν μας εξηγησεις αυτα θα μπορεσουμε να σου πουμε αμεσα τι γινεται. :)

Link to comment
Share on other sites

να πω και κάτι άλλο με μικρή πιθανότητα ..........

η αμμωνία ανεβάζει το ph .. κάνε έναν έλεγχο για να το αποκλείσουμε

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!

Επανήλθα με νέες πληροφορίες.

Λοιπόν...

Νιτρικά <10 mg/l (τώρα με το χαλκό τα τάιζα μια φορα στις 4-5 μερες και λιγο)

Ammonia 0.1 mg/l (μήπως φταίει που λογω της θεραπείας λειτουργουσε μονο το φιλτρο -eheim 2217- και οχι το skimmer?)

Αλλατότητα 1,019

θερμοκρασία 26,8

Δυστυχώς test για ασβέστιο δεν έχω. :thumbup:

από λάθος έβαλα μαγειρική σόδα σε σκόνη (κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο) χθες το βράδυ. Δεν είδα διαφορά πάντως το πρωί που το μέτρησα.

Σήμερα το μεσημέρι έριξα και 2 κουτάκια σόδα μετά απο την υπόδειξή σας και έπεσε στο 8.77. :) αλλά και πάλι δεν είναι υψηλό? Το είχα γύρω στο 8+

Περιμένω να καθαρίσει τελείως από το χαλκό και να ξαναβάλω το ζωντανό βράχο (30 κιλά) μέσα, πιστεύω αυτό να βοηθήσει κάπως.

Το ηλεκτρόδιο δουλεύει λιγότερο από μήνα, τι να πω? Να θέλει καλιμπράρισμα?

Δεν ξέρω τι άλλο να παραθέσω ώστε να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε.... :excl:

Ευχαριστώ και πάλι πάντως

Link to comment
Share on other sites

Αν μετρησεις το νερο τις βρυσης με το phμετρο σου θα σιγουρευτεις για το αν δινει σωστες μετρησεις, δεν μπορει να αποκλινει πολυ απο το 7.

Δεν μπορω να σου πω κατι αλλο (δεν εχω τις γνωσεις) παρα μονο καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Αν μετρησεις το νερο τις βρυσης με το phμετρο σου θα σιγουρευτεις για το αν δινει σωστες μετρησεις, δεν μπορει να αποκλινει πολυ απο το 7.

Δεν μπορω να σου πω κατι αλλο (δεν εχω τις γνωσεις) παρα μονο καλη συνεχεια!

Θα το δοκιμασω φιλε μου, τι εννοεις, οτι το νερο της βρυσης ειναι γυρω στο 7?

ΤΗΑΝΧ

Έγινε επεξεργασία - chmatz
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιόμουν...έχω κάτι ταμπλέτες CO2 για τα φυτά του κοινωνικού μου ενυδρείου.

Μήπως αν......???

εκτός αν ρίξω κι αλλά κουτάκια σόδα, αλλά είναι φρόνιμο κάτι τέτοιο?

Έγινε επεξεργασία - chmatz
Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

καλή ιδέα μου φαίνεται..pure co2..δεν ξέρω βέβαια αν κάνει,θα μας πουν οι παλιότεροι..

αλλά αφού δεν πειράζει το κοινωνικό γιατί το θαλασσινό? :excl:

..με την συσκευή διάχυσης βέβαια για αργή εισροή..

ίσως να τσέκαρες και την kh και gh που είναι συνάρτηση του ph..

δε ξέρω..λέω.. :)

Link to comment
Share on other sites

Νερο βρυσης μετρησες να μας πεις τι τιμη εχει? Γιατι αλλου ειναι το προβλημα σου. Μαλλον θελει καλιμπραρισμα το ηλεκτροδιο ξανα. Εαν ελθει σκονη αμεσα σε επαφη μαζι τους τα...παιζιυν αλλα λιγοτερο και αλλα περισοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!!

ήρθα ξανά, αυτή τη φορά με νέες και νομίζω πιο έγκυρες πληροφορίες.

Μετά από test (υγρό της tropic marin) διαπίστωσα ότι το ph του δικτύου μου είναι 7,4 και επίσης έδειξε ότι το ph του ενυδρείου μου είναι 8,4.

Βέβαια, το phμετρο εξακολουθεί να δείχνει 9,2 αλλά προφανώς θα θέλει καλιμπράρισμα.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι έχω δει που και που το porcupine να δαγκώνει το ηλεκτρόδιο, υπάρχει περίπτωση να έχει απορρυθμιστεί εξαιτίας των δαγκωματιών ?

Όπως θα έχετε καταλάβει είμαι πολύ φρέσκος στο θαλασσινό γι'αυτό ήθελα να ζητήσω προκαταβολικά την επιείκειά σας όσον αφορά τις απορίες-ερωτήσεις μου.

Ευχαριστω πολύ για την προθυμία σας και τη βοήθεια σας!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από test (υγρό της tropic marin) διαπίστωσα ότι το ph του δικτύου μου είναι 7,4 και επίσης έδειξε ότι το ph του ενυδρείου μου είναι 8,4.

Βέβαια, το phμετρο εξακολουθεί να δείχνει 9,2 αλλά προφανώς θα θέλει καλιμπράρισμα.

Ή και αντικατάσταση.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι έχω δει που και που το porcupine να δαγκώνει το ηλεκτρόδιο, υπάρχει περίπτωση να έχει απορρυθμιστεί εξαιτίας των δαγκωματιών ?

Δεν νομίζω το ψάρι να μπορεί να προξενήσει βλάβη στο ηλεκτρόδιο, εκτός αν το έχει σπάσει.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από test (υγρό της tropic marin) διαπίστωσα ότι το ph του δικτύου μου είναι 7,4 και επίσης έδειξε ότι το ph του ενυδρείου μου είναι 8,4.

Βέβαια, το phμετρο εξακολουθεί να δείχνει 9,2 αλλά προφανώς θα θέλει καλιμπράρισμα.

Ή και αντικατάσταση.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι έχω δει που και που το porcupine να δαγκώνει το ηλεκτρόδιο, υπάρχει περίπτωση να έχει απορρυθμιστεί εξαιτίας των δαγκωματιών ?

Δεν νομίζω το ψάρι να μπορεί να προξενήσει βλάβη στο ηλεκτρόδιο, εκτός αν το έχει σπάσει.

Ευχαριστώ πολύ Νίκο!

Βέβαια το phμετρο δουλεύει λιγότερο από μήνα και υποθέτω ότι τουλάχιστον για 20 ημέρες έδειχνε το σωστό ph (λέω υποθέτω γιατί από τη στιγμή που μου έδειχνε το επιθυμητό ph δεν το διασταύρωνα με το υγρό test).

Μπορεί να χαλάσει τόσο γρήγορα??

Αλλά θα μου πεις , μηχανήματα είναι αυτά. Ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Νίκο!

Βέβαια το phμετρο δουλεύει λιγότερο από μήνα και υποθέτω ότι τουλάχιστον για 20 ημέρες έδειχνε το σωστό ph (λέω υποθέτω γιατί από τη στιγμή που μου έδειχνε το επιθυμητό ph δεν το διασταύρωνα με το υγρό test).

Μπορεί να χαλάσει τόσο γρήγορα??

Αλλά θα μου πεις , μηχανήματα είναι αυτά. Ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να συμβεί.

Περιμενα να ειναι κατι τετοιο, απλα τωρα που ξερεις τι εγινε θα σε βοηθησει στο μελλον να εισαι λιγο ποιο προσεχτικος. Μαλλον θελει καλομπραρισμα παλι το ΡΗμετρο. Προσοχη να μην ριχνεις σκονες κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο σου, δεν ειναι καλο για πολλους λογους...

Τελος καλο, ολα καλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Περιμενα να ειναι κατι τετοιο, απλα τωρα που ξερεις τι εγινε θα σε βοηθησει στο μελλον να εισαι λιγο ποιο προσεχτικος. Μαλλον θελει καλομπραρισμα παλι το ΡΗμετρο. Προσοχη να μην ριχνεις σκονες κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο σου, δεν ειναι καλο για πολλους λογους...

Τελος καλο, ολα καλα. :excl:

Σ'ευχαριστώ πολύ Μάριε!! :)

Τελικά πολύ δύσκολη η αντιγραφή ενός θαλάσσιου υδρόκοσμου ρε παιδιά, τουλάχιστον εμένα μου φαίνεται βουνό.

Καμία απολύτως σχέση με το γλυκό.

Πιστεύω ότι απαιτεί την πλήρη αφοσίωση σου, κατά πολύ περισσότερο από ένα ενυδρείο γλυκού νερού, τιμωρεί αμείλικτα και δεν είναι τόσο ελαστικό στις οποιεσδήποτε αποκλείσεις ή λάθη και πραγματικά με έχουν χτυπήσει πολλές ατυχίες στην πρώτη μου απόπειρα , άλλες από απειρία, άλλες από ατυχία , αλλά φθάνω στο σημείο να πιστεύω ότι τελικά και αυτό που ονομάζω εγώ ατυχία ίσως να ήταν και αυτό απειρία... :wub:

Τέλος πάντων, επειδή είμαι και originalistas...δεν απογοητεύομαι!!!

Θα τα καταφέρω γιατί βλέπω ότι μέσα από αυτό το forum θα πάρω ότι μου λείπει εμένα σ'αυτό το στάδιο....

την πείρα...

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι όλους !!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...