Jump to content

επιτελους


Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Μετά από πολλές λανθασμένες κινήσεις , με συνέπεια να χάσω δυο από τους δίσκους μου, κατάφερα να στρώσω το ενυδρείο μου με την πολύτιμη βοήθεια σας, διαβάζοντας κάποια άρθρα στο forum, και μάλιστα έστρωσε τόσο καλά που οι δίσκοι άρχισαν να γεννάνε , βέβαια με καμία απολύτως επιτυχία μόλις γεννάνε ο αρσενικός τα τρώγει, έχουν κάνει 5 γέννες , τόσο καιρό εγώ ετοίμασα ένα άλλο ενυδρείο στην αρχή είπα θα το κάνω φαρμακείο αλλά τώρα χώρισα τα ζευγάρι εκεί είναι 60 λτ. , σκέφτομαι μόλις κάνουν την επόμενη γέννα να χωρίσω τον αρσενικό μπας και έχω αποτελέσματα

120 λίτρα

ph 5,7

ΚΗ 4

GH 10

NO2 0

NO3 10

NH3/NH4 0

ΦΙΛΤΡΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

UNIMAX PROFESSIONAL

MODEL FZKN 150

450 L/H

ΨΑΡΙΑ

1 ΔΙΣΚΟΣ MARLBORO

3 ALBINO

3 CLOWNS

15 NEON

ΦΥΤΑ

MICROSORUM PTEROPUS NARROW TEM.2

VALLISNERIA AMERICANA GIGANTEA TEM4

ANUBIAS BARTERI VAR. NAMA TEM.5

ANUBIAS BARTERI VAR ANGUSTIFOLIA TEM1

60 ΛΙΤΡΑ

ph 5,7

ΚΗ 4

GH 10

NO2 0

NO3 10

NH3/NH4 0

ΦΙΛΤΡΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ

EHEIM 2233 ΝΟΜΙΖΩ

ΨΑΡΙΑ

2 ΔΙΣΚΟΥΣ

Στην αρχή σκέφτηκα μήπως τα 60 λίτρα είναι λίγα για το ζευγάρι αλλά τους βλέπω να είναι πιο χαρούμενοι μάλλον επειδή είναι μόνοι τους αν μπορέσω τις επόμενες μέρες θα βάλω φωτογραφίες .

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλο το forum για την πολύτιμη βοήθεια που προσφέρει με τις απόψεις των μελών αλλά και τα άρθρα του. Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα.

Λευτέρης.

:)

Link to comment
Share on other sites

το οτι φενονται χαρουμενοι δε σημαινει οτι ειναι κιολας

και οι μονομαζοι πορτημανε το 1λιτρο απο το ποτηρακι αλλα οχι οτι δε θελουν ενα 50λιτρο η ακομα μεγαλυτερο ενυδρειο.......

ποσους δισκους εχεις στο ενυδρειο σου 120λιτρα?????

Link to comment
Share on other sites

αυτην την στιγμη εναν μονο θα βαλω αλλους δυο αργοτερα... σκεφτομαι να κανω μεγαλυτερο και το ζευγαρι να το βαλω στα 120 λιτρα αλλα θελω να το κανω χτιστο θα μου παρει λιγο καιρο, λες δηλαδη οτι τα 60 λιτρα ειναι λιγα για το ζευγαρι??

Link to comment
Share on other sites

θα στρεσαρονται παρα πολυ

κοιτα ειδικος δεν ειμαι στους δισκους δεν εχω

θελω να εχω αλλη ιστορια ομως αυτη

αλλα λεμε 1 ανα 50λιτρα νερου

αλλα τωρα κοιτα στα ψαρια οπως και σε ολους τους ζωντανουν οργανισμους

ειναι αναλογα τον οργανισμο του

δηλαδη μπορουμε να εχουμε στο μπαλκονι μας το ιδιο φυτο σε διαφορετικες γλαστρες και το ενα να χαλαει ξαφνικα και το αλλα να μην εχει προβλημα

και ειναι κακο αυτο να βαζουμε ορια

αλλα απο οτι καταλαβαινεις καλυτερα να βαλεις το ζευγαρι μονο του στο 120 οσο σε ενδιαφερει να κανεις αναπαργωγη χωρης χαλικι τυποτα ενα κονο μπολικο java moss egeria densa να επιπλει αν εχεις και αστους αλλα αν θες 3και πανω τοτε οντως πρεπει να φτιαξεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο

και ποσο καιρο εχεις τους τρεις δισκους στο 120λιτρο ποσο μεγαλους τους πηρες :)

Έγινε επεξεργασία - ΠΟΠΟ
Link to comment
Share on other sites

60 Λιτρα ειναι πολυ λιγα λιτρα εστω και για το ζευγαρι.Βαλτους στο 120λ μονους τους αν μπορεις .Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχεις το ph τοσο τραγικα χαμηλα στο 5,7 απο οτι ειδα οι δισκοι σου δεν ειναι αγριοι αρα θα ελεγα να ανεβεις και να εχεις ενα κατωτατο οριο το 6,5 με 6,8 ιδανικα.Βεβαια αν το μετρας σωστα γιατι 5,7 ph με kh4 δυσκολο το βλεπω οχι απιθανο αλλα δυσκολο.Και να ξερεις οτι οι δισκοι ειναι πολυ καλυτερο για αυτους να ειναι σε μεγαλα κοπαδια αν ειναι να βαλεις μονο εναν που λες να και τους αλλους δυο αργοτερα να μην το κανεις ή βαλτους ολους μαζι ή καθολου , οχι εναν μονο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Στα 120 λίτρα έχω έναν δίσκο προς το παρόν, είπα ότι θέλω να πάρω άλλους δυο δεν τους έχω ακόμη , έχετε δίκιο τα 60 λίτρα είναι λίγα κινούνται πιο καλά στα 120 απλώς το ζευγάρι έχει γίνει πολύ επιθετικό προς όλα τα υπόλοιπα ψάρια και για αυτό τους χώρισα , τους είχα πάρει όλους μαζί αλλά ο Marlboro που είναι μόνος του πέρασε μια αρρώστια του κόπηκαν τα πτερύγια δεν θυμάμαι πως λέγεται , τον έκανα θεραπεία με tetra general tonic και τώρα είναι μια χαρά άρχισαν πάλι να βγαίνουν τα πτερύγια αλλά έμεινε πίσω στην ανάπτυξη με αποτέλεσμα το ζευγάρι να τον κυνηγά συνέχεια , μάλλον αυτόν έπρεπε να χωρίσω απλώς είπα μήπως μπορέσω και βγάλω καμία γέννα αν και ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο, το ph όντως είναι πολύ χαμηλό θα το ανεβάσω λίγο τόσο δείχνουν οι ενδείξεις, τα ψάρια μου πάντως δείχνουν πολύ καλά μην τα ματιάσω……

Link to comment
Share on other sites

φυτα ειναι

η egeria densa ειναι γρηγορης αναπτυξυς με ομορφο φυλλομα και αποροφα πολλα νιτρικα

και java moss ενα αλλο φυτο ψαξε να δεις δε μπορο να στο περιγραψω απλος θα βοηθησει στην βιολογια του νερου του αφου θα εχει μορο και δε θα μπορει να κανει αποτομες αλλαγες νερου

θερμοκρασια

και μετρησεις χημειας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...