Jump to content

Βρε καλώς τους...


Recommended Posts

Στις 27-12-2006 ξεκίνησα και έστησα ένα καινούργιο RIO 240. Αποφάσισα ότι θα το στρώσω χωρίς ψάρια, αλλά και χωρίς αμμωνία. Ωραία Έτσι ξεκίνησα λοιπόν τη διαδικασία. Εκτός από τον διάκοσμο, στο ενυδρείο μπήκαν και τα πρώτα φυτά, κυριως στο πίσω μέρος για να αρχίσουν να αναπτύσσονται και μόλις μπουν και τα μπροστινά να φαίνονται ωραία. Σήμερα το απόγευμα όμως καθώς παρατηρούσα το ενυδρείο μου φάνηκε σαν κάτι να είδα. Και ναι. Καλά κατάλαβατε. Ήταν σαλιγκάρια. Είδα 3 το μεγαλύτερο εκ των οποίων είναι γύρω στα 3-4 χιλιοστά. Βέβαια πρέπει να ήταν πάνω στα φυτά. Απορώ όμως πως τη γλύτωσαν μιας και τα φυτά είχαν λίγη τριχοειδή άλγη την οποία αφαίρεσα με το χέρι. Και αυγά να ήταν λογικά ή θα τα είχα δει ή θα είχαν φύγει με το καθάρισμα που τους έκανα.

Τέλος πάντων. Δε με χαλάει. Αν δω ότι αυξάνονται πολύ θα αρχίσω να αφαιρώ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑ!!! :) ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ. ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΥΓΑ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ 3-4 ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑ!!! :) ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ. ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΥΓΑ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ 3-4 ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.

ΣΟΡΡΥ, ΤΩΡΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΤΡΕΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ, ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΓΑ ΗΤΑΝ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κατι μου λεει οτι αυτο το ενυδρειο εχει καλους οιωνους για το μελλον?????????????/ :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ακριβώς Στράτο. Και μάλιστα τώρα πλέον έχει γίνει το στρώσιμο. Το Σάββατο έκανα μια καλή αλλαγή νερού και έβαλα τα πρώτα ψάρια μέσα και φαίνεται να πηγαίνουν όλα καλά.Σήμερα θα κάνω μετρήσεις πάλι να σιγουρευτούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...