Jump to content

Pacific Sun -Hyperion-


Aiolos

Recommended Posts

Presentation.jpg

13138-2.jpg

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται ιδιαίτερες συστάσεις για την εταιρία, είναι γνωστό στους κύκλους μας η ποιότητα και οι καινοτομίες των φωτιστικών της.

Απλά, μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα θα έχω (και κατά προέκταση θα έχουμε) την τύχη να το δοκιμάσω στο ενυδρείο μου !!!

Πριν κάνω και την δικιά μου παρουσίαση ρίξτε μια ματιά και σε ξένα φόρουμ για τις εκεί εντυπώσεις.

http://reefbuilders....metis-hyperion/

http://www.reefcentr...d.php?t=2178166

Και ένα βίντεο που εξηγεί την χρήση του λογισμικού

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ακριβο μου φαινεται ρε βαγγελη!

Ειδα καλα;θα ειναι στα 1600 ευρω η μικροτερη εκδοση;

Βεβαια φαινεται πως κανει οργια:-)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει προσφορά από την ίδια την εταιρία μέσω των καταστημάτων λιανικής στα 990 ευρώ στην ελληνική αγορά για το 85 cm

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Τιμη κρίσης !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa πραγματικα ομως κανει παπαδες αλλα και χιλια ευρω ακομα και να δουλευα δεν θα τα δινα εσυ φιλε ελπιζω να το χαρεις για πραγματικα ειναι ενα φωτιστηκο που ειναι εργαλειο για σενα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και για μένα είναι πολλά, άλλωστε δοκιμή θα το κάνω και εγώ προσφορά του καταστήματος που τα εμπορεύεται... δυστυχώς ούτε εγώ έχω τα χρήματα για να το αποκτήσω αν και θα το ήθελα πολύ.

Αν όμως κρίνουμε την αρχική του τιμή, (με όλα αυτά που προσφέρει), η τιμή προσφοράς είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

αραγε ποσο θα κοστισε να γινοταν diy?πιστευω κατι λιγοτερο απο τα μισα της προσφορας

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα δεν θα το θεωρούσα και τόσο ακριβό αν θέλεις κάτι κορυφαίο για τον φωτισμό του ενυδρείου σου μιας και ο σωστός φωτισμός σε reef ενυδρείο είναι απο τα βασικότερα, αυτή την στιγμή όμως ή θα πρέπει να μην σε έχει αγγίξει η κρίση ή να είσαι παλαβός για να το αγοράσεις, ωραίο το χόμπι μας αλλά υπάρχει και η γνωστή ατάκα '' έχεις ξεφύγ' ; '' Πραγματικά όμως είναι απο τα κορυφαία φωτιστικά!!!

Link to comment
Share on other sites

η υπερβολη στο μεγαλειο της.....θεος δεν προκειται ποτε να γινουμε ,ουτε και φυση.οσα λεφτα και να χωνουμε στο χομπι αυτο που ειναι βαρελι χωρις πατο...ποτε δεν τελειωνει.

χιλια και ευρω για ενα φωτιστικο,ουτε σε 1000 μου ζωες δεν τα εδινα.και δεν παει να γυρναει αναποδα το φεγγαρι,να μου δινει πρωτοβροχια,και να πηγαινει στο σχολειο το baby blue tang?.......τετοια προιοντα εχουν ειδικο κοινο και πορτοφολια.και σε τετοιες εποχες ξερετε,το να ''σκανδαλιζεις'' συναδελφους τρελλους με το χομπι,δεν ειναι και οτι καλυτερο....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πάντως οτι δεν είναι υπερβολική η τιμή.Απο την στιγμή που το ecotech κάνει 7-8 κατοστάρικα αυτό καλύπτει περισσότερο χώρο και μεγαλύτερο ενυδρείο.Αν είναι να κάνεις σε DIY κάτι παρόμοιο εκτός απο τον άπειρο χρόνο που θα φάς...(στον Γρήγορο κολλούσα 108 λεντάκια σε 4-5 ώρες) και δεν νομίζω να σου φτάσει το 500άρικο για όλες αυτές τις λειτουργίες.και δεν θα είναι plug and play με σούπερ εμφάνιση κομμένα και ραμμένα όλα στα μέτρα του όπως το εργοστασιακό.Ελπίζω κάποια στιγμή να πέσει και άλλο η τιμή σε αυτά τα φωτιστικά.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση, για ενυδρείο με μήκος 1 m πλάτος 60 cm και ύψος 58 cm το 85 cm κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την εταιρία το 85 cm καλύπτει ενυδρείο μέχρι και 130 cm

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την εταιρία το 85 cm καλύπτει ενυδρείο μέχρι και 130 cm

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα δείτε και τις οδηγίες χρήσης.... απ όπου μπορείτε να πάρετε πληροφορίες για τις δυνατότητες του.

http://www.pacific-sun.eu/download/hyperion_manual_Bali_Revision.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αίολε ξέρεις στο πλάτος τί καλύπτει;60 όπως όλα;

Προσωπικά πάντως θεωρώ όλα τα λεντ φωτιστικά πανάκριβα!

Επίσεις το μεγάλο μου θέμα είναι, πές ότι καεί ένα cluster, τι κάνεις; Στέλνεις όλο το φωτιστικό για να σου αλάξουν όλοκληρο το cluster; Νομίζω ότι η συγκεκριμένη εταιρία κιολας θέλει να το στηλεις στα κεντρικά αλλά μπορέι να κάνω και λάθος. Και μέχρι να γίνει αυτό τι κάνεις; Και αν είμαι εκτός εγγύησης και μου καεί ένα λεντ πρέπει να αλάξω όλοκληρο το cluster; Και πόσο θα κάνει αυτό;

Το άλλο που βρίσκω σπαστικό είναι ότι τα περισσότερα δεν καλύπτουν πλάτος μεγαλύτερο του 60 που για reef όπως και να το κάνουμε είναι λίγο!Αν έχεις ένα ενυδρείο 120χ80 δλδ θές 2 φωτιστικά που ανεάζουν το κόστος από το διάστημα στο θεό!Αυτοί οι προβληματισμοί μου.. εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Όλες αυτές τις τεχνικές πληροφορίες δεν μπορώ να τις γνωρίζω.

Πιθανότατα θα πάρεις τις απαντήσεις σου από το κατάστημα που το εμπορεύεται και που θα γνωρίζει πολύ καλά τι γίνεται σ αυτές τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

H ερώτηση προς εσένα ήταν για το πλάτος φωτισμού Αίολε!

Σαφώς και δεν περίμενα να γνωρίζεις αυτά που έγραψα! Απλά είναι προβληματισμοί μου και είπα να τους μοιραστώ μαζί σας γιατί πιστεύω ότι πριν πουλήσει κάποιος το νεφρό του για να αγοράσει ένα οποιοδήποτε φωτιστικό αυτής της κλάσης θα πρέπει να απαντήσει σε αυτούς και να τα ζυγίσει :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα ότι ο χειρισμός του φωτιστικού μπορεί να γίνει και από Tablet ή Android κινητά... ενδιαφέρον !!!

android_1.jpg

http://reefbuilders.com/2011/07/28/pacific-sun-android-app/

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

H ερώτηση προς εσένα ήταν για το πλάτος φωτισμού Αίολε!

Για τα 60cm νομίζω ότι θα σε καλύψει πλήρως... δεν είναι και καμιά τρελή διάσταση εδώ που τα λέμε !!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε το 60 το καλύπτουν, από εκεί και πέρα υπάρχει το θέμα!

Εγώ μάλλον πάω για 80 (1μ ήθελα αλλά SWMBO βγάζει νύχια) και έχω δυσκολία να βρω έτοιμο που να με καλύπτει!

Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου!Εσύ θύμισε μου τι διαστάσεις έχεις;

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Στις προδιαγραφές δεν λέει τίποτα για πλάτος ή ύψος?

Κάνε μια ερώτηση στην ίδια την εταιρία για να έχεις και μια τεκμηριωμένη απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...