Jump to content

Pacific Sun -Hyperion-


Aiolos

Recommended Posts

Σχετικα με το πλατος του ενυδρειου καλυπτει υπερ ανετα ενυδρεια με πλατος 80 και 90 εκατοστα. εμεις το εχουμε στο ελος το 120 χ 60 80 πλατος και ολα μια χαρα.

.

Σταυρος.

ευχαριστω για τις πληροφοριες κ τα βιντεακια :thumbup:

το πηρε κ φιλος εδω αθηνα οποτε θα παρω κ μια ιδεα απο πρωτο χερι!

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην υπερβολή μου και τη τρελή χαρά, ήθελα να μάθω αν το φωτιστικό έχει τη δυνατότητα για κάποια επί πλέον εφέ (χωρίς να προσφέρουν τίποτα το ουσιαστικό φυσικά).

Έβλεπα διάφορα βίντεο στο youtube για συννεφιές αστραπές και βροντές και δεν το κρύβω ότι "φτιαχνόμουν" .... έτσι ρώτησα εάν το Hyperion έχει αυτές τις δυνατότητες.

Ναι, το φωτιστικό μπορεί να τα κάνει, απλά δεν είναι περασμένες οι λειτουργίες μέσα στον κώδικα του λογισμικού, μας εξήγησε η εταιρία.

Ο λόγος είναι ότι δεν ήθελαν να τα προσθέσουν ακόμη και να είναι στα επίπεδα ενός κινέζικου φωτιστικού που να θυμίζει disko, και γι αυτό το λόγο βρίσκονται τώρα στο στάδιο ανάπτυξης του κώδικα ώστε να προσφέρουν αυτή τη δυνατότητα στο συνολο των φωτιστικών συνθηκών, αλλά με τέτοιο τρόπο ώστε να θυμίζει και να μοιάζει αυτή η προσημείωση όσον το δυνατόν περισσότερο με τα φυσικά αυτά φαινόμενα.

Μη ξεχνάμε άλλωστε ότι δεν πρόκειται για ένα φωτιστικό με απλά μπλε και άσπρα led, αλλά με 9 διαφορετικά κανάλια/χρώματα και θα πρέπει αυτά να συνδυαστούν ώστε να δώσουν και πιο "φυσικά" αποτελέσματα.

Μόλις ολοκληρωθεί ο κώδικας και προστεθούν οι νέες λειτουργίες στο λογισμικό, θα αρχίσει και η διανομή του μέσω της εταιρίας ή των πωλητών.

(πιθανών να κυκλοφορήσει και νέα αναβάθμιση firmware για το φωτιστικό)

Υπομονή για τους εφετζίδες !!!

(ωχ !!! ποιος ακούει τον Klaz τώρα) χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

οταν βγει φωτιστικο φτηνο και με σοβαρο software απλα με τη χρηση του δικτυου wifi να παιρνει ολα τα καθημερινα δεδομενα που χρειαζεται για τα εφε της καθε μερας μαζι βεβαια με το firmware που θα το υποστηριζει σωστα η εταιρεια τοτε ισως το σκεφτω...

προς το παρων αφηνω πιονερους οπως ο φιλος αιολος να συγκρατουν οσο μπορουν την ανεργια αφου ειναι και οι μοναδικοι σπονσορες σε εταιρειες που σχεδον ειναι φαντασματα απο θεμα παγκοσμιων πωλησεων.

αχχχχχ,τα πα και ξεθυμανα.....χεχεχε

πες με οπως θελεις αλλα το ατι που ειχες ηταν πολυ πιο σοβαρο σαν φωτιστικο.αποψη μου φιλε.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

αχα...πουλάκι μου, άρχισες να το σκεφτεσαι... και αν σου πω ότι είναι κάτι που γίνεται (σε κάποια άλλα) και πολύ σύντομα και σ αυτό (ίσως και να γίνετε από τώρα κιόλας), που θα σου δίνει τις πραγματικές συνθήκες σε πραγματικό χρόνο μιας γεωγραφικής περιοχής που θα επιλέγεις (κάποια περιοχές που θα πρέπει να υποστηρίζεται φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

καλα μου τα λες,αλλα μαζευω χρηματα να βαλω ηλιακο.δεν παιζει αλλο 1000ρικο για το χομπι,ουτε εχω 10 σπιτια για πουλημα....

μενω με τα μεταλλα μου,και ο χρονος θα δειξει το ποτε θα γινει τετοιου ειδους επενδυση.να πω και την αληθεια δεν εκανα και λιγες αναβαθμισεις για φετος και ανεργος ανθρωπος.....

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία δίνει τη δυνατότητα στους υποψήφιους αγοραστές να επιλέξουν κατόπιν παραγγελίας το χρώμα στο σώμα του φωτιστικού.

Προς το παρόν γνωρίζω ότι στο κάνουν και μαύρο

Link to comment
Share on other sites

ε ναι σίγουρα, το skimmer ήταν πολύ σημαντική και ουσιαστική αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

μαυρους στο ξυλο θα τους κανω.......

Link to comment
Share on other sites

Παντως το φωτιστικο ειναι πολυ δυνατο πως να το κανουμε τωρα.

Υ.Γ Κωστα με το ρευμα που σου καινε τα μεταλα πεντε θα επαιρνες μεχρι τωρα.Μεταλα... :bigemo_harabe_net-74: εμεις με τα Led φτασαμε στο φεγγαρι :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω Κώστα οτι ο απόλυτος φωτισμός για ένα reef είναι μακράν 400watt radium HQI 20.000K.Αλλά μετά υπάρχουν και άλλα πράγματα όπως το σημείο αντιστάθμισης και το σημείο κορεσμού. Προτιμώ να πέρνω 80-90% απο το κοράλλι και να το βλέπω όλη μέρα έστω και με πιο χαμηλής έντασης φωτισμό που ρυθμίζω το φάσμα και την ένταση και σίγουρα τα led είναι πολύ πιο ψηλά απο Τ5 γιατί προσφέρουν πολλά πλεονεκτήματα τόσο στο οπτικό κομμάτι όσο και στην τσέπη.Άσε που προσφέρουν το απαραίτητο φάσμα για όλα τα κοράλλια και κορυφώνουν εκεί πιο ψηλά απο τις Τ5. Μετά τα 2 πρώτα χρόνια αρχίζει η απόσβεση.Τώρα όσο αφορά το εργοστασιακό μέρος σίγουρα προσφέρει πιο πολλά απο ένα DIY και βλέπω σαν παράδειγμα το δικό μου που μου στοίχισε πάνω κάτω 350 ευρώ για να προσθέσω λειτουργίες όπως dimming-κύκλο σελήνης-ανατολή δύση-κεραυνούς και πάλι δεν φτάνει τις δυνατότητες σε προγραμματισμό του εργοστασιακού που το συνδέεις στον υπολογιστή με ένα καλώδιο και σου φέρνει στο σπίτι καιρό απο το Bali...και την Hawaii.

Link to comment
Share on other sites

ε ναι σίγουρα, το skimmer ήταν πολύ σημαντική και ουσιαστική αναβάθμιση.

σαμπ,σκιμμερ και ερχονται και οι βορτεκ......2 much βαγγελη ολα αυτα και μαζικα...

Παντως το φωτιστικο ειναι πολυ δυνατο πως να το κανουμε τωρα.

Υ.Γ Κωστα με το ρευμα που σου καινε τα μεταλα πεντε θα επαιρνες μεχρι τωρα.Μεταλα... :bigemo_harabe_net-74: εμεις με τα Led φτασαμε στο φεγγαρι :bigemo_harabe_net-64:

σταθη καλα τα λες,αλλα ποτε δεν εκαιγα ιδιαιτερο ρευμα με τα μεταλλα.ισως γιατι τα δουλευω πολυ εξυπνα απο θεμα φωτοπεριοδου.
Link to comment
Share on other sites

σαμπ,σκιμμερ και ερχονται και οι βορτεκ......2 much βαγγελη ολα αυτα και μαζικα...

σταθη καλα τα λες,αλλα ποτε δεν εκαιγα ιδιαιτερο ρευμα με τα μεταλλα.ισως γιατι τα δουλευω πολυ εξυπνα απο θεμα φωτοπεριοδου.

Το ξερω αφου εισαι μαστορας σε αυτα :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Ας προσπαθήσουμε να πάρουμε τα πράγματα ορθολογιστικά και αντικειμενικά (αν και είναι λίγο σχετικό αυτό).

Το χόμπι μας γενικά εξελίσσεται μέρα με τη μέρα ειδικά σε θέματα εξοπλισμού για να μη ξεφύγουμε από το αντικείμενο…

Παλιότερα είχαμε τους πολύ απλούς κυκλοφορητές και όταν άρχισαν να κυκλοφορούν οι waves maker και ειδικά οι vortech, που προσωπικά τις θεωρώ επανάσταση στο θέμα κυκλοφορίας, πολλοί από εμάς ήμασταν συγκρατημένοι τόσο από άγνοια όσο και από θέμα κόστους. Σήμερα οι περισσότεροι κάνουμε ότι είναι δυνατόν για να τις αποκτήσουμε. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα και σε άλλους εξοπλισμούς…, skimmer, reactor, περισταλτικές και διάφοροι μέθοδοι, που στο παρελθόν τα «κατακρίναμε», αλλά φτάσαμε σε σημείο να τα χρησιμοποιούμε γιατί τελικά διαπιστώθηκε ότι το σύστημα μας δουλεύει πολύ καλύτερα.

Στον ίδιο παρονομαστή είναι και το θέμα στην εξέλιξη των led στον φωτισμό του ενυδρείου μας, προσφέροντας πολλές ευκολίες και δυνατότητες και μικρότερη κατανάλωση ενέργειας.

Καλές και οι μετάλλου, αλλά δεν τις δουλεύουμε όσο πραγματικά θα έπρεπε, λόγω κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας, καλές και οι Τ5 (αντικαταστάτες των Τ8), αλλά το μέλλον είναι τα led.

Ναι είναι ακόμη ακριβά, ναι δεν έχουν δοκιμαστεί σε βάθος χρόνου, αλλά ναι προσφέρουν πολύ μεγαλύτερο φάσμα στον φωτισμό, με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και όπως είπα παραπάνω πολύ οικονομικότερα σε βάθος χρόνου, τόσο από θέμα κατανάλωσης αλλά και αντικαταστάσεις λαμπών όπου οι Τ5 θέλουν αλλαγή κάθε 6-9 μήνες για να αποδίδουν σωστά.

Πολλοί μπορεί να είναι οι λόγοι που είμαστε αρνητικοί στις εξελίξεις, με κυριότερο τον οικονομικό, τον φόβο για νέα πράγματα, αλλά και έναν ακόμη που ο λαός μας έχει την καταλληλότερη παροιμία…. «όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια» !!!

(δεν αναφέρομαι κάπου συγκεκριμένα, απλά είναι ένα γενικό φαινόμενο της φάρας μας)

Link to comment
Share on other sites

Ας προσπαθήσουμε να πάρουμε τα πράγματα ορθολογιστικά και αντικειμενικά (αν και είναι λίγο σχετικό αυτό).

Το χόμπι μας γενικά εξελίσσεται μέρα με τη μέρα ειδικά σε θέματα εξοπλισμού για να μη ξεφύγουμε από το αντικείμενο…

Παλιότερα είχαμε τους πολύ απλούς κυκλοφορητές και όταν άρχισαν να κυκλοφορούν οι waves maker και ειδικά οι vortech, που προσωπικά τις θεωρώ επανάσταση στο θέμα κυκλοφορίας, πολλοί από εμάς ήμασταν συγκρατημένοι τόσο από άγνοια όσο και από θέμα κόστους. Σήμερα οι περισσότεροι κάνουμε ότι είναι δυνατόν για να τις αποκτήσουμε. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα και σε άλλους εξοπλισμούς…, skimmer, reactor, περισταλτικές και διάφοροι μέθοδοι, που στο παρελθόν τα «κατακρίναμε», αλλά φτάσαμε σε σημείο να τα χρησιμοποιούμε γιατί τελικά διαπιστώθηκε ότι το σύστημα μας δουλεύει πολύ καλύτερα.

Στον ίδιο παρονομαστή είναι και το θέμα στην εξέλιξη των led στον φωτισμό του ενυδρείου μας, προσφέροντας πολλές ευκολίες και δυνατότητες και μικρότερη κατανάλωση ενέργειας.

Καλές και οι μετάλλου, αλλά δεν τις δουλεύουμε όσο πραγματικά θα έπρεπε, λόγω κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας, καλές και οι Τ5 (αντικαταστάτες των Τ8), αλλά το μέλλον είναι τα led.

Ναι είναι ακόμη ακριβά, ναι δεν έχουν δοκιμαστεί σε βάθος χρόνου, αλλά ναι προσφέρουν πολύ μεγαλύτερο φάσμα στον φωτισμό, με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και όπως είπα παραπάνω πολύ οικονομικότερα σε βάθος χρόνου, τόσο από θέμα κατανάλωσης αλλά και αντικαταστάσεις λαμπών όπου οι Τ5 θέλουν αλλαγή κάθε 6-9 μήνες για να αποδίδουν σωστά.

Πολλοί μπορεί να είναι οι λόγοι που είμαστε αρνητικοί στις εξελίξεις, με κυριότερο τον οικονομικό, τον φόβο για νέα πράγματα, αλλά και έναν ακόμη που ο λαός μας έχει την καταλληλότερη παροιμία…. «όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια» !!!

(δεν αναφέρομαι κάπου συγκεκριμένα, απλά είναι ένα γενικό φαινόμενο της φάρας μας)

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι Αιολε , θα κρατησω απο ολη αυτη την συζητηση , την εκπληκτικη σου προταση << «όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια» !!!

(δεν αναφέρομαι κάπου συγκεκριμένα, απλά είναι ένα γενικό φαινόμενο της φάρας μας)

Καλο βραδυ!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-101:

Link to comment
Share on other sites

...........ουδεν σχολιον.και 1 χαρα ειναι η φαρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγω ειμαι λιγο αργης καυσης ρε παιδια,μπορειτε να μου την εξηγησετε-αιτιολογησετε αυτη τη φραση;:)

Ευαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τη φραση αλλα και εσεις με τα μαγαζια αν η γλωσσα σας και το κερδος σας ηταν πιο μικρο θα ειχατε το κοσμο στα μαγαζια σας να ψωνιζει και οχι να τα φερνει απο εξω μονος του

Τωρα δυστηχως εμειναν τα κρεμμασταρια αυτοι που δεν εχουν λεφτα εννοω μη παρεξηγηθω

Link to comment
Share on other sites

27 χρονια σταθερα στην αγορα της θεσσαλονικης στον χωρο του ενυδρειου ..........χαρη στη υποστηριξη των πελατων μας , μας αρκει εμας σαν καταστημα . Τωρα σχετικα με τα ιντερνετικα καταστηματα ελλαδος, και ιδιαιτερα εξωτερικου ,δεν ειναι λογικο να υπαρχουν καποιες διαφορες στις τιμες ?? οταν πολυ απλα αυτα ειναι συνηθως αποθηκες χωρις προσωπικο και μηδενικα κατεπεκταση λειτουργικα εξοδα??/ μια ταμιακη μηχανη και 10 ραφια?. μηπως παραβλεπετε και την διαφορα στο φπα!!!!!!???? ωραια να τα λεμε απλα, χωρις να γνωριζουμε ουσιαστικα πραγματα μιας καθετης επιχειρησης. που την υποχρεωνει μηνιαια το κρατος να υποβαλει τον φπα. και ιδιαιτερα στην χωρα μας που αγγιζει τον παραλογισμο στα επιπεδα φορολογιας. ...Πιστευω μου ειναι οτι καλες οι ευκαιριες απο το ιντερνετ αλλα μακροπροθεσμα ,συμβαλουμε ετσι στην αυξηση ανεργιας.........Τωρα σχετικα με τον αγαπητο Μερλον Ο οποιος προσωπικα δεν με γνωριζει , εκανε αναφορα στην μεγαλη < γλωσσα > επειδη απλα συμφωνησα με τον γραπτο λογο του ΑΙΟΛΟΥ σχετικα με το οσα δεν φτανει η αλεπου Πανω σε αυτο θα απαντησω το εξης...ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΧΕΣΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ .ΤΟ ΝΑ ΤΑ ΣΕΒΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω όλους ανεξαιρέτως να περιοριστεί το θέμα γύρω από την παρουσίαση και τις δυνατότητες του φωτιστικού.

Link to comment
Share on other sites

.... και συνεχίζουμε,

Έμαθα ότι η εταιρία αναπτύσσει (εκτός τα ειδικά εφε που προανέφερα) και την λειτουργία του φωτιστικού με WiFi πρωτόκολλο.

Γνωρίζουμε λεπτομέρειες ?... κάποια ενημέρωση ?

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το φωτιστικο ειχα την ευκαιρια να το δω απο κοντα αυτες τις μερες και λεω οτι σκιζει και κανει παπαδες με το bali η οχι

Ευκολος προγραμματισμος

Φανταστικο φως

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και μία εβδομάδα περίπου είμαι κάτοχος αυτού του απίστευτου φωτιστικού και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και από την απόδοσή του και από τον εύκολο προγραμματισμό του. Αν προστεθεί και η λειτουργία με WiFi πρωτόκολλο απλά θα είναι τέλειο.

Αυτές τις μέρες το έχω στο Acclimatization program και θα τρέχει με αυτό τον προγραμματισμό αυτόματα για 60 ημέρες μετά από επιλογή σε λειτουργία του φωτισμού που είχα πριν Τ5 με SPS/LPS.

Έχω μεταφράσει σχεδόν όλο το manual του φωτιστικού στα Ελληνικά όποιος το θέλει μπορώ να του το στείλω με ένα email.

Βάζω και φωτό. αλλά είναι από κινητό.

post-15895-0-53010300-1350495846_thumb.jpgpost-15895-0-29461700-1350495942_thumb.jpgpost-15895-0-43674100-1350496129_thumb.jpg

Και ένα πρόχειρο βίντεο.

http://www.youtube.c...v=zkS3KvYPCC8#!

Όποιος θέλει να το δει από κοντά μπορεί να έρθει από το σπίτι να κεράσω και καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι λιγο στριμενο αντερο,μπορω να ρωτησω χρονο ζωης των λεντ;δηλαδη ειλικρινα δεν μπορω να πιστεψω πως υπαρχει λαμπα λεντ η οχι με life time.δεν ξερω αν μου διεφυγε στην ιστοσελιδ του κατασκευαστη αλλα δεν ειδα απαντηση στην ερωτηση μου.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...