Jump to content

Γκαπυ Σε Γενηστρα.. Βοηθεια


lefterisR21

Recommended Posts

Παιδια ειχα τησ προαλεσ μια εγκυο θυλικια γκαπυ η οποια γεννησε κ δυστηχωσ δεν εχω δει μικρα.. ετσι αποφασισα και πηρα γεννηστρα..ειναι μια η οποια μπορει και χωριζεται στην μεση ετσι ωστε να χωρεσει μεσα 2 ετοιμογεννεσ θυλικιες... δυστηχωσ δεν μπορω ν καταλαβω ποτε πλησιαζει η ωρα που γεννουν τα γκαπυ , με αποτελεσμα να εχω τοποθετησει τις 2 ετοιμογεννεσ μεσα στην γεννηστρα εδω και τρεισ μερες... πειραζει που τισ εχω εκει μεσα??? πωσ μπορω ν καταλαβω οτι ερχεται η ωρα ν αγεννησουν?? μπορειται ν μ δειξετε φωτο απο μικρα νεογεννητα γκαπυ??? ( ο χωροσ μεσα στην γεννηστρα δεν ειναι και πολυ μεγαλος φανταστειτε 2 τετραγωνακια 2χ2 εκατοστα και μεσα σε αυτα 2 θυλικιες, υπαρχει προβλημα αν τισ κρατησω εκει μεσα μεχρι να γεννησουν???) βοηθεια παρακαλω.. :/

Link to comment
Share on other sites

Από προχθεσινή δική μου εμπειρία, αφού είδα ένα μικρό μέσα στο ενυδρείο (γιατί και εγώ δεν ήξερα το πότε ''σπάνε τα νερά'') πήγα και πήρα μία γεννήστρα. Αφόυ τα έπιασα και τα έβαλα εκεί, παρατήρησα ότι η μαμά στρεσαριζόταν πάρα πολύ και τα έβγαζε νεκρά. Οπότε την έβγαλα από τη γεννήστρα και γεννάει κανονικότατα και ζωντανά. Ηδη έχω μαζέψει 6-7 ζωηρότατα guppakia. Βέβαια με αυτό τον τρόπο μπορεί και να χάσεις μερικά, λόγω του ότι θα τα κάνουν μεζέ τα υπόλοιπα. Εγώ ότι βλέπω σε μικρό το βάζω με τα άλλα στη γεννήστρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πειράζει. Στρεσάρονται και μαζεύεται πολύ αμμωνία και ανεβάζεις τις πιθανότητες κατακόρυφα εκτός από τα μικρά να χάσεις και τις μαμάδες. Βγάλ'τες από τη γενίστρα και αν θες να δεις μικρά, βάλε φυτά επιφανείας (κερατόφυλλο κατά προτίμηση, και roccia και φακή κάνει, αλλά το κερατόφυλλο έχε το σαν πρώτη επιλογή)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πειράζει. Στρεσάρονται και μαζεύεται πολύ αμμωνία και ανεβάζεις τις πιθανότητες κατακόρυφα εκτός από τα μικρά να χάσεις και τις μαμάδες. Βγάλ'τες από τη γενίστρα και αν θες να δεις μικρά, βάλε φυτά επιφανείας (κερατόφυλλο κατά προτίμηση, και roccia και φακή κάνει, αλλά το κερατόφυλλο έχε το σαν πρώτη επιλογή)

Φιλε μου εχω χαλικακι στο ενυδρειο ειναι 120 λιτρα.. θα μπορεσω ν βαλω κερατοφυλλο??? και αν βαλλω χρειαζεται ν ριξω μεσα τπτ αλλο για ν μπορεσει ν διατηρηθει το φυτο???

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το κερατοφυλλο και η φακη ειναι πολυ ευκολα φυτα.

Εχω κι απο τα δυο και αναπτυσονται χωρις καμια προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου.............εγω προσωπικα τις εβαζα τις εγκυες στην γεννηστρα......αυτες με το δυχτακι που ειναι τις μεγαλες...........καρτερουσα καθε λιγο και λιγακι................ποτε θα γεννησουν και με το που εβλεπα μικρα ετρεχα με το διχτυ να τα μαζεψω να τα βαλω στο αλλο μικρο ενυδρειο που ειχα αποκλειστικα για γεννες!!!ενα φεγγαρι ειχα στο ενυδρειο πανω απο 60 γκαμπυ μικρα!!!!τρελλα ειναι!!!και οπως ειπε πιο πανω ο φιλος χρειαζεται κερατοφυλλο για να κρυβονται τα μικρα..........................και καλο καθαρο νερο.................!!!θα σε ανεβασω και φωτο να τα δεις ποσο μικρα ειναι οταν γεννιουνται.....................με το καλο να γινεις μπαμπας!!!ειναι Τελεια ευχαριστηση ιδιως οταν θα τα μεγαλωνεις..........................................!!!

Link to comment
Share on other sites

πιστευω να σε βοηθησα οσο μπορουσα..................να θυμασαι οτι θελουν κερατοφυλλο και ειδικη τροφη για μωρα!!καλο ειναι να εχεις καραντινα ενα ενυδρειο αλλο για να τα τοποθετεις εκει!!!λογω του ταισματος του συνεχους!!!υπομονη και ειναι πανευκολα ψαρακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Επειδή κ εγώ με τα φυτά δεν το 'χω ακόμα, θα μπορούσε κάποιος να ανεβασει κάποιο " tutorial" για τον τρόπο φυτέματος πχ: κερατόφυλλο, ντομάτα, φακή κ γενικώς διαδικασίες εύκολων φυτών πως μπαίνουν στο ενυδρείο μας από τη στιγμή που τα αγοράζουμε.

Sorry που παρεμβαίνω στο θέμα, απλά μια κ αναφέρθηκε για να μην ανοίγω νέο θέμα το γράφω εδώ..!!!

Έγινε επεξεργασία - ch_kyriakos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Επειδή κ εγώ με τα φυτά δεν το 'χω ακόμα, θα μπορούσε κάποιος να ανεβασει κάποιο " tutorial" για τον τρόπο φυτέματος πχ: κερατόφυλλο , ντομάτα, φακή κ γενικώς διαδικασίες εύκολων φυτών πως μπαίνουν στο ενυδρείο μας από τη στιγμή που τα αγοράζουμε.

Sorry που παρεμβαίνω στο θέμα, απλά μια κ αναφέρθηκε για να μην ανοίγω νέο θέμα το γράφω εδώ..!!!

Αυτά που σου έχω μαρκάρει δεν τα φυτεύεις τα αφήνεις στην επιφάνεια.

Στην κατηγορία φυτεμένο ενυδρείο μπορείς να βρεις πάρα πολλά ενδιαφέροντα βιντεάκια με οδηγίες. :)

Εδώ και εδώ

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

πρωσοπικη μου αποψη την ντοματα την ειχα φυτεψει μεσα στο χαλικι.....................την ειχα θαψει με λιγα λογια μεσα στο χαλικι εβαλα και απο πανω μερικες πετρουλες για να μη σηκωνετε................και το κερατοφυλλο το ειχα χυμα επανω στην επιφανεια.........................................η μπορεις να το τυλιξεις αναμεσα σε καμμια ριζα αν εχεις η οτιδηποτε ειναι στερεο!!!αν δεις φωτο μου θα καταλαβεις πιο πανω!!απο ζουμια δεν εριχνα τιποτα!μου ειχαν μεγαλωσει αρκετα σε διαστημα 10 μηνων!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που σου έχω μαρκάρει δεν τα φυτεύεις τα αφήνεις στην επιφάνεια.

Στην κατηγορία φυτεμένο ενυδρείο μπορείς να βρεις πάρα πολλά ενδιαφέροντα βιντεάκια με οδηγίες. :)

Εδώ και εδώ

:thumbup: :thumbup: :thumbup: Έγινε επεξεργασία - toyomania8617
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που σου έχω μαρκάρει δεν τα φυτεύεις τα αφήνεις στην επιφάνεια.

Στην κατηγορία φυτεμένο ενυδρείο μπορείς να βρεις πάρα πολλά ενδιαφέροντα βιντεάκια με οδηγίες. :)

Εδώ και εδώ

Σε ευχαριστώ για την άμεση απαντήση. Θα τα δω τα video γιατί φαίνονται πολύ χρήσιμα..!!!!

Link to comment
Share on other sites

2protesgennesendlers.jpg

Για να μην μπερδεύεστε όταν μιλάμε για φυτά επιφάνειας π.χ. κερατοφυλλο εννοούμε κάτι τέτοιο! Σε αυτή την περίπτωση ο γόνος μπορεί να προφυλαχτεί με ασφαλή και φυσικό τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.. εχοω γεννητουρια τελικα.. ανακαλυψα 3 μικρα γκαπακια πισω απο ενα πλαστικο φυτο π ειχα στο ενυδρειο τα πηρα και τα εβαλα στην γεννηστρα( πλαστικη μεσαιου μεγεθους) και τωρα πριν απο λιγο βρηκα αλλα 4 στο κερατοφυλλο π εχω βαλλει.. τ οποια και αυτα τ εβαλλα στην γεννηστρα με τ αλλα.. πειραζει που τα εβαλλα στην γεννηστρα?? πρεπει ν τ αφησω ελλευθερα στο κερατοφυλλο??? σασ ευχαριστω παντωσ εκ των υστερων για τισ χρησιμες και πολυτιμεσ συμβουλεσ σασ..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδεύεστε όταν μιλάμε για φυτά επιφάνειας π.χ. κερατοφυλλο εννοούμε κάτι τέτοιο! Σε αυτή την περίπτωση ο γόνος μπορεί να προφυλαχτεί με ασφαλή και φυσικό τρόπο!

Είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις με το κερατόφυλλο. Αν μπορείς βάλε λίγο ακόμα ώστε να υπάρχουν περισσότερες κρυψώνες.

Τη γνώμη μου για τις γεννήστρες στην είπα. :)

Καλύτερα να μην προσθέτεις στρες στα ζωντανά.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη με τη λίγη εμπειρία μου και μετά από διάβασμα είναι ότι από τη στιγμή που έχεις κερατόφυλλο, να τα αφήσεις στη φύση και να μη τα εγκλωβίσεις στη γεννήστρα, με φόβο να τα στρεσάρεις και να τα πιέζεις. Περισσότερες πληροφορίες περίμενε από ποιο έμπειρα παιδιά του forum.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 30/9/2012 at 0:43 ΜΜ, το μέλος ShadowVValker έγραψε:

Ναι, πειράζει. Στρεσάρονται και μαζεύεται πολύ αμμωνία και ανεβάζεις τις πιθανότητες κατακόρυφα εκτός από τα μικρά να χάσεις και τις μαμάδες. Βγάλ'τες από τη γενίστρα και αν θες να δεις μικρά, βάλε φυτά επιφανείας (κερατόφυλλο κατά προτίμηση, και roccia και φακή κάνει, αλλά το κερατόφυλλο έχε το σαν πρώτη επιλογή)

Φακή που τρώμε;χαχαχ είμαι αρχάρια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 22/1/2018 at 12:13 ΠΜ, το μέλος dpap έγραψε:

Φακή λέμε την Lemna minor:)

Ευχαριστώ γτ πουλήσα το παλιό μου ενυδρείο και σε λίγες μέρες θα παραγγείλω ένα 60lt(πηγενε να με βοηθήσεις στο θέμα μ) παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...