Jump to content

Νοσοκομείο


Recommended Posts

Σήμερα πήρα ένα μικρό ενυδρείο 38 λίτρων-10γαλλόνια για να το κάνω νοσοκομείο. Θέλω να εφαρμόσω χαλκό για ick. Εαν μπολιάσω από το μεγαλύτερο ενυδρείο με 12 λίτρα νερό και λίγα substract θα έχω άμεσο αποτέλεσμα ώστε να αρχίσω τη θεραπεία?

Ο χαλκός δεν καταστρέφει τη βιολογία στη καραντίνα? Θα αντέξουν 2 ψαράκια μέσα για 10-15 μέρες που χρειάζεται η θεραπεία με χαλκό? (ετσι λένε τουλάχιστον οι οδηγίες του Seacure που πήρα)?

Να έχω και λίγο αέρα μέσα ή θα είναι ενοχλητικό για τα ψάρια σε τόσο μικρό ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

η καραντίνα είναι καλή όταν την χρησιμοποιούμε σωστά …

δεν ξέρω γιατί ετοιμάζεσαι για θεραπεία με χαλκό αφού υπάρχει η λύση της υποαλατότητας …

υποψιάζομαι ότι υπερβάλεις λίγο με τους φόβους σου… τι συμβαίνει?

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα πιστευω οτι αν βαλεις αρκετο ετοιμο βιολογικο υλικο στο φιλτρο θα εισαι ΟΚ απο πλευρας βιολογιας. Το αν θα αντεξει ειναι σχετικο και εξαρταται απο το μεγεθος των ψαριων, το ταισμα κτλ Απο την αλλη βεβαια αν βαλεις δυο μεγαλα ψαρια σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο εστω για 15 μερες παλι θα εχεις προβλημα...

Θες να μας εξηγησεις τι ακριβως σκοπευεις να κανεις και με τι ψαρια ?

Link to comment
Share on other sites

το ψαράκι που έχει πρόβλημα τρώει?

υπάρχουν κυνηγητά και εντάσεις στο ενυδρείο?

στα 110 λίτρα θα πρέπει να προσέχεις πολύ τι ψάρια βάζεις :) ..

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μεταφέρω τον xanthurus σε νοσοκομείο και να ρίξω χαλκό. Είναι είδη 14 ημέρες με ick και νομίζω ότι πρέπει να παρθούν πιο δραστικά μέτρα γιατί απλά δεν αδειάζει ποτέ από το ick. Δεν έχω δει καμιά μέρα βελτίωση και δε νομίζω πως θα αντέξει 30 ημέρες ακόμα υποαλατότητα. Οι κύστες συνεχώς πέφτουν και ανανεώνονται από άλλες. Τα πτερύγια του αρχίζουν και φαγώνονται. Επίσης φοβάμαι μήπως δεν είναι "μόνο" ick αλλά και amyloοdinium γιατί έχασα ψάρια χωρίς ίχνος ick. Νομίζω πως αρκετά έκανα υπομονή περιμένοντας να περάσει από μόνο του και πρεπει να το βοηθήσω και λίγο.

Το ψαράκι είναι 4 cm, απλά η ερώτηση ήταν γενική εαν αντέχουν 2 ή 3 μικρά ψαράκια αναλόγου μεγέθους.

Αυτό που ρώτησα ήταν εαν ο χαλκός μου χτυπήσει τη βιολογία, τα νιτροβακτηρίδια σε αυτές τις 15 ημέρες.

Νομίζετε πως θα κάνω περισσότερο κακό από καλό με τον χαλκό?

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω πως θα εχεις προβλημα Ανδρεα... χωρις βεβαια να ειμαι 100% σιγουρος εαν βαλεις αρκετο ετοιμο βιολογικο υλικο νομιζω οτι θα τα καταφερει... θα σου προτεινα βεβαια αλλο χαλκο και συγκεκριμενα το Cupramine που πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο κυκλοφωρει...

Το βιολογικο υλικο που θα μεταφερεις απο το ενυδρειο σου θα το αντικαταστησεις με καινουργιο καθως αυτο δεν θα το βαλεις ποτε ξανα στο ενυδρειο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μεταφέρω τον xanthurus σε νοσοκομείο και να ρίξω χαλκό. Είναι είδη 14 ημέρες με ick και νομίζω ότι πρέπει να παρθούν πιο δραστικά μέτρα γιατί απλά δεν αδειάζει ποτέ από το ick. Δεν έχω δει καμιά μέρα βελτίωση και δε νομίζω πως θα αντέξει 30 ημέρες ακόμα υποαλατότητα. Οι κύστες συνεχώς πέφτουν και ανανεώνονται από άλλες. Τα πτερύγια του αρχίζουν και φαγώνονται.

Του φαγωνονται τα πτερυγια? Αυτο δεν ειναι καλο. Μηπως υπαρχει fungus ή κατι αλλο? Βαλε μια φωτογραφια εαν μπορεις για να μπορεσουμε να το δουμε καλυτερα.

Επίσης φοβάμαι μήπως δεν είναι "μόνο" ick αλλά και amyloοdinium γιατί έχασα ψάρια χωρίς ίχνος ick. Νομίζω πως αρκετά έκανα υπομονή περιμένοντας να περάσει από μόνο του και πρεπει να το βοηθήσω και λίγο.

Το amyloοdinium αφηνει σημαδια, δεν ειναι κατι που ξαφνικα προκαλει θανατο στα ψαρια μας.

Το ψαράκι είναι 4 cm, απλά η ερώτηση ήταν γενική εαν αντέχουν 2 ή 3 μικρά ψαράκια αναλόγου μεγέθους.

Αυτό που ρώτησα ήταν εαν ο χαλκός μου χτυπήσει τη βιολογία, τα νιτροβακτηρίδια σε αυτές τις 15 ημέρες.

Νομίζετε πως θα κάνω περισσότερο κακό από καλό με τον χαλκό?

Εαν ειναι στρωμενο το υλικο, τοτε δεν εχεις κατι να φοβηθεις, αλλα πρωτα απο ολα πρεπει να καταλαβεις τι τρεχει με τα ψαρακια σου. Ο χαλκος δεν ειναι η λυση σε ολα τα ασχημα, πολλα ειναι αυτα που μπορει να συμβαινουν. :)

Link to comment
Share on other sites

".....Του φαγωνονται τα πτερυγια? Αυτο δεν ειναι καλο. Μηπως υπαρχει fungus ή κατι αλλο? Βαλε μια φωτογραφια εαν μπορεις για να μπορεσουμε να το δουμε καλυτερα."

Νομίζω πως λόγω του ick υπάρχει και δευτεροπαθείς μόλυνση γιαυτό σκέπτομαι να δράσω πιο αποτελεσματικά εκτός από τη διατροφή και τις UV. Το ψαράκι δείχνει θέληση για ζωή δεν πρέπει να το βοηθήσουμε?

Ιδού και οι φωτογραφίες:

ick-xant-800-600-033.jpg

ick-xant-800-600-032.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα καθαρα προσωπικη μου αποψη ειναι να το μεταφερεις για θεραπεια...δεν μπορω να σου πω σιγουρα αν θα ζησει καθως μπορει η ποιοτητα του νερου στο νοσοκομειο η το μεγεθος να το στρεσαρει παραπανω αλλα ετσι και αλλιως πως θα συνεχισει ετσι στο ενυδρειο σου ? Λοιπον αρκετο βιολογικο υλικο (που Δεν θα το ξαναβαλεις στο βασικο ενυδρειο...αρα αντικατεστησε εκει)....καποια μικρη κρυψωνα οπωσδηποτε και μεταφορα του! Τον θερμοσταστη να τον βαλεις στους 29 βαθμους και να φροντισεις να υπαρχει καλη οξυγονοση και συνθηκες νερου. Ισως χρειαστει και καποια αλλη θεραπεια για το φαγωμα των πτερυγιων αλλα αυτα θα τα δουμε στην πορεια.

Καλη δουλεια γιατρε !! :)

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα μου πιαστώ το ψαράκι και βάλτο καραντίνα άμεσα εφόσον πρώτα φτιάξεις το νερό σου σε αυτην.Μεγαλη προσοχή στον χαλκο.Απο προσωπική μου πείρα μόνο δυο σκευάσματα χαλκού είναι τα περισσότερο safe με τα μικρότερα ποσοστά θανάτων σε ψάρια . Ο cupramin της seachem και ο seacure της aquarium systems.Προσοχή να μην υπερβείς την δοσολογία. :)

Link to comment
Share on other sites

Aνδρεα ξεκινα γρηγορα θεραπεια με χαλκο. Να παρει το ψαρι λιγο τα πανω του. Και στην πορεια βλεπουμε τι αλλο θα χρειαστει. Προσεχε την τιμη του χαλκου να ανεβει σταδιακα και οχι αποτομα σε μια ημερα. Εχεις προσεξει εαν αφοδευει σωστα? Μετα απο αυτο που ειχαμε δει, πρεπει να ειμαστε σιγουροι εαν δεν εχει και κατι αλλο το ψαρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλα στραβά πάνε. Λόγω ρεφρακτόμετρου δε μπορώ να φτιάξω σωστό νερό για να φέρω την αλατότητα στα ίδια με το άλλο ενυδρείο. Επίσης έριξα τροφή και η αμμωνία έφτασε στα κόκκινα. Πρέπει να περιμένω να πέσει καταρχήν ( να δουλέψει το βιολογικό υλικο από το παλιό ) και να δω τι θα κάνω με τα αλάτια. Αλλιώς θα το χάσω στα σίγουρα.

Ετσι και αλλιώς έκανα ακούσια demi-υποαλατότητα είμαι στο 1015 (ή έτσι νομίζω) ενώ θεωρούσα πως είμαι στο 1020. Τουλάχιστον ακόμα τρώει. Η τρύπα έχει κλέισει νομίζω, δεν το έχω ξαναδεί να βγάζει τίποτα από εκεί πλέον. Τα φαγωμένα πτερύγια ωφείλονται στο ick ή σε κάτι άλλο?

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

Όταν ένα ψάρι νοσεί από κάποια ασθένεια (ick στην περίπτωση σου) πέφτει το ανοσοποιητικό του σύστημα και σαν συνέπεια μπορεί να προκύψουν και άλλες ασθένειες. Ελπίζω να μπορέσεις σύντομα να ξεπεράσεις τα προβλήματα που σου προέκυψαν με την καραντίνα και να μπει το ζωντανό έτσι ώστε να ξεκινήσει η θεραπεία του το γρηγορότερο . :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...