Jump to content

Προιόντα Αύξησης Kh-Ca


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Μετα απο μετρησεις που εκανα στο reefακι μου διαπιστωσα οτι εχουν πεσει αισθητα το Kh-Ca.Η επιλογη μου ειναι να παω σε αυτα τα 2 προιοντα αυξησης.KentMarine Superbuffer-dKH και KentMarine Turbo Calcium.Η ερωτηση μου ειναι πως χρησιμοποιω αυτα τα 2 προιοντα,ξεχωριστα το καθενα,και ποτε πρεπει να τα ριχνω(πρωι η βραδυ).Το ενυδρειο μου ειναι 70 λιτρα και δεν εχει sump οποτε παω με τη μεθοδο μεσα στο ενυδρειο απευθειας.Ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λόγω του μικρού όγκου του ενυδρείου σου συν το ότι δεν έχεις sump, προτίμησε βελτιωτικά υγρής μορφής.

Λίγο πολύ όλες οι εταιρίες έχουν τέτοια υγρά που κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους.

Συνήθως πρέπει η χρήση τους να γίνεται με διαφορά κάποιων ωρών, αλλά υπάρχουν και σκευάσματα εταιριών που μπορούν να χρησιμοποιηθούν με διαφορά λίγων λεπτών, όπως τα Aqua Vitro.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=39421

Θα πρέπει να προσέξεις τις δοσολογίες που προτείνει η κάθε εταιρία, καθώς και τα ποσοστά αύξησης που πρέπει να κάνεις... όσο πιο χαμηλά είναι οι τιμές σου, τόσο πιο αργά θα πρέπει να τις αυξήσεις.

Μια ιδέα μπορείς να πάρεις και από εδώ για τις μεταβολές αυτές.

http://www.aquazone....showtopic=50470

Επίσης και ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο....

http://www.aquazone....showtopic=77219

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια και τα 2 αρθρα που μου ποσταρες Αιολε,απλα το μονο που θελω εγω ειναι καποια προτιμηση εστω και σε υγρη μορφη σκευασματων για να μην πεταξω τα χρηματα μου τσαμπα.Εαν δεν γινεται να προστεθουν εδω οι εταιριες λογω διαφημισης,ας γινει με καποιο πμ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα διαφήμισης μιας και οι εταιρίες είναι πάνω από μια !!

Πολύ καλά είναι της Kent, της Brightwell της Aqua Vitro.... και σίγουρα κάποια απ όλα θα σου κάνουν μια χαρά τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπ όψιν σου επίσης ότι για να έχεις σωστές μετρήσεις, η αλατότητα πρέπει να βρίσκεται στα σωστά επίπεδα.

Π.Χ. μια μονάδα διαφορά στην αλατότητα (+/-) , θα δώσει και αντίστοιχη διαφορά 30ppm στο ασβέστιο περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Η αλατοτητα μετρημενη χθες λιγο πριν σβησουν τα φωτα ηταν στο 1023.Αυτη τη διακυμανση δεν την ηξερα πραγματικα με τις τιμες λογω της αλατοτητας.Πρεπει να ειμαι στο 1024-1025 κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Εως τωρα εριχνα Red Sea Coral Pro.Αυτη την εβδομαδα ξεκιναω Tropic Marine.Οι μετρησεις ειναι απο το πρωτο αλατι.Ολα τα κοραλια ειναι μ****α.ακομα σκληρα δεν εχω βαλει.

Έγινε επεξεργασία - boss
Link to comment
Share on other sites

Αρα τα ζωντανα σου δεν ειναι υψηλων απαιτησεων.....

Εχεις σκεφτει ..... αν εκανες καθε βδομαδα αλλαγη νερου 20% και δεν εριχνες τιποτα αλλο (απο ιχνοστοιχεια) μεσα στο ενυδρειο μηπως θα ησουν 2 φορες κερδισμενος?

Τωρα κανεις αλλαγη νερου 10% και προσθετεις και ιχνοστοιχεια που και αυτα εχουν καποιο κοστος.....

Υ.Γ. μην ξεχνας οτι με αυτο τον τροπο θα αποβαλες απο το ενυδρειο σου περισσοτερα Νο3 και Po4 και θα σου εδινε ''χερι'' να ταιζεις τα κοραλια ωστε να κερδισεις σε αναπτυξη...

Link to comment
Share on other sites

Σωστό !!!

Απ την άλλη όμως μου κάνει και εντύπωση ότι το αλάτι αυτό έχει ΚΗ στα ύψη.. πόσο κατανάλωση να έχεις πια?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το σκεφτηκα η αληθεια ειναι.Δηλαδη εαν κανω 20% αλλαγη αντι για 10% θα εχω τετοιο κερδος που φυσικα ειναι καλυτερο και φυσικοταττο?

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα χθες το βραδυ πριν σβησουν τα φωτα ειχα Kh 5,8!Τα φωτα σβηνουν στις 11 και εγω μετρησα στις 10 και κατι.Τα τεστ ειναι της Salifert

Link to comment
Share on other sites

Έστω και με 10% εβδομαδιαία αλλαγή με ένα αλάτι που δίνει τιμές ακόμη και μέχρι 12dKH δεν θα έπρεπε να είσαι τόσο χαμηλά.

Το τεστ είναι καλό, μήπως έχει λήξει?

Link to comment
Share on other sites

Οχι τα τεστ ειναι ολα οκ.Συγκεκριμενα οι τιμες ηταν Kh 5,8 Ca 365 Mg 1250 Alk 1023

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το ΚΗ που όντος είναι πολύ χαμηλό, αν ανεβάσεις την αλατότητα στα 1026, το ασβέστιο λογικά θα σου δειξει 400+ και το μαγνήσιο 1370.

Φέρε σταδιακά την αλατότητα στα 1026 και κάνε πάλι μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι χαμηλα το Kh σου γιατι εχεις πολυ κοραλινη στο ενυδρειο?

Έγινε επεξεργασία - VRILO
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι σε τέτοιο μικρό ενυδρείο έφτιαχνα μια φορά το μήνα αλατόνερο.Στον πάτο είχα απλώσει ένα στρώμα σπασμένου κοραλλιού.Κάθε βδομάδα με το κουβαδάκι έβγαζα 6-7 λίτρα και έκανα την αλλαγή μαζί με ένα κουταλάκι triple buffer της ΤΜ.Η μόνη τιμή που είχα πρόβλημα ήταν το μαγνήσιο.Το dKh καρφωμένο στο 10 και ασβέστιο πρόσθετα πάρα πολύ σπάνια.Η ρουτίνα αυτή κράτησε πάνω απο 2-3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Κοραλλινη υπαρχει πολυ πραγματι σε ολα τα τζαμια εκτος απο μπροστα φυσικα.Στα αλλα 3 (πισω και δυο πλαινα) εχει φουλ κοκκινισει.Αυτο παιζει ρολο?Πρεπει να κανω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Στο πισω τζαμι την αφηνουμε για να καλυψει τα καλωδια και οτι αλλο τρεχει πισω απο το ενυδρειο μας ...

Στα πλαινα τζαμια ..... εσυ αποφασιζεις αν θες να εχει κοραλινη ή να βλεπεις την ζωη του ενυδρειου σου και απο το πλαι....

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και παίζει ρόλο, η κοραλλίνη αποφορά όλο σου το ΚΗ, οπότε θα πρέπει να το ρυθμίζεις σύμφωνα με την κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Ποσα εμαθα σημερα!!!!Βασικα στο πισω τζαμι την αφησα για το λογο που προανεφερε ο Vrilo.Τωρα οσο για τα πλαινα πρεπει να αρχισω να ξυνω λιγακι μαλλον ε?

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά οπτικό το θέμα στα πλαϊνά τζάμια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...