Jump to content

ορολογιες


TROOPER

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι μέλος εδώ και δυο ημέρες διαβάζω αυτά που γράφετε , έχω ήδη καταλαβη μερικά αλλά ακούω μερικές λέξεις άγνωστες για μένα, όπως reef , skimmer υπάρχει κανένας τρόπος να μάθω τις ορολογίες χωρίς κάθε λίγο και λιγάκι να ρωτώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι μέλος εδώ και δυο ημέρες διαβάζω αυτά που γράφετε , έχω ήδη καταλαβη μερικά αλλά ακούω μερικές λέξεις άγνωστες για μένα, όπως reef , skimmer υπάρχει κανένας τρόπος να μάθω τις ορολογίες χωρίς κάθε λίγο και λιγάκι να ρωτώ

Οι λέξεις αυτές αποτελούν διεθνή ορολογία και αναγκαστικά τις χρησιμοποιούμε στην καθημερινή μας επικοινωνία.

Είναι πολύ δύσκολο να τις κατανοήσεις αν δεν μελετήσεις το αντικείμενο, στο οποίο αναφέρονται.

Μπορώ να σου εξηγήσω την έννοια των λέξεων, που αναφέρεις, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα προκύψουν και άλλες.

Η λέξη Reef, μεταφράζεται σαν ύφαλος. Στην περίπτωσή μας εννοούμε τον τροπικό ύφαλο. Όταν λοιπόν ακούς "ενυδρείο Reef", αναφέρεται στην προσομοίωση κάποιου τμήματος ενός τροπικού υφάλου, με τα είδη των οργανισμών, που τον στελεχώνουν.

Η λέξη Skimmer, μεταφράζεται σαν αποβουτυρωτής. Εμείς εννοούμε, λέγοντας skimmer, την συσκευή εκείνη που "κτυπάει" το νερό δημιουργώντας «Βούτυρο", δηλαδή συγκεντρωμένα, οργανικά απόβλητα των οργανισμών, το οποίο και απομακρύνουμε, γιατί σε μεγάλες συγκεντρώσεις είναι επιβλαβές σε ένα σύστημα και μάλιστα κλειστό.

Διαβάζοντας τα σχετικά άρθρα, που αναφέρονται στην κατηγορία Reef, είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβεις πολλά πράγματα, φτάνει να σε ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ήσουν κατατοπιστικός για τις συγκεκριμένες λέξεις αλλά όπως λες και εσύ θα προκύψουν κι άλλες λέξεις ,το θέμα είναι να τύχει να βλέπεις και κάτι άλλο για να μπορείς να το συνδιασης ώστε να βγάλεις συμπέρασμα από μόνος σου χωρίς να ρωτήσεις για το τι εννοεί η κάθε λέξη που βλέπεις .Αυτό βέβαια συμενη ότι για μερικές λέξεις θα μου πάρει καιρό, γιατί όταν μιλάνε κάποιοι που γνωρίζουν το αντικείμενο μιλάνε με την ορολογία του και καθώς καταλαβαινη ο συνομιλητής του τη του λέει δεν χρειάζεται να λέει και τις εξηγήσεις ,Ευχαριστώ για την υπομονή σας και συγνώμη για την αμάθεια μου αν μεταφράζεται σε κουραστικές ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

,Ευχαριστώ για την υπομονή σας και συγνώμη για την αμάθεια μου αν μεταφράζεται σε κουραστικές ερωτήσεις

MA TI LES; PIOS DEN PERASE APO AYTO TO STADIO ;;;;;...........

RWTA OTI THELEIS ...... KAI MHN ANISIXEIS... :) ........

Link to comment
Share on other sites

Trooper ρωτα τα παντα! Ειναι χαρα μας να απανταμε... χρησιμοποιησε αυτο το θεμα για καθε σχετικη ερωτηση ορολογιας...σιγουρα θα βοηθησεις και αλλους!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...