Jump to content

Red Crystal Και Flourite Black


Recommended Posts

Στηνω καινουριο ενυδρείο για τις red crystal που εχω, θα γινει περίπου 100λτ ,για να ξεφύγω απο το 3ολιτρο και τα σκαμπανεβάσματα ..

Εψαξχα για akadama αλλα δυστηχως δεν βρίσκω, λέω να πάω σε flourite black μιας και θα γινει και αυτο φυτεμένο , εχει δοκιμάσει κανείς?

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύεις να το προσθέσεις σκέτο, χωρίς άμμο απο πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύεις να το προσθέσεις σκέτο, χωρίς άμμο απο πάνω?

Αννα,το συγκεκριμενο υποστρωμα μπορει να μπει και με αμμο απο πανω?Απ οτι ξερω τα υποστρωματα μπαινουν με χαλικακι η μονα τους (αναλογα τη μαρκα)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δίκιο, λάθος λέξη χρησιμοποίησα. Κάποια υποστρώματα τα εχω δουλέψει και με άμμο, αλλά δεν το προτείνω γενικά.Τώρα, γενικά για τα υποστρώματα που δεν καλύπτονται από χαλίκι δεν ξέρω κατά πόσο ειναι ασφαλή για τις γαρίδες. Αν κάποιος έχει δουλέψει το προϊον ας πει.

Link to comment
Share on other sites

Σε καποιο ξενο φορουμ ειχε παρει το ματι μου γαριδαδικο με flourite σκετο και οι γαριδες φαινονταν μια χαρα.Τωρα εγω δεν εχω δουλεψει σκετο υποστρωμα και δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι ειναι οκ η οχι.Παντα ειχα χαλικακι απο πανω η σκετη αμμο χωρις υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω το εχω δουλεψει το flourite black sand με γαριδες μεσα χωρις απολυτος κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Λογο του οτι προτημουν ελαφρως οξυνο νερο θα σου προτεινα το Dark που σε σχεση με τα αλλα της ιδίας σειρας εχει πολυ λιγοτερο ασβεστιο, σιδηρο και χαλκο.

Ριξε μια ματια στα ταμπελακια διπλα απο το καθε προιον Flourite μια που επιρεαζουν εν μερη την χημεια του νερου, ειδικα εαν κανεις χρηση διοξειδιου.

http://www.seachem.com/Products/product_pages/FlouriteDark.html

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα , λές να μου επηρεάζει gh,κh tds?

Στο flourite το απλο δεν ειχα δει διαφορα.

Οσο αφορά το ph θα κατέβει με παροχη co2.,

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα , λές να μου επηρεάζει gh,κh tds?

Στο flourite το απλο δεν ειχα δει διαφορα.

Οσο αφορά το ph θα κατέβει με παροχη co2.,

Κοιτα να δεις, επειδη θελεις να βαλεις το συγκεκριμενο ειδος για αυτο και σου προτεινα το Dark.

Το ΡΗ θα κατεβει θελωντας και μη με το διοξειδιο αλλα σε ποιο βαθμο και με ποια ευκολια εξαρτατε οπως καταλαβαινεις και απο την χημεια του νερου, το υποστρωμα και σε συνδιασμο και με το ποσο διοξειδιο θα κανεις χρηση.

Και σε ενα Αφρικανικο με αραγωνιτη θα καταφερουμε με διοξειδιο να κατεβασουμε σε ενα βαθμο το ΡΗ, αλλα με ποση σπαταλη διοξειδιου; Ασε που αν σταματας την χορηγηση διοξειδιου το βραδυ το ΡΗ θα εχει μεγαλυτερες μεταβολες. Παραδειγμα κανω...................

Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτό το λόγο εψαχνα και το akadama αλλα δυστηχώς πουθενα, στην Ελλάδα. Ωστε να ριχνω ph χωρις μεγάλη χρηση co2 .

Απο οτι εψαξα δεν υπάρχει καποιο προβλημα με το seachem flourite, και τις crs.

Θα το δοκιμάσω χωρις τις γαρίδες εννοειται , και άν μου αναιβάζει σκληρότητες gh kh tds , θα βάλω το απλό flourite που έχω απο άλλο ενυδρειο μιας και θα του αλλάξω aquascape.

Το co2 στα γαριδάδικα μου το έχω συνεχόμενο ωστε να ειναι σταθεροτερο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοω οτι ντε και καλα μπορει να εχεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα, απλα σαν καλυτερη λυση σου προτεινα το Dark.

Οσο για το διοξειδιο καλα κανεις και το εχεις σταθερο.

Τωρα για Akadama μπορεις να κοιταξεις στο Bonsailand , ειναι στην Κρητη αλλα μαλλον εχουν αλλαξει την σελιδα τους στο νετ.

Τηλ. 281 025 7851

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά , λοιπον μετά απο ψάξιμο πάλι , το akadama και γενικά τα soil μετα απο ένα χρόνο θέλουν αντικατασταση , και εκτος αυτου καπου διαβασα οτι το akadama διαλυότανε ,

οπότε πήρα την αποφαση για flourite black , οπως έγραψα και παραπάνω θα τρέξω το ενυδρείο αρκετο καιρό να δω αν επηρεάζει το νερό και αναλογα θα πραξω..

Ευχαριστώ Rik.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Aν τύχει να κάνεις συχνές μετρήσεις ενημέρωσε και εδώ, θα ήταν ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...