Jump to content

ΥΠΟΑΛΑΤΟΤΗΤΑ


Guest chmatz

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι!

Όταν λέμε υποαλατότητα, σαν προτεινόμενος τρόπος θεραπείας ich π.χ., τι ακριβώς εννοούμε και πως το πετυχαίνουμε?

Σταδιακά, απότομα, πόση αλατότητα θεωρείται υποαλατότητα?

Δηλ από 1.019 που έχεις σε ένα θαλασσινό, πόσο πρέπει να την κατεβάσεις και πως?

Απλά κάνεις αλλαγή νερού και στο φρέσκο δεν προσθέτεις αλάτι, έτσι απλά???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η υποαλατότητα είναι μία αποτελεσματική μέθοδος θεραπείας αλλά παράλληλα και δύσκολή. Άπο όσο ξέρω πρέπει να φέρεις την αλατότητα στο 1.010 και να προσέχεις συνεχώς την πορεία του ψαριού. Πάντως δεν θα το πρότεινα την μέθοδο σε κάποιον αρχάριο ή σε κάποιον που δεν έχει refractometer. Νομίζω πάντως ότι η θεραπεία χαλκού στην καραντίνα είναι αποτελεσματικότατη

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η υποαλατότητα είναι μία αποτελεσματική μέθοδος θεραπείας αλλά παράλληλα και δύσκολή. Άπο όσο ξέρω πρέπει να φέρεις την αλατότητα στο 1.010 και να προσέχεις συνεχώς την πορεία του ψαριού. Πάντως δεν θα το πρότεινα την μέθοδο σε κάποιον αρχάριο ή σε κάποιον που δεν έχει refractometer. Νομίζω πάντως ότι η θεραπεία χαλκού στην καραντίνα είναι αποτελεσματικότατη

Ευχαριστώ φίλε μου, ξέρεις εγώ κάνω θεραπεία χαλκού στο κεντρικό μου ενυδρείο που είχε κολλήσει.

Και επειδή μόλις τελείωσε , παρατήρησα πάλι σημάδια ich σε 2 εκ των 6 κατοίκων του , σκεφτόμουνα μήπως αποφύγω μιά ενδεχόμενη επαναληπτική θεραπεία με χαλκό στα ήδη επιβαρυμένα ψάρια μου εφαρμόζοντας τη μέθοδο της υποαλατότητας.

Αν επιβαρύνονται τα ψάρια λιγότερο από τη μέθοδο του χαλκού, τότε γιατί όχι?

Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα επειδη φτάνεις την αλατοτητα σε οριακα επίπεδα για την επιβίωση των ψαριών μπορεί τα ψάρια μπορεί να μην αντέξουν. Εκανες χαλκό στο κυρίως ενυδρείο; δεν είναι ότι καλύτερο ξέρεις. Ο χαλκός είναι πολύ δυνατός και δύσκολα τον ξεφορτώνεσαι. Πάντως το ότι σου ξαναβγάλανε ich δεν είναι καλό σημάδι. Κάτι δεν πάει καλά. Περιέγραψε λίγο το story

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο η υποαλατοτητα είναι αρκετά πιο safe για τα ψάρια αλλά παράλληλα και αρκετά χρονοβόρα. Εφόσον έκανες θεραπεία με χαλκό το καλύτερο είναι για κάποιο διάστημα να αποφύγεις την επανάληψη της.Μεχρι τότε τάιζε τα με βιταμίνες ποτίζοντας την τροφή που ρίχνεις και παρακολούθησε τα αν θα καλυτερεψουν.Αν συνεχιστεί και εφόσον είχες κάνει θεραπεία με χαλκό στο ενυδρείο σου θα έλεγα να το επαναλάβεις.

Διάβασε εδώ για την υποαλατοτητα για να έχεις μια εικόνα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=89

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο η υποαλατοτητα είναι αρκετά πιο safe για τα ψάρια αλλά παράλληλα και αρκετά χρονοβόρα. Εφόσον έκανες θεραπεία με χαλκό το καλύτερο είναι για κάποιο διάστημα να αποφύγεις την επανάληψη της.Μεχρι τότε τάιζε τα με βιταμίνες ποτίζοντας την τροφή που ρίχνεις και παρακολούθησε τα αν θα καλυτερεψουν.Αν συνεχιστεί και εφόσον είχες κάνει θεραπεία με χαλκό στο ενυδρείο σου θα έλεγα να το επαναλάβεις.

Διάβασε εδώ για την υποαλατοτητα για να έχεις μια εικόνα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=89

Ευχαριστώ φίλε Θανάση, άλλωστε τα τάισα κι ολας όπως είπαμε και τηλεφωνικώς το μεσημέρι.

Θα τα παρακολουθώ και ο θεός βοηθός!

Πολύ καλό το άρθρο, πλήρως κατατοπιστικό! :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα επειδη φτάνεις την αλατοτητα σε οριακα επίπεδα για την επιβίωση των ψαριών μπορεί τα ψάρια μπορεί να μην αντέξουν. Εκανες χαλκό στο κυρίως ενυδρείο; δεν είναι ότι καλύτερο ξέρεις. Ο χαλκός είναι πολύ δυνατός και δύσκολα τον ξεφορτώνεσαι. Πάντως το ότι σου ξαναβγάλανε ich δεν είναι καλό σημάδι. Κάτι δεν πάει καλά. Περιέγραψε λίγο το story

Φίλε Νίκο, δε σε έγραψα , απλά επειδή είναι μεγάλο το story , επέτρεψέ μου να το εξιστορήσω μαζί με κάποια παρουσίαση (ίσως όχι στην τελική της μορφή αλλά τουλάχιστον σε καλύτερη κατάσταση από ότι βρίσκεται αυτή τη στιγμή).

Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως γιά τις πληροφορίες σου!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...