Jump to content

Για Δυνατους Λυτες.....


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους σας....

Για αλλη μια φορα θα σας "ζαλισω" τον ερωτα με ενα απ' τα αρχαρια προβληματα μου και λαθοι μου...

Πριν ξεκινησω θα ηθελα να δηλωσω τα εξης:

1. ξερω οτι η ψαροσυνθεση μου ειναι οτι να 'ναι.

2. δεν μπορω να παω πισω τα ψαρια γτ τα εχω ηδη 2 μηνες

3. δεν μπορω ουτε να τα δωσω προς φιλοξενια καπου

4. εχω διαβαση τοσο πολυ και δεν βρηκα καποιο θεμα στο φορουμ που να με βοηθειση για αυτο ανοιγω καινουργιο θεμα.

5. να ειστε επιεικεις...θα μαθω!

6. θελω να ευχαριστω ολους τους χρηστες του φορουμ γτ με ξεστραβωσανε σε τεραστιο βαθμο....

Εχω λοιπον ενα ενυδρειο της Aquatlantis το aquadream 100(98x28x43) στα 100 λιτρα καθαρα.

Ξεκινησα το στρωσημο αρχες αυγουστου και στα τελη του ειχα 0 αμμωνια και νιτρωδοι και μετρησημα νιτρηκα.

Ξεκινησα βαζοντας 4 νεον,2 ροζυ και 2 γκλοου λαιτ τετρα.Μια εβδομαδα μετα ακριβως συνεχεισα με 6 αμανο και 2 σαε(για αυτα δεν ηξερα οτι γινοντε τερατα γιατι δεν ειχα φτασει εκει στο φορουμ :Ρ),μια εβδομαδα μετα συνεχεισα με 1 χαρεμι γκαπης,μια εβδομαδα μετα 2 αγγελοψαρα.και στο τελος με 4 πλατυ και 3 ξιφοφορους και 5 ρεντ τσερι.

Το προβλημα μου ξεκιναει απο μεσα σεπτεμβρη που τα νιτρικα μου αρχισαν να ελατωνοντε και απο 15 να γινοντε μηδεν σε μικρο διαστημα των 2 εβδομαδων και μεχρη πριν μια εβδομαδα ηταν μηδεν...μεχρι που ξεκινησε να ανεβενη η αμμωνια...

Εκανα τεστ καθε 3 και λιγο και φυσηκα ολα οδηγουσαν σε αλλαγη νερου 40%...προσθεσα μπολι απ το μικρο ενυδρειο μου,προσθεσα βακτυριδια ξανα και τπτ...η αμμωνια καθε 7 ημερες φτανει στο 1...

Δεν ειναι οτι απελπιζομαι αλλα τσαντιζομε που δεν μπορω να βρω τι φταιει...

Απο εδω και περα σας περιγραφω τι εχω κανει σε αυτο τον καιρο....

Το φιλτρο του ειναι το biobox 2 ενα συστημα παρομοιο με της Juwel,τρεις θαλαμοι που λειτουργουν σαν συγκηνονουντα δοχεια με μια αντλοια στα 600 λιτρα την ωρα.4 κουτια,το πρωτο με υαλοβαμβακα,το δευτερο με σιποραξ,τριτο με χοντροτρυπο μπλε σφουγκαρι και τελος ειναι ενα υλικο που λεγοταν geotox...

εβγαλα οταν στρωθηκε το ενυδρειο το geotox,εβαλα το μπλε σφουγκαρι στο τελος,γεμισα με 1 λιτρο σιποραξ τον θαλαμο και αφησα μια λεπτη στρωση ενυδρειακο βαμβακι απο πανω....μετα απο λιγε μερες που ειχα βαλει τις ρεντ τσερι ειδα μονο τις 3 και πλεον δεν βλεπω καμια...εχω 5 ανουμπιας νανα 1 μπαρτελι και 3-4 μαστακια κρυπτοκορινα,λιπασμα 1 φορα την εβδομαδα το flourish της seachem και DIY Co2...καθε κυριακη αλλαγη νερου(πλεον οταν ανεβενει η αμμωνια γτ αμα ειναι στο 0,25 την αφηνω μηπως και ξανα εκανε εκκινηση ο κυκλος του αζωτου)...μετραω με υγρα τεστ τις API,εχω φωτοπεριοδο 12 ωρες....

ζητω τωρα τις συμβουλες σας.....και ευχαριστω.....

Link to comment
Share on other sites

Tι είναι το geotox?

Link to comment
Share on other sites

Ηταν κατι καφε μπιλιες που ελεγε στο προσπεκτους οτι κανει καλο στα φυτα και κατι τετοια...επισης σε συμβουλευε οταν θα το πεταγες/αλλαζες να το εριχνες σε μια γλαστρα με καποιο φυτο...δεν πολυ καταλαβα και ηθελα τον χωρο για το σιποραξ.Εδω να προσθεσω οτι λεγοντας σιποραξ εννοω το αντιστοιχο σιποραξ της JBL....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ένα λινκ από το geotox γιατί δε βγάζω άκρη?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό βρήκα κι εγώ στην αναζήτηση αλλά δε μου κολλάει για υλικό ενυδρείου...

Link to comment
Share on other sites

ΟΥΠΣ....χιλια συγνωμη φωτι...Aquaclay λεγετε...χιλια συνγωμη,ειμαι απ την δουλεια και δεν θυμομουν σωστα,πηγα και ειδα και ετσι λεγοταν.Δεν ξερω αν αυτο το λινκ βοηθειση http://www.canna.com.au/aqua_clay_pebbles ...συγνωμη και παλι....

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και ακριβώς πιο υλικό της jbl χρησιμοποίησες.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το φιλτρο σου δεν επαρκει για την ψαροσυνθεση σου γι αυτο και μετρας συνεχεια αμμωνια.

Καλο θα ηταν να ξεκαθαρησεις λιγο με τα ψαρια σου και να κρατησεις αυτα που κανουν για το ενυδρειο σου.

Τις ρεντ τσερυ τις εχασες μαλλον γιατι ηταν αστρωτος ο βυθος σου η εγιναν μεζες απο τα σκαλαρια!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Akridas66 , το συγκεκριμένο φίλτρο το είχα και εγώ στο παλιό μου aquatlantis αλλά αφεραίθηκε με συνοπτικές διαδικασίες γιατί ήταν λίγο δύσχρηστο και κατά τη γνώμη μου δεν επαρκεί για τα λίτρα μας.

Μπορείς να ψάξεις στις αγγελίες εδώ για κάποιο εξωτερικό φίλτρο που θα καλύπτει τις ανάγκες του ενυδρείου σου. Αυτό που λέει ο rasta πιο πάνω είναι μάλλον ο λόγος που μετράς αμμωνία μετά από τόσο καιρό.

Επίσης από τη στιγμή που δεν μπορείς να επιστρέψεις τα ψαράκια, μπορείς να βάλεις αγγελία εδώ ώστε να τα δώσεις σε κάποιον που έχει την κατάλληλη ψαροσύνθεση. :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Akridas66 , το συγκεκριμένο φίλτρο το είχα και εγώ στο παλιό μου aquatlantis αλλά *αφαιρέθηκε* με συνοπτικές διαδικασίες γιατί ήταν λίγο δύσχρηστο και κατά τη γνώμη μου δεν επαρκεί για τα λίτρα μας.

Μπορείς να ψάξεις στις αγγελίες εδώ για κάποιο εξωτερικό φίλτρο που θα καλύπτει τις ανάγκες του ενυδρείου σου. Αυτό που λέει ο rasta πιο πάνω είναι μάλλον ο λόγος που μετράς αμμωνία μετά από τόσο καιρό.

Επίσης από τη στιγμή που δεν μπορείς να επιστρέψεις τα ψαράκια, μπορείς να βάλεις αγγελία εδώ ώστε να τα δώσεις σε κάποιον που έχει την κατάλληλη ψαροσύνθεση. :)

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις τωρα γιατι λογο οικονομικων αν πρεπει να προβω σε μια αγορα θα πρεπει να ειναι με μεγαλο ποσοστο προς την σωστη κατευθηνση...εφοσον ειχα νιτρικα λιγα μεν αλλα ειχα γτ χαθηκαν και μετα εγινε ξεσπασμα αμμωνιας η ψαροσυνθεση ηταν η ιδια ετσι και αλλιως μην πω οτι ελατωθηκε κατα 2-3 ατομα λογο αρρωστων ψαριων απ την ημερα τις αγορας(δηλαδη απ το καταστημα που τα πηρα ηταν ηδη αρρωστα),οποτε δεν θα επρεπε να μετρα κατι απ ολα??μονο αμμωνια και αυτην μετα απο 15 μερες και χωρις νιτρωδοι και νιτρικα?για τις ρεντ ωντος παιζει να φαγωθηκαν γιατι χτες διαβασα οτι τις κυνηγανε και τα νεον....ας κανουν και οι υπολιποι εναν κοπο να το σκευτουναι λιγο γτ νομιζω οτι εχει τυχη και σε αλλους αυτο και θα ηταν καλο πιστευω να υπαρχουν μια-δυο εναλλακτηκες.π.χ.ειναι φιλτρο-αλλαζεις φιλτρο-δεν γινετε τπτ-παμε παλι με καινουργιο θεμα με το ιδιο προβλημα.....ευχαριστω για τον χρονο σας και τις προτασεις σας...παρεμπιπτοντως το φιλτρο ηθελα και εγω να το αλλαξω αλλα επειδη ειναι κολλημενο με σιλικονι φοβαμαι με τα ψαρια μεσα να το βγαλω....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις τωρα γιατι λογο οικονομικων αν πρεπει να προβω σε μια αγορα θα πρεπει να ειναι με μεγαλο ποσοστο προς την σωστη κατευθηνση...εφοσον ειχα νιτρικα λιγα μεν αλλα ειχα γτ χαθηκαν και μετα εγινε ξεσπασμα αμμωνιας η ψαροσυνθεση ηταν η ιδια ετσι και αλλιως μην πω οτι ελατωθηκε κατα 2-3 ατομα λογο αρρωστων ψαριων απ την ημερα τις αγορας(δηλαδη απ το καταστημα που τα πηρα ηταν ηδη αρρωστα),οποτε δεν θα επρεπε να μετρα κατι απ ολα??μονο αμμωνια και αυτην μετα απο 15 μερες και χωρις νιτρωδοι και νιτρικα?για τις ρεντ ωντος παιζει να φαγωθηκαν γιατι χτες διαβασα οτι τις κυνηγανε και τα νεον....ας κανουν και οι υπολιποι εναν κοπο να το σκευτουναι λιγο γτ νομιζω οτι εχει τυχη και σε αλλους αυτο και θα ηταν καλο πιστευω να υπαρχουν μια-δυο εναλλακτηκες.π.χ.ειναι φιλτρο-αλλαζεις φιλτρο-δεν γινετε τπτ-παμε παλι με καινουργιο θεμα με το ιδιο προβλημα.....ευχαριστω για τον χρονο σας και τις προτασεις σας...παρεμπιπτοντως το φιλτρο ηθελα και εγω να το αλλαξω αλλα επειδη ειναι κολλημενο με σιλικονι φοβαμαι με τα ψαρια μεσα να το βγαλω....

Φοβάσαι μην πάθουν τίποτα από την σιλικόνη ή φοβάσαι για το στρες που θα δημιουργηθεί ;

Αν είναι το πρώτο δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι αφού τα υλικά που χρησιμοποιούν είναι για ενυδριακή χρήση.

Αν δεν υπάρχει η αναγκαία βιολογία πως θα μετατραπεί η αμμωνία σε νιτρώδη και στη συνέχεια σε νιτρικά ; ;)

Ένα εξωτερικό φίλτρο πιστεύω πως μόνο καλό θα κάνει και σε καμία περίπτωση δεν θα είναι άστοχη αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι μην σπασει το ενυδρειο γτ ειναι γεματο και τον στρες...το φιλτρο το πηρα εν τελει γτ το βρεικα σε καλη τιμη και πρεπει να δρασω αμεσα και επειδη θελω να πεταξω αυτην την αηδια απο μεσα που ειναι σαν την π.......α και πιανει χωρο γτ οντως ενω δεν ημουν και απολυτα συγουρος εχει μειωμενη ροη μετα 3 μερες και αυτο γτ αλλαζω το βαμβακι και γεμιζει στην αγγλικη κραπ!ωραια δεν υπαρχει βιολογια,με προσθηκη ετοιμων βακτυριδιων δεν θα επρεπε με τοση αμμωνια που ειναι "τροφη" να αλλαξει κατι?και οταν βαζω μπολι απ το μικρο μου ενυδρειο που ειναι στρωμενο δεν θα επρεπε κατι παλι να αλλαξει?γτ τπτ δεν αλλαζει...το βραδυ θα στησω το καινουργιο εξωτερικο φιλτρο και θα κανω και μια αλλαγη νερου...προτηνετε τπτ αλλο?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μπηκε ενα εξωτερικο φιλτρο 500 λιτρα/ωρα με σφουγκαρι ενα λιτρο και κατι sintomec και μια λεπτη στρωση ενυδρειακο μαλλι....προτηνετε ωρε σεις τπτ αλλο....

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι μην σπασει το ενυδρειο γτ ειναι γεματο και τον στρες...το φιλτρο το πηρα εν τελει γτ το βρεικα σε καλη τιμη και πρεπει να δρασω αμεσα και επειδη θελω να πεταξω αυτην την αηδια απο μεσα που ειναι σαν την π.......α και πιανει χωρο γτ οντως ενω δεν ημουν και απολυτα συγουρος εχει μειωμενη ροη μετα 3 μερες και αυτο γτ αλλαζω το βαμβακι και γεμιζει στην αγγλικη κραπ!ωραια δεν υπαρχει βιολογια,με προσθηκη ετοιμων βακτυριδιων δεν θα επρεπε με τοση αμμωνια που ειναι "τροφη" να αλλαξει κατι?και οταν βαζω μπολι απ το μικρο μου ενυδρειο που ειναι στρωμενο δεν θα επρεπε κατι παλι να αλλαξει?γτ τπτ δεν αλλαζει...το βραδυ θα στησω το καινουργιο εξωτερικο φιλτρο και θα κανω και μια αλλαγη νερου...προτηνετε τπτ αλλο?

Οι αποικίες των βακτηρίων μπορεί να μην επαρκούν αλλά ίσως έχει καμιά εξήγηση κάποιος πιο έμπειρος.

λοιπον μπηκε ενα εξωτερικο φιλτρο 500 λιτρα/ωρα με σφουγκαρι ενα λιτρο και κατι sintomec και μια λεπτη στρωση ενυδρειακο μαλλι....προτηνετε ωρε σεις τπτ αλλο....

Υπομονή ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...