Jump to content

Επιλογή Φωτιστικού Για Rio 180


steliost

Recommended Posts

Ότι λέει ο τίτλος παιδιά, το rio μου είναι το παλιό μοντέλο με Τ8, παλαιότερα έκανα προσπάθεια και είχα βάλει diy Τ5 αλλά είχα χάσει κατά πολύ σε λειτουργικότητα και ευκολία, τα ξήλωσα όλα και έχω μείνει με Τ8, θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι οικονομικό είτε σε Τ5 είτε led...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω το ίδιο ενυδρείο αλλά το μοντέλο με τις 2 τ5, δεν το χρησιμοποιώ γιατί έχω αλλάξει φωτιστικό, αν σου κάνει μπορώ να στο δώσω αφού μου είναι άχρηστο. Απλά δεν ξέρω αν λειτουργεί, θα δω το απόγευμα και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δοκιμαζεις ενα κρεμαστο φωτιστικο, η ενα μπαλαστ με τ5? Τι σε δισκολευει και δεν μπορεις να το φτιαξεις?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σ' ευχαριστώ και μόνο που το σκέφτηκες... :bigemo_harabe_net-92: :bigemo_harabe_net-92: :bigemo_harabe_net-92:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Όπως είπα και νωρίτερα η επιλογή έγινε με 2 βασικά κριτήρια την ποιότητα και το κόστος,

όσο και αν προσπάθησα με αρκετά μεταχειρισμένα προϊόντα που πείρα, το κόστος είναι είδη κοντά στα 1.500 ευρώ, και αν πάρω r/o και μεγαλύτερο skimmer θα ξεπεράσουν τα 2.000

Πιστεύεται ότι είναι μεγάλο ρίσκο να ξεκινήσω με αυτό το skimmer και χωρίς R/O.

Πάντως η αγορά θα γίνει μέσα σε 2 μήνες το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Όπως είπα και νωρίτερα η επιλογή έγινε με 2 βασικά κριτήρια την ποιότητα και το κόστος,

όσο και αν προσπάθησα με αρκετά μεταχειρισμένα προϊόντα που πείρα, το κόστος είναι είδη κοντά στα 1.500 ευρώ, και αν πάρω r/o και μεγαλύτερο skimmer θα ξεπεράσουν τα 2.000

Πιστεύεται ότι είναι μεγάλο ρίσκο να ξεκινήσω με αυτό το skimmer και χωρίς R/O.

Πάντως η αγορά θα γίνει μέσα σε 2 μήνες το πολύ.

Ουπς για άλλου ήταν αυτό.....sory δεν βρίσκω τρόπο να το σβήσω....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δοκιμαζεις ενα κρεμαστο φωτιστικο, η ενα μπαλαστ με τ5? Τι σε δισκολευει και δεν μπορεις να το φτιαξεις?

Μπαλαστ με Τ5 είχα δοκιμάσει παλαιότερα όπως και έγραψα, είχα θέμα λειτουργικότητας (για να κάνω αλλαγή νερού, είχα ολόκληρη ιστορία για να βγάλω το φωτιστικό από το ενυδρείο, όπως ένα σωρό καλώδια) τα ξήλωσα και ησύχασα... Τώρα θα δώσω βάση στη λειτουργικότητα, όσο λιγότερα καλώδια τόσο το καλύτερο... Όσον αφορά το κρεμαστό είπαμε πιάνει λίγο το χέρι μας αλλά όχι τόσο... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ενυδρείο μου είναι 101 x 50 x 41 εκ γύρω στα 180-200 λίτρα...

Ζαχαρώνω το ATI Sun Power με ντιμ κομπιουτερ, το ερώτημα είναι να πάρω το Τ5 4x39 ή το Τ5 6x39...

Επίσης και το Aqualum Celio, το οποίο ναι μεν έρχεται πιο ακριβό αλλά κατά πολύ πιο οικονομικό σε βάτ...

Θα μου πεις τι κοράλια θα βάλεις? Προς το παρόν ξεκινάω λοιπόν με μαλακά και αργότερα αν μας παίρνει η τσέπη βλέπουμε...

Ακούω προτάσεις...

Έγινε επεξεργασία - steliost
Link to comment
Share on other sites

6Χ39 για τους παρακάτω λόγους.

1.Αφου θα δώσεις χρήματα καλύτερα να πάρεις το μεγάλο η διαφορά είναι μικρή και η ισχύ πολύ περισσότερη.

2.Θα έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιείς περισσότερες λάμπες,περισσότερο φάσμα/χρώμα.

3.Αγοράζοντας το μικρότερο 4Χ39 ίσως κάποια στιγμή χρειαστείς αναβάθμιση.Με το 6Χ39 είσαι κομπλέ.

4.Δοκιμασμένο σε πάρα πολλά ενυδρεία με σκληρά απαιτητικά κοράλλια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αλέξη, για το Aqualum Celio τι γνώμη έχεις?

Το εχω δει να δουλευει,και στα λιτρα σου θα σε ικανοποιησει απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει να δουλευει,και στα λιτρα σου θα σε ικανοποιησει απολυτα.

Αυτό που με προβληματίζει λίγο στο συγκεκριμένο φωτιστικό είναι οι διαστάσεις του 54cm x 14cm x 5 cm, βέβαια έχει γωνία θέασης 120 μοίρες, λες να επηρεάζει τον φωτισμό η μεσαία μπάρα (κόντρα) του rio?

Link to comment
Share on other sites

Στελιο,θεωρω πως οτι φωτιστικο και να βαλεις,το ιδιο θα ισχυει για τη μεσαια κοντρα

Link to comment
Share on other sites

Εκει που ειδα να δουλευει,ειχε LPS,αλλα και ακροπορες,και μοντιπορες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...