Jump to content

Fish only update


Mitrizakis Nikos

Recommended Posts

Μετά από δύο μήνες ξαναεπισκέφτηκα την πρωτεύουσα για την συνάντηση του AZ αλλά και φυσικά για ψώνια από το watter inn (TAN). Τα νέα αποκτήματα;

1. Zebrasoma flavescent

2. Zebrasoma Desjardin

3. Gobiosoma evelynae

4. Lysmata amboinensis

Τα ψάρια μετά από αρκετή ταλαιπωρία μπήκαν (8 ωρών) μπήκαν στο ενυδρείο μετά από υπομονετική προσαρμογή στις 12:30. Φυσικά το βράδυ κοιμήθηκα με δώσεις καθώς ξύπνησα 2-3 φορές και έριξα μια κλεφτή ματιά στους νέους κατοίκους.Το πρωί τα φώτα άναψαν στις 11:30 αφού πρώτα τα ψάρια είχαν προσαρμοστεί στο φως του δωματίου. Στο πρωινό τάϊσμα δεν είχαμε και ιδιαίτερα αποτελέσματα καθώς ο φόβος κυριαρχούσε! Βέβαια ο βράχος έγινε «γουλί» αφού και τα δύο ψάρια έφαγαν την άλγη που ήδη προυπήρχε! Στο απογευματινό τάϊσμα τα πράγματα ήταν καλύτερα καθώς το yellow tang έφαγε (όχι πολύ) και το Desjardin έφαγε ελάχιστα (σχεδόν καθόλου). Από άποψη συμπεριφοράς τα πράγματα ψιλοαναμενόμενα καθώς το yellow tang κυριάρχησε και με γρήγορες και νευρικές κινήσεις δείχνει ποιος είναι το «αφεντικό», το Desjardin δείχνει λίγο φοβισμένο και περισσότερο υποχωρητικό, οι γαρίδες το περισσότερο χρονικό διάστημα κρυμμένες αλλά ζωντανές και το gobi χαλαρό και επί το έργο. Όσο αφορά τους παλιούς κατοίκους το Melichtys vidua στον κόσμο του η σαλιάρα οκ και το clown ευτυχισμένο. Νομίζω ότι τα πράγματα βαίνουν καλώς ότι είχα μια επιτυχημένη εισαγωγή. Τις επόμενες μέρες το ζητούμενο είναι να φάνε καθώς και να μην ξεφύγω από τις ωραίες τιμές μου! Ελπίζω να επιτευχθούν και οι δύο στόχοι το συντομότερο δυνατό για να κάνω ευτυχισμένα τα ψαράκια μου αλλά και εμένα!!!

Ακόμη, αγόρασα ακόμη 3,5 κιλά βράχου ο οποίος θέλει κουράρισμα καθώς και μία blue actinic T8 (σύνολο 2 Marine white & 1 blue actinic όλες Τ8)

Τέλος, νομίζω ότι έχω ολοκληρώσει το stockάρισμα μου από ψάρια και αν όλα πάνε καλά και τα ψαράκια πάνε καλά θα έχω ένα ενυδρείο που ονειρευόμουν χρόνια! Σήμερα, κοιτώντας το ενυδρείο μου συγκίνηθηκα αφού όταν ξεκίνησα πριν 8 χρόνια με ένα κοινωνικό γλυκού νερού στα 50L ποτέ δεν φανταζόμουνα ότι θα αποκτούσα ένα θαλασσινό ενυδρείο.

Υ.Γ. Τα επόμενο βήμα είναι η τοποθέτηση του νέου μου skimmer (red sea berlin με αντλία eheim 1260) και η κατασκευή refugium 140L.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας στην ανάγνωση

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν οι νεοι κατοικοι!!

Υ.Γ. Φωτογραφιες??

Link to comment
Share on other sites

Για foto είναι νωρίς ακόμα καθώς το σπίτι είναι σε επιφυλακή και σε απόλυτη ησυχία. Επιφυλάσομαι για αργότερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Άντε κι εγώ με τη σειρά μου να ευχηθώ ''με υγεία''

Με το καλό η ολοκλήρωση του ονείρου και η αποτύπωση του σε photos :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια Φίλε.

Περιμένουμε νέες φωτογραφίες, αφού προσαρμοστούν τα νέα σου ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα Νικο ! Μπραβο...

Καλη προσαρμογη και περιμενου Photos... :)

Link to comment
Share on other sites

Τα νεα αποκτηματα σου ειναι εξαιρετικα. Το σκιμμερ πιστευω πως εαν το σεταρεις σωστα θα σου λυσει τα χερια, ενω βλεπω πως επισημα σε εχουμε..καταστρεψη! :excl: Αλλο sump με refugium κιολας. Μια χαρα τα πας. Προχωρα και μονο καλο θα δεις και απο αυτη την κινηση. :thumbup:

Υστ. Απιστευτα τα zebrasoma ετσι? :)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κουκλιά ρε Μάριε! Όμορφα ψάρια, δυνατά, με καλή (μέχρι τώρα) συμπεριφορά! Το yellow έφαγε κανονικά σήμερα αλλά το Desjardin όχι! Πιστεύω πως με αρκετή υπομονή όλα θα γίνουν!!!

Link to comment
Share on other sites

NA SOU ZHSOUN NIKO :)

POLU KALO TO UPDATE ..... M ARESEI POU EISAI PROSEXTIKOS STO STOKARISMA......

POU EISAI HLIA VOULGARI;;;;;;;

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι και διαβάζω!!!! υπόψιν ότι με σημερινές μετρήσεις είμαι Αμμωνία=0

Νιτρίτ=0 Νιτράτ=30 P.H.=8,2 Νομίζω ότι μετά από ένα μήνα ο κύκλος ολοκληρώθηκε, όμως θα αφήσω να περάσει μία εβδομάδα ακόμη, εάν είμαι έτσι και από Δευτέρα, λέω να ρίξω το πρώτο ψάρι!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι και διαβάζω!!!! υπόψιν ότι με σημερινές μετρήσεις είμαι Αμμωνία=0

Νιτρίτ=0 Νιτράτ=30 P.H.=8,2 Νομίζω ότι μετά από ένα μήνα ο κύκλος ολοκληρώθηκε, όμως θα αφήσω να περάσει μία εβδομάδα ακόμη, εάν είμαι έτσι και από Δευτέρα, λέω να ρίξω το πρώτο ψάρι!!!

Προσοχή στο πρώτο ψάρι.

Σου έχω απαντήσει στο θέμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα σημάδια προσθήκης νέων κατοίκων είναι φανερά αφού οι μετρήσεις έκαναν ΜΠΑΜ! Λοιπόν,

ΝΗ3=0

ΝΟ2=0,05-0,1

ΝΟ3= 50

S=1024

pH=8

KH=7

Έκανα μια αλλαγή νερού περίπου 35-40L και θα δω αύριο. Για όλα φταίει το trigger που ρουφάει στην κυριολεξία σαν «σκούπα». Στην προσπάθεια μου λοιπόν να ταΐσω τους νέους κατοίκους υπερέβαλα (λίγο)!!!

Βέβαια νομίζω ότι ακόμα ένας παράγοντας έπαιξε ρόλο, μέτρησα με tropic marin για πρώτη φορά, αφού τα μέχρι τώρα test ήταν (συγνώμη κιόλας) της JBL. Οπότε, όπως φαίνεται, τουλάχιστον για τα NO3 που είχα μεγάλη απόκλιση, τα test της JBL ήταν διακοσμητικά!!!

Τα νέα, όσο αφορά τους νέους κατοίκους, είναι σχετικά καλά. Το yellow tang τρώει κανονικά (και από το βράχο και από την τροφή που παρέχω) το Desjardin δυστυχώς ακόμα είναι τρομαγμένο αλλά παρόλαυτά τρώει από το βράχο, οι cleaner είναι εν ζωή και δραστήριες και ο ερημίτης ΟΚ. Όσο αφορά τα παλαιά ψάρια συνεχίζουν την συμβίωση κανονικά.

Το νέο skimmer έχει μπει σε λειτουργία και νομίζω ότι έχει αρχίσει το dry skimming καθώς παχύς αφρός έχει αρχίσει να βγαίνει.

Αυτά εν ολίγης τα νέα από το Fish only. Μέτρια θα τα χαρακτήριζα τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Τα σημάδια προσθήκης νέων κατοίκων είναι φανερά αφού οι μετρήσεις έκαναν ΜΠΑΜ! Λοιπόν,

ΝΗ3=0

ΝΟ2=0,05-0,1

ΝΟ3= 50

S=1024

pH=8

KH=7

Έκανα μια αλλαγή νερού περίπου 35-40L και θα δω αύριο. Για όλα φταίει το trigger που ρουφάει στην κυριολεξία σαν «σκούπα». Στην προσπάθεια μου λοιπόν να ταΐσω τους νέους κατοίκους υπερέβαλα (λίγο)!!!

Βέβαια νομίζω ότι ακόμα ένας παράγοντας έπαιξε ρόλο, μέτρησα με tropic marin για πρώτη φορά, αφού τα μέχρι τώρα test ήταν (συγνώμη κιόλας) της JBL. Οπότε, όπως φαίνεται, τουλάχιστον για τα NO3 που είχα μεγάλη απόκλιση, τα test της JBL ήταν διακοσμητικά!!!

Και η αμμωνία είναι tropic marin? Πάντως τα ΤΜ μου φαίνονται ιδιαίτερα ευαίσθητα και νομίζω θα παιδευτείς λιγάκι μαζί τους.

Συγκεκριμένα ενώ με τα Salifert έχω ΝΟ2= 0 με τα ΤΜ μου δείχνει 0,05 με 0,1. Βέβαια έχω και ένα πεθαμένο ψαράκι μέσα (το fridmani μου :) ) που είναι αδύνατο να ξετρυπώσω γιατί πρέπει να είναι όχι από κάτω αλλά μέσα βαθιά σε τρύπα του βράχου όπου συνήθιζε να χώνετε. Τέλος πάντων τα Salifert θεωρούνται κορυφαία παρόλα αυτά υπάρχει απόκλιση, ποιό να εμπιστεύεται κανείς άραγε?

Link to comment
Share on other sites

κοίτα Αντρέα, σίγουρα το σφάλμα και οι αποκλίσεις με τα εν λόγω test είναι μεγάλες. Τώρα, στόχος είναι να έχουμε όσο το δυνατόν καλύτερη τιμή. Είναι αυτό που λες. Ποιο να εμπιστευτείς άραγε;;;

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα Salifert παγκοσμιως εχουν εξαιρετικη φημη :):excl:

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα Salifert παγκοσμιως εχουν εξαιρετικη φημη :):excl:

Με μία επιφύλαξη, κατά τη γνώμη μου, όσον αφορά το τεστ Sr.

Link to comment
Share on other sites

Το test ΝΗ3 είναι της salifert Αντρέα. Νομίζω οτι τα τεστ αυτά παίζουν προτεύοντα ρόλο στο ενυδρείο μας, αφου απο εκεί ξεκινά το όλο στησιμο. Ετσι πρέπει να απαιτούμε ακρίβεια και ορθότητα απο την οποιαδήποτε μάρκα. Κανένα σχόλιο για τις μετρήσεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Το test ΝΗ3 είναι της salifert Αντρέα. Νομίζω οτι τα τεστ αυτά παίζουν προτεύοντα ρόλο στο ενυδρείο μας, αφου απο εκεί ξεκινά το όλο στησιμο. Ετσι πρέπει να απαιτούμε ακρίβεια και ορθότητα απο την οποιαδήποτε μάρκα. Κανένα σχόλιο για τις μετρήσεις;;;

Οσον αφορά το σχόλιο λίγο πολύ τα ξέρεις!! Λίγο τάισμα, ξανά μέτρημα και εφόσον συνεχίζεται σε 3-4 μέρες αλλη μία αλλαγή νερού 20-25% όχι παραπάνω.

Αν και όπως σου είπα δε νομίζω να μηδενίσει πολύ γρήγορα λόγω μεγαλύτερης ευαισθησίας του τεστ, γιατί άλλωστε η επιβάρυνση των καινούργιων ψαριών έγινε μόνο στο στο νιτρίτη και όχι και στην αμμωνία έστω και λίγο?? Βέβαια η salifert χρησιμοποιεί 1 ml για το τεστ της ενώ η TM 5 ml πράγμα που δίνει μεγαλύτερη ακρίβεια στο παραγώμενο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το σχόλιο λίγο πολύ τα ξέρεις!! Λίγο τάισμα, ξανά μέτρημα και εφόσον συνεχίζεται σε 3-4 μέρες αλλη μία αλλαγή νερού 20-25% όχι παραπάνω.

Και παραπανω εαν κρινει δεν εχει προβλημα φτανει να εχεις παρει Νικο τα καταληλα μετρα. Ιδιες τιμες στο νερο σου το φρεσκο και τα σκιμμερ κλειστα για ενα-δυο ημερες. Το ιδιο για το 25%. :thumbup:

Αν και όπως σου είπα δε νομίζω να μηδενίσει πολύ γρήγορα λόγω μεγαλύτερης ευαισθησίας του τεστ, γιατί άλλωστε η επιβάρυνση των καινούργιων ψαριών έγινε μόνο στο στο νιτρίτη και όχι και στην αμμωνία έστω και λίγο?? Βέβαια η salifert χρησιμοποιεί 1 ml για το τεστ της ενώ η TM 5 ml πράγμα που δίνει μεγαλύτερη ακρίβεια στο παραγώμενο χρώμα.

Δεν ειναι απολυτο αυτο. Αλλα τωρα εαν εχεις μια αποκληση σε ενα μικρο ποσοστο αλλα ειναι μονο αυτο, τοτε ολα καλα! Ειναι λογικο και μεσα στα ορια. Επειδη με καποιες αλλες εταιριες οι διαφορες δεν ειναι στο 5-10%. Ειναι στο χαος... :wub::)

Νικο προβλεπομενο αυτο για το ενυδρειο σου. Αλλα αφου οι κατοικοι σου ειναι μαι χαρα, τοτε μην σκεφτεσαι τιποτα! Ετσι και αλλιως αυτη τη στιγμη δεν εχεις προβλημα, αλλα ειναι ενα καμπανακι για να ξερεις τι να προσεξεις στο μελλον. Ποιο τακτικες αλλαγες νερου. Τα σκιμμερ σου ειναι δυνατα ποια, οποτε θα εχεις μεγαλο οφελος απο αυτο. Ειδικα εαν βαλεις και το φιλτρο με την αλγη τοτε θα εισαι σε αλλο επιπεδο. :excl:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Μαριε, το skimmer γιατί κλειστό;;;

Το φρεσκο αλατι εχει την ταση εαν μπει σε μεγαλη ποσοτητα στο ενυδρειο μας να προκαλει στο σκιμμερ μεγαλο αφρισμα αφου ακομα δεν εχει σπασει "τελεια" και ετσι χανουμε ενα μερος των ιχνοστοιχειων του με το καλημερα. Δοκιμασε και θα καταλαβεις τι εννοω.. :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα θα αναφέρεσαι στην περίπτωση όπου το αλάτι δεν έχει διαλυθεί. Όταν κάνω αλλαγή νερού το νερό που προσθέτω είναι έτοιμο σε άλλη δεξαμενή με κυκλοφοριτή και θερμοστάτη. Για να διαλυθεί περιμένω περίπου τρεις μέρες και μετά το προσθέτω στο ενυδρείο. Και σε αυτή την περίπτωση πάλι θα έχω τα ίδια στο skimmer; Δεν νομίζω ε;

Link to comment
Share on other sites

μετά από τρεις μέρες αναμονή ίσος το φαινόμενο να είναι λιγότερο έντονο ..

..

έχει να κάνει με την μίξη του παλιού νερού με το καινούριο … άλλο ένα ενδεχόμενο είναι η πτώση του redox ..

.. και αναρωτιέται κανείς γιατί να συμβαίνει αυτό .. ενώ βάζεις καθαρό οξυγονωμένο νεράκι ..

.. δεν έχει τύχει να διαβάσω κάτι σχετικά … αλλά νομίζω ότι είναι θέμα ισορροπίας ιόντων

:) ίσος αν δοκίμαζες να μπολιάσεις το φρέσκο με λίγο παλιό … και να το άφηνες για 12-24 ώρες..

.. τι λένε οι παλαιότεροι ?

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Αφού αυτό θα το επιφέρει η αλλαγή νερού όπως και να έχει Τάσο μου. :lol:

Για την πτώση του redox και εγώ παιδεύομαι να βρω κάποια νορμάλ εξήγηση... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...