Jump to content

Fish only update


Mitrizakis Nikos

Recommended Posts

Αφού αυτό θα το επιφέρει η αλλαγή νερού όπως και να έχει Τάσο μου. :lol:

Για την πτώση του redox και εγώ παιδεύομαι να βρω κάποια νορμάλ εξήγηση... :bowdown:

Το φρέσκο νερό, θεωρείται "νεκρό" νερό, όχι γιατί δεν έχει οξειδωτικούς παράγοντες, αλλά γιατί δεν υπάρχει υπόστρωμα για οξειδωαναγωγικές αντιδράσεις.

Και αυτό γιατί δεν υπάρχουν οργανικά άλατα για να γίνουν οι παραπάνω αντιδράσεις.

Όταν λοιπόν πέφτει το φρέσκο νερό στο ενυδρείο μας, είναι πολύ φυσικό να πέφτει και το redox, μέχρι και πάλι να επανέλθει σταδιακά.

Θα μου πείτε, γιατί το "ώριμο" νερό έχει υψηλές τιμές redox, ενώ το "παλαιωμένο" νερό έχει χαμηλές τιμές, οι οποίες για να επανέλθουν στα φυσιολογικά επίπεδα, απαιτούν τον εμπλουτισμό του νερού με όζον?

Πιθανά να οφείλεται στην έντονη παρουσία οργανικών διαλυμάτων, όπου οι διαθέσιμοι οξειδωτικοί παράγοντες, να μην επαρκούν.

Δυστυχώς, βλέπετε, απουσιάζει και ο χημικός της παρέας μας, που είμαι σίγουρος, ότι θα μπορούσε να μας διαφωτίσει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα του redox δεν εχω κατι παραπανω στο μυαλο μου απο αυτα που ανεφερε ο Νικος. Περα απο το οτι στην δικη μου περιπτωση ανεβαινει χωρις οζον στα παλια του επιπεδα μετα απο 15-20 ημερες. Καπου αναμεσα στο 370-390. Και οσο το οζον ειναι λιγο ποιο χαμηλα δεν βλεπω κατι κακο να συμβαινει στο ενυδρειο, ισα ισα που ολα μετα την αλλαγη πανε πολυ καλυτερα. Δεν πιστευω πως πρεπει να μας προβληματιζει το χαμηλο redox για λιγες ημερες γιατι ειναι "τεχνιτη" η πτωση, και αυτο φαινετε στα ζωντανα μας.

Για το θεμα του εντονου skimming τις πρωτες ημερες απο την αλλαγη η ακριβης απαντηση ειναι παρακατω. Ειναι απο το site της Deltec και εξηγει αυτο το φαινομενο.

Excessive Bubble Syndrome

We get many calls and emails from people new to the hobby or to Deltec skimmers about high levels of foaming or micro bubbles that are returning to their aquariums from their new Deltec skimmer.

This can be quite normal and is a result of the salt water that they have produced not as yet being mature enough for the high performance of the Deltec skimmers.

Many brands of salt used for aquarium water are made up from component parts to reproduce the elements found in natural sea water.

One of the additives introduced to many salts is a conditioning agent which is put in to react with heavy metals and toxins in the water and neutralise their negative effect.

The down side of these additives is that they can increase the surface tension of the water and enable bubbles to hold their form much longer than would be natural with mature salt water.

This effect obviously disappears as the water stabilises and reacts with waste in the system but until it does it causes many people concern which results in a call or an email to us.

Οπως βλεπετε ειναι κατι που γινεται γενικα στο χωρο μας. Παγκοσμοιοποιηση... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν και η παράθεση στο θέμα ήταν άκρως ενδιαφέρουσα και ευχαριστώ για τις νέες πληροφορίες, εγώ θα επανέλθω στο θέμα του Post.Οι τιμές βελτιώθηκαν λίγο και εννοώ τον μηδενισμό των νιτρωδών και την ελάττωση των νιτρικών. Αύριο θα γίνει ακόμα μία ανανέωση. Αυτό που με στεναχωράει είναι ότι το Desjardin ακόμα να φάει!!! Μόνο το βράχο επισκέπτεται και καθόλου το τάϊσμα. Καμιά ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι κοντά είσαι, η αρχή θα γίνει με φτύσιμο. Δηλαδή θα το βάζει στο στόμα του και θα το φτύνει, μετά είναι θέμα 2 ημερών να φάει. Κατεψυγμένο έχεις ρίξει καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι τρομάζει με την παρουσία μου και δεν δοκιμάζει. Δεν είναι ότι δεν του αρέσει αλλά δεν δοκιμάζει. Πώς να τον ξεγελάσω για να βγει την ώρα του ταΐσματος;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μπορεις να τον ξεγελασεις...

Ριξε φαγακι μεσα με τα φωτα του δωματιου σβηστα (δοκιμασε αρκετα ειδη φαγητου σταδιακα) και ασε τις αντλιες να δουλευουν ωστε να μην κατσει στην αμμο το φαγητο...μετα κατσε καπου που να μη σε βλεπει και παρατηρησε... απλα μια δοκιμη αν δεν το εχεις κανει...

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε τα flakes, όχι στην επιφάνεια αλλά μούλιασέ τα στο νερό, ώστε να κυκλοφορήσουν παντού.

Μετά, πάρε δρόμο και απομακρύνσου από το ενυδρείο.

Πήγαινε μακριά ή κρύψου, χωρίς να κουνιέσαι πίσω από καμιά πολυθρόνα και παρατήρησε αν θα βγει να φάει, έστω και ένα flake.

Από κει και πέρα είναι θέμα εξοικείωσης με τον πανικό, που δημιουργείται, την ώρα ταΐσματος.

Κατά τη γνώμη μου, είναι θέμα χρόνου να αντιληφθεί τι "παίζει" με αυτήν την αναστάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω ευχάριστα!!! Μετά από 12 μέρες κατόρθωσα να ταΐσω το Desjardin με μια τροφή που περιέχει διάφορες (αποξηραμένες) άλγες. Το σκηνικό έχει ως εξής. Ενώ τα φώτα είχαν ανάψει περίπου 2 ώρες πηγαίνω και ταΐζω κανονικά. Πολλά flake με σκόρδο. Ασφαλώς το Desjardin δεν τρώει. Αφού λοιπόν έφαγαν τα υπόλοιπα ψάρια σταματάω τους κυκλοφοριτές, ρίχνω την φυτική τροφή και εξαφανίζομαι από το δωμάτιο. Μετά από λίγο βγήκε πίσω από το βράχο και μόλις αντιλήφθηκε την ύπαρξη τροφής άρχισε να τρώει!!! ΜΑΓΕΙΑ!!! Επιτέλους…

Link to comment
Share on other sites

Αντε τα καταφερες :bowdown:

Τωρα ειναι θεμα χρονου να τρωει τα παντα....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...