Jump to content

Melanochromis Maingano - Survivor!


georgemarousi

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλη την παρέα!

Χτες το βράδυ, στον τρίμηνο περίπου ολικό καθαρισμό του μεγάλου φίλτρου μου - eheim 2026 - αφού καθαρίζω ελαφρά τα βιολογικά υλικά καθώς δε χρειαζόταν κάτι παραπάνω, πέρνω τον κουβά του φίλτρου να ποτίσω τις γλάστερες. Ποτίζω 1-2 γλάστρες, και στο λίγο θολό νερό που είχε απομείνει στο φίλτρο διακρίνω μια ουρίτσα περίπου 1,5 cm !!!

Τα είδα όλα! τρέχω αμέσως για φακό να δώ μήπως πρόλαβα να ποτίσω τη γλάστρα με κανένα ακόμα μικρό! Και πραγματικά, πάνω στο χώμα της γλάστρας, βλέπω ένα πολύ ανοιχτόχρωμο ψαράκι, κοντά στα 3cm ! μου φάνηκε ψόφιο.. χωρίς να χάσω δευτερόλεπτο φέρνω απόχη.. επιστρέφω και αυτό σπαρτάρησε 1 φορά! Το πιάνω προσεκτικά με την απόχη για να μην το τραυματίσω, μαζί με λίγο χώμα. Τέλος, το πιάνω απ'την ουρίτσα και το πετάω πάλι μέσα στον κουβά του φίλτρου. Μου φάνηκε απίθανο να τα καταφέρει, αλλά μακακάρι να είμαστε τυχεροί και να το προλάβαμε σκέφτηκα...

Πραγματικά, μετά από λίγο που κάθησε η βρωμιά, φάνηκε αυτό μαζί με το μικρότερο - κολυμπούσαν στον κουβά του φίλτρου !!! :D Το μικρότερο δεν είμαι σίγουρος τι ήταν (το έβαλα στο ενυδρείο και κρύφτηκε αμέσως) αλλά ο "Survivor" είναι ένα Melanochromis Maingano! :D Kαι μάλιστα είναι πολλαπλά απίστευτο αυτό που έχει καταφέρει καθώς τα κατά καιρούς αδελφάκια του μετά το 1cm περίπου δεν έχουν καταφέρει να επιβιώσουν - ίσως να τα τρώει η μαμά τους - (σε αντίθεση με τα Labidochromis sp. Hongi που είναι πλέον πολλά) αυτό όμως "δραπέτευσε" γιά κάνα 3μηνο όπως φαίνεται μέσα στο φίλτρο, μεγάλωσε αρκετά, μετά έκανε μια βόλτα και από μιά γλάστρα, και .....τελικά βρήκε το σπίτι του !!! :D

Εδώ είναι η εισαγωγή του στο ενυδρείο.. ξαναβλέποντας φως μετά από πολύ καιρό ...

Τη στιγμή που μικροί και μεγάλοι είχαν κρυφτεί ενόψει καθαρισμού, αυτό άρχισε να σουλατσάρει αμέριμνο μες τη μέση... ανακαλύπτοντας τον κόσμο ! Μάλιστα μετά από λίγο βρήκε μια κρυψώνα όπου την είχε ένα μεγαλύτερο από αυτό, και προσπαθούσε να το διώξει για να να μπεί αυτό! Επειδή είχε κολλήσει αρκετά με αυτό το σημείο, πρόσθεσα εκεί μια μικρή πετρούλα ακόμα και πραγματικά βρήκε την πρώτη του κρυψώνα. Έριξα και λίγο baby food κοντά του να φάει.. εδώ το πρώτο του τάισμα και η πρώτη του κρυψώνα (η μικρή πέτρα αριστερά) :

Στην πορεία άρχισαν να βγαίνουν και οι "μεγάλοι" του ενυδρείου και να το κοιτούν περίεργα.. αυτό θρασύτατο! Ο αρχηγός των Maingano τελικά έκανε μια κίνηση προς αυτό αλλά ο survivor τον απέφυγε εύκολα. Λίγο αργότερα η ηφαιστειακή πέτρα-κρυψώνα του ανέβηκε στην επιφάνεια (δεν είχε πιεί αρκετό νερό ακόμα και ήταν ελαφρύτερη από το νερό - την ξανατοποθέτησα), βρήκε όμως 1-2 άλλες καλές κρυψώνες, η μία του ταιριάζει γάντι, όπου και πέρασε το βράδι του. Το πρωί ήταν εκεί στη νέα του κρυψώνα, δείχοντας μιά χαρά. :)

Ελπίζω μετά από τόσα που πέρασε αυτό το πλασματάκι να τα πάει καλά από εδώ και πέρα.. μετά από 1 χρόνο με το ενυδρείο να "τρέχει", υποκλίνομαι στην Αφρική !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Γιώργο...εγώ υποκλίνομαι σε σένα που έχεις γίνει ένας πάρα πολύ καλός χομπίστας....

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου φαίνεται η πολύ καλή δουλειά που κάνεις με τα ζωντανά σου!

Link to comment
Share on other sites

Να'στε καλά παιδιά :)

Μπράβο ρε Γιώργο...εγώ υποκλίνομαι σε σένα που έχεις γίνει ένας πάρα πολύ καλός χομπίστας....

Απλά προσπαθώ φίλε Βαγγέλη... 1000 ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά και για την άμεση βοήθεια που μου έχεις προσφέρει τόσο εσύ όσο και άλλοι φίλοι του φόρουμ, ειδικά στην αρχή που είναι και η πιό δύσκολη :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο.....τρελή μορφή ο survivor :)

Με την πρωτη ευκαιρία δωσε μας και ενα βιντεάκι με ολους τους κατοικους του ενυδρείου να δουμε την εξέλιξη!

Επίσης θα συμφωνήσω με την φιλο Vag στα λεγόμενά του!!!!

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα καταδρομια. Απίστευτη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

και πάλι ευχαριστώ παίδες! :)

Μπράβο Γιώργο.....τρελή μορφή ο survivor :)

Με την πρωτη ευκαιρία δωσε μας και ενα βιντεάκι με ολους τους κατοικους του ενυδρείου να δουμε την εξέλιξη!

Επίσης θα συμφωνήσω με την φιλο Vag στα λεγόμενά του!!!!

:bigemo_harabe_net-64:

χαχαχα μ'όποιον δάσκαλο καθήσεις λέει !!! να'σαι καλά Κώστα!!! :D

Βεβαίως, σύντομα θα ακολουθήσει βιντεάκι και με τα μεγάλα "παιδιά" και τη "γερουσία" του ενυδρείου. ...

υγ: χρωστάω παρουσίαση και ξερω ότι έχω αργήσει πολύ με δουλειές κλπ τρεξίματα..

Link to comment
Share on other sites

Ρε το μουτρο, και ειναι και ομορφουλης ο κερατουκλης!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη ιστορία, και καταπληκτικό το ψαράκι σου!

Δείχνει να είναι μια χαρά το κομάντο!

Link to comment
Share on other sites

Χτές το απόγευμα γυρίζω σπίτι και πουθενά ο survivor. Βρέ στη μία κρυψώνα που ήξερα βρέ στην άλλη τίποτα. Παρατηρώ το ενυδρείο ξανά και ξανά και πουθενά. Ταίζω το απόγευμα άφαντος. Ταίζω το βράδυ, μιά απ τα ίδια. Κάθομαι δίπλα σε γραφείο και χαζεύω συχνά πυκνά, τζίφος. Αρχίζω και σκέφτομαι αν οι πιθανότητες να σκάσει μύτη πλέον είναι περισσότερες από αυτές που είχε να επιστρέψει από τη γλάστρα στο ενυδρείο ή λιγότερες. Εαν δεν άντεξε αυτός την ταλαιπορία ή αν βρίσκεται ήδη σε κανένα στομάχι άλλου ψαριού. Αν θα πρέπει να γράψω κακά μαντάτα στο πόστ αυτό ή να το άφηνα έτσι, ένα θάυμα που κράτησε έστω και λίγο αλλά όχι περισσότερο. Αργά και λίγο πρίν σβήσουν τα φώτα και ενώ τα ψαράκια είχαν κρυφτεί, περνώ μια τελευταία βόλτα απ'το ενυδρείο και νά'τος! ε δεν το πίστευα με λαχτάρισε για άλλη μιά φορά, μου την έφερε κοινώς! Είχε αρχίσει το τσιμπολόγημα εδώ κι εκεί, φαίνεται ότι η ησυχία που επικράτησε στο ενυδρείο τον βοήθησε να σκάσει μύτη άνετος!!!.. Σας ψάρωσα ε;;

Τώρα έχω πλέον διάθεση και σας ανεβάζω την ώρα του φαγητού από την τελική του κρυψώνα, απ'όπου στο βάθος θα δείτε λίγο και μερικούς απ'τους υπόλοιπους κατοίκους του ενυδρείου, καθώς κι έναν απ'τους αρχηγούς όπως θα καταλάβετε απ'τα χρώματά του.. πιό αναλυτικό συνολικό βίντεο σύντομα!

post-23984-0-95851600-1349866434_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, θα του πάρει τον αέρα από την αρχή !!! :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχ!!! Τι αλάνι είναι αυτός ο μικρός!

Link to comment
Share on other sites

Άπαιχτος,είναι και μεγαλούτσικος,πόσο καιρό να ήταν μέσα στο φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

xaxax ωραιος! ολα τα λευτα ο πιτσιρικας!

Link to comment
Share on other sites

Νά'στε καλά παιδιά!

Άπαιχτος,είναι και μεγαλούτσικος,πόσο καιρό να ήταν μέσα στο φίλτρο;

Ναί, είναι 3cm ακριβώς (μαζί με την ουρά). Υπολογίζω 3 μήνες να ήταν μέσα, με βάση το ρυθμό που μεγαλώνουν..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

τι γινετε συνχομπιστα?εχουμε κανενα νεοτερο απο τον Survivor?

Σόρρυ τώρα το είδα !!!

ο Survivor είναι μια χαρά και πανέμορφος !

μέσα στις πρώτες μέρες πήρε και χρώμα (μάυρο-γαλάζιο), και μάλιστα έχει συνεχώς χρώμα "κυρίαρχου" maingano

πλέον έχει μεγαλώσει αρκετά, πρέπει να είναι διπλάσιος σε μήκος ! :)

μπήκα να γράψω ότι άνοιξα φίλτρο εχτές και μετά από πολύ προσεκτικό ψάξιμο δε βρήκα κανένα ψαράκι μέσα και ..μου κακοφάνηκε ! χαχαχαα

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ τώρα το είδα !!!

ο Survivor είναι μια χαρά και πανέμορφος !

μέσα στις πρώτες μέρες πήρε και χρώμα (μάυρο-γαλάζιο), και μάλιστα έχει συνεχώς χρώμα "κυρίαρχου" maingano

πλέον έχει μεγαλώσει αρκετά, πρέπει να είναι διπλάσιος σε μήκος ! :)

μπήκα να γράψω ότι άνοιξα φίλτρο εχτές και μετά από πολύ προσεκτικό ψάξιμο δε βρήκα κανένα ψαράκι μέσα και ..μου κακοφάνηκε ! χαχαχαα

φιλτρο ειναι δεν ειναι kinder εκπληξη :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα φίλε μου. Μπράβο! (καλόμαθες με το φίλτρο ε?) χαχαχαχααχαχαχαχα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...