Jump to content

Φωτισμός;


P_H_PANOS

Recommended Posts

Αγαπητοί μποστανάδες και μη, καλημέρα...

Η σύνθεση έχει ως εξής:

Ενυδρείο 120λτ. ~ 100λτ. καθαρά.

φυτά:

Anubias barteri var. nana x 3

Cryptocoryne x willisii x3

Cryptocoryne wendtii 'Mi Oya' x3

Hygrophila polysperma

Hygrophila polysperma Rosanervig

Microsorum pteropus 'Windelψv' x1

Nymphaea pubescens x1.5

Vallisneria americana (natans) x2

Vesicularia dubyana x1

Ceratopteris cornuta x1

Αυτή τη στιγμή το σύστημα φωτίζεται από τις 11:00 έως τις 21:00 με μία daylight και μία που βγάζει ένα ψιλο πράσινο φως. και από τις 15:30 - 18:30 ανάβει και μία ροζ.

Έχω στα σκαριά DIY καπάκι.

Τα ερώτηματα είναι:

1) Η προσθήκη μίας λάμπας ακόμη κρίνεται απαραίτητη ή υπερβολική.

2) Τι συνδιασμός λαμπών θα ήταν καλύτερος δεδομένου ότι μάλλον οι λάμπες θα ανάβουν ανά δύο ( αν γίνουν τέσσερις) και 2 + 1 αν μείνουν ως έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τις λάμπες σου, δηλαδή τύπο, βαττ, κέλβιν, για να μπορέσουμε να σου πούμε κάποια γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Εχε επισης υποψην σου οτι το πρασινο φασμα φωτος δεν χρησιμοποιεται απο τα φυτα καθολου (και για αυτο αποβαλλεται και τα φυτα φαινονται πρασινα).Τι τυπος λαμπας ειναι αυτη η πρασινοπη που λες?Μηπως δεν κανει για ενυδρειακη χρηση?

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες είναι Τ8 στα 30W όσο για κέλβιν θυμάμαι μόνο της Ροζ που είναι στα 4900. Όσο για την πράσινη την είχε μαζί το ενυδρείο και την χρησιμοποιώ προσωρινά μέχρι να ετοιμαστεί το καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι ειναι 30W?Οι λαμπες 30W εχουν 90cm μηκος.Τα 120 λιτρων ενυδρεια ειναι συνηθως 80cm μηκος.Παντως με 30W+30W=60W=0.5W/L εισαι μια χαρα.Απο εκει και πανω τα πραγματα δυσκολευουν λιγο καθως υπαρχει κινδυνος αλγης εαν δεν εχεις μια σχετικη εμπειρια.Το καλυτερο, εαν εχεις 2 λαμπες ειναι να εχεις μια freshwater (λευκη ημερας) και μια ροζ.Με Co2 πως τα πας.Εαν δεν εχει θα σου προτεινα ενα συστημα Diy που και πολυ οικονομικο ειναι και σε καλυπτει στα 120 L και 0.5W/L.Δες σχετικα θεματα εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...er=all&st=0

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις της γυαλασ είναι 100*30*40... οι λάμπες είναι 90εκ. εκαστη. Όσο για διοξειδιο υπάρχει DIY 4lt φυαλη.

Οπότε αν κατάλαβα καλά με τις 3εις θα είμαι ΟΚ. Ενω με 4εις θα έχω προβλήματα... Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν ειναι απολυτο.Σε ενα ισορροπημενο συστημα και 1W/L δεν δημιουργει κανενα προβλημα.Αυτο που σου λεω ειναι οτι με δυο λαμπες των 30W εκαστη εισαι οκ.Με μια τριτη λαμπα 30W πας στα 0,75W/L.Εδω θελει λιγο προσοχη.Για τεταρτη θα σε συμβουλευα να μην το προσπαθησεις καν.Περισσοτερο κακο θα κανεις παρα καλο.Την πρασινη λαμπα βγαλτην και βαλε μια λευκη.Επισης αφου οπως βλεπω εχεις διαφορετικο timer για τις λαμπες ασε την ροζ 11:00-21:00 και την λευκη (ή λευκες αν τελικα βαλεις 3) 12:00-20:00.Ετσι θα εχεις μια ωραια προσομοιωση ανατολης και δυσης (διαρκιας μιας ωρας),κατι που θα βοηθησει στο να μην στρεσσαρονται τα ψαρακια,οπως συμβαινει εαν σβηνουν αποτομα ολα τα φωτα μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις της γυαλασ είναι 100*30*40... οι λάμπες είναι 90εκ. εκαστη. Όσο για διοξειδιο υπάρχει DIY 4lt φυαλη.

Οπότε αν κατάλαβα καλά με τις 3εις θα είμαι ΟΚ. Ενω με 4εις θα έχω προβλήματα... Σωστά;

Εχεις 100 λιτρα καθαρα.

Με 2 λαμπες Χ 30 W ( 0,6W/l ) εισαι καλα. Με 3 ( 0,9W/l ) πιθανον να εχεις προβληματα. Γνωμη μου ξεκινα με τις 2 και αν θελεις μετα πειραματιζεσαι χρησιμοποιοντας σταδιακα και την 3η.

Αν σου αρεσει το φως που βγαζουν οι ροζ λαμπες, αλλαξε την πρασινη που λες με ροζ και ξεκινα με δυο ροζ και μετα παιξε με την daylight. Αλλιως ξεκινα με την ροζ και την daylight για να σπασει λιγο η ροζε αποχρωση και μετα παιξε με την αλλη ροζ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος PAST αλλα με δυο ροζ ολα θα φαινονται :) .Βαλε 2 30W και αν θες παραπανω φως βαλτους και ανακλαστηρες.Αφου αποκτησεις εμπειρια κανε και μια δοκιμη με 3 λαμπες.Με προσοχη ομως.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος PAST αλλα με δυο ροζ ολα θα φαινονται :) .Βαλε 2 30W και αν θες παραπανω φως βαλτους και ανακλαστηρες.Αφου αποκτησεις εμπειρια κανε και μια δοκιμη με 3 λαμπες.Με προσοχη ομως.

Ειναι θεμα γουστου. Παραδειγμα εγω χρησιμοποιουσα 2 ροζ λαμπες σε ενυδρειο χωρις φυτα γιατι φαινοντουσαν πιο ομορφα, καθαρα και εντονα τα χρωματα των ψαριων.

Με τους ανακλαστηρες απλα διευθυνουμε οσο το περισσοτερο φως προς την μερια που θελουμε ( στην περιπτωση μας προς το νερο του ενυδρειου μας ) αρα εχουμε οσο το δυνατον λιγοτερες απωλειες φωτος προς αλλη μερια. Φυσικα ειναι απαραιτητοι γιατι αλλιως θα χασουμε πολυ φως, πανω στην επιφανεια απο το καπακι η οποια δεν μπορει να το ανακλασει. Παραδειγματος χαριν αν απο εναν φακο βγαλεις τον κωνικο ανακλαστηρα που εχει γυρω απο το λαμπακι, το λαμπακι θα βγαζει την ιδια ποσοτητα φωτος με πριν αλλα θα διαχεεται σε ολες τις κατευθυνσεις και ετσι δεν θα λειτουργει σαν φακος.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα γουστου. Παραδειγμα εγω χρησιμοποιουσα 2 ροζ λαμπες σε ενυδρειο χωρις φυτα γιατι φαινοντουσαν πιο ομορφα, καθαρα και εντονα τα χρωματα των ψαριων.

:)

Με τους ανακλαστηρες απλα διευθυνουμε οσο το περισσοτερο φως προς την μερια που θελουμε ( στην περιπτωση μας προς το νερο του ενυδρειου μας ) αρα εχουμε οσο το δυνατον λιγοτερες απωλειες φωτος προς αλλη μερια. Φυσικα ειναι απαραιτητοι γιατι αλλιως θα χασουμε πολυ φως, πανω στην επιφανεια απο το καπακι η οποια δεν μπορει να το ανακλασει. Παραδειγματος χαριν αν απο εναν φακο βγαλεις τον κωνικο ανακλαστηρα που εχει γυρω απο το λαμπακι, το λαμπακι θα βγαζει την ιδια ποσοτητα φωτος με πριν αλλα θα διαχεεται σε ολες τις κατευθυνσεις και ετσι δεν θα λειτουργει σαν φακος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...