Jump to content

μεταφορα ενυδρειου εντος αττικης!


Recommended Posts

Χαιρετε!

Σε συνεχεια του θεματος του φιλου nikoskon, υπαρχει καμια καλη ιδεα για το πως μεταφερουν ενα ενυδρειο 120 λιτρα με πολλες πετρες, καθως συντομα θα πρεπει να μετακομισω και δεν εχω επιχειρισει κατι τετοιο ξανα :) ?

Μηπως υπαρχει καποιο παλιοτερο post που μου ξεφυγε να με παραπεμψετε?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων,

Άννυ

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο δε γίνεται να μεταφερθεί γεμάτο, άρα κάπου θα πρέπει να αδειάσεις και να συσκευάσεις ψάρια, ποσότητα νερού, χαλίκι-πέτρες, φυτά κλπ κλπ.

Δοχεία πλαστικά με καπάκι ή κάποιος κουβάς με καπάκι είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό. Σκέψου και οργάνωσέ τη μεταφορά με τα δεδομένα αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Είτε αυτό που σου είπε ο φίλος είτε ήρθε η ώρα που περίμενες.....

Να φτιάξεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο!!!!

Αγοράζεις το 200αρι που πάντα ήθελες το στήνεις σιγά σιγά στο καινούργιο σπίτι. Αγοράζεις καινούργιο υπόστρωμα, μεταφέρεις σε δόσεις νερό από το παλιό με μπιτόνια μέχρι το 60% του καινούργιου, μεταφέρεις διακοσμητικά και πέτρες μέσα σε κουβάδες ώστε να παραμείνει πάνω τους η βιολογία τους. Βάζεις ένα κυκλοφορητή να γυρνάει το νερό και αντίσταση. Δεν ανάβεις φώτα. Τελευταίο θα μπει το φίλτρο σου (εξωτερικό εαν έχεις ή τα υλικά του εσωτερικού σου) μαζί με τα ψαράκια σου. Ρίχνεις και λίγο από το παλιό χαλίκι για να μπολιάσεις το καινούργιο. Αυτά δεν χρειάζεται να γίνουν τη τελευταία μέρα της μετακόμισης, όπως καταλαβαίνεις το ενυδρείο θα έχει πάει εκεί πριν από εσένα και θα σε περιμένει. Ετσι δεν θα έχεις έξτρα πονοκέφαλο την ημέρα της μετακόμισης.

Οσον αφορά το παλιό εε ολόκληρο καινούργιο σπίτι θα έχεις κάπου θα βρεις να το στήσεις και αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Και το καλό που έχουν τα καινούρια σπίτια είναι ότι είναι άδεια, οπότε στήνεις στα καλύτερα σημεία τα ενυδρεία σου και μετά βολεύεις κάπου και τα έπιπλα :)

Πάντως, επειδή και εμένα με απασχολεί το θέμα, είδα στο Alex Pak κάποια δοχεία για λάδι (άρα μη τοξικά), 40 λιτρα, κοντά και σχετικά φαρδιά (άρα με μεγαλύτερη επιφάνεια. Με καπάκι και δυο χερούλια 12 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

SUPER!

Σας ευχαριστω ολους. Νομιζω οτι τελικα θα κανω οτι μου ειπατε και οι τρεις!!! Απλα δε θα αρκεστω σε 200αρι φιλε Ανδρεα... Εχω στο μυαλο μου κατι λιιιιιίγο μεγαλυτερο..... : Ρ

Αννυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Είμαστε στη φάση διαβάσματος για να ξεκινήσουμε στο σπίτι

με ένα ενυδρείο θαλασσινού 400lt και ένα carrefour ενυδρείο

γλυκού νερού 100lt.

Μέχρι τώρα έχουμε αγοράσει πολύ λίγα από εξοπλισμό.

Πήγαμε χθες στο alex pak για να δούμε το δοχείο που

αναφέρεται παραπάνω, αλλά η πωλήτρια δεν είχε ιδέα

και μας έδειχνε κάτι σκουπιδοτενεκέδες.

Η ερώτηση είναι πιο πολύ για τον zorba the freak:

Μήπως το δοχείο αυτό ήταν σε προσφορά για κάποιες

μέρες και τελείωσε? Εσύ σε ποιό κατάστημα τα είδες,

αν είναι κοντά στην περιοχή μου να κοιτάξω?

Επίσης, αν κανείς άλλος έχει πληροφορίες για ανάλογο

δοχείο σε καλή τιμή, ας μου πει.

Ευχαριστώ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είδα στο κατάστημα στη Λ.Καβάλας. Είχε σε ένα σημείο στον 2ο όροφο μια "γωνεία" με εξοπλισμό για συλλογή ελαιόκαρπου, χτένες, ανοξειδωτά βαρέλια, αυτό το πλαστικό δοχείο που έγραψα κλπ. Δεν κόιταξα σε κάποιο άλλο σημείο να δώ αν υπήρχε απόθεμμα πάντως στο συγκεκριμμέννο είχε χαρτάκι που έλεγε 40 λίτρα - 12 ευρώ. Τελευταία φορά αν θυμάμαι καλά είχα πάει στις 5 Ιανουαρίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...