Jump to content

Ερωτηση Για Μετρησεισ


Recommended Posts

καλησπερα! σημερα για πρωτη φορα εκανα μετρησεις νερου στο ενυδρειο μου με υγρα τεστ,παλιοτερα εκανα με στικακια.εχω μετρησει Ph=8, No2=0.3, Gh=140, Kh=140.δεν εχω μετρησει ακομα No3. ειναι καλες οι μετρησεις αυτες? το ενυδρειο μου ειναι 200λιτρα με 2 σκαλαρια,2 jack dempsey και 1 severum red.

Link to comment
Share on other sites

μετρας λανθασμενα στα σιγουρα.

gh,kh 140???!!!!!!δηλαδη εριξες απο 140 σταγονες στο καθενα????αποκλειεται φιλε.

Link to comment
Share on other sites

κατι δεν παει καλα με τα νουμερα που γραφεις φιλε :)

Link to comment
Share on other sites

γραψτε λαθος,πρωτη φορα το κανω γι'αυτο μπερδευτηκα.απο 8 σταγονες εριξα μεχρι να παρει το κανονικο χρωμα.πως μετριεται ομως?

Link to comment
Share on other sites

μετρας το ποσες σταγονες ριχνεις μεχρι να αλλαξει το χρωμα.πχ 8 σταγονες,αρα εχεις 8.

αυτο ισχυει και για το gh,kh.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ klaz.ειναι καλες αυτες οι μετρησεις μεχρι εδω? θελω ακομα να μετρησω Νο3 και αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

no2 πρεπει να εχεις 0.

ολα τα αλλα καλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

το να εχεις μετρησιμα τα νιτρωδη δηλωνει καποιου ειδους ανωμαλια.ενα καλα στρωμενο ενυδρειο δεν εχει νιτρωδη.ισως εκανες προσφατα καποιον καλο καθαρισμο του φιλτρου και εχασες καποιες αποικιες βακτηριων.

μπορεις να ριξεις λιγα υγρα βακτηρια σε αυτη τη φαση.

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο,εχω βρει σε ενα petshop στη θεσσαλονικη που πουλαει sera siporax χυμα,ειναι αξιοπιστο αυτο για το ενυδρειο μου? για φιλτρανση εχω το fluval 305 και σκεφτομαι να το γεμησω ολο με sera siporax.

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορεις,αλλα θα το κανεις σταδιακα απο τη στιγμη που εχεις ψαρια μεσα και ηδη υπαρχει βιολογια.

θα χρειαστεις οποσδηποτε υγρα βακτηρια να ριχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...