Jump to content

Κοκκινιλες Σε Ουρα Χρυσοψαρου


Recommended Posts

Καλησπερα τι μπορει να ειναι αυτες οι κοκκινιλες στην ουρα του χρυσοψαρου μου;

-0018.jpg-0010.jpg-0004.jpg-0010.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε σε παρακαλώ την φορμα διαγνωσης ασθενειας για περισσότερες πληροφορίες.

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 60 lt

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): eheim 2213

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1χρονο --->setup με χρυσοψαρο

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 χρυσοψαρο

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): καθε μερα 2 φορες tetra gold fish energy

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: χρυσοψαρο

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: τρωει το καταπετασμα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

αλαγες νερου μια φορα την εβδομαδα κατα 20%

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπεις στο χρυσόψαρο σου είναι ματωμένα τριχοειδή αγγεία, πρέπει όμως να συμπληρώσεις την φόρμα σωστά για να καταλάβουμε τι το προκάλεσε και πως θα το αντιμετωπίσουμε!

Link to comment
Share on other sites

δεν εγραψα για μετρισεις ...θα κανω προς το βαρδυ γιατι ειμαι στην δουλεια ..ευχαριστω ..το εχει κανενα 6μηνο ..τρωει κανονικα ειχα εκτελεσει τοτε melafix οστοσω δεν ειδα κανενα αποτελεσμα ..η ορεξη του ειναι αμειωτη ...το θεματακι αυτο το ειχα οταν εκανα αλλαγες και το μετακινησα σε αλλο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Τα κύρια αίτια εμφανίσεις είναι οι κακή ποιότητα του νερού (συνήθως αυξημένα νιτρικά) η το stress!

Δεν αποτελούν κίνδυνο για την υγεία του ψαριού αλλά πρέπει να αντιμετωπιστούν με αλλαγές νερού και καλή οξυγόνωση!

Το melafix δεν μπορεί να βοηθήσει ιδιαίτερα σε αυτή την περίπτωση, πολύ καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις με κάποιο ήπιο φάρμακο σαν το ektozon!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όντως κάτι το σοβαρό, βιταμίνες και καλή ποιότητα νερού να του παρέχεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα κύρια αίτια εμφανίσεις είναι οι κακή ποιότητα του νερού (συνήθως αυξημένα νιτρικά) η το stress!

Δεν αποτελούν κίνδυνο για την υγεία του ψαριού αλλά πρέπει να αντιμετωπιστούν με αλλαγές νερού και καλή οξυγόνωση!

Το melafix δεν μπορεί να βοηθήσει ιδιαίτερα σε αυτή την περίπτωση, πολύ καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις με κάποιο ήπιο φάρμακο σαν το ektozon!

εχω εκτοζον να αρχισω να του το χοριγιση; σχετικα με την οξυγωνωση υπαρχαν φυτα αλλα εχει μεγαλωσει αρκετα και τρωει μεχρι και της ανουμπιες εχει φαει ηδη πανω απο 100 βαλισνεριες που υπηραν πριν απο αυτο .Προσωπικα δεν μου εχει ξανα τυχει κατι αναλογο ...να βαλω μεσα οξυγονο; επισης δεν αρκει μια φορα την βδομαδα αλλαγες;

Δεν είναι όντως κάτι το σοβαρό, βιταμίνες και καλή ποιότητα νερού να του παρέχεις.

απο τροφες τι να προσεξω για αγορα;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μετρήσεις πρώτα να δούμε που βρίσκεσαι και θα κρίνουμε πια θα πρέπει να είναι η συχνότητα των αλλαγών βάση των αποτελεσμάτων!

Αν έχεις αεραντλία βαλτην να δουλεύει η αύξησε την ανατάραξη της επιφάνειας από τα φίλτρα σου!

Εκτοζον μετά από την αλλαγή του νερού!

Υ.Γ. και 500 βαλισνεριες να του βάλεις θα της φάει, φυσιολογικό!

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια αλλαγη 7/10

ΝΗ3 ΝΗ4 : 0

NO3: 5 mg/l

NO2:5 mg/l

για τις 2 τελευταιες NO3,NO2 μετρησεις εχω τις επιφυλαξεις μου τις πηρα με τεστακια της WAVE μου ειχαν τελιωσει αυτα της Sera

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω ektozon οπως και τα παιδιά πιο πάνω και αν σε παίρνει και κάποιο αντιχλώριο με αλόη γιατί από τις φωτό φαίνονται κάπως ταλαιπωρημένα και τα λέπια του. Όσο για τις μετρήσεις, πες μας αν γίνεται με ποιο τροπο έχεις στρώσει το ενυδρείο σου και τί έχει μέσα το φίλτρο σου, γιατί το τεστ που έκανες δείχνει μεγάλη συγκέντρωση από νιτρώδη

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω ektozon οπως και τα παιδιά πιο πάνω και αν σε παίρνει και κάποιο αντιχλώριο με αλόη γιατί από τις φωτό φαίνονται κάπως ταλαιπωρημένα και τα λέπια του. Όσο για τις μετρήσεις, πες μας αν γίνεται με ποιο τροπο έχεις στρώσει το ενυδρείο σου και τί έχει μέσα το φίλτρο σου, γιατί το τεστ που έκανες δείχνει μεγάλη συγκέντρωση από νιτρώδη

..γεια χαρα και παλι ..λοιπον το ενυδρειο στο παρελθον φιλοξενουσε μονομαχους (Εναν καθε φορα) με αφθονα φυτα με μεγιστο οριο ζωης περιπου 1,5-2 χρονια μετα απεβιωναν ...πριν απο 8 μηνες αφεραιθηκε το χαλικι και μπηκε λευκη αμμος ...αναγκαστηκα εβγαλα το χρυσοψαρο και το τοποθετησα σε αλλο ενυδρειο εκει αρχησε να εμφανιζει κοκκινιλες δοκιμασα 2-3 φορες θεραπεια με melafix ...αλλες φορες οι κοκινιλες εχουν εξαρση και αλλες οχι ..τωρα μπορω να πω ειναι εντονες ..τρωει κανονικα ...το φιλτρο μου για το 60αρι ενυδρειο ειναι το 2213 ΕΗΕΙΜ εχει μεσα μακαρονι και τα σφουγκαρια ειναι στρωμενο με μπολι εδω και 2,5 χρονια οταν βλεπω να παιφτει η ροη το καθαριζω αλλα δυσκολα συμβαινει κατι τετοιο αφου για τα λιτρα αυτα ειναι πολυ δυνατο φιλτρο

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

..ξεχασα να σας πω πως μεσα στο ενυδρειο εχω και εναν κυκλοφοριτης ειναι το παλιο φιλτρο της wave που ηταν στο ενυδρειο ..εχει μπει ψηλα στην επιφανεια με με ροη 380 λτ/ωρα ..κυριως το εχω για την ασκηση του ψαριου σαν ενα φυσικο ρευμα στο περιπου και για καλυτερη οξυγωνωση της επιφανειας

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις σου είναι σημερινές και αν ναι πρέπει να εξακριβώσουμε αν είναι αξιόπιστες από την στιγμή που έχεις αμφιβολίες! Με υποθέσεις δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα!

Link to comment
Share on other sites

Melafix και ξερό ψωμί!

Πολύ καλό σκεύασμα αλλά όχι για όλες τις περιπτώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις σου είναι σημερινές και αν ναι πρέπει να εξακριβώσουμε αν είναι αξιόπιστες από την στιγμή που έχεις αμφιβολίες! Με υποθέσεις δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα!

ναι ειναι σημερινες παρτες ως δεδομενες η αμωνια εχει γινει με testακια της serra οι αλλες 2 με αυτα της wave

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό σκεύασμα αλλά όχι για όλες τις περιπτώσεις!

ακολουθησα πιστα τις οδηγιες του δεν με βοηθησε στην συγκεκριμενη περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι σημερινες παρτες ως δεδομενες η αμωνια εχει γινει με testακια της serra οι αλλες 2 με αυτα της wave

Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι αν θα πρέπει να τις θεωρήσω ως δεδομένες τότε έχουμε θέμα! Βάση της περιγραφής σου για το τρόπο στρωσίματος του ενυδρείου, της ρουτίνες που ακολουθεις και την παλαιότητα του ενυδρείου σου οι τιμές δεν συμβαδίζουν!

Μήπως τα τεστ είναι πολύ παλιά η ληγμένα? Θα ήθελα μια μέτρηση από καινούργια τεστ γιατί και οι δυο τελευταίες τιμές NO2 & NO3 είναι εντελώς περίεργες για να είναι αληθινές!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι αν θα πρέπει να τις θεωρήσω ως δεδομένες τότε έχουμε θέμα! Βάση της περιγραφής σου για το τρόπο στρωσίματος του ενυδρείου, της ρουτίνες που ακολουθεις και την παλαιότητα του ενυδρείου σου οι τιμές δεν συμβαδίζουν!

Μήπως τα τεστ είναι πολύ παλιά η ληγμένα? Θα ήθελα μια μέτρηση από καινούργια τεστ γιατί και οι δυο τελευταίες τιμές NO2 & NO3 είναι εντελώς περίεργες για να είναι αληθινές!

Τα τεστακια δεν ειναι λιγμενα ....σημερα εκανα αλλαγη νερου το βραδυ θα κανω χοριγιση εκτοζον ....αυτο που παρατηρισα και με ανυσηχει ειναι ενα λεπι που κρεμεται κατω δεξια στο σαγονι του ψαριου θα ειναι μαλλον καποια πλιγη που θα πρεπει να επουλωθει ...γενικα θα ηθελα καποια κατευθυνηση απο εσας πχ ποσες αλλαγες ειναι χρηδιμο να κανω τα τεστακια δεν με βολευουν να τα χρησιμοποιω ..θα προτειμουσα καποα ρουτινα αλλαγων για να κρατω τα επιπεδα της αμωνιας χαμηλα

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση που αναφέρεις πρόκειται για μια σοβαρη δυσλειτουργία της βιολογίας σου! Πρέπει να δούμε τι την προκάλεσε! Πρέπει να μας βοηθήσεις, η πρώτη κίνηση κατά την γνώμη μου είναι η επανάληψη των τεστ με καινούργια! Στο ανάφερα ξανά!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση που αναφέρεις πρόκειται για μια σοβαρη δυσλειτουργία της βιολογίας σου! Πρέπει να δούμε τι την προκάλεσε! Πρέπει να μας βοηθήσεις, η πρώτη κίνηση κατά την γνώμη μου είναι η επανάληψη των τεστ με καινούργια! Στο ανάφερα ξανά!

..μα σου εξηγω πως ενυδρειο ειναι στρωμενο τα επιπεδα της αμωνιας ειναι παντα 0 ..δεν εχω τεστακια για νιτρικα και νιτρωδη ...σε ρωταω γιατι το χρυσοψαρο εχει κοκινιλες και μου λες να σου πω την ιστορια της ζωης μου ..δεν με βοηθας θα ψαξω στο φορουμ μονος ευχαριστω για τον χρονο σου

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

..μα σου εξηγω πως ενυδρειο ειναι στρωμενο τα επιπεδα της αμωνιας ειναι παντα 0 ..δεν εχω τεστακια για νιτρικα και νιτρωδη ...σε ρωταω γιατι το χρυσοψαρο εχει κοκινιλες και μου λες να σου πω την ιστορια της ζωης μου ..δεν με βοηθας θα ψαξω στο φορουμ μονος ευχαριστω για τον χρονο σου

Θεωρείς πως δεν σε βοηθώ? Πως μπορώ να σε βοηθήσω όταν υποτίθεται ότι ένα στρωμένο ενυδρείο ξαφνικά εμφανίζει τόσο υψηλα νιτρώδη και ταυτόχρονα τόσο χαμηλά νιτρικά? Δεν σου φαίνετε περίεργο εσένα? Αν όχι με συγχωρείς και εύχομαι να βρεις λύση στο πρόβλημα σου σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

οκ να σαι καλα ..ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...