Jump to content

Πρώτη φορά μου τυχαίνει


nikos193

Recommended Posts

τριχοειδης αλγη απο τα λιγα που μας λες

τι μετρτησεις εχεις σε πιο φυτπ

ποσο φως εχεις

εχεις co2

ποσες λαμπες και τι λαμπες

αυτα τα λιγα δεν ειναι κατι ανυσηχητικο ομως δε χρηαζεται να πανικοβαλεσαι

Link to comment
Share on other sites

τριχοειδης αλγη απο τα λιγα που μας λες

τι μετρτησεις εχεις σε πιο φυτπ

ποσο φως εχεις

εχεις co2

ποσες λαμπες και τι λαμπες

αυτα τα λιγα δεν ειναι κατι ανυσηχητικο ομως δε χρηαζεται να πανικοβαλεσαι

σε anubia και hygrophila polysperma. Το φως είναι sylvania gro-lux. Co2 έχω από Τetra Co2-Depot.

Ph 7.5-8. Το ξέρω ότι ψηλά και προσπαθώ να το κατεβάσω και με το διοξείδιο και με αλλαγές αντίστροφης όσμοσης. Άλλα είναι δύσκολο γιατί πρώτα πρέπει να κατέβει το GH(25) και το KH(16-18)

είμαι επίσης γύρω στα 0,75w/lt.

ΝΟ2 (0) ΝΟ3 (12,5) ΝΗ3,4 (0)

Τα τεστ είναι της Τetra

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

ωραια

μετρα και

φωσφορικα

επισης η βαλε κιαλλα φυτα η μυοσε το φωτισμο σου ειναι παραπ ολης και για αυτο εχει προβλημα τι λαμπες κατεβα στα 5w/l και οταν βαλεις και αλλα φυτα αναβεις και τις αλλες

Link to comment
Share on other sites

ωραια

μετρα και

φωσφορικα

επισης η βαλε κιαλλα φυτα η μυοσε το φωτισμο σου ειναι παραπ ολης και για αυτο εχει προβλημα τι λαμπες κατεβα στα 5w/l και οταν βαλεις και αλλα φυτα αναβεις και τις αλλες

για ΡΟ4 τεστ δεν έχω. τα φυτά είναι πολλά. σχεδόν full-planted και επίσης υπάρχει και glossostigma elatinoides. τωρα την μακρύτριχη την άλγη πως την ξεφορτωνόμαστε? αν μειώσω τον φωτισμό θα εξαφανιστεί από μόνη της?

Link to comment
Share on other sites

πεστο καλε ειπες οτι εχεις ανουμπιες

για ενα φυτεμενο ειναι απαραιτητο το τεστ po4

ποσο καιρο το δουλευεις

αν ειναι νεοστημενο στα περησοοτερα φυτεμενα στο πρωτο καιρο εμφανιζεται

σε μενα εχεω πανω σε δυο φυλλα ενοσ εχινοδορου

1)μικρες αλλαγες νερου μερα παρα μερα

2) κλησιμο το φωτον 2 ωρες καθε μερα τα φυτα συνηθιζουν οπως και τα ψαρια αλλα η αλγη αντιλαμβανετε οτι ειναι σκοταδι οποτε σταματαει να τρεφεται ετσι τα φυτα σου που το ξερουν το κολπο συνεχιζουν να αναπτυσονται παιρνοντας την τροφη της αλγης

Link to comment
Share on other sites

πεστο καλε ειπες οτι εχεις ανουμπιες

για ενα φυτεμενο ειναι απαραιτητο το τεστ po4

ποσο καιρο το δουλευεις

αν ειναι νεοστημενο στα περησοοτερα φυτεμενα στο πρωτο καιρο εμφανιζεται

σε μενα εχεω πανω σε δυο φυλλα ενοσ εχινοδορου

1)μικρες αλλαγες νερου μερα παρα μερα

2) κλησιμο το φωτον 2 ωρες καθε μερα τα φυτα συνηθιζουν οπως και τα ψαρια αλλα η αλγη αντιλαμβανετε οτι ειναι σκοταδι οποτε σταματαει να τρεφεται ετσι τα φυτα σου που το ξερουν το κολπο συνεχιζουν να αναπτυσονται παιρνοντας την τροφη της αλγης

Όχι. Δεν είναι νεοστημένο. Τι εννοείς με το φως? Δεν το έπιασα. Δηλαδή να μειώσω τον φωτισμό?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ψάρια που τρώνε την τριχοειδή, πρόσεξε όχι ψάρια που τρώνε την άλγη. Συγκεκριμένα θα πείς για την τριχοειδή.

Επίσης μου έιπαν για το Seachem Excel, αν πάντως δεν κάνει τίποτα με την άλγη θα κάνει σίγουρα καλό στα φυτά. Γι αυτό δεν σου το λέω με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ψάρια που τρώνε την τριχοειδή, πρόσεξε όχι ψάρια που τρώνε την άλγη. Συγκεκριμένα θα πείς για την τριχοειδή.

Επίσης μου έιπαν για το Seachem Excel, αν πάντως δεν κάνει τίποτα με την άλγη θα κάνει σίγουρα καλό στα φυτά. Γι αυτό δεν σου το λέω με σιγουριά.

Thnks. Ξέρει κανείς ποια ψάρια τρώνε την τριχοειδή να μου προτείνει?

Link to comment
Share on other sites

Thnks. Ξέρει κανείς ποια ψάρια τρώνε την τριχοειδή να μου προτείνει?

SAE

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...20siamensis.htm

Link to comment
Share on other sites

Μια κι αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα τις τελευταίες μέρες διάβασα πολύ όλο το site και κατέληξα στα εξής συμπεράσματα

Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας

Δοκιμάζεις λύσεις και αποκλείεις πιθανά αίτια

Μείωσα τις ώρες φωτισμού

Δεν έβαλα SAE γιατί είναι ασυμβατα με τα ψάρια που έχω

Πρόσθεσα φυτά

Χρησιμοποίησα το Seachem Flourish Excel

Πιθανολογώ ότι την αλλαγή την έφερε το Flourish Excel κι αυτό γιατί δεν έχω ακόμα CO2 .

Προφανώς η συγκεκριμένη άλγη ειναι απλά αντιαισθητική. Οπότε έχεις το περιθώριο να δοκιμάσεις διάφορες λύσεις. Διάβασε, μια και το συγκεκριμένο θέμα έχει πληθώρα εμφανίσεων στο foroum και άρχισε να δοκιμάζεις λύσεις...Καλή τύχη. :)

Link to comment
Share on other sites

σε anubia και hygrophila polysperma. Το φως είναι sylvania gro-lux. Co2 έχω από Τetra Co2-Depot.

Ph 7.5-8. Το ξέρω ότι ψηλά και προσπαθώ να το κατεβάσω και με το διοξείδιο και με αλλαγές αντίστροφης όσμοσης. Άλλα είναι δύσκολο γιατί πρώτα πρέπει να κατέβει το GH(25) και το KH(16-18)

είμαι επίσης γύρω στα 0,75w/lt.

ΝΟ2 (0) ΝΟ3 (12,5) ΝΗ3,4 (0)

Τα τεστ είναι της Τetra

Skepsou pos oi Annubies einai futa argeis anaptuxeis kai giauto parousiastike ekei proa to problima Dokimase me 2-3 Nixenschnecken, Crossocheilus siamensis,:http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Otocinclus.htm

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που βρίσκουμε στη Σαλόνικα?

Εαν ρωτας για SAE εχει ο ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ στην Αγγελακη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμένα το ενυδρείο μου έχει μέσα ψάρια. μπορώ να ρρίξω flourish excel σε διπλή δόση?

Ναι μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...