Jump to content

Recommended Posts

Γεια σε όλους!! Καταρχήν να πω συγχαρητήρια για το υπέροχο φόρουμ, είναι ακριβώς ό,τι χρειάζεται μία αρχάρια σαν κ μένα για να μην κάνει λάθη, αλλά φαντάζομαι και πολλοί πιο έμπειροι για να εμπλουτίζουν τις γνώσεις τους! Δυστυχώς, ξεκίνησε άσχημα η πορεία μου όταν πήγα να βρω έναν νέο φίλο. Προχθές το βράδυ αγόρασα ένα ενυδρειάκι (το οποίο δεν μπορούσαν ΚΑΝ να μου πούνε χωρητικότητα, υπολογίζω γύρω στα 5-6 λίτρα όμως), ένα φίλτρο που μου πρότειναν, τροφή και αντιχλώριο και φυσικά, ένα νέο ψαράκι, πιο συγκεκριμένα έναν μονομάχο. Η αλήθεια είναι ότι δε μου φαινόταν και πολύ καλά, ήταν όμως σε πολύ καλύτερη κατάσταση από ότι οι υπόλοιποι που υπήρχαν στο μαγαζί (δυστυχώς σε κυπελλάκια :( ).

Με διαβεβαίωσαν ότι ήταν εντάξει και όταν τους είπα σχετικά με όσα είχα διαβάσει από το ίντερνετ για τον κύκλο που χρειάζεται το ενυδρείο πριν βάλω το ψαράκι (cycling), και αν είχαν κάτι σαν αμμωνία για να βάζω να το προετοιμάσω πριν βάλω τον μονομάχο μου είπαν ότι ήταν βλακείες αυτά και να μην ασχοληθώ καθόλου. Δυστυχώς (ήταν η πρώτη μου φορά με ψαράκι) τους πίστεψα. Γύρισα σπίτι πασιχαρής, έκανα ό,τι μου είπαν και το πρωί βρήκα το ψαράκι μου νεκρό. Από ότι έψαξα στο ίντερνετ με βάση φωτογραφίες κτλ, συνειδητοποίησα ότι έπασχε μάλλον από fin rot (φαινόταν και από το ότι έχανε μέρη από τα πτερύγιά του μέσα στο νερό), οπότε θα πέθαινε ό,τι κι αν είχα κάνει λόγω των άθλιων συνθηκών στις οποίες το είχανε. Περιττό να πω ότι τρομοκρατήθηκα και στεναχωρήθηκα απερίγραπτα. Το ενυδρείο ήταν επίσης άθλιο κατάλαβα χθες, διότι με έκοψε στα δάχτυλα και στα δύο χέρια! Εξοργισμένη επέστρεψα ό,τι είχα αγοράσει, απαίτησα πίσω τα λεφτα μου και τους έριξα χριστοπαναγίες για τις άθλιες συνθήκες στις οποίες είχαν τα καημένα τα ζωντανά.

Τώρα είμαι αποφασισμένη να τα κάνω όλα σωστά, με βάση όλη την έρευνα που έχω κάνει στο ίντερνετ σχετικά με ενυδρεία και μονομάχους. Ωστόσο, χρειάζομαι βοήθεια για το πού να ξεκινήσω. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται, αλλά θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάποιο μέρος στην Αθήνα που να μπορώ να βρω ένα καλό (και σχετικά φτηνό αν γίνεται) ενυδρείο (τουλάχιστον 10λίτρων για ένα μονομάχο) και έναν υγιή και μη ταλαιπωρημένο μονομάχο, ει δυνατόν halfmoon; Δε θέλω να δίνω τα λεφτά μου σε ανθρώπους που θα συνεχίσουν απλά να φέρνουν ζωντανά και να τα εξαθλιώνουν χάρις ακριβώς σε λεφτά σαν τα δικά μου. Αν δε γίνεται δημοσίως μπορεί κάποιος να μου το στείλει σε pm ίσως; Ή να με κατατοπίσετε γενικά; Δε θέλω να την πατήσω πάλι και δε θέλω να ξαναπογοητευτώ... :( Σας ευχαριστώ όλους πολύ εκ των προτέρων και συνεχίστε την καλή δουλειά! :)

καλως ηρθες στην παρεα μας....περιεργο και μακρυ νικ εχεις.

(edited)

Καλως ηρθες φιλη στο φορουμ μας.

Δυστοιχος αυτο ειναι συχνο φιανομενο με τα πετ σοπ,κανουν τα παντα για να πουλησουν.Βεβαια υπαρχουν και μαγαζια που σεβονται αυτο που κανουν.

Καλο ειναι πριν προβεις σε οποιαδηποτε αγορα να μπαινεις και να ρωτας εδω πρωτα ωστε να εισαι ετοιμη και να μη μπορει να σε κοροιδεψει κανεις.

Τωρα,αν θες ανοιξε ενα θεματακι στην κατηγορια των λαβυρινθοψαρων να σε βοηθησουμε με τις αποριες σου. :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian

Καλώς όρισες!

Μια και είσαι Αθήνα , έλα αύριο στη συνάντηση να τα πούμε κι απο κοντά http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79113&st=0

Καλώς όρισες στο aquazone και καλή διαμονή!

καλώς ήρθες!!!

καλος ηρθες

καλώς όρισες :welcomeXL:

Καλώς σας βρήκα όλους και ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! :) Ωραία, θα πάρω όπως είναι το Post μου τότε και θα το βάλω και στα Λαβυρινθόψαρα όπως μου προτείνετε. Θα μου άρεσε πολύ να έρθω στη συνάντηση και ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση, δυστυχώς όμως γράφω μάθημα και σήμερα και αύριο και είμαι πιεσμένη :umm: Κάνετε συχνά τέτοιες συναντήσεις; @klaz, ναι, είναι λίγο παράξενο nick, αλλά ήταν το μόνο που μπορούσα να βρω πριν μερικά χρόνια στο gaming και μου κόλλησε από κει! @kixlidatos, ευχαριστώ πολύ! Θα φροντίσω να κάνω τη μελέτη μου! ;)

Καλως ηρθες!!!!

καλως ηρθες,,,,,,και καλη αρχη,,,,,,λοιπον,,,,

α)προσπαθησε να ξεχασεις την πρωτη οδυνηρη εμπειρια που λεγεται ενυδρειο,,,,δεν ειναι ετσι,,,,,

δειχνεις να εχεις μερακι κ θα τα καταφερεις,,,,

β)θα βρεις πολλα φθηνα κ μικρα ενυδρειακια συνχομπιστων αλλα και απο καταστματα(το animal station δινει τα ενυδρεια προσφατου διαγωνισμου σε τιμες κοστους και ειναι κ ολοκαινουργια)

γ)κατσε διαβασε για τον κυκλο του αζωτου,,,,τι πρεπει να προσεξεις σε ενα κοινουργιο ενυδρειο κ εδω ειμαστε εμεις,,,,καλη επιτυχια

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από GVC
      Καλημέρα κόσμε.
      Παιδιά θέλω να πάρω για το νέο ενυδρείο έναν μονομάχο. Μιας και το ενυδρείο είναι στο στρώσιμο και έχω άπλετο καιρό μπροστά μου είπα να ψαχτώ λίγο για να βρώ κανένα περίεργο μονομάχο και εις γνώση μου να ανεβάσω και το budget (ακόμα απορώ αν το να έχει παιδιά είναι τελικά ευλογία, μάλλον αν συμφέρει..... ). Στην Αθήνα/Πειραιά βρήκα κλασσικά σχέδια και χρώματα. Για να βρεις μονομάχο περίεργο θα πρέπει να τον έχει φέρει κάποιος και αν τον προλάβεις, τον πρόλαβες (με την προηπόθεση ότι τον πήρες γραμμή ότι υπάρχει σε μαγαζι) ή ριψοκινδυνέυεις να τον φέρεις απ'εξω και αν ζει έχει καλώς; 
      Έχει δοκιμάσει να φέρει κανείς μονομάχο από εξωτερικό; Καμία πρόταση;
      Έχει δοκιμάσει κανείς να παραγγείλει κάποιον μονομάχο σε petshop και να του τον έχουν φέρει; Καμία πρόταση;
      Υπάρχει κάποιο μαγαζί που να φέρνει περίεργα "μοντέλα" μονομάχων;
    • Από bill15
      ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΜΕ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 1,5 ΜΗΝΑ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 30 ΛΙΤΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟ.ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΑΠΛΑ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ Ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΔΕΙΧΝΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ.ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ ΕΚΕΙ ΑΚΟΥΝΗΤΟΣ.ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΦΩΛΙΑ ΟΠΩΣ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΦΥΣΣΑΛΙΔΕΣ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ ΕΙΧΕΣ ΦΩΛΙΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ.ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

• Από Sof1997
      Καλησπέρα σας παιδιά,
      Απο μικρή πάντα ήθελα να έχω ένα ενυδρείο και κάθησα και το έψαξα και ειδα πως οι μονομαχοι ειναι απο τα ευκολα σχετικα ψαρια για να ξεκινησει καποιος.Εχω ηδη κανει την ερευνα μου και αποφασισα να παρω ενα ενυδρειο 30 λιτρων γιατι αυτο διαβασα ειναι ενα καλο μεγεθος. Το θεμα μου ειναι οτι με ολες αυτες τις πληροφοριες εχω ψιλομπερδευτει.Πηγα και σε ενα πετ σοπ και μου ειπαν οτι να ναι,με μπερδεψαν παρα πανω. Για τοσα λιτρα ποσα watt πρεπει να ειναι η λαμπα γιατι θελω να βαλω μεσα και ανουμπιες η καποιο αλλο φυτο που ειναι ευκολο και δεν χρειαζεται λιπασμα.Επισης το φιλτρο ξερω πως πρεπει να εχει ροη σχεδον μηδαμινη,ποιο ειναι το καλυτερο στην αγορα για ενα ενυδρειο σαν αυτο που θελω εγω; Γενικα θα ηθελα και καποιος να με κατατοπισει και λιγο στο στησιμο ωστε να κανω κυκλο το ενυδρειο πριν βαλω μεσα το ψαρι.
      Ξερω οτι ειναι πολλες οι ερωτησεις αλλα η βοηθεια σας θα ηταν πολυτιμη!!
      Σας ευχαριστω πολυ 
    • Από Sxoinas
      Καλημέρα σας,
      Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι καλή η επιλογή που έκανα να αγοράσω ένα μηλοσαλίγκαρο για το ενυδρείο μου που φιλοξενεί ήδη έναν μονομάχο.
      Η αλήθεια είναι οτι ημουν ανάμεσα σε μηλοσαλίγκαρο και zebra nerite. Μήπως να το επιστρέψω και να πάρω το zebra;

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:
      Ενυδρείο: 15 λίτρων.
      Φίλτρο: Dophin KF150.
      Ζωντανοί οργανισμοί: Μονομάχος, Apple Snail.
      Φυτά: Κερατόφυλλο.
      Διακόσμηση: Ρίζα, Πλαστικό βαρελάκι, Χαλίκι μεσαίο.
      Επιπλέον Πληροφορίες: Το νερό που χρησιμοποιώ προέρχεται από το φίλτρο Camelot Imperial Plus.
    • Από Aquazone Project Team
      Επιστημονικό Όνομα: Betta splendens (Regan, 1910)
      Κοινές Ονομασίες: Siamese fighting fish.
      Ελληνικό Όνομα: Μονομάχος
      Γενική κατηγορία: Labyrinthfish
      Τάξη: Perciformes
      Οικογένεια: Osphronemidae

Μέγεθος: 5 - 8 εκατοστά.

Βιότοπος: Στην άγρια μορφή του ο μονομάχος ζει στην Νοτιοανατολική Ασία (Ινδονησία, Ταϊλάνδη, Βιετνάμ, Μαλαισία κλπ) σε βάλτους και ορυζώνες με ρηχά μεν νερά (7-15 εκ.) αλλά όχι σε "λακκούβες νερού" όπως λέει ο μύθος. Οι ποσότητες νερού στους ορυζώνες και τους βάλτους ειναι μεγάλες και υπάρχει άφθονος χώρος.

Συντήρηση στο ενυδρείο
      Μεγάλο ρόλο παίζει η σταθερότητα των συνθηκών και η αποφυγή των απότομων αλλαγών τους.
      PH: 6-7,5 (Ιδανικά: 6,5-7,0)
      KH: -
      GH: 4-12°dGH (Ιδανικά: 5-8°dGH)
      Θερμοκρασία: 22-28°C (Ιδανικά: 25-26°C)
      Λίτρα: Ελάχιστα απαιτούμενα 10-15 λίτρα.

Κοινωνική συμπεριφορά: Μοναχικό είδος που δεν προτιμά παρέα στο ενυδρείο του, ιδίως από άτομα του ίδιου είδους (μονομάχους) είτε αρσενικούς είτε θηλυκούς.

Διαχωρισμός φύλου: Τα αρσενικά έχουν πιο έντονα χρώματα και μεγαλύτερα πτερύγια.
      Στα θηλυκά είναι ορατή μια μικρή άσπρη κουκκίδα στην κοιλιά της και πίσω από τα κοιλιακά πτερύγια, που είναι ο ωοαποθετήρας (ovipositor). Από εκεί γεννάνε τα αυγά τους.

Διακόσμηση ενυδρείου: Ο μονομάχος αν και θεωρείται εύκολο ψάρι στη διατήρησή του, θέλει λίγη προσοχή στο στήσιμο του ενυδρείου του για να διατηρηθεί όντως με ευκολία. Κατ' αρχήν πρέπει να έχει καπάκι, γιατί είναι από τα ψάρια που πηδάνε εύκολα και ψηλά έξω από το νερό. Επειδή είναι τροπικό ψάρι χρειάζεται συγκεκριμένη θερμοκρασία στο νερό (23-28°C) που επιτυγχάνεται με χρήση θερμαντήρα.
      Τα μεγάλα πτερύγιά τους τους κάνουν αργούς και δυσκίνητους κολυμβητές και αν υπάρχει δυνατό ρεύμα νερού κάνει την κατάσταση ακόμα πιο δύσκολη. Γι' αυτό το φίλτρο του ενυδρείου πρέπει να έχει μικρή ροή (δηλαδή να ανακυκλώνει 3-4 φορές μόνο, τα λίτρα νερού του ενυδρείου) και spraybar για σπάσιμο της ροής του νερού σε πολλά σημεία. Σε καλά φυτεμένο ενυδρείο, θα μπορούσε να διατηρηθεί και μόνο με απλό μικρό κυκλοφορητή.
      Πρέπει να υπάρχει απαραίτητα ένα κενό 2-3 εκατοστών ανάμεσα στην επιφάνεια του νερού και στο καπάκι για κάποια προστασία από τα πιθανά άλματα τους αλλά περισσότερο γιατί τα ψάρια ως Αναβαντίδες - Λαβυρινθόψαρα, επειδή ζουν σε νερό με λίγο οξυγόνο, έχουν ένα όργανο στον εγκέφαλο τους τον λαβύρινθο που τους επιτρέπει να αναπνέουν και ατμοσφαιρικό αέρα. Χωρίς πρόσβαση σε αυτόν είναι καταδικασμένα.
      Για το βυθό δεν υπάρχει ιδιαίτερη προτίμηση σε χαλίκι ή άμμο, αρκεί να είναι σε φυσικά χρώματα και να μη αντανακλά το φως και στρεσάρει το ψάρι.
      Τα ξύλα και τα φυτά ιδίως τα φυτά επιφανείας είναι μια χρήσιμη προσθήκη και για την ποιότητα του νερού αλλά και για την προσφορά τους ως κρυψώνες για τις στιγμές ξεκούρασης του ψαριού.
      Φυτά όπως Cryptocoryne cordata, Cryptocoryne crispatula, Cyperus helferi, Hygrophila difformis, Hygrophila corymbosa 'Siamensis', Limnophila sessiliflora, Pogostemon helferi, Rotala rotundifolia, και τα κλασικά, όλες οι Moss (Vesicularia), Ceratophyllum demersum, Egeria densa και Microsorum pteropus.
      Πολύ χρήσιμη προσθήκη είναι επίσης τα ξερά φύλλα από δέντρα όπως η καρυδιά, πλατάνι, αμυγδαλιά, δρυς (βελανιδιά), καστανιά μαζεμένα από καθαρό περιβάλλον χωρίς να έχουν πάνω τους περιττώματα πουλιών κλπ.
      Τα ξεπλένουμε και τα αφήνουμε να ξεραθούν καλά στον ήλιο, ή τα βάζουμε το φούρνο για λίγο, ή και τα σιδερώνουμε. Μια εύκολη λύση είναι ή αγορά Indian Almond leaves ή Catappa leaves από το e-bay.
      Τα ξερά φύλλα απελευθερώνουν στο νερό τανίνες που δρουν προληπτικά για την υγεία των ψαριών και μαλακώνουν ταυτόχρονα το νερό, κατεβάζοντας και την οξύτητα του (pH).
      Επίσης χρωματίζουν εύκολα το νερό και δημιουργούν το φαινόμενο blackwater όπως και στο φυσικό βιότοπο πολλών από τα άγρια είδη μονομάχων.

Ζώνη Κολύμβησης: Συνήθως στην επιφάνεια αλλά εξερευνούν και περιπολούν συχνά σε όλα τα επίπεδα του ενυδρείου τους.

Διατροφή: Είναι σαρκοφάγο ψάρι, στη φύση τρέφεται με έντομα και λάρβες κουνουπιών, στο ενυδρείο μπορούν να τραφεί με αποξηραμένες τροφές εμπορίου ειδικά για μονομάχους. Θα δεχτεί εκτός από τις αποξηραμένες, κατεψυγμένες 1-2 φορές την εβδομάδα (bloodworm, artemia, daphnia κλπ) και ζωντανές (grindal, artemia, daphnia κλπ), ακόμα και κουνούπια ή καλλιέργεια από λάρβες κουνουπιών. Οι μονομάχοι είναι επιρρεπείς στην δυσκοιλιότητα, γι'αυτό καλό είναι να ταΐζονται μια φορά την εβδομάδα με ζεματισμένο για λίγα λεπτά και αποφλοιωμένο αρακά, κομμένο στα τέσσερα για να μπορεί να το φάει το ψάρι.
      Προσέχετε να μη φαίνεται φουσκωμένο το ψάρι από το φαγητό και αποφεύγετε να ταΐζεται υπερβολική ποσότητα από κοινές τροφές όπως φυλλαράκι πελετάκια και αποξηραμένα κατεψυγμένα που μπορούν να διογκωθούν μαζί με το νερό μέσα στο στομάχι του ψαριού. Το μούλιασμα την ξηρής τροφής πριν το τάισμα θα μειώσει τις πιθανότητες για Bloating. Οι μονομάχοι μπορούν να μείνουν για μια εβδομάδα νηστικοί, αν έχουν ταϊστεί πριν τη νηστεία καλά.
      Τάισμα μία με δύο φορές την ημέρα. Μία φορά την εβδομάδα μούλιασμα της τροφής τους σε μερικές σταγόνες βιταμίνης.

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο: 2-4 χρόνια (έχει αναφερθεί και 7 χρόνια).

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Οι μονομάχοι δεν ανέχονται στο χώρο τους άλλα ψάρια της οικογένειας Osphronemidae (όπως άλλοι μονομάχοι, Gοurami, Paradise fish κλπ) ενώ θα είναι το ίδιο επιθετικά σε όποιο ψάρι μοιάζει με του είδος τους πχ. τα ψάρια με μακριές ουρές, όπως τα guppy.
      Στη φύση δύο αρσενικά Betta δεν θα παλέψουν μέχρι θανάτου, αφού ο χαμένος θα υποχωρήσει και θα φύγει. Στο ενυδρείο όμως δεν υπάρχει χώρος για υποχώρηση, οπότε ο νικητής θα συνεχίσει να επιτίθεται συνήθως μέχρι να σκοτώσει τον χαμένο. Γι' αυτό δεν βάζουμε μαζί δύο αρσενικά σε ενυδρείο παρά μόνο αν είναι 180 λίτρα και πάνω, ή σε ενυδρείο με χωρίσματα ή σε πολύ καλά φυτεμένο ενυδρείο με πολλές κρυψώνες.
      Οι θηλυκές αναπτύσσουν μια ιεραρχία μεταξύ τους οπότε θα μπορούσαν να συμβιώσουν μερικές μαζί.
      Στη φύση τα θηλυκά μένουν μακρυά από τα αρσενικά εκτός της περιόδου αναπαραγωγής. Όταν μπουν μαζί σε ενυδρείο, τα αρσενικά συνήθως σκοτώνουν τα θηλυκά εκτός αν α) είναι αδέρφια και μεγαλωμένα από μικρά μαζί, β) είναι σε φάση αναπαραγωγής, γ) υπάρχει χώρισμα στο ενυδρείο, δ) το ενυδρείο είναι πολύ μεγάλο και πολύ καλά φυτεμένο έτσι ώστε να παρέχει κρυψώνες για το θηλυκό. Γι'αυτό συχνά πριν την αναπαραγωγή οι εκτροφείς ψαριών, χρησιμοποιούν ενυδρείο με τζαμένιο χώρισμα, έτσι ώστε να είναι ορατές οι θηλυκές από τον αρσενικό χωρίς να διακινδυνεύουν επίθεση, μέχρι να έρθει η ώρα που θα είναι έτοιμα τα ψάρια για αναπαραγωγή και να φύγει το χώρισμα.
      Σίγουρα οι μονομάχοι δεν πρέπει να συνυπάρχουν με άλλα ψάρια επιθετικά όπως κιχλίδες, ή ψάρια που έχουν τη συνήθεια να τσιμπάνε τα πτερύγια των άλλων (fin nippers), όπως τα Danios, Tetras και Barbs.
      Κάποιο είδος σαλιγκαριού θα ήταν ιδανικός συγκάτοικος σε μικρό ενυδρείο.
      Οι γαρίδες μικρού μεγέθους όπως οι Red cherry θέλουν προσοχή, ιδίως ο γόνος τους.
      Γενικότερα η επιτυχία της συμβίωσης του μονομάχου με άλλα ψάρια έγκειται στο ποσοστό επιθετικότητας του χαρακτήρα του κάθε μονομάχου ξεχωριστά.

Υποείδη και υβρίδια:
      - Βάση του τύπου ουράς τους, Veil Tail (VT), Plakat (PK), Crowntail (CT), Half Moon (HM), Deltas (D) & Super Deltas (SD), Double Tail (DT), Combtail, Rosetail & Feathertail, Round Tail, Half Sun, Over Halfmoon (OHM), Spade Tail
      - Βάση του σχεδίου τους
      Solid, Cambodian or Bi-Coloured, Butterfly, Marble, Piebald, Mask, Dragon, Multicolour,
      Βάση του χρωματισμού τους
      Red, Blue, Green, Wild-Type, Cellophane/Pastel, Opaque, Yellow & Pineapple, Orange, Orange Dalmatian, Black,
      Purple, Mustard Gas, Chocolate, Copper, Albino
      - Ιδιαίτερου σχεδίου ή χρώματος που δεν υπάγεται σε κάποια από τις πιο πάνω κατηγορίες.

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Η αναπαραγωγή τους είναι μια μακρόχρονη και επίπονη διαδικασία. Το ζευγάρι δεν πρέπει να είναι πάνω από 1 έτους σε ηλικία. Χρειάζεται καλή προετοιμασία με πολύ καλής ποιότητας νερό και καλή φρέσκια τροφή για 2-3 εβδομάδες, πριν μπουν μαζί τα δύο ψάρια. Το συχνό φρεσκάρισμα του νερού, τα ξερά φύλλα σαν τα Catappa και τα bloodworms για τροφή είναι ένα παράδειγμα.
      Το επόμενο βήμα είναι το στήσιμο ενός 40λιτρου ενυδρείου με 10-15 εκ ύψος νερού με ένα απλό αλλά καλά στρωμένο αερόφιλτρο για φίλτρανση. Συνιστάται "γυμνός βυθός" στο ενυδρείο και η άμμος ή το χαλίκι, δεν είναι επιθυμητά καθώς θα χάνονται αυγά σε αυτά.
      Προσθέτουμε πυκνά αληθινά φυτά (θα κρατήσουν σε καλή κατάσταση το νερό όταν θα μείνει εκτός λειτουργίας το φίλτρο), μερικά ξερά φύλλα, να επιπλέει ένα κομμένο στη μέση πλαστικό ποτηράκι.
      Ένα θερμαντήρα ρυθμισμένο στους 27°C.
      Μεταφέρουμε σε αυτό τον αρσενικό από το ενυδρείο του, με μισής ώρας προσαρμογής τουλάχιστον και τον αφήνουμε για μία μέρα να συνηθίσει το νέο περιβάλλον.
      Πλησιάζουμε το ενυδρείο της θηλυκιάς έτσι ώστε να βλέπει το ένα ψάρι το άλλο.
      Ο αρσενικός θα αρχίσει το Flaring και να χτίζει τη φωλιά κάτω από το κομμένο ποτηράκι και η θηλυκιά θα πρέπει να είναι ήδη γεμάτη αυγά.
      Αν δεν είναι, θα την αφήσουμε μέχρι να γεμίσει και θα καταλάβουμε ότι είναι έτοιμη όταν θα δούμε κάθετες ραβδώσεις στο σώμα της.
      Όταν είναι έτοιμη και η φωλιά θα μεταφέρουμε με καλή προσαρμογή και τη θηλυκιά στο 40λιτρο.
      Στην αρχή θα έχουν αψιμαχίες. Εδώ θα χρειαστούν τα φυτά για παροχή κρυψώνας σε αυτόν που θα τις φάει (ίσως είναι και το αρσενικό).
      Μπορεί να χρειαστούν ώρες έως και μέρες μέχρι να ολοκληρώσουν τα καθήκοντα τους.
      Αν φανεί ότι τα πράγματα αγριεύουν πολύ, χωρίστε τα ψάρια.
      Συνήθως το ζευγάρωμα γίνεται από αμέσως έως και σε 1-2 μέρες.
      Όταν γίνει το αρσενικό θα μαζέψει τα αυγά και θα τα βάλει στη φωλιά.
      Θα ζευγαρώσουν μερικές φορές ακόμα και μόλις βεβαιωθείτε ότι η θηλυκιά είναι άδεια από αυγά, μεταφέρετε την στο ενυδρείο της για να ηρεμήσει.
      Μη την αφήσετε στο ενυδρείο γιατί κινδυνεύει.
      Το αρσενικό θα μείνει να προσέχει τη φωλιά μέχρι να σκάσουν τα αυγά χωρίς ούτε να τρέφεται καν.
      Θα τα αερίζει, θα απομακρύνει τα αγονιμοποίητα, θα μαζεύει όσα πέφτουν και θα τα ξαναβάζει στη θέση τους κλπ
      Κάποιοι πρωτάρηδες μπαμπάδες ίσως φάνε τα αυγά ή το γόνο.
      Αν γίνει κάτι τέτοιο αντιληπτό, απομακρύνετε και τον πατέρα από το ενυδρείο.
      Τα αυγά θα σκάσουν μετά από 48 ώρες. Θα δείτε τις ουρίτσες να κρέμονται από τη φωλιά και ο πατέρας θα πιάνει και θα επιστρέφει στη θέση του όποιο μικρό πέσει.
      Μέσα στην επόμενη μέρα, ο γόνος θα έχει ενδυναμωθεί τόσο όσο να μένει στη φωλιά.
      Μόλις καταναλώσουν όλο το λεκιθικό του σάκο και αρχίσουν να κολυμπάνε ελεύθερα, μπορεί να επιστρέψει ο πατέρας στο ενυδρείο του.
      Τώρα αρχίζει το τάισμα με infusoria και μετά από μερικές μέρες με νεοεκκολαφθείσα αρτέμια.
      Θα χρειαστούν καθημερινές αλλαγές νερού λόγω του συχνού ταΐσματος, με προσοχή στο χειρισμό για να μη χαθεί γόνος. Το νερό της αλλαγής πρέπει να είναι ίδιων παραμέτρων (pH, gH, θερμοκρασία) με του ενυδρείου.
      Θα ζήσουν μαζί για 2-4 μήνες και θέλουν καθημερινή φροντίδα πριν πάνε πια στα νέα ενυδρεία τους.

Αναπαραγωγή Μονομάχων - A' Μέρος
      Αναπαραγωγή Μονομάχων - B' Μέρος

Γενικές πληροφορίες: Το Betta Splendens είναι αποτέλεσμα επιλεκτικών αναπαραγωγών.

Η φωτογραφία παραχωρήθηκε από τον χρήστη stormtrooper
    • Από mary74
      Καλή χρονιά σε όλους!!
      Όπως αναφέρει και ο τίτλος είχαμε αναπαραγωγή μονομάχων στο ενυδρειάκι μας και μάλιστα χωρίς να το επιδιώξουμε. Έχουμε βρεθεί με ένα ζευγάρι μονομάχων και έχουμε και μωράκια!!! 
      Εν συντομία:
      Tο ενυδρείο είναι ιδιοκατασκευή με διαστάσεις 47Χ14Χ28 (ΜΧΠΧΥ) και τρέχει με κρεμαστό φίλτρο 300λτ/ώρα (δεν το καθαρίζω συχνά έτσι ώστε να έχει μειωμένη ροή).

Αρχικά είχαμε μία θηλυκιά και είπαμε να προσθέσουμε άλλη μία (με προοπτική να μεταφερθεί σε άλλο στην περίπτωση που δεν αναπτυσσόταν κάποια ιεραρχία μεταξύ τους).
      Στην αρχή η παλιά θηλυκιά κυνηγούσε την νεοφερμένη για καμιά εβδομάδα. Μετά όμως αντιστράφηκαν οι ρόλοι και η νέα είχε βάλει στο κατόπι την παλιά. Εκεί που είμασταν έτοιμοι να δούμε τι θα κάνουμε για να τις χωρίσουμε αποδείχτηκε ότι η νέα ήταν νέος!!! Όταν τον αγοράσαμε είχε μικρή ουρά και ήταν αδύναμος. Όμως σιγά σιγά δυνάμωσε, έφτιαξε η ουρά του (τώρα πιά έχει γίνει διπλάσια...) και δημιούργησε μεγάλη φωλιά. Βεβαιωθήκαμε όταν είδαμε για πρώτη φορά αυγά στις φυσαλίδες.... Λόγω του μεγάλου μήκους του ενυδρείου η θηλυκιά άραξε στην δεξιά πλευρά κάτω από το φίλτρο ενώ η φωλιά με τον πατέρα είναι στην άλλη πλευρά αρκετά μακριά για να την κυνηγάει καθώς πρέπει να προσέχει τα αυγά. Έτσι η θηλυκιά την γλίτωσε.
      Τα αυγά της πρώτης φοράς χάθηκαν και πετύχαμε κατά τύχη την επόμενη αναπαραγωγή στις 29/12: (Σας βάζω φωτογραφίες και βίντεο...)

• Από Pantelis Christofis
      Kκαλησπέρα στα παιδιά

Εχω ενα ενυδρειο 30λιτ το οποιο το ειχαν κανει δωρο σε ενα φιλο και δεν το θελει

Αρχικα σκεφτηκα να του το παρω κ να βαλω μεσα εναν βυθος ψαρια , μετα απο διαβασμα ομως εδω ειδα πως αυτο μονο εναν μονομαχο μπορει να φιλοξενησει η γαριδες

Τελικα σκεφτομαι να το κανω μονομαχοενυδρειο..

Το αρχικο μου ερωτημα ειναι τι φιλτρο  να παρω ..? γιατι δεν εχει
       θερμοστατη εχει εναν μεσα ,
      λαμπα εχει μια αλογονου εαν δεν κανω λαθος

Επισης σκεφτομαι να βαλω μερικα φυτακια  τι μου προτηνετε...?
    • Από Aquazone Team
      Αγαπητοί φίλοι μετά την ψηφοφορία της συντονιστικής ομάδας τα αποτελέσματα του διαγωνισμού "Ενυδρείο μονομάχου 2017" είναι τα εξής:

Πρώτη θέση.
      Βαθμολογία 27
      Μέλος black8189

Δεύτερη θέση.
      Βαθμολογία 20
      Μέλος tasosmous

Τρίτη θέση.
      Βαθμολογία 14
      Μέλος Oresths_s

Θέση τέταρτη.
      Βαθμολογία 9
      Μέλος aura

Θέση πέμπτη.
      Βαθμολογία 8
      Μέλος gallos

• Από Aquazone Team
      Η διαδικασία υποβολής των συμμετοχών, για το διαγωνισμό <<ενυδρείο μονομάχου 2017>> ολοκληρώθηκε, και πλέον ήρθε η ώρα που τα μέλη θα βοηθήσουν με την ψήφο τους για την επιλογή του ομορφότερου ενυδρείου.

Κάθε μέλος έχει το δικαίωμα μίας ψήφου στην επιλογή του.

Η διαδικασία της ψηφοφορίας θα κρατήσει μέχρι τις 30/11/2017 και ώρα 24:00 όπου και θα κλειδώσει αυτόματα.

Καλή επιτυχία σε όλους τους διαγωνιζόμενους.
    • Από Aquazone Team
      Αγαπητοί φίλοι-φίλες συνχομπίστες, με χαρά σας προσκαλούμε να λάβετε μέρος στον Διαγωνισμό nano reef ενυδρείου 2017.
      Περισσότερες πληροφορίες

Αγαπητοί φίλοι-φίλες συνχομπίστες.
      Στείλτε μας τις φωτογραφίες από τα μονομαχοενυδρεία σας, για να συμμετάσχετε στον φωτογραφικό διαγωνισμό του Aquazone ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ 2017.
      Περισσότερες πληροφορίες

Important Information

Πολιτική απορρήτου και Όροι χρήσης