Jump to content

500 Λιτρα Φυτεμενο Με Δισκους


Geosid

Recommended Posts

Φτου!! μας της πεσανε και δεν προλαβα να σχολιασω...............

Αντε Geo τα μαναβηκα τα αφησαμε σπιτι, μην φοβασε και ανοιξε νεο θεμα να σπαμαρουμε λιγακι............. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αχχχχχ......τι να πει κανεις.........

Αυτες οι επισημανσεις θα ηθελα μονο να γινονται παντου.Και εκει που πρεπει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλη συνεχεια και καλη εξελιξη στο θεμα

:)

Link to comment
Share on other sites

Δλδ για να καταλάβω Γιώργο σε ενόχλησε ο σχολιασμός που έκανα για τα πτερυγια;

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδιά δεν με ενόχλησε τίποτα μην φρικαρετε .

Link to comment
Share on other sites

Οκ αφού φρικαρες ζητώ συγνώμη απο τα μέλη που φρικαραν αλλά καλό θα ήταν να μην γεμίζουν δυο σελίδες με σχόλια που αφορούν την πλάκα αλλα μην σχόλια που βοηθούν όλους μας να γίνουμε καλύτεροι...και ακόμα περισσότερο όταν μιλάμε για δίσκους ...

Link to comment
Share on other sites

Οκ αφού φρικαρες ζητώ συγνώμη απο τα μέλη που φρικαραν αλλά καλό θα ήταν να μην γεμίζουν δυο σελίδες με σχόλια που αφορούν την πλάκα αλλα μην σχόλια που βοηθούν όλους μας να γίνουμε καλύτεροι...και ακόμα περισσότερο όταν μιλάμε για δίσκους ...

Αν και δεν σε καταλαβαινω ουτε εκανα σε εσενα πλακα(αλλα στον geosid)σταματαω εδω γιατι τωρα τελευταια ολοι παρεξιγιουνται εδω μεσα.... :veryangry:

Link to comment
Share on other sites

Οκ αφού φρικαρες ζητώ συγνώμη απο τα μέλη που φρικαραν αλλά καλό θα ήταν να μην γεμίζουν δυο σελίδες με σχόλια που αφορούν την πλάκα αλλα μην σχόλια που βοηθούν όλους μας να γίνουμε καλύτεροι...και ακόμα περισσότερο όταν μιλάμε για δίσκους ...

Δεν νομιζω να σε κοροιδεψε κανενας και ειλικρινα δεν βλεπω το λογο για να στραβωνεις .

Ειπες οτι βλεπεις καμενα πτερυγια , σου απαντησα οτι κανεις λαθος , με την πρωτη ευκαιρια επειδη το ενυδρειο δεν ειναι δικο μου και δεν ειναι στο χωρο μου θα κοιταξω να βγαλω μια δυο φωτο Η ακομα καλυτερα καποιο βιντεο για να ξεκαθαρισει αυτο το θεμα .

Και ο χαβαλες ειναι και πρεπει να ειναι μεσα στη καθημερινοτητα μας , δεν νομιζω να αρεσαν σε κανεναν οι απαντησεις του τυπου ( αυτο ειναι παει και τελειωσε ) .

Περναμε ωραια , κανουμε τη πλακα μας , λεμε αυτα που πρεπει να πουμε και ειμαστε ολοι μια χαρα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν στραβωσα καθόλου και συμφωνώ με την πλάκα ότι πρέπει να υπάρχει απλά όταν σου είπα να βάλεις βίντεο και μου απαντήσεις ότι δεν βάζεις γιατί ειναι χάλια το ενυδρειο..και πάνω απο όλα πιστεύω ότι καλό θα ήταν να εξηγείτε πέντε πράματα γιατί σκέψου για έναν αρχάριο που διαβάζει αυτό το θέμα να δει στην παρουσίαση που έχεις κάνει ότι αυτό το όμορφο ενυδρειο δουλεύει μόνο με ένα φιλτρο;και δεν εχω δει έναν να κάνει παρατήρηση γη αυτο το θέμα..πως γίνεται να κρατήσεις με ένα φιλτρο την βιολογία που θέλουν οι έξι δίσκοι του γείτονα..εγώ δεν είπα να μην γίνεται πλάκα αλλα να γίνονται και κάποιες παρατηρήσεις ώστε όλοι αυτο που θέλουν να μάθουν το πως να στήσουν ένα σωστό δίσκο ενυδρειο να έχουν τις σωστές γνώσεις

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα βιολογια κρατας με 1 2217 για τον παραπανω πληθυσμο.

Το δευτερο φιλτρο δεν το βαζουμε για τον λογο που αναφερεις στο συγκεκριμενο ενυδρειο αλλα για backup σε περιπτωση που κατι παει στραβα.

Λειτουργει ως βοηθητικο το δευτερο φιλτρο και καλο ειναι να υπαρχει. Οχι ομως οτι δεν ζουν τα ψαρια χωρις αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μια χαρα μου φαινεται το ενα φιλτρο....για 6 δισκακια ειναι μια χαρα....απλα θα συμφωνησω με καποιον πριν που ανεφερε για τις αλλαγες....καλο θα ειναι να γινεται αλλαγη νερου μια φορα τη βδομαδα αλλα το ενυδρειο δεν ειναι του Γιωργου αλλα του γειτονα του.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν στραβωσα καθόλου και συμφωνώ με την πλάκα ότι πρέπει να υπάρχει απλά όταν σου είπα να βάλεις βίντεο και μου απαντήσεις ότι δεν βάζεις γιατί ειναι χάλια το ενυδρειο..και πάνω απο όλα πιστεύω ότι καλό θα ήταν να εξηγείτε πέντε πράματα γιατί σκέψου για έναν αρχάριο που διαβάζει αυτό το θέμα να δει στην παρουσίαση που έχεις κάνει ότι αυτό το όμορφο ενυδρειο δουλεύει μόνο με ένα φιλτρο;και δεν εχω δει έναν να κάνει παρατήρηση γη αυτο το θέμα..πως γίνεται να κρατήσεις με ένα φιλτρο την βιολογία που θέλουν οι έξι δίσκοι του γείτονα..εγώ δεν είπα να μην γίνεται πλάκα αλλα να γίνονται και κάποιες παρατηρήσεις ώστε όλοι αυτο που θέλουν να μάθουν το πως να στήσουν ένα σωστό δίσκο ενυδρειο να έχουν τις σωστές γνώσεις

ο Στρατος αναφερθηκε σε αλλο ενυδρειο το οποιο γνωριζει οτι ειναι στη κατοχη του πατερα μου και γνωριζει και το σεταπ του , εκει μπερδευτικε λιγακη το θεμα .

Βλεπεις κατι στα ψαρια που να δειχνει οτι δεν παει καλα το ενυδρειο με το συγκεκριμενο σεταπ ?Ενα φιλτρο ( ναι γιατι οχι ) απο την στιγμη που κατι δουλευει σωστα εδω και καιρο δεν βλεπω καποιο λογο να μπει σε διαδικασια καποιος να αλλαξει - προσθεση κατι παραπανω στο ενυδρειο του .

Μιλαμε για 6 ενηλικα ψαρια οπου ταιζονται μια φορα την ημερα , αυτο απο μονο του δεν ανεβαζει νιτρικα , αρα ποιο αραιες αλλαγες , αρα για να φτασουμε σε σημειο οι αλλαγες να γινονται ποιο αραια παει να πει οτι η βιολογια δουλευει σωστα . ( αρα μια χαρα ειναι και το ενα φιλτρο )

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με ένα 2217 κρατάς 500 λίτρα πως γίνεται αυτο οταν περνάει μεσΑ σε μια ώρα 2 φορές όλα τα λίτρα του ενυδρειου;εγώ πάντως πιστεύω ότι θέλει τουλάχιστον άλλο ενα 2217;και μια απορία πως μετράμε την βιολογία στο ενυδρειο και ξέρουμε ότι ενα 2217 μας φτάνει και πως ξέρουμε ότι δεν θελουμε πέντε 2217 ;

Link to comment
Share on other sites

Σου εγραψα οτι ενα 2217 για τον πληθυσμο που αναφερει στο πρωτο ποστ ειναι αρκετο.

Ποιος σου ειπε οτι πρεπει να το κανει πληντυριο και να περναει απο μεσα 10 φορες το νερο του ενυδρειου ?

Το καθε φιλτρο περνα μεσα απο τον καδο του το νερο με τετοια ταχυτητα οσο χρειαζεται για να μπορει να λειτουργησει η βιολογια.

Ο καδος 6 λιτρων αν πουμε οτι τον γεμιζουμε με siporax η substrat pro τοτε απο ποσοτητα βιολογικου ειμαστε οκ.

Για το πως μετραμε θα σου απαντησω απλα με τεστακια αν δεν εχεις την εμπειρια να το δεις στα ψαρια σου.

Μετρα νιτρικα και αμμωνια και καταλαβαινεις αν η βιολογια σου σε σχεση με τα ταισματα και τις ρουτινες σου σε καλυπτουν.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω να πω κατι παραπανω στο συγκεκριμενο θεμα εφοσον και ο φιλος του ιδιοκτητη μας ενημερωσε οτι το ενυδρειο τρεχει καιρο σωστα με το σεταπ που εχει και με τις συγκεκριμενες ρουτινες και εξοπλισμο.

Προτασεις παντα θα υπαρχουν. Αλλα εφοσον ειναι και οι 2 ευχαριστημενοι και πανω απολα τα ψαρια τους τοτε παω πασο.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να εξεφραζε πρωτα αν εχει παραπονα ο geosid που ανοιξε και το θεμα;

Γιατι δεν τον βλεπω να ενοχλειται,αντιθετα συμμετεχει

:)

Δηλαδή αν ο συγγραφέας τυγχάνει να είναι κλόουν θα κάνουμε ένα θέμα τσίρκο;;;

Έγινε μια ευγενική παράκληση από συντονιστή και οφείλετε να τη σεβαστείτε.

Καλή η πλάκα αλλά δε φταίνε σε τίποτα τα υπόλοιπα μέλη που θα διαβάσουν το θέμα

για τον κάθε σκοπό τους.Το Forum δεν είναι blog να γράφει ο καθένας την αυτοβιογραφία του και να

ανοίγει συζητήσεις εντός θεμάτων.Ευχαριστώ για την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχχ......τι να πει κανεις.........

Αυτες οι επισημανσεις θα ηθελα μονο να γινονται παντου.Και εκει που πρεπει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλη συνεχεια και καλη εξελιξη στο θεμα

:)

Για οποιαδήποτε υπόδειξη, υπάρχει το κουμπί της αναφοράς.

Για οποιαδήποτε γκρίνια, υπάρχει το κουμπί της αποσύνδεσης.Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Αμαν ρε Φωτη με αυτα τα bold. Αφου ξερεις οτι εχω αλεργια ρε αδερφε.... Μου βγαλες τα ματια...

Εφοσον βλεπεις οτι το θεμα γυρισε σε σοβαρη συζητηση δεν βλεπω τον λογο να γραφεις τοσο εντονα...

Προφανως αυτο που ζητησε ο συντονιστης παρα τις παραθεσεις , εισακουσθηκε...

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειπα οτι οι δισκοι θελουν τρελη κυκλοφορια αλλα εγω ξερω οτι οι δισκοι θελουν βιολογια και μαλιστα καλη βιολογια.Βεβαια οι δισκοι θελουν πολυ καθαρο νερο περα απο την καλη βιολογια αλλα δεν γινεται και να αφηνεις τους δισκους σου ενα μηνα χωρις αλλαγη και να μην εχεις νιτρικα..Αλλωστε αν εχεις αμμωνια ειτε νιτρικα μεσα στο ενυδρειο ειναι πολυ ευκολο να το καταλαβεις ειδικοτερα να εχεις δισκους.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο λεμε. 6 λιτρα βιολογικο υλικο ειναι υπεραρκετο για 6 δισκους. Καθαρο νερο πετυχαινεις με αλλαγες και με σωστη και ισοροπημενη διατροφη και οχι με 10 φιλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κανένας δεν αναφέρει στο φίλο μας που έχει απορίες ότι στην καλή ισορροπία του ενυδρείο βοηθά επίσης το ότι είναι και αρκετά φυτεμένο?

Link to comment
Share on other sites

Αμαν ρε Φωτη με αυτα τα bold. Αφου ξερεις οτι εχω αλεργια ρε αδερφε.... Μου βγαλες τα ματια...

Εφοσον βλεπεις οτι το θεμα γυρισε σε σοβαρη συζητηση δεν βλεπω τον λογο να γραφεις τοσο εντονα...

Προφανως αυτο που ζητησε ο συντονιστης παρα τις παραθεσεις , εισακουσθηκε...

Νίκο,το spam το αντέχω...Τη γκρίνια δεν αντέχω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κανένας δεν αναφέρει στο φίλο μας που έχει απορίες ότι στην καλή ισορροπία του ενυδρείο βοηθά επίσης το ότι είναι και αρκετά φυτεμένο?

εγω προσωπικα δεν το ανεφερα γιατι ειναι αλλο κεφαλαιο και οπως λες οτι βοηθα στην καλη ισοροπια ετσι θα σου πω οτι ενα φουλ φυτεμενο μπορει να βοηθησει και στην απολυτη καταστροφη.... Γιαυτο και δεν το εμπλεξα το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Νίκο,το spam το αντέχω...Τη γκρίνια δεν αντέχω.

Να ηταν αυτο το μονο προβλημα που εχουμε σαν ανθρωποι ......

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα δεν το ανεφερα γιατι ειναι αλλο κεφαλαιο και οπως λες οτι βοηθα στην καλη ισοροπια ετσι θα σου πω οτι ενα φουλ φυτεμενο μπορει να βοηθησει και στην απολυτη καταστροφη.... Γιαυτο και δεν το εμπλεξα το θεμα...

Καλησπέρα συνονόματε Νίκο!

Συμφωνώ σε αυτό που λες αλλά στην παρούσα νομίζω ότι το συγκεκριμένο ενυδρείο έχει και αυτό το πλεονέκτημα και καλό θα ήταν να προσμετρηθεί στην δυναμική του!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...