Jump to content

60Litra Φυτεμένο Ξεκίνημα!!!!!!!


Recommended Posts

καλημέρα παιδεία ήθελα να ρωτήσω έχω ένα ενυδρειο 70 λίτρα και σκέφτομαι να το κάνω φυτεμένο, στην κατοχή μου είχα θαλασσινό αλλά λόγο ότι έχασα την δουλειά μου και το ρεύμα μου έχει αλλάξει τα φώτα με ένα σπίτι 120 τετραγωνικά με το χαράτσι άστα να πάνε τέλος πάντων,, ξεκινάω ένα φυτεμένο αυτή τη στιγμή είμαι στο στάδιο έχω γέμισή με νερό έχω βάλει αντιχλωριο , έχω βάλει ένα εσωτερικό φίλτρο 250 λίτρα την ώρα λόγω χώρου δεν μπορώ να βάλω εξωτερικό, από φωτισμό έχω βάλει μια τ5 ροζ και μια λευκή είδη το ενυδρείο τρέχει 2 μέρες χωρίς να έχω βάλει τίποτα άλλο μέσα μόνο το αντιχλωριο μετά από πόσες μέρες να βάλω βακτηρίδια ?? και το άλλο που θέλω να ρωτήσω σκέφτομαι να βάλω neon κοπαδακι τι άλλο θα μπορούσα από ψαράκια να βάλω μέσα??? μόνο neon μου αρέσουν!!!!!! αλλά θέλω και κάποια άλλα να συμβιώνουν μαζί ευχαριστώ :bigemo_harabe_net-146: !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα.

Επρεπε ηδη να ειχες ριξει βακτηρια για να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου.Ποια βακτηρια χρησιμοποιεις και πιο μεθοδο στρωσιματος θα ακολουθησεις?

Για συγκατικους στα νεον θα σου πρεοτεινα ενα ζευγαρι ancistrus sp3.

Φανταζομαι οτι σαν πρωην θαλασσινος θα εχεις και οσμωση ετσι?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου την όσμωση την έχω , το στρώσιμο δεν έχω καταλήξει κάπου σκέφτομαι να βάλω τα βακτηρίδια της προβιτιο ξέρεις τα μπουκαλάκια και μετά την να κάνω να βάλω ψαράκι μετά από 24 ώρες τι λες η προτείνεις

κάτι άλλο????

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμενα βακτηρια δεν τα ξερω,τι λενε οι οδηγιες πανω στο μπουκαλακι?

Link to comment
Share on other sites

'Γλυφτες' δεν υπαρχουν,λανθασμενα τους λενε ετσι,ειναι γατοψαρα.:)

Αν δεν σου αρεσουν και εχει σκοπο να βαλεις αμμο,θα μπορουσες να βαλεις μια ομαδα απο cory αντι για ancistrus sp3.

Τα βακτηρια που εχεις δεν τα ξερω,διαβασε τις οδηγιες τι λενε και πες μου.Λενε οτι πρεπει να βαεις ψαρι μετα απο 24 ωρες?

Link to comment
Share on other sites

ναι φίλε μου έχεις δίκιο δεν τους λένε γλυφτες είναι κάτι αμπούλες να σου πω την αλήθεια μου τα έδωσε ο pet shopas και δεν γράφει τίποτα θα ψάξω στο ιντερνετ να δω ,τι λες να τα βάλω τώρα βακτηρίδια??σορρυ που σε κουράζω αλλα με το θαλασσινό είχα μάθει αλλιώς!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα επρεπε να τα ειχες βαλει,οπωτε βαλτα τωρα.Επειδη δεν τα ξερω τα συγκεκριμενα βακτηρια και δεν ξερω τι οδηγιες γραφουν,δεν μπορω να σου πως να κινηθεις.Καποια λενε να βαζουμε ψαρι μετα απο 24 ωρες και ετσι πρεπει να κανουμε για να δουλεψουν σωστα καποια αλλα ομως δεν δουλευουν ετσι και πρεπει να γινει ο κυκλος του αζωτου κανονικα,οπωτε ριχνουμε τροφη τριμμενη και περιμενουμε.

Αν υπαρχει καποιος που τα εχει χρησιμοιησει και μπορει να βοηθησει καλος!:)

Link to comment
Share on other sites

ναι μα είδες δεν γράφει γεια τίποτα ,δεν μπορώ να καταλάβω άμα βάλω και κάτι άλλο η έχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο θα έχω θέμα αν μπερδέψω με τα βακτηρίδια εκτός από αυτό που έχω βάλει ήδη!

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι χρησιμοποιουν το bionitrivec της sera που λεει για ψαρι μετα απο 24 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασια να εχεις,και να ταιζεις τροφουλα για να τρωνε τα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Tο συγκεκριμένο προϊον σου επιτρέπει να βάλεις μεχρι και το 1/3 της συνολικής σου ιχθυοφόρτωσης μέσα σε μερικές ώρες. Διαλεξε τα ποιο ανθεκτικά από τα ψάρια που σκοπεύεις να βάλεις και προσθεσε μερικά.

Υπόψην βέβαια οτι για να δουλέψει η μέθοδος αυτή πρέπει να κάνεις και την συντήρηση που αναφέρει προσθέτοντας αμπούλες αναλογα με τα λίτρα σου ανά χρονικά διαστήματα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλοι μου προχτές έβαλα 3 ανθεκτικά ψαράκια μέχρις στιγμή πάνε καλά τα πράγματα !!!!και συνεχίζουμε μετρήσεις έκανα αμονια μόνο, της sera 10mg μου έδειξε. κάνω τίποτα άλλο??

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες κανει τον κοπο να διαβασεις την δημοσιευση 17, τωρα δεν θα βρισκοσουν σε αυτη την θεση...............

Κανε αμεσως αλλαγη νερου 50%, τα ψαρια σου κινδυνεύουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ υποθέτω οτι γίνετε τώρα ο κύκλος του αζώτου και γιαυτό έχω ανεβασμένη αμόνια μήπως πρέπει να περιμένω λίγο ακόμα και να ξανακάνω μετρήσει έτσι και η αμόνια δεν χρειάζεται γεια τα βακτηρίδια????

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φίλε κλαζ τι κάνεις?? όχι δεν χρειάζεται τι???? είναι δυνατόν φίλε μου να κάνω σε καινούριο ενυδρείο αλλαγή νερού 50 λίτρα ? μόλις 3 μέρες τρέχει εσύ τι λες??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...