Jump to content

Τριχοειδείς Αλγη


Recommended Posts

καλησπερα σας παιδια,εχω προβλημα με την αλγη εχει γεμισει ολος ο βραχος.τι μου πρτεινεται?

Η μετρησεις μου ειναι:

NO2 0

NO3 5

NH3-NH4 0

PH 8.4

KH 5

CA 240mg

Link to comment
Share on other sites

Εχεις σε κάποιο λινκ παρουσίαση το ενυδρειο σου;

Αν όχι κανε μια αναφορά.

Αν ναι δώσε το λινκ.

Link to comment
Share on other sites

ασβεστιο,και κεχα υπερβολικα χαμηλα τα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις πρόσθετα για να ανεβασεις τις τημές σου.

Που να μετρήσεις και mg!!!!

Στρωνεις πρώτα πρώτα το mg στη συνέχεια ca και τέλος kh.

Κρατάς σταθερότητα στο σύστημα σου.

Αυτόματη αναπλήρωση έχεις η βάζεις νερό με το χέρι.

Αντίφοσφορο βάζεις ;

Ριακτορα έχεις ; Η σε καλτσα; Η κάπου αλλού.

Για πες πόσο καιρό τρέχει κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, σας παρουσιασω το ενυδρειο μου, εναι με μηκος 1,60χ0,70χ0,60 εχει μεσα 60 κιλα αραγονιτη ,60+κιλα ζωντανο βραχο ,η κυκλοφορια του ειναι με eheim 2000 (επιστροφη) ,και με 2 κινεζικους κυκλοφορητες 12000 l//h ο ενας.υπερχιλιση με σωληνα φ32 ,το σαμπ ειναι 160 λιτρα,για σκιμμερ εχω ενα berlin και απο φωτισμο 6X54 ATI.

Aπο ζωντανα εχω 1 zebrasoma veliferum,1 Acanthurus leucosternon,1 Pterapogon Kauderni ,1 damsel, 3 clown, και 1 πεταλουδα που δεν θυμαμαι πως λεγεται.

Link to comment
Share on other sites

ουτε αυτοματη αναπληρωση εχω ουτε ριακτορα ,ναι με το χερι βαζω οσμωση και σε δυχτι στο σαμπ εχω αντιφοσφορο και ανθρακα.πες μου τι πρεπει να παρω για να ανεβασω το mg,ca και το kh?

Έγινε επεξεργασία - duckster_53
Link to comment
Share on other sites

Η σταθερότητα σε αλατοτιτα είναι πολύ συμαντικη για το σύστημα σου οπωτε θα χρειαστείς μια αυτόματη αναπλήρωση.

Για να κρατήσεις σταθερές τημές πρέπει να συμπληρωνεις ότι καταναλώνεται. Θα πρέπει να μετράς για να ξέρεις πόση κατανάλωση έχεις.

Στην αγορά υπάρχουν πολλά συμπληρώματα. Επειδή έχεις πολλά λίτρα τα ζουμια δεν θα σου φτάνουν, θα πας σε σκόνεσ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ.

Τα λίτρα σου είναι παρά πολλά και ο αντιφοσφορος σε καλτσα δεν θα σου δώσει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Θα χρειαστείς έναν ριακτορα για άνθρακα και αντιφοσφορο.

Και σύ βρε παιδάκι μου, πιο βαθειά δεν είχε να πας. Με την πρώτη κοντεψες τον τόνο!!!!

Αν δεν διαβάσες την αρθρογραφία του θαλασσινού καλό θα ήταν να είναι το επόμενο σου βήμα σαν να πας ξανά σχολείο.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκε ο τίτλος του θέματος... είναι τριχοειδείς άλγη και όχι τριχωτή !!!

Link to comment
Share on other sites

Η σταθερότητα σε αλατοτιτα είναι πολύ συμαντικη για το σύστημα σου οπωτε θα χρειαστείς μια αυτόματη αναπλήρωση.

Για να κρατήσεις σταθερές τημές πρέπει να συμπληρωνεις ότι καταναλώνεται. Θα πρέπει να μετράς για να ξέρεις πόση κατανάλωση έχεις.

Στην αγορά υπάρχουν πολλά συμπληρώματα. Επειδή έχεις πολλά λίτρα τα ζουμια δεν θα σου φτάνουν, θα πας σε σκόνεσ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ.

Τα λίτρα σου είναι παρά πολλά και ο αντιφοσφορος σε καλτσα δεν θα σου δώσει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Θα χρειαστείς έναν ριακτορα για άνθρακα και αντιφοσφορο.

Και σύ βρε παιδάκι μου, πιο βαθειά δεν είχε να πας. Με την πρώτη κοντεψες τον τόνο!!!!

Αν δεν διαβάσες την αρθρογραφία του θαλασσινού καλό θα ήταν να είναι το επόμενο σου βήμα σαν να πας ξανά σχολείο.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε συναντήσει πολλές φορές το ίδιο θέμα.

Η λύση για όλες τις άλγες είναι εδώ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=74198

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα παιδια εδω και πολυ καιρο βαζω συμπληρωματα για mg,ca και δεν λενε να ανεβουν.και χανω συνεχεια και ψαρια.τι μπορει να φταιει?υπαρχη καποια λυση δραστικοι?και που μπορω να βρω chaeto?

Link to comment
Share on other sites

Δραστικές λύσεις στο θαλασσινό = καταστροφή. Όλα πρέπει να γίνονται με αργά και μελετημένα βήματα.

Τι μετρήσεις έχεις στα στοιχεία? με τι μετράς? και τι ποσότητες ρίχνεις και από ποια?

Link to comment
Share on other sites

mg 200,ca 400,kh 7,μετρησα και με api που ειχα και πηγα και σε ενα φιλο που ειχε Salifert.συμπληρωματα εριξα της εταιριας

Brightwell Aquatics mg και kh.

Link to comment
Share on other sites

mg σίγουρα 200 ή 1200

αν δεν στρώσεις πρώτα το μαγνήσιο μην ρίχνεις τίποτα άλλο, τζάμπα θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

http://brightwellaquatics.com/products/hydratemgt.php

Instructions and Guidelines

Read all Instructions carefully. Shake container well before using. If using to maintain magnesium concentration within a range encompassing standard seawater concentration, add 5 ml (1 capful) of product per 20 US-gallons of aquarium water every other day or as needed to maintain the magnesium concentration within a range of 1,290 - 1,320 ppm. When used in this fashion, 250 ml treats up to 1,000 US-gallons (3,785 L).

βάση των οδηγιών θα πρέπει να ρίχνεις 10 καπάκια ή 50μλ μέρα πάρα μέρα μέχρι να φτάσει 1300 τουλάχιστον.

βάζεις τόσο?

αλλαγές νερού κάνεις? θα σου πρωτινά να είναι γενναίες και με καλής ποιότητας αλάτι.

Έγινε επεξεργασία - bababrilios
Link to comment
Share on other sites

πρωτα θελω να μου πεις το ονομα σου.

δευτερον,θα μου τηλεφωνησεις οποτε μπορεις και θα ανεβεις φιλυρο για να σου δωσω το νοποξ (αν ακομη το θελεις).παραλληλα θα κανουμε και ιδιαιτερο μαθημα πανω σε αυτα που ρωτας και θα πιουμε και καφεδακι.θα δεις ποσο απλα ειναι τα πραγματα εαν τα παρεις με τη σειρα και χωρις βιαστικες κινησεις.

οι φιλοι μου με φωναζουν κωστα.

Link to comment
Share on other sites

αγγελο με λενε κωστα.οποτε θελεις ερχομαι γιατι τα χρειαζομαι τα μαθηματα οπωσδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...