Jump to content

Από Που Πηγάζει Το Nick Μας ?


Recommended Posts

t απο επιθετο

dinos ονομα

dinosauros εχω μια μικρη τρελα με τους δεινοσαυρους καθως και με τους δρακους γεια σου ΣΤΕΡΜοπως ειναι η μεταφραση sturm

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

smallchef2000

το ψευδώνυμο αυτό μου το βγάλανε στην σχολη μαγειρικής που φοίτησα μιας και ήμουν ο μικρότερος μαθητής.Το 2000 είναι η χρονια που Ερωτεύτικα ,Φλερτάρισα και συνειδητοποίησα την γαστρονομία από έναν αξέχαστο δάσκαλο που αυτή την στιγμή μαγειρεύει από ψιλά.
Ευχαριστώ για ολα Δημήτρη!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Απο ορθογραφικό λάθος !!! Πριν αρκετά χρόνια όταν έκανα το πρώτο μου e-mail αντί για suncity (λόγο του ότι από το Μεσολόγγι έγινα οικονομικός μετανάστης στην Ηλιούπολη) έγραψα sunsity ,έμεινε και απο τότε το χρησιμοποιώ αρκετά συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα :D

Εμένα είναι όνομα και επίθετο απλά είχε άλλος με ένα Κ και εγώ έβαλα και άλλο ένα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το θέμα είναι πολύ καλό!!

Το δικό μου ψευδώνυμο μάλλον στερείτε κάθε φαντασίας... Ασε που δηλώνει και την ηλικία...(μήπως πρέπει να αρχίσω να την κρύβω σιγά σιγά?)

Link to comment
Share on other sites

με ακολουθεί από παλιά που ασχολούμουν με τις ασφάλειες.....είναι και το email από τότε......το θυμάμαι κιόλας.....μήπως είναι ώρα να το αλλάξω;;;; χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αφορμή για να γίνω μέλος ήταν τα δύο μου χρυσόψαρα, ο Νηρέας και η Καλλιρόη. Όταν γράφτηκα ήθελα να χρησιμοποιήσω το ψευδώνυμο Νηρέας αλλά χρησιμοποιούνταν ήδη σε διάφορες μορφές και δεν ήθελα να βάλω αριθμούς ή σύμβολα. Έτσι δοκίμασα το kalliroi και ήταν ελεύθερο.

Η επιλογή των ονομάτων Καλλιρόη και Νηρέας δεν ήταν τυχαία, ήθελα να δώσω στα ψάρια μου ονόματα αρχαιοελληνικά τα οποία θα έχουν σχέση με τα ύδατα. Νηρέας το μεγάλο μου χρυσόψαρο, Πρωτέας το μικρό και Τρίτων ο μονομάχος. :)

Ο Νηρέας ήταν μία θαλάσσια θεότητα, αρχαιότερη του Ποσειδώνα και το όνομά του προέρχεται από το αρχαίο ελληνικό ρήμα νήχομαι, που σημαίνει κολυμπάω (γι'αυτό λέμε νηκτική κύστη) και το επίρρημα ραδίως που σημαίνει εύκολα, Νηρεύς είναι αυτός που κολυμπάει εύκολα.

Η Καλλιρόη, νύμφη της θάλασσας, ήταν κόρη του Νηρέα, μία από τις Νηρηίδες και το όνομά της σημαίνει ρέω καλώς (παιδί του πατέρα της!). Δυστυχώς την Καλλιρόη την έχασα νωρίς, αλλά την βλέπω πάντα στο nick μου! :rip:

Η Καλλιρόη, πριν μας αποχαιρετήσει:

post-55442-0-22657700-1381907970_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

το όνομα μου .τώρα το 13 έτυχε αυτό ήταν ελεύθερο τότε αυτό έβαλα χαχαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που ο καθένας έχει μια μικρή ιστορία πίσω από το nick του

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο θεμα τωρα ομως αρχιζουν τα δυσκολα το δικο μου δεν μπορειτε να το βρειτε με τιποτα αχαχαχαχα!!!

Επιθετο και ονομα στα αγγλικα :bigemo_harabe_net-57:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει 20 φορες την διαδικασια της εγγραφης αλλα λογω καποιου προβηματος δεν ολοκληρωνοταν.Αφου ειχα εξαντησει την φαντασια μου με ολα τα πιθανα nickname ειδοποιηθηκα απο τους mod oτι λυθηκε το προβλημα και μια και εκεινη τη μερα ειχα συλλαβει την εικονιζομενη κυρια http://imageshack.us/photo/my-images/202/tupc.jpg/ το επελεξα..

Link to comment
Share on other sites

Ejahippy ολόκληρο eja το κομμένο , έπαιζα call of duty και έπρεπε να βρω ενα nick όποτε έβαλα μερικά γράμματα κατω ,e μου αρεσε σαν γραμμα j λόγο juventus fun ενα a να ταιριάξουν και το hippy κλείνει το nick επειδή μου αρέσει όπως ακούγετε

κανονικό όνομα σωτηρης

Link to comment
Share on other sites

Τα τρια πρωτα γραμματα του επιθετου και ολοκληρο το ονομα μου στα αγγλικα. Το Ν ειναι τριτο και πρωτο. PANICK

Link to comment
Share on other sites

Από τον ενθουσιασμό και στην κοιλιά ακόμα στο πρώτο μας παιδί με την γυναίκα μου επινοήσαμε αυτήν την λέξη. Μπουμπουλας μπουμπουλακι κτλ Αν ρωτήσεις τώρα τον γιο μου για αυτήν την λέξη ούτε που ξέρει τι είναι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...