Jump to content

Γνώμες Για Την Κιχλίδα Herotilapia Multispinosa ''rainbow Cichlid''


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους, θέλω να μου πείτε τι γνωρίζεται και τι εμπειρία έχετε για την κιχλίδα Herotilapia multispinosa και αν μπορεί να βρεθεί στην ελληνική αγορά. . αυτή τη στιγμή το ενυδρείο μου είναι φυτεμένο με εύκολα φυτά ( βαλισνέριες, εχινοδορους, πτερόπους, ντοματιά, κερατόφυλλο, μπακόπα και ανούμπιες) . Το ενυδρείο είναι το rio 125 δηλαδή 100 καθαρά λίτρα.

πιο παλιά είχα Mikrogeophagus altispinosa που μου χάρισαν και μια γέννα αλλά επειδή είχα 2 σκαλάρια την άλλη μέρα φάγανε τα αυγά μετά άλλαξα ψαροσύνθεση και πήγα σε ζευγάρι Kribensis και σε 3 sae (τα 3 sae υπάρχουν και σήμερα) , όταν ήρθε η ώρα της αναπαραγωγής κυνηγούσαν ότι ζωντανό υπήρχε μέσα στο ενυδρείο και τέλος ο αρσενικός στη δεύτερα γέννα σκότωσε τη γυναίκα του οπότε και τον έδωσα.Μετά σκεφτόμουνα έλεγα να αλλάξω όλη τη διακόσμηση και να βάλω ένα ζευγάρι convict αλλά πιστεύω ότι τα φυτά είναι ότι καλύτερο για ένα ενυδρείο οπότε ναυάγησε η σκέψη του ζευγαριού convict. τώρα αυτή τη στιγμή έχω 2 χαρέμια γκάπυ , 1 χαρέμι πλάτυ, 3 sae και 2 ancistrus ( ξέρω ξέρω δε ταιριάζουν τα ancistrus με τα ζωοτόκα αλλά αυτά και τα sae είναι τα αγαπημένα μου ψάρια και επίσης ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήση αλάτι), εννοήτε οτι αν μπορεί να μπει 1 ζευγάρι απο τη συγκεκριμένη κιχλίδα θα φύγουν τα ζωοτοκα. γενικά οι κιχλίδες μου αρέσουν αλλά ποτέ δεν έχω κάνει μια σωστή ψαροσύνθεση οπότε ακούω προτάσεις και για άλλες ψαροσυνθέσεις με νανοκιχλίδες ή " κιχλίδες", ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ow cichlid - Herotilapia multispinosa

rainbow-cichlid-profile.jpg

Μοιραστείτε τις φωτογραφίες των ψαριών σας! Ανεβάστε τους τώρα! ebook_dl.png

Κοινή ονομασία Rainbow cichlid

Επιστημονική ονομασία του είδους Herotilapia multispinosa

Slovensky , français , Deutsch

  • Συνήθης μέγιστο μέγεθος σε ενυδρεία (min-max): 11 - 12 cm (4.33 "- 4,72")
  • PH νερού για Rainbow κιχλίδες θα πρέπει να διατηρείται εντός της περιοχής: 7 - 8
  • Ολική σκληρότητα του νερού (dGH) για αυτά τα ψάρια: 10 - 20 ° Ν
  • Συνιστώμενη θερμοκρασία του νερού για το Rainbow cichlid: 22 - 29 ° C (71,6 έως 84,2 ° F)
  • Συμβατότητα Fish »εντός των ειδών: ειρηνικό ( επισκεφθείτε αυτό το άρθρο )
  • Συμβατότητα (ιδιοσυγκρασία σε άλλα είδη ψαριών): ειρηνικό ( επισκεφθείτε αυτό το άρθρο )
  • Προτεινόμενα περιοχή κολύμβησης στο ενυδρείο: επίπεδα κάτω
  • Πώς αυτό το είδος αναπαράγεται: ωοτοκία
  • Προέλευση των ειδών: Κεντρική Αμερική

Πληροφορίες σχετικά με τη φροντίδα

Τρόφιμα και διατροφή

Η Rainbow cichlid είναι ένα παμφάγο ζώο? θα δέχεται νιφάδα ποιότητα και κιχλίδες σφαιριδίων . Σκουλήκια του αίματος και γαρίδες άλμης θα γίνονται δεκτές ως κεράσματα. Προέλευση Κεντρική Αμερική? Rainbow cichlid είναι να βρεθεί στην Ονδούρα και τη Νικαράγουα. Διαλογής Φύλου αρσενικά θα έχουν επεκταθεί ραχιαία και πρωκτικά πτερύγια. Καθώς ωριμάζουν, οι άνδρες θα πρέπει επίσης να είναι μεγαλύτερα από τα θηλυκά και πιο πολύχρωμο. αναπαραγωγής Κατάσταση οι γονείς για γαρίδες και τα σκουλήκια του αίματος, στην αναπαραγωγή δεξαμενή προσθέσετε ένα ζευγάρι του ανάποδου εργοστάσιο γλάστρες. Πριν από την ωοτοκία, η μητρική των ψαριών μπορεί να σκουρύνει, σε ορισμένες περιπτώσεις, το ψάρι μπορεί ακόμη και να μαυρίσουν. Όταν το ζευγάρωμα έχει καθαριστεί, μια παρτίδα περίπου. 300 αυγά που θα. Τα αυγά εκκολάπτονται πρέπει μετά από 3 ημέρες, οι γονείς μπορούν να μετακινήσετε το τηγανίζουμε σε άλλη περιοχή στη δεξαμενή. Μόλις ελεύθερη κολύμβηση ο γόνος μπορεί να τρέφονται με κονιορτοποίηση νιφάδες. Διάρκεια ζωής Η αναμενόμενη διάρκεια ζωής για Herotilapia multispinosa είναι 8 χρόνια. Σύντομη περιγραφή Herotilapia multispinosa θα αλλάξει χρώμα ανάλογα με τις διαθέσεις του. Μια ειρηνική είδη σε σύγκριση με άλλες αμερικανικές κιχλίδες, είναι επίσης ανεκτικό του νερού συνθήκες. Εικόνες Χάρη στην Richard Smith για την εικόνα! Άλλες εικόνες αγοράστηκαν από jjphoto.dk με aqua-fish.net.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις, προσωπικα δεν εχω εμπειρια του συγκεκριμενου ειδους, αλλα σκεψου παντα οτι οταν εχεις να κανεις με μετριες ως μεγαλες κιχλιδες το φυτεμενο παιζεται η μοιρα του..........

Θα σου προτεινα καμια μικροκιχλιδα οπως τα Ramirezi .............

Link to comment
Share on other sites

κιχλιδάτε και ρικ ευχαριστώ. οπότε ρικ με τα ψάρια που έχω αν πάω σε ramirezi, δίνω σίγουρα τα ζωοτόκα και πρέπει να δώσω και τα sae :bigemo_harabe_net-99: ; το λέω αυτό διότι είναι 10+ cm και όσο να ναι είναι ρυπογόνα, αφού για τα ramirezi το μυστικό τους είναι τα πολύ καθαρά νερά.οπότε καταλήγουμε στα 2 ancistrus και σε 1 ζευγάρι ramirezi και τίποτα άλλο σωστά; ώστε να μην έχουμε προβλήματα από ρύπους.

Link to comment
Share on other sites

Τα σαε δεν θα εχουν προβλημα με τα ραμ, και επειδη εχω τα συγκεκριμενα ψαρια δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο κοντα στο ΡΗ 7. Τωρα για το νερο εγω τα εχω σε φυτεμενο και καθε εβδομαδα τους κανω απλα μια αλλαγη νερου και ολα δουλευουν ρολοι. Το θεμα ειναι να εχουμε σταθερες συνθηκες.........

Ριξε μια ματια και εδω

Link to comment
Share on other sites

Γεια. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από ενυδρεία γιατί είμαι καινούρια στο Hobby. τα συγκεκριμένα ψάρια τα έχω εδω και περίπου 5 μήνες. Το ενυδρείο είναι 400Lt φυτεμένο και από τα φυτά που ανέφερες έχω ανουμπιες, βαλισνέριες , πτερόπους, κερατόφυλλο.

Τα συγκεριμένα ψάρια (εχω 1 αρσενικό και 3 θυληκιές) κυνηγάνε τα φυτά. Προσωπικά βαλισνέριες δεν μου έχουν φάει, όμως προτιμούν τις ρίζες από τα φυτά. το κερατόφφυλό το τρώνε, όμως αναπτυ΄σεται τόσο γρήγορα που δεν με ενδιαφέρει. Τωρα τελευταία βρίσκω και φαγωμένες βαλισνέριες, και υποψυάζομαι ότι αυτολι είναι οι κύριοι υποποτοί. Επειδή ρίχνω αρκετή τροφή στο ενυδρείο, δεν έχω δει ιδιαίτερες απώλειες στα φυτά.

Σαν συμπεριφορά, γενικά είναι ήσυχα ψάρια...μέχρι να γεννήσουν. Είχα ήδη μια αποτυχημένη γέννα (τα ψάρια δεν είναι ακόμα ενήλικα) και σε λιγότερο από 2 βδομάδες ο αρσενικόες ζευγάρωσε με άλλη θηλυκιά (πριν 1 βδομάδα). Πλέον έχω γόνο τον οποίο οι γονείς προστατεύουν. Έτσι δικαιολογήται και το όνομα hero. Κυνηγάνε απαντες τολμούν να τους πλησιάσουν,και θα έλεγα και σε μεγάλη απόσταση.

Σε γενικές γραμμές είναι εύκολο και ανθεκτικό ψάρι, ως προς τις απαιτήσεις του, αλλά χρειάζεται να λάβεις τα μέτρα σου για να μην σου τρώνε φυτά, και σε γέννες (φαντάζομαι ότι αν βάλεις ζευγάρι θα έχεις μεγάλες πιθανότητες γέννας και μεγάλες πιθανότητες εκκόλαψης/επιβίωσης)

Εαν έχεις κάτι άλλο που θα μπορούσες να με ρωτήσεις για τα δικά μου ψάρια, θα σου πω ευχαρίστως

Link to comment
Share on other sites

Γεια. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από ενυδρεία γιατί είμαι καινούρια στο Hobby. τα συγκεκριμένα ψάρια τα έχω εδω και περίπου 5 μήνες. Το ενυδρείο είναι 400Lt φυτεμένο και από τα φυτά που ανέφερες έχω ανουμπιες, βαλισνέριες , πτερόπους, κερατόφυλλο.

Τα συγκεριμένα ψάρια (εχω 1 αρσενικό και 3 θυληκιές) κυνηγάνε τα φυτά. Προσωπικά βαλισνέριες δεν μου έχουν φάει, όμως προτιμούν τις ρίζες από τα φυτά. το κερατόφφυλό το τρώνε, όμως αναπτυ΄σεται τόσο γρήγορα που δεν με ενδιαφέρει. Τωρα τελευταία βρίσκω και φαγωμένες βαλισνέριες, και υποψυάζομαι ότι αυτολι είναι οι κύριοι υποποτοί. Επειδή ρίχνω αρκετή τροφή στο ενυδρείο, δεν έχω δει ιδιαίτερες απώλειες στα φυτά.

Σαν συμπεριφορά, γενικά είναι ήσυχα ψάρια...μέχρι να γεννήσουν. Είχα ήδη μια αποτυχημένη γέννα (τα ψάρια δεν είναι ακόμα ενήλικα) και σε λιγότερο από 2 βδομάδες ο αρσενικόες ζευγάρωσε με άλλη θηλυκιά (πριν 1 βδομάδα). Πλέον έχω γόνο τον οποίο οι γονείς προστατεύουν. Έτσι δικαιολογήται και το όνομα hero. Κυνηγάνε απαντες τολμούν να τους πλησιάσουν,και θα έλεγα και σε μεγάλη απόσταση.

Σε γενικές γραμμές είναι εύκολο και ανθεκτικό ψάρι, ως προς τις απαιτήσεις του, αλλά χρειάζεται να λάβεις τα μέτρα σου για να μην σου τρώνε φυτά, και σε γέννες (φαντάζομαι ότι αν βάλεις ζευγάρι θα έχεις μεγάλες πιθανότητες γέννας και μεγάλες πιθανότητες εκκόλαψης/επιβίωσης)

Εαν έχεις κάτι άλλο που θα μπορούσες να με ρωτήσεις για τα δικά μου ψάρια, θα σου πω ευχαρίστως

Καλως ηρθες στην ομορφη παρεα μας maypan.Κανε μας αν θελεις μια παρουσιαση απο τα ομορφα ψαρακια σου :)

Link to comment
Share on other sites

Τα σαε δεν θα εχουν προβλημα με τα ραμ, και επειδη εχω τα συγκεκριμενα ψαρια δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο κοντα στο ΡΗ 7. Τωρα για το νερο εγω τα εχω σε φυτεμενο και καθε εβδομαδα τους κανω απλα μια αλλαγη νερου και ολα δουλευουν ρολοι. Το θεμα ειναι να εχουμε σταθερες συνθηκες.........

Ριξε μια ματια και εδω

πολύ όμορφο ενυδρείο, όμορφα ψάρια, όμορφα φυτά............μάλλον πάω για ram.

και κάτι ακόμα αν βάλω μαζί με τα ραμ, τα σαε και τα ancistrus και ένα μονομάχο (που είναι μοναχούλης σε 20 λίτρο) θα έχω θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από ενυδρεία γιατί είμαι καινούρια στο Hobby. τα συγκεκριμένα ψάρια τα έχω εδω και περίπου 5 μήνες. Το ενυδρείο είναι 400Lt φυτεμένο και από τα φυτά που ανέφερες έχω ανουμπιες, βαλισνέριες , πτερόπους, κερατόφυλλο.

Τα συγκεριμένα ψάρια (εχω 1 αρσενικό και 3 θυληκιές) κυνηγάνε τα φυτά. Προσωπικά βαλισνέριες δεν μου έχουν φάει, όμως προτιμούν τις ρίζες από τα φυτά. το κερατόφφυλό το τρώνε, όμως αναπτυ΄σεται τόσο γρήγορα που δεν με ενδιαφέρει. Τωρα τελευταία βρίσκω και φαγωμένες βαλισνέριες, και υποψυάζομαι ότι αυτολι είναι οι κύριοι υποποτοί. Επειδή ρίχνω αρκετή τροφή στο ενυδρείο, δεν έχω δει ιδιαίτερες απώλειες στα φυτά.

Σαν συμπεριφορά, γενικά είναι ήσυχα ψάρια...μέχρι να γεννήσουν. Είχα ήδη μια αποτυχημένη γέννα (τα ψάρια δεν είναι ακόμα ενήλικα) και σε λιγότερο από 2 βδομάδες ο αρσενικόες ζευγάρωσε με άλλη θηλυκιά (πριν 1 βδομάδα). Πλέον έχω γόνο τον οποίο οι γονείς προστατεύουν. Έτσι δικαιολογήται και το όνομα hero. Κυνηγάνε απαντες τολμούν να τους πλησιάσουν,και θα έλεγα και σε μεγάλη απόσταση.

Σε γενικές γραμμές είναι εύκολο και ανθεκτικό ψάρι, ως προς τις απαιτήσεις του, αλλά χρειάζεται να λάβεις τα μέτρα σου για να μην σου τρώνε φυτά, και σε γέννες (φαντάζομαι ότι αν βάλεις ζευγάρι θα έχεις μεγάλες πιθανότητες γέννας και μεγάλες πιθανότητες εκκόλαψης/επιβίωσης)

Εαν έχεις κάτι άλλο που θα μπορούσες να με ρωτήσεις για τα δικά μου ψάρια, θα σου πω ευχαρίστως

ευχαριστώ για την απάντηση, να σου ζήσουν τα μικρά και αν τα καταφέρουν να μεγαλώσουν με το καλό, να με έχεις υπόψιν μπορεί να μην καταλήξω σε ramirezi

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο ενυδρείο, όμορφα ψάρια, όμορφα φυτά............μάλλον πάω για ram.

και κάτι ακόμα αν βάλω μαζί με τα ραμ, τα σαε και τα ancistrus και ένα μονομάχο (που είναι μοναχούλης σε 20 λίτρο) θα έχω θέμα;

Μονομαχο ε;

Κοιτα να δεις, εχει περασει και μονομχος απο το ενυδρειο μου και δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα μια που εχω πολυ βλαστηση και τα αλλα ψαρια δεν ασχολουνταν με αυτον, αλλα συνηθως ο μονομαχος παει και μοναχος μια που ειναι στην ιδιοσυγκρασία του συγκεκριμενου ψαριου πιστευω. Βεβαια τοτε δεν ειχα τα ραμι και δεν ξερω πως μπορει να αντιδρασουν μαζι του μια που με τις κιχλιδες ευκολα μπορουν να χαθουν οι ισοροποιες καποιες φορες. Ειχε πλακα παντως μια που πήγαινε και τσαμπουκαλευωταν με τον καθενα στην αρχη ιδίως μεχρι που μετα εβλεπε οτι τον εχουν :bigemo_harabe_net-105: , οποτε και δεν ξανασχοληθηκε και αυτος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...