Jump to content

clams και ch. rostratus


costasm

Recommended Posts

Ανακαλυψα και τι αλλο τρωει το χελμον εκτος απο απτασιες.

Την Παρασκευη εβαλα ενα Tridakna μαλλον crosea (η πρωτη αποπειρα στο ειδος και η τελευταια) και ενω ανοιξε ωραια και καλα και το καμαρωνα παει ο τυπος απο πανω και τσιμπα τσιμπα το αφησε μισο και ισως τωρα που θα παω σπιτι να εχει μεινει μονο το καβουκι.Καλυτερα να τον εβγαζα εξω για φαγητο .Πιο λιγο θα μου στοιχιζε.

Link to comment
Share on other sites

Τετοιες αναφορες δεν ειναι πολυ συχνες αλλα συμβαινουν... μπορω να σε θεωρησω ατυχο.... ενα αποσπασμα:

Will he eat my clams and SPS when the Aiptasia are gone?

<Possibly... the smaller the tank, the greater likelihood.>

Το θεμα ειναι οτι τωρα ισως μπορεσεις να τον ταισεις πιο ευκολα! Θα τοποθετεις το φαγητο του μεσα στο καβουκι του clam....δοκιμασε το :)

Αν αρχισει να τρωει σιγα σιγα θα φαει τα παντα και συντομα θα τον ταιζεις απο το χερι σου...

Αφου δεν θα σταυρωνεις clam τουλαχιστον ας καταφερεις να τον κρατησεις...

Link to comment
Share on other sites

Μανο καλημερα

Επειδη το θεμα το εχω παρει ζεστα εχω αρχισει να του πεταω κατεψυγμενη διαφορων ειδων

Μετα απο πολλες προσπαθειες ειδα εχθες το απογευμα οτι τρωει(για πρωτη φορα απο ταισμα)

μια κατευγμενη που λεγεται super srimp.Ειναι νομιζω της Ο.Ν. σε κυβακια.Αυτη εχθες την ρουφουσε σαν τρελο και την εψαχνε γυρω γυρω.

Το προβλημα ομως με ταισμα το εχω με το σοχαλ που ενω τσιμπαει αλγη απο το βραχο δεν τρωει τιποτα αλλο και οταν πεταω τροφη αυτο παει και κρυβεται απο τον χαμο που γινεται.

Ειναι μικρο σε μεγεθος πανεμορφο το εχω απο τις γιορτες και ενω ηταν καλο σε βαρος (με το ματι) εχει αρχισει και λεπτενει η κοιλια του.φοβαμαι μηπως εχει και καποιο παρασιτο εντερικο η γενικα πασχει απο κατι.

Το ντεσαρντινι που αγοραστικε μαζι του ειναι υγειεστατο και αν πεσω μεσα θα φαει και εμενα.

Παρακαλω οποιος εχει τιποτα να προτεινει ειναι ευπροσδεκτο.

φοβαμαι οτι το μεγεθος του παιζει ρολο.Ισως θα επρεπε να ειχα παρει μεγαλυτερο.

Πιστευω απο προσωπικη πειρα οτι τα μεγαλυτερα ψαρια ηλικιακα ειναι πιο ευκολο να προσαρμοστουν.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εισαι απο τους τυχερους που εχουν ενα φαγανο chelmon στο ενυδρειο τους!! Συντομα θα τρωει τα παντα.... και αν και ειναι κριμα να μην μπορεις να βαλεις clam εχεις τουλαχιστον τη χαρα να φιλοξενεις ενα "δυσκολο" ψαρι.

Οσο αφορα τον sohal πιστευω οτι θα φαει...δεν ειναι απο τα ψαρια που θεωρουνται δυσκολα στο φαι οποτε οταν προσαρμοστει καλα μαλλον θα αρχισει να τρωει εαν δεν εχει φυσικα καποιο αλλο προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω απο προσωπικη πειρα οτι τα μεγαλυτερα ψαρια ηλικιακα ειναι πιο ευκολο να προσαρμοστουν.

Εαν δεν υπαρχει καποιο αλλο ψαρακι να τα φοβηζει η να τα απειλη, τοτε τα μικρα ψαρακια ειναι ποιο ευκολα να φανε στην πορεια. Περιεργο αλλα...αληθινο. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...