Jump to content

Δείτε Τι Σημαίνει Πραγματική Τρικυμία!


Recommended Posts

Εντυπωσιακά πλάνα... ευτυχώς δεν ήμουν μέσα στο σκάφος!!!

(αν και είχα εμπειρία με 9 μποφόρ στο Αιγαίο)

Link to comment
Share on other sites

Γ@μω την εμπειρια !!!

Θα γουσταρα πολυ να την ζησω !!!!!

Και ο καπετανιος θα πρεπει να εχει κατι .... σαν Αγκυρες ....... :bigemo_harabe_net-53:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι είναι εντυπωσιακό να το βλέπεις αλλά όχι τόσο όταν το ζεις. Έχω βρεθεί αρκετές φορές σε μεγάλη θαλασσοταραχή και πιστέψτε με είναι δύσκολα και γι'αυτούς που αντέχουν την θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε που είχα την εμπειρία των 9 μποφόρ η αδρεναλίνη είχα πάει στα ύψη..ήθελα με κάποιο τρόπο να με διακινήσουν και να εξαφανιστώ...αλλά ήταν τόσο εντυπωσιακό όλο αυτό που έζησα που την επόμενη βδομάδα αγόρασα ένα μικρό φουσκωτό !!!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι είναι εντυπωσιακό να το βλέπεις αλλά όχι τόσο όταν το ζεις. Έχω βρεθεί αρκετές φορές σε μεγάλη θαλασσοταραχή και πιστέψτε με είναι δύσκολα και γι'αυτούς που αντέχουν την θάλασσα.

Χρηστο καταλαβαινω τι θες να πεις

Μια φορα θα το εκανα ισα για την εμπειρια ....

Link to comment
Share on other sites

Ο καπετάνιος πολύ μάγκας.Τόσοι τόνοι σίδερο δύσκολο να τους κουμαντάρεις...εγώ πάλι γουστάρω τους ανέμους πάνω σε κάτι πιο μικρό και πιο ταχύ...

10 μποφοράκια μου θυμίζουν την πρώτη μετάθεση της θητείας μου κάτι μήνες στο φυσόκαστρο...(Σιδηρόκαστρο...)

Link to comment
Share on other sites

οσοι υπηρετεισαν στο π.ναυτικο και ειδικα στα παλια αντιτορπιλικα(ξιφιοπλοια) εχουν ζησει πολλες τετοιες εμπειριες στο αιγαιο. ακομα και με τις φρεγατες.εκει ο καθενας ειναι αγκαλια με μια σακουλα.

Link to comment
Share on other sites

να ακόμη μια εντυπωσιακή... χωρίς σκάφος

(ωραίο και δυνατό skimming) χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Εχω βγαλει τα αντερα μου καμπωσες φορες σαν φοιτητης Ηγουμενιτσα, Μπαρι ή Μπρινντιζι! Καποτε δεν υπηρχαν τα σουπερ φαστ αλλα παλια καραβια που κουνουσαν ακομα και οταν δεν ειχε καιρο.

Και το χειροτερο βεβαια ειναι να σου τυχει να εισαι και πιωμένος και σε θαλασσοταραχή! :P

Link to comment
Share on other sites

Το έζησα κι εγω , 10άρι στη μεσόγειο με τον αέρα απο δύο πλευρές , μετατόπιση φορτίου με κλίση 17 μοίρες και με τη κύρια μηχανή να έχει τους 3 κυλίνδρους απο τους οκτώ σβηστούς επειδή έπιαναν φωτιά οι σαρώσεις !!!

Ήμουν ίσως ο μοναδικός στο πλοίο που δεν χαλάστηκα , 3 μέρες κράτησε το κακό .... μόνο !!!

Link to comment
Share on other sites

σε οχηματαγωγο 7/1991 με 6-7bf για 4 μερες. μια βδομαδα μετα κουνιομουνα ακομα και στο κρεβατι μου

Link to comment
Share on other sites

Άντε ναύτες μου... να πιάσουμε και ποίηση Καβαδία να δέσει το γλυκό !!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι πολύ δύσκολο για όσους το έχουν ζήσει. Και ήμουν ένας από αυτούς.

1981, ΠΝ άσκηση του ΝΑΤΟ στη Μεσόγειο.

Στον Τάραντα φτάνει σήμα (το πλοίο μας είχε τη διοίκηση της μοίρας) ότι ο καιρός ήταν πολύύύύ άγριος. Μποφόρ γεμάτα 10 με τάση επιδείνωσης (σημειώνεται ότι το ανώτερο είναι τα 12 μποφόρ)

Ο διοικητής αποφασίζει για να μην φανεί ότι δειλιάζουμε, να βγούμε.

Το πλοίο μας (αντιτορπιλικό) χανόταν μέσα στα κύματα. Η πλώρη έμπαινε όλη μέσα, στο πρόστεγο υπήρχε ένα κανόνι ίσο με ένα δωμάτιο, εκεί έσκαγε το κύμα και σκέπαζε και τα 120 μέτρα μήκος του. Για περίπου δύο μέρες όλοι κυκλοφορούσαν με τα σωσίβια και με αυτά κοιμόμασταν.

Πάντως όταν γυρίσαμε Ελλάδα οι τρικυμίες μέχρι και τα όρια του απαγορευτικού, μας θύμιζαν μπουνάτσα :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Μας το μετέφερες πολύ όμορφα... είχα ωραίες εικόνες από την περιγραφή !!

ευχαριστούμε !!!

Link to comment
Share on other sites

σε οχηματαγωγο 7/1991 με 6-7bf για 4 μερες. μια βδομαδα μετα κουνιομουνα ακομα και στο κρεβατι μου

Μετά από 40 μέρες με 4 μποφόρ δεν μπορούσα να περπατήσω ίσια για μια εβδομάδα !!! :bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

Λόγο επαγγέλματος το έχω ζήσει πολλές φορές αλλά η χειρότερη ήταν σε ένα Tanker 150.000 τόνων με 300 μέτρα μήκος και με 98% φορτίο, στην κίτρινη θάλασσα όπου μας έπιασε τυφώνας με αποτέλεσμα να ξενερίσει η προπέλα και να κόψει η μηχανή από overspeed μαζί με blackout από την γεννήτρια και όλα αυτά 3 τα ξημερώματα. Αφού κάναμε αποκατάσταση και καταφέραμε να βγούμε από τον τυφώνα μετά από πολλές ώρες χωρίς ύπνο βγήκαμε στο κατάστρωμα και ήταν σαν να έγινε πόλεμος.

Link to comment
Share on other sites

Άντε ναύτες μου... να πιάσουμε και ποίηση Καβαδία να δέσει το γλυκό !!!

Οι γιαπονέζες ...τα κορίτσια στη Χηλή και μαύρες στο Μαρόκο που πουλάνε μέλι???

Link to comment
Share on other sites

οσοι υπηρετεισαν στο π.ναυτικο και ειδικα στα παλια αντιτορπιλικα(ξιφιοπλοια) εχουν ζησει πολλες τετοιες εμπειριες στο αιγαιο. ακομα και με τις φρεγατες.εκει ο καθενας ειναι αγκαλια με μια σακουλα.

Παρων!th_chiao.gif

Αυτα τα πλοια επειδη εχουν αποθηκευμενα τα πυρομαχικα στο κατω μερος, εχουν χαμηλο κεντρο βαρους, που τα κανει μεν σχεδον ατρωτα σε θαλασσοταραχη, αλλα το κουνημα παει συννεφο!

Το χειροτερο κουνημα ειναι οταν συνδυαζεται το οριζοντιο κουνημα (μποτζι) με το καθετο (σκαμπανεβασμα).

Σου εδινε την αισθηση οτι ησουν πανω σε μια μπαλλαρινα καταμεσης στο πελαγος.

Καποια φορα μου ετυχε μαλιστα το πλοιο να μεινει ακυβερνητο απο μηχανικη βλαβη (μπλακαουτ) με 9-10 μπωφορ ανοιχτα της Μηλου, και ενω γενικα την αντεχω την θαλασσα, τετοιο κουνημα δεν εχω ξαναβιωσει.

Νομιζα οτι καποια στιγμη θα εκσφενδονιζομουνα στους πουλμεδες (τα πλαινα).

Και ολο αυτο για καποιες μερες, που το μονο που εκανες ηταν 6 ωρες βαρδια, 6 ωρες φαγητο και υπνο.

Link to comment
Share on other sites

200961618149_POPEYE_1.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι πολύ δύσκολο για όσους το έχουν ζήσει. Και ήμουν ένας από αυτούς.

1981, ΠΝ άσκηση του ΝΑΤΟ στη Μεσόγειο.

Στον Τάραντα φτάνει σήμα (το πλοίο μας είχε τη διοίκηση της μοίρας) ότι ο καιρός ήταν πολύύύύ άγριος. Μποφόρ γεμάτα 10 με τάση επιδείνωσης (σημειώνεται ότι το ανώτερο είναι τα 12 μποφόρ)

Ο διοικητής αποφασίζει για να μην φανεί ότι δειλιάζουμε, να βγούμε.

Το πλοίο μας (αντιτορπιλικό) χανόταν μέσα στα κύματα. Η πλώρη έμπαινε όλη μέσα, στο πρόστεγο υπήρχε ένα κανόνι ίσο με ένα δωμάτιο, εκεί έσκαγε το κύμα και σκέπαζε και τα 120 μέτρα μήκος του. Για περίπου δύο μέρες όλοι κυκλοφορούσαν με τα σωσίβια και με αυτά κοιμόμασταν.

Πάντως όταν γυρίσαμε Ελλάδα οι τρικυμίες μέχρι και τα όρια του απαγορευτικού, μας θύμιζαν μπουνάτσα :bigemo_harabe_net-74:

Πές μου οτι ήταν Μάρτης !!!

Link to comment
Share on other sites

Πές μου οτι ήταν Μάρτης !!!

να σου πω την αλήθεια κάπου την άνοιξη, αλλά πότε.... θα σε γελάσω.

Πάντως το πλοίο ήταν το "Κανάρης"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...