Jump to content

Hyperion R2 Ελληνικές Οδηγίες Χρήσης


Aiolos

Recommended Posts

Πρόκειται για τις ελληνικές οδηγίες χρήσης για το φωτιστικό Hyperion R2 της Pacific Sun.
Η μετάφραση είναι μια συλλογική εργασία από τα μέλη του ΑΖ gante και Aiolos.
Το αρχείο είναι σε μορφή .pdf και μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ.
Pacific Sun (Ελληνικές οδηγίες).pdf

Επίσης θα βρείτε εδώ αναθεωρημένες και πιο λεπτομερείς οδηγίες
http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79644&view=findpost&p=726734

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγχαρητήρια παιδιά, χαίρομαι που η κίνηση με την ομάδα δημιουργίας του ΑΖ ξεκίνησε να αποδίδει τόσο καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ως επί το πλείστον, οι "επίσημες" οδηγίες χρήσης των εταιριών δεν καλύπτουν όλα τα θέματα με λεπτομέρεια.

Μπορεί να μεταφράστηκαν οι συγκεκριμένες οδηγίες στα Ελληνικά και να είναι ένα σημαντικό βοήθημα, αλλά διαπιστώσαμε με τον gante (Χρήστο), ότι κάποιες πληροφορίες/λειτουργίες θα μπορούσαν να εμπλουτιστούν και άλλο.

Έτσι λοιπόν αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε τις δικές οδηγίες χρήσεις, βασιζόμενοι στην εμπειρία και πειραματισμούς επάνω στο φωτιστικό, την προσωπική επικοινωνία με τον κατασκευάστρια εταιρία, αλλά και από συζητήσεις άλλων χρηστών παγκοσμίως από το Reef Central, όπου δίνονται ουσιαστικές απαντήσεις από την εταιρία.

Θα κρατήσουμε τα βασικά των οδηγιών της εταιρίας, αλλά πάνω σε αυτές θα συμπληρώσουμε αυτά που διαπιστώνουμε ψάχνοντας ή μαθαίνοντας για το φωτιστικό και που δεν αναφέρονται στις επίσημες οδηγίες.

Θα είναι ένα παραπάνω βοήθημα, ειδικά στο κεφάλαιο/καρτέλα PAR Table.

Επιπλέον όσοι είστε κάτοχοι του συγκεκριμένου φωτιστικού και έχετε να προσθέσετε κάποια πληροφορία στον τρόπο λειτουργίας και προγραμματισμού, ελάτε να συμμετέχετε και εσείς.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω οτι εχουμε αναγαγει το χομπι σε αλλα απιπεδα το εννοω!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω οτι εχουμε αναγαγει το χομπι σε αλλα απιπεδα το εννοω!!!!!!!!!!!!!

+10000

Link to comment
Share on other sites

Ρε μπιβερ,το εχεις στα χερια σου η ακομη στα θεωρητικα εισαι;χεχε

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ρε εσύ και ψάχνομαι!Τέλος του μήνα παραλαμβάνω απ ότι μου είπε ο Σταύρος.

Γενικά είμαι πελαγωμένος με όλα τα πράγματα που πρέπει να επιλεχθούν και να παραγγελθούν.

Μεγάλη διαφορά στο να σκέφτεσαι πώς θα το κάνεις και να το κάνεις πραγματικά!

Θέλω να μάθω λίγα περισσότερα πράγματα για το πως συνδέεται και τι δυνατότητες δίνει η σύνδεση με τον profilux και με τις tunze για να δω αν αξίζει τον κόπο!

Link to comment
Share on other sites

Πές μας για την συνδεσμολογία με tunze και ghl ρε Αίολε!

Τα λες ωραία!

Προτιμώ να τα διαβάζω από εσένα παρά να ψάχνω :bigemo_harabe_net-134:

Στα θέματα Tunze κι GHL δεν θα επεκταθούμε πολύ, παρά μόνο θεωρητικά γιατί δεν έχουμε τον εξοπλισμό να πειραματιστούμε.... οπότε θα αρκεστούμε σε αυτά που γράφουν και οι οδηγίες ή από κάποιες έρευνες στο Ιντερνέτ...

Link to comment
Share on other sites

Στα θέματα Tunze κι GHL δεν θα επεκταθούμε πολύ, παρά μόνο θεωρητικά γιατί δεν έχουμε τον εξοπλισμό να πειραματιστούμε.... οπότε θα αρκεστούμε σε αυτά που γράφουν και οι οδηγίες ή από κάποιες έρευνες στο Ιντερνέτ...

Πφφφφφφφφφφφ!

Θα με βάζεις να ψάχνω! :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

χμμ δεν είναι κακό, θα διαφωτίσεις και εμάς !!!

Link to comment
Share on other sites

χμμ δεν είναι κακό, θα διαφωτίσεις και εμάς !!!

Ναι ρε συ εννοείτε!Επίσεις εννοείτε ότι κάνω πλάκα με τα παραπάνω!

Απλά ειδικά για το θέμα συνδεσμολογίας GHL και ΤUNZE δεν υπάρχουν και πολλές πληροφορίες απ όσο το έψαξα!

Παντού βρίσκεις ότι μπορείς να τα συνδέσεις αλλά πουθενά τι επιπλέον δυνατότητες σου δίνει αυτή η σύνδεση!

Αν έχω κάτι νεότερο θα σας ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι απενεργοποιείται το πρόγραμμα του φωτιστικού και τον έλεγχο αναλαμβάνουν οι εξωτερικές συσκευές με το δικό τους λογισμικό / ρυθμίσεις. Πως το κάνουν και τι κάνουν... άγνωστο !!!

Από την άλλη όμως το πρόγραμμα του φωτιστικού έχει τέτοιες δυνατότητες που μπορεί ο χρήστης να το κάνει ότι θέλει και να δημιουργήσει ότι φωτιστικές συνθήκες θέλει.... μήπως θα είναι υπερβολή στο να αγοράσει κάποιος ένα GHL controller συν το 1000ρικο που στοίχισε το φωτιστικό?

Ο Neptune είναι μια άλλη ιστορία και νομίζω πολύ φτηνότερη λύση απ ότι ο GHL.

Link to comment
Share on other sites

Στα λόγια μου έρχεσαι! Καλά το να αγοράσει κάποιος το ghl μόνο για το φωτιστικό νομίζω ότι είναι super μαμακία!!!Απλά με το λογισμικό που έχει αξίζει κάποιος να δώσει λεφτά έστω και για την εξτρα καρτα; Φυσικά ο ghl μπορεί να κάνει και αυτός κύκλους φεγκαριού, καταιγίδες και τέτοια!Αλλα το θέμα είναι τι κερδίζεις εσύ από την συνδεσμολογία!

Οι τουνζε είναι ένα άλλο θέμα. Ας πουμε ξέρουμε ότι vortech και radion led πέζουν μαζί σε καταιγίδες και τέτοια!Με τον Υπεριώνα τί γίνεται;

ΥΓ.Πιστεύω ότι θα είναι ένα plus να μάθει και να μας απαντήσει ο Σταύρος σαν αντιπρόσωπία για να ξέρουμε σίγουρα και να ξέρουν και οι μελλοντικοί αγοραστές μιας και το φωτιστικό τα σπάει!

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Έχω την υποψία ότι από την εταιρία τουλάχιστον δεν θα υπάρξει υποστήριξη για τις vorthech για δυο λόγους.... ο ένας είναι το πρωτόκολλο επικοινωνίας που είναι διαφορετικό, και ο δεύτερος ότι είναι μια ανταγωνιστική εταιρία αφού λανσάρει και αυτή το δικό της φωτιστικό (radion)

Την λύση θα δώσουν τρίτοι κατασκευαστές όπως πχ Neptune ή κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες Αίολε, εγώ αυτό που θέλω να μαθω είναι τι κερδίζω από την συνδεσμολογία tunze- Hyperion! Πως αλληλεπιδρούν οι 2 συσκευές μεταξύ τους

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα βρε... αν υπάρχει κάποιος που έχει αυτό το σύστημα με τις συγκεκριμένες αντλίες να το δοκιμάσουμε, αν όχι θα μείνουμε στη θεωρία.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η τεχνολογία προχωράει πιο γρήγορα !!!

Ενώ τελείωνα τις οδηγίες για το υπάρχον πρόγραμμα, η εταιρία ετοιμάζει νέα αναβάθμιση εντός των ημερών, με νέα χαρακτηριστικά και λειτουργίες....

http://www.reefcentr...15#post20893115

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι νέες οδηγίες (Version 2.X), δημιουργήθηκαν για να καλύψουν ορισμένα κενά στις ρυθμίσεις και στα βήματα προγραμματισμού.

Είναι αποτέλεσμα προσωπικών πειραματισμών, έρευνας στο δίκτυο, επικοινωνίας με την κατασκευάστρια εταιρία, καθώς και από τις πρωτότυπες οδηγίες χρήσης μεταφρασμένες από το μέλος gante.

Version 2.5

Hyperion-R2.pdf

Σε σύντομο χρονικό διάστημα θα ενημερωθούν εκ νέου, μόλις η εταιρία κυκλοφορήσει την νέα αναβάθμιση του φωτιστικού, που θα περιλαμβάνει επιπρόσθετες δυνατότητες στη λειτουργία του.

Θα ενημερωθείτε και πάλι για τις νέες οδηγίες (Version 3) !!!

Link to comment
Share on other sites

Με την χιλιετη εμπειρια σου αιολε καλε μου φιλε ποτε πιστευεις πως θα βγουνε τα συννεφακια και οι κακοκαιριες; Αρχες της χρονιας η και μεσα στο δεκεμβριο;

Link to comment
Share on other sites

Μα τι σε νοιάζει? εσύ τα κατηγορούσες αυτά !!! (πλάκα κάνω και το ξέρεις)

Σύμφωνα με την εταιρία θα το κυκλοφορήσει την Παρασκευή 23/11.... αλλά δεν παίρνω και όρκο!!!

Άσε κατά μέρος τα συννεφάκια και τους κεραυνούς και πέσε με τα μούτρα στο διάβασμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Με την χιλιετη εμπειρια σου αιολε καλε μου φιλε ποτε πιστευεις πως θα βγουνε τα συννεφακια και οι κακοκαιριες; Αρχες της χρονιας η και μεσα στο δεκεμβριο;

Μολις χαλασει για τα καλα ο καιρος Κωστα :P:bleh: :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...