Jump to content

RAIN's reef


RAIN

Recommended Posts

Εχω καποια νεα στο ενυδρειο μου :thaman:

Εβγαλα δυο ψαρια, το Lo και την Zebrasoma desjardinii.

Και αγορασα απο το WInn κατι που ηθελα πολυ καιρο, την Zebrasoma rostratum :thaman:

post-90-1174297931_thumb.jpg

πηρα και λιγο ζωντανο βραχο για το σαμπ :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο...

χρειαζοντουσαν μερικα ψαρακια ακομα :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Τα θερμά μου συγχαρητήρια.

Άψογο το αποτέλεσμα.

Πόσο σου στοίχισε όλο αυτό?

Γιάννος Σάββα

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο...

χρειαζοντουσαν μερικα ψαρακια ακομα :thaman:

Μάνο δε κατάλαβες 2 έβγαλε 1 έβαλε!! Η Ναταλία θα μας τρελάνει, όλοι μας φορτώνουμε ψάρια η Ναταλία ξεφορτώνει :thaman::wootwoot:

Να σου ζήσει το Rostratum κούκλος!!! (εγώ θα τον λέω αρσενικό αν και εσύ τη λες θυληκιά :thumbup: ) Τον είδα και από κοντά όταν τον πήρες, κούκλος από κοντά το μόνο που δεν έχει φωτογένεια λόγω χρώματος :rasp: Μου θυμίζει κάτι από mercedes των ψαριών μαύρη και πανάκριβη ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Ναταλια.Για όσους δεν γνωρίζουν το zebrasoma rostratum είναι ένα από τα ακριβότερα ψάρια που προσφέρονται στο χόμπι και εξαιρετικά σπανιο.Ευχομαι Ναταλία να το χαίρεσαι για πολλά πολλά χρόνια. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Μάνο δε κατάλαβες 2 έβγαλε 1 έβαλε!! Η Ναταλία θα μας τρελάνει, όλοι μας φορτώνουμε ψάρια η Ναταλία ξεφορτώνει :thaman::thaman:

Να σου ζήσει το Rostratum κούκλος!!! (εγώ θα τον λέω αρσενικό αν και εσύ τη λες θυληκιά :rasp: ) Τον είδα και από κοντά όταν τον πήρες, κούκλος από κοντά το μόνο που δεν έχει φωτογένεια λόγω χρώματος :thumbup: Μου θυμίζει κάτι από mercedes των ψαριών μαύρη και πανάκριβη :wootwoot:;)

:thumbup::thumbup: Τωρα καταλαβα... και επιμενω: χρειαζονται μερικα ψαρακια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου Ναταλία ομορφαίνει μέρα με τη μέρα.

Να σου ζήσει και να χαίρεσαι τον καινούργιο κάτοικο!

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot:;) Τωρα καταλαβα... και επιμενω: χρειαζονται μερικα ψαρακια :thaman:

Ακομα θελω να βαλω δυο Chalk Bass ( Serranus tortugarum) :thaman:

Aλλα περιμενω ποτε να τα φερουν ...

Αυτο ειναι ολο, και ετσι ειναι πολλα τα στοματα, και τρωφες κοστιζουν... :thumbup:

Πρεπει να κανω και εκονομια που και που :rasp:

Σε λιγο θα ειναι ετοιμο και το καινουριο μου σαμπ, ειναι αλλα 3 μετρα, για να ειναι τα ψαρια μου ακομα ποιο ανετα με τα περισσοτερα λιτρα :thumbup: Θα εχει και μεγαααααααααλο ρεφιγιουμ...

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο θα ειναι ετοιμο και το καινουριο μου σαμπ, ειναι αλλα 3 μετρα, για να ειναι τα ψαρια μου ακομα ποιο ανετα με τα περισσοτερα λιτρα :thaman: Θα εχει και μεγαααααααααλο ρεφιγιουμ...

Καλά που θα το βάλεις τόοοοοσο μεγάλο sump??????

Το παλιό, που ήταν τέλειο, τι θα το κάνεις?????

Link to comment
Share on other sites

Καλά που θα το βάλεις τόοοοοσο μεγάλο sump??????

Το παλιό, που ήταν τέλειο, τι θα το κάνεις?????

Θα το μεγαλοσω το παλιο μου σαμπ. Το επιπλο κατω απο το ενυδρειο θα ειναι συνολικα 4.5 μετρα :thaman:

Θα εχω θεσεις για πολλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το μεγαλοσω το παλιο μου σαμπ. Το επιπλο κατω απο το ενυδρειο θα ειναι συνολικα 4.5 μετρα :thaman:

Θα εχω θεσεις για πολλα πραγματα.

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Με γεια το νεο ψαρακι σου. Κριμα που εβγαλες τα αλλα ψαρακια, αλλα στο θεμα του ενυδρειου ολα ειναι προσωπικο γουστο. :thaman:

Θα το μεγαλοσω το παλιο μου σαμπ. Το επιπλο κατω απο το ενυδρειο θα ειναι συνολικα 4.5 μετρα :thaman:

Θα εχω θεσεις για πολλα πραγματα.

Μη μου πεις πως θα το βαλεις σαν επιπλο πισω απο το καναπε οπως σου ειχα προτεινη παλαιοτερα?? Θα ειναι τελειο!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Μη μου πεις πως θα το βαλεις σαν επιπλο πισω απο το καναπε οπως σου ειχα προτεινη παλαιοτερα?? Θα ειναι τελειο!! :thaman:

Ακομα καλυτερα, φευγει ο καναπες !!! Παει απεναντι, για να μπορω να βλεπω και ενυδρειο απο το καναπε :wootwoot:

Και το φαρδος του καινουριου επιπλου θα ειναι 90 εκ., ακομα ποιο φαρδι και απο το ενυδρειο :thaman: Πανω θα εχει σερταρια για τα ενυδρειακα πραγματα και θεση για ενα ενυδρειο με τους υποκαμπους? η κατι αλλο για μελων...

Στο μπαλκονι θα μπει αυτοματη αναπληροση νερου και θα παραμενουν αυτα που εχω...

Καποτε θα ηθελα να βγαλω και το σκιμμερ στο μπαλκονι, αλλα τοτε πρεπει να αλλαξω το σκιμμερ ( δικο μου ειναι μονο για το σαμπ)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πρέπει να είναι ο καλός χομπίστας. Πάντα ανήσυχος και τελειομανής.

Καλή συνέχεια στις αναβαθμίσεις σου Ναταλία.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γεγονος οτι η Ναταλια εχει απιστευτο μερακι! Οχι μονο εχει το πιο καθαρο reef στην Ελλαδα :thaman: αλλα παρ' ολη την ομορφια του συνεχιζει ακαταπαυστα να το ψαχνει και να το βελτιωνει!

Μπραβο Ναταλια για μια ακομα φορα! Συνεχισε ετσι....

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο!

Εάν μπορούσα το πρώτο πράγμα που θα έκανα ήταν το

σκίμερ στο μπαλκόνι!

Μακρία από κακοτυχίες!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω τέτοιες κοπέλες σπανίζουν...

Τα συγχαρητήρια μου για άλλη μια φορά!!!

Αλήθεια... είσαι ελεύθερη ή παντρεμένη??? :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Συγα-συγα αρχιζουν δουλειες για να γεινει το ενυδρειο ακομα ποιο ευκολο για να το συντηρισω.

Εχω χτισει ενα επιπλο στο μπαλκονι για το ΚΡ.

Το εχω φτιαξει απο τα τουβλα δεμενα με πλακακι και απο πανω εχω βαλει το μαρμαρο.

Δικη μου κατασκευει ολο. :thaman:

Τα υλικα δανεισα απο τις κοντινες εκοδομες και το μηχανιμα για κοψιμο πλακιδων μου εδωσε μια γνωστη μου.

Μαρμαρο αγορασα 20 ευρο και την πορτα 15 ευρο, εδωσα και ενα κρασι δωρο στον αντρα της γνωστης μου που εφερε το μηχανιμα για κοψιμο και μου εδεξε πως κοβουν τα πλακακια, και 5 ευρο για το στοκο.

Αυτο ειναι που εκανα με λιγη προσπαθεια και 40 ευρο :thaman:

Μονο που πριζες ειναι εξω ακομα, αλλα σε λιγες μερες ξεκιναει δουλειες ο ελεκτρολογος. Μεσα στο επιπλο θα περασει φως και πινακας για ολα τα μηχανιματα.

post-90-1174503661_thumb.jpg post-90-1174503680_thumb.jpg

post-90-1174503697_thumb.jpg post-90-1174503713_thumb.jpg

P.S. Θελει να ξερει και κανεις αλλος αν ειμαι παντρεμένη? :wootwoot:;)

Ειμαι παντρεμένη!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο το DIY. Πιάνουν τα χέρια σου Ναταλία.

Μου δίνεις ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελευταιο καιρο εχω κανει πολλες αλλαγες στο ενυδρειο μου

Εχω βγαλει πολλα κοραλλια που δεν τα αγαπουσα και τοσο πολυ, εχω κοψει παρα πολλα φραγκ απο πολυ μεγαλα κοραλλια που αρχισαν να ακουμπανε ενα το αλλο και εβγαλα και τα περισσοτερα απο τα τελευταια LPS που παιρνανε πολυ θεση...

Τωρα τα δικα μου κοραλλια εχουν περισσοτερο χωρο για να μεγαλωνουν και εχω και 3 θεσεις για καινουρια κοραλλακια και μερικες θεσεις για κανενα φραγκ...

Εβαλα και μερικα (καμια δεκαρια) καινουρια φραγκ

Το σαμπ ειναι γεματο απο τα LPS που περιμενουν το καινουριο χωρο.

Θελω να παρω και κανενα ψαρι ακομα...

φωτο

post-90-1176745640_thumb.jpg post-90-1176745661_thumb.jpg

post-90-1176745686_thumb.jpg post-90-1176745710_thumb.jpg

post-90-1176745729_thumb.jpg post-90-1176745756_thumb.jpg

post-90-1176745786_thumb.jpg post-90-1176745808_thumb.jpg

post-90-1176745828_thumb.jpg post-90-1176745853_thumb.jpg

post-90-1176745881_thumb.jpg post-90-1176745996_thumb.jpg

post-90-1176746015_thumb.jpg post-90-1176746801_thumb.jpg

post-90-1176746825_thumb.jpg post-90-1176746850_thumb.jpg

post-90-1176746866_thumb.jpg post-90-1176746886_thumb.jpg

post-90-1176746904_thumb.jpg post-90-1176746925_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πανέμορφο ενυδρείο με υπέροχα κοράλλια .. :wootwoot:

.. σου αξίζουν πολλά μπράβο! .. :thumbup::buttrock:

τι θα έλεγες για μια καλύτερη φωτογραφική μηχανή .. το αδικούν πολύ οι φωτογραφίες. :buttrock: .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...