Jump to content

Αντικατάσταση Σκαλαριού??


Zorba_The_Freak

Recommended Posts

Μετά τον ξαφνικό και ανεξήγητο θάνατο του θηλυκού σκαλαριού μου :):excl::thumbup: ο αρσενικός έμεινε μόνος του.

Το ερώτημα είναι τώρα τι να κάνω??? Θα αισθάνεται μόνος? Να του πάρω παρέα? Αυτός είναι ενήλικος (εγώ τον έχω ήδη 10 μήνες) και αυτά που θα βρώ θα είναι πιθανότατα μικρά.

Να μπορέσω να ξεχωρίσω και να του πάρω ένα θηλυκό το θεωρώ δύσκολο σε αυτή την ηλικία.

Τέλος πάντων για να μην γράφω πολλά ποια είναι η γνώμη σας:

1) Να τον αφήσω μόνο του?

2) Να πάρω άλλο ένα μικρό μήπως είμαι τυχερώς και βγει θηλυκό? ή

3) Να πάρω άλλα 2 μικρά ώστε να μοιραστεί πιθανή επιθετικότητα?

Σημειώνω ότι το ενυδρείο είναι 120 λίτρα με 4 κορυς, 13 καρντιναλ, 3 αμανο και 1 cae, full φυτεμμένο και με καλή φιλτρανση (δεν τίθεται θέμα βιολογικού φορτίου δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

θα σου πρότεινα να πάρεις δυο μικρά και για να μοιραστεί η επιθετικότητα του αρσενικού

αλλά και να αυξήσεις της πιθανότητες να βγει ένα απο τα δυο θηλυκό!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να μην παρεις αλλον γιατι το μεγεθος του ενυδρειου σου δεν ειναι για

σκαλαρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να μην παρεις αλλον γιατι το μεγεθος του ενυδρειου σου δεν ειναι για

σκαλαρια.

Για ένα ζευγάρι νομίζω ότι είναι μια χαρά. Τα δικά μου γεννάγανε κάθε 21-28 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Για ένα ζευγάρι νομίζω ότι είναι μια χαρά. Τα δικά μου γεννάγανε κάθε 21-28 μέρες.

Συμφωνώ Γιώργο ότι εντάξει για ένα ζευγάρι. Άμα είναι και λίγο ψηλό το ενυδρείο σου των 120 λίτρων ακόμη καλύτερα. Μην βάλεις για κανένα λόγο μόνο ένα μικρό υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να το σκοτώσει. Βάλε τουλάχιστον δύο όπως πρότεινε ο Christipan και όταν δημιουργηθεί καινούργιο ζευγάρι χάρισε τα υπόλοιπα.

Ελπίζω να κάτσει κανένα ζευγάρι

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...