Jump to content

Εχει Καποιος Αποψη Για Αυτα???


maxmike

Recommended Posts

http://www.eco-lamps.com/KR93.htm αυτο ειναι το επομενο μοντελο απο αυτο που εχει το reff in the sky

http://www.aqualum.com/celio-marine-version και αυτο ειναι το γνωστο μας εχει καποιος δοκιμασει και τα δυο εικηκα το πρωτο?

Link to comment
Share on other sites

O AlphaSierra έχει ATI...T5 8Χ54W και μάλιστα αν δείς την παρουσίαση του ενυδρείου απο την αρχή θα δείς οτι έγινε ακριβώς για στις διαστάσεις του φωτιστικού.Μην ξεγελιέσαι απο τα κοράλλια είναι όλα απο την αγορά της Ασίας και μάλιστα απο Χόνγκ Κόνκ,Σιγκαπούρη,αγορές στις οποίες έχει έυκολη πρόσβαση λόγω επαγγέλματος(είναι πιλότος) και σε μέγεθος μπάλας...Πιο παλιά έβαζε φώτο απο τις αγορές στην Ασία...τρελλά κοράλλια...θα σου πώ οτι δεν είδα ποτέ φραγκάκι στο ενυδρείο του παρά μόνο αποικίες απο σκληρά κοράλλια.Πιο παλιά είχε Red Sea Max 130 και τον ξέρω απο το φόρουμ της Red Sea...

Απορώ γιατί κάποιοι θέλετε να τον βάζετε στα τόπ...δεν λέω καλό ενυδρείο καλός σχεδιασμός....αλλά 4 χρόνια στο χόμπι...

άλλοι χομπίστες έχουν φάει 10ετίες για να γίνουν λίγο γνωστοί...

τα τελευταία χρόνια με το ίντερνετ έχει γίνει ο κόσμος μια ανοιχτή φυλλάδα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν τον βαζω στα τοπ προσωπικαδεν μου αρεσουν τα sps απλα το ανεφερα σαν παραδειγμα στην σελιδα 58 στο reff central λεει οτι εχει βαλει το συγκεκριμενο.και περα απο κει και περα εγω ζηταω της δικες γνωμες.αααα περιμενω ακομα το τοπικ για τον φωτησμο απο σενα ε...... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Τα άρθρα μπαίνουν σιγά-σιγά...κάποιος σοφός είπε κάποτε οτι αν σας δώσουμε όλη την γνώση μαζεμένη δεν θα μας συγχωρήσετε ποτέ...

Απλά πρόσεξε τις αποικίες....

σε κάθε ανανέωση θα δείς οτι άλλες έχουν φύγει και έχουν μπεί καινούργιες...

Το ενυδρείο ακόμα με με zeovit+ακριβό εξοπλισμό είναι ο χομπίστας και οι γνώσεις,εμπειρία,πώρωση,που τον διακατέχει.

Κανένας δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τον αφοσιωμένο χομπίστα και είναι πολλά τα παραδείγματα.

Και μόνο που θυμάμαι τα μπουκάλια που χρησιμοποιούσε για να ταΐζει...με πιάνουν τα γέλια...

Πάντως τα λέντ φωτιστικά είναι πολύ προσεγμένα και με τη σύγχρονη τεχνολογία δεν έχουν κάτι ζηλέψουν σε σύγκριση με τις παντοδύναμες λάμπες αλογονιδίων μετάλλου(ΜΗ) που έχουν μεγαλώσει γενιές και γενιές θαλασσινών...

Link to comment
Share on other sites

εσυ πιο θα προτημουσες απο τα 2?και φυσηκα μην ξεχναμε οτι με τα λεντ κερδιζεις οικονομεια και παιχνιδι με ρυθμησεις και τα σετικα που μια μεταλου δεν μπορει να προφερει η τεχνολογεια προχωραει...το αθροπουβ λεγαμε ποτε????την εκολαμπ σαν εταιρια την γνωριζεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα άρθρα μπαίνουν σιγά-σιγά...κάποιος σοφός είπε κάποτε οτι αν σας δώσουμε όλη την γνώση μαζεμένη δεν θα μας συγχωρήσετε ποτέ...

Απλά πρόσεξε τις αποικίες....

σε κάθε ανανέωση θα δείς οτι άλλες έχουν φύγει και έχουν μπεί καινούργιες...

Το ενυδρείο ακόμα με με zeovit+ακριβό εξοπλισμό είναι ο χομπίστας και οι γνώσεις,εμπειρία,πώρωση,που τον διακατέχει.

Κανένας δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τον αφοσιωμένο χομπίστα και είναι πολλά τα παραδείγματα.

Και μόνο που θυμάμαι τα μπουκάλια που χρησιμοποιούσε για να ταΐζει...με πιάνουν τα γέλια...

Πάντως τα λέντ φωτιστικά είναι πολύ προσεγμένα και με τη σύγχρονη τεχνολογία δεν έχουν κάτι ζηλέψουν σε σύγκριση με τις παντοδύναμες λάμπες αλογονιδίων μετάλλου(ΜΗ) που έχουν μεγαλώσει γενιές και γενιές θαλασσινών...

κ καλα θα κανει γιατι ακομα κανεις δεν την εχει την γνωση.......

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε σε καλό δρόμο φίλε John...Ο_o.

Αν έχετε προτάσεις για μελλοντικά άρθρα και παρουσιάσεις πάνω σε θέματα που σας απασχολούν μην διστάζετε να τα προτείνετε σίγουρα κάποιος θα ασχοληθεί με το θέμα.

Προτάσεις για παρουσιάσεις.

Τέλος το spam ...ας γυρίσουμε στο θέμα μας...

Link to comment
Share on other sites

παντως το καλο με το εκο ειναι οτι βγαινει σε νανο με της ιδιες λειτουργειες και ειναι και ποιο φτηνο

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ενυδρείο θα το βάλεις και τι σκοπεύεις να βάλεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

γενικα ρωταω αν και τριγυρναει στο μυαλο μου να παρω να βαλω στο μικρο μου 60λτ με απολα βασικα εαν το καλοσκευτεις μια κατασκευη με καλες λεντοταινιες πχ ακουαουμ heat shink τροφοδοικα diy κοντρολερ ενταση αποχρωσεις και ανατολη δυση και τα σχετικα +100ε παιρνεις ενα ετοιμο νομιζω

Έγινε επεξεργασία - maxmike
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε σαν εταιρία η Eco-lamps χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία είναι Ιάπωνας...(γιαυτό το προτίμησε και ο φίλος Alpha).Είναι απο τις καινούργιες εταιρίες στον χώρο και καλύπτουν ένα αξιοπρεπές φάσμα,το ίδιο και το Celio.

Απο ισχύ τώρα θα πήγαινα στα 70 watt....(αναλογία σε Τ5 περίπου 98-144Watt και λιγότερο φάσμα/par/pur κτλ...)εκεί δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και θα δουλεύεις και με μισή ισχύ=περισσότερη οικονομία,λιγότερη ζέστη..μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι οι φακοί..πιστεύω οτι δεν χρειάζονται και αναγκάζουν τον χομπίστα να κρεμάσει το φωτιστικό για να μην κάψει τα ζωντανά του.

Το άρθρο μένει μόνο να διακοσμηθεί με φωτογραφίες και είναι έτοιμο...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

δεν θα διαφωνισω αυτο που με ενοχλει στην εκο εινια οτι δεν βρικα πουθενα να λεει τι ειδος-μαρκα λεντ εχει και τι φακους.αντε να δουμε περιμενω για το αλλο λολ

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε σαν εταιρία η Eco-lamps χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία είναι Ιάπωνας...(γιαυτό το προτίμησε και ο φίλος Alpha).Είναι απο τις καινούργιες εταιρίες στον χώρο και καλύπτουν ένα αξιοπρεπές φάσμα,το ίδιο και το Celio.

Απο ισχύ τώρα θα πήγαινα στα 70 watt....(αναλογία σε Τ5 περίπου 98-144Watt και λιγότερο φάσμα/par/pur κτλ...)εκεί δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και θα δουλεύεις και με μισή ισχύ=περισσότερη οικονομία,λιγότερη ζέστη..μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι οι φακοί..πιστεύω οτι δεν χρειάζονται και αναγκάζουν τον χομπίστα να κρεμάσει το φωτιστικό για να μην κάψει τα ζωντανά του.

Το άρθρο μένει μόνο να διακοσμηθεί με φωτογραφίες και είναι έτοιμο...

Aλεξ πιστευεις οτι το celio marine version ειναι μια καλη λυση για ενα ενυδρειο κοντα στο 1 μετρο με γνωμονα παντα τα μ****α κοραλια,LPS και λιγα ευκολα SPS?Αξιζει δηλ τα λεφτα του σαν επενδυση να αποχωριστει καποιος τις Τ5 και να το παει εκει??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...