Jump to content

Μου τρώνε τα φυτά.


agalenia

Recommended Posts

Έχω μέσα στο ενυδρείο μου 3 apple snails. Στο μεταξύ τώρα τελευταία έχουν κάνει την εμφάνισή τους και κάποια σαλιγκάρια από τα κοινά τα οποία μάλλον ήρθανε με κάποια φυτά που πήρα τελευταία (μαζί με τα apple snails). Τώρα τελευταία λοιπόν έχω αρχίσει να βρίσκω τα φύλλα από τα φυτά μου φαγωμένα. Απ' ότι ξέρω δεν πρέπει να είναι τα apple snails οι ένοχοι. Μάλλον τα άλλα σαλιγκάρια. Έτσι δεν είναι;

Δοκίμασα χθες το βράδι να κάνω το κόλπο με το αγγούρι. Αλλά το πρωί τα μόνα που βρήκα πάνω στο αγκούρι ήταν 2 apple snails. Έχετε καμιά ιδέα πως αλλιώς να τα ξηλώσω. Μια πολύ καλή λύση βέβαια θα ήταν οι clown loaches, αλλά μιας και στο ενυδρείο θα μπουνε σκαλάρια μάλλον θα έχω πρόβλημα μετά.

Ακούω ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Οι κλόουν συνήθως δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα με τα σκαλάρια. Δεν ξέρω μήπως έχεις κάτι πιο συγκεκριμμένο στο μυαλό σου...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μέσα διάβασα ότι μπορεί να τα στρασσάρουν πολύ. Αλλά μου φαίνεται ότι τελικά θα βάλω και μετά θα τους δώσω αν δω προβλήματα. Πάντως τα apple snails δεν τρώνε τα φυ΄τα, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μέσα διάβασα ότι μπορεί να τα στρασσάρουν πολύ. Αλλά μου φαίνεται ότι τελικά θα βάλω και μετά θα τους δώσω αν δω προβλήματα. Πάντως τα apple snails δεν τρώνε τα φυ΄τα, έτσι δεν είναι;

Αν τρώνε λέει....party κάνουνε!!!

όσο για τη συμβίωση clown με σκαλάρια , τουλάχιστον στο δικό μου συμβιώνουν αρμονικά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

E καλά.Οχι και πάρτι.Σε εμένα από τα 10 διαφορετικά είδη φυτών που έχω τρώνε μόνο το ένα.Την Limnofila polisperma

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα apple snails δεν τρώνε τα φυ΄τα, έτσι δεν είναι;

Τρωνε και παρατρωνε.

Εγω τους ριχνω φυλλο μαρουλι η' σπανακι και δεν αφηνουν τιποτα μεχρι το πρωι

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι τρώγανε μόνο τα σαπισμένα ή χαλασμένα φυτά. Εν τω μεταξύ χθες το βράδυ βρήκα και αυγά από τα apple snails πάνω από τη γραμμή του νερού. Οπότε μάλλον θα μεταφερθούν σε άλλο ενυδρείο, γιατί αν έρθουν και οι ενισχύσεις δε θα μείνει φύλλο μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Οι δράστες πιάστηκαν στα πράσα. 2 από τα apple snails έχουν κάνει ζευγάρι και κυκλοφορούν συνέχεια καβάλα. Τα τσάκωσα λοιπόν χθες το απόγευμα πάνω στην αγαπημένη μου echinodorus rose. Την είχαν ξεφτηλίσει. Χώρια από τα φύλλα που είχαν μασήσει περιφερειακά, είχαν πάει ακριβώς στο κέντρο και τρώγανε τα νέα βλαστάρια. Περιττό νας σας πω ότι παραλίγο να καταλήξουν στην αποχέτευση. Τελικά όμως επικράτησε η λογική και μετακόμισαν σε ένα άλλο ενυδρείο που έχει μόνο anubia. Όχι ότι αυτή θα τη γλυτώσει. Και σ' αυτό που τα είχα έχω anubias και τρώγανε τα καινούργια φύλλα που είχαν αρχίσει να βγαίνουν.

Τώρα βέβαια έχουν μείνει τα αυγά τους σε εκείνο το ενυδρείο, αλλά δεν πειράζει. Θα περιμένω να βγουν τα μικρά και μετά θα μετακονίσουν και αυτά με τους γονείς. Θα σας ενημερώσω, ώστε αν θέλεις κανείς apple snails black να μου πει να του δώσω.

Πάντως, παλιότερα που είχα 2 golden apple snails δε μου είχαν πειράξει κανένα φυτό. Γι' αυτό παραξενεύτηκα τώρα. Τέλος πάντων.

Αλήθεια, πόσες διαδοχικές γέννες μπορούν αν κάνουν; Ρωτάω γιατί συνεχίζουν να έχουν την ίδια συμπεριφορά όπως τότε που έκαναν τα αυγά.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι πολύ νόστιμη η limnophila. Και μένα την τσιμπάνε, αλλά τι να κάνεις... καλή τους όρεξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...