Jump to content

w/lt VS Discus


20VT

Recommended Posts

Μια σύντομη ερώτηση για τις λάμπες,

Πόσα watt ανά λίτρο πρέπει να έχω σε ένα φυτεμένο ενυδρείο ώστε να μην στρεσάρονται οι δίσκοι???

Link to comment
Share on other sites

H εμπειρια μου μου λεει οτι αν εχεις 0,5 με 0,6 w/l ειναι μια χαρα απο εκει και πανω μπορει να εχεις προβλημα με τους δισκους και λεω μπορει γιατι εχω δει και ενυδρεια full planted με 1w/l και εχουν δισκους βεβαια δεν θα σου προτεινα τετοιο εντονο φωτισμο γιατι στρεσαρονται οι δισκοι καθως θα σου προτεινα οι λαμπες σου να ειναι στα 4200 με 5200k εχω παρατηρησει οτι σε αυτο το φασμα οι δισκοι ειναι μια χαρα και αναδικνυονται και τα χρωματα τους βεβαια αν βαλεις και μια daylight δηλ στα 6500κ δεν θα εχεις κανενα προβλημα αλλα μην πας σε υψηλοτερα κελβιν

Link to comment
Share on other sites

Οι TL-D18W/89 της Philips που φοράει από μαμά είναι 10.000κ έκαστη και είναι λένε ειδική για τη φωτοσύνθεση.

Έλεγα να βάλω καναδυό ακόμα TL-D18W Aquasky 6.500κ

Τι λες?

Link to comment
Share on other sites

10.000κ δεν θα βοηθουσαν τα φυτα σου ιδιαιτερα εγω προσωπικα ξερω οτι το φασμα που τα φυτα φωτοσυνθετουν εινα απο 4200 μεχρι 7200κ τωρα οτι τα 10.000κ βοηθουν τα φυτα να φωτοσυνθεσουν δεν το ξερω ουτε ειχα δει αποτελεσματα οταν ειχα και εγω τετοιες λαμπεςΘεαματικη φωτοσυνθεση ειδα στα 6500κ τωρα οσο για τις 10.000κ περιμενε απαντησεις και απο πιο ειδικους αλλα η γνωμη μου ειναι η προαναφερθεισα.Αρα εγω προσωπικα θα προτεινα 2 λαμπες στα 6500 μια στα 6000κ και μια στα 4900κ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...