Jump to content

Nano Φυτεμένο


Recommended Posts

Δεν άντεξα λοιπόν .... Σήμερα καθώς έφτιαχνα το diy λίπασμα στην αποθήκη για τα φυτά μου τα γήινα βρήκα ένα τζάμι....Το πήρα και με πρόχειρους υπολογισμούς βρήκα ότι μπορώ να φτιάξω ένα κύβο των 25εκ δηλαδή περίπου 15 λιτρα... Θέλω λοιπόν σε αυτό το ενυδρείο να βάλω όμορφα φυτά με κύριο θέμα το κόκκινο... Ξέρω ότι το μέγεθος είναι μικρό αλλά πιστεύω ότι μπορώ να βάλω τρία-τέσσερα όμορφα και σπάνια φυτά... ακούω γνώμες...ο εξοπλισμός που θα μπεί θα είναι ο καλύτερος δυνατός άρα μην περιοριστείτε στις δυσκολίες των φυτών....μόνο στο μέγεθος... :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να ξερεις οτι τα κοκκινα φυτα εχουν πολυ περισσοτερες απαιτησεις . η γνωμη μου αμα δεν το προσπαθησεις δεν μαθενεις κιολας.

Link to comment
Share on other sites

http://www.tropica.com/en/plants/plantdescription.aspx?pid=023C Αυτο και κανενα αλλο φυτο μην βαλεις.Ενα ειδος ειναι αρκετο για ενα 15λιτρο να γινει πυκνοφυτεμενο.
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι λίγο μικρό για περίεργα και όμορφα φυτά παρόλο αυτά εγώ θα έβαζα τα παρακάτω.

Για κόκκινο φυτό

Alternanthera reineckii rosaefolia minor

Για μικρό χαλαρό γρασιδακι

Elatine hydropiper

Για μοος

Barbula sp

Για την πλάτη

tonina sp. Belem

Στην μέση για την ματιά θα έβαζα ένα

Eriocaulon sp. Mato Grosso

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι λίγο μικρό για περίεργα και όμορφα φυτά παρόλο αυτά εγώ θα έβαζα τα παρακάτω.

Για κόκκινο φυτό

Alternanthera reineckii rosaefolia minor

Για μικρό χαλαρό γρασιδακι

Elatine hydropiper

Για μοος

Barbula sp

Για την πλάτη

tonina sp. Belem

Στην μέση για την ματιά θα έβαζα ένα

Eriocaulon sp. Mato Grosso

Φίλε Αντώνιε , φτιάξε το ενυδρείο που λέει ο Χρήστος και θα έρθω από εδώ που είμαι για να το δω από κοντά !!! :)

Link to comment
Share on other sites

post-50466-0-08544600-1351715613_thumb.jpg

Έτσι έχω θα είναι περίπου το ενυδρείο απλά δεν έχω αποδασίσει αν θα είναι πέτρα ή ξύλο στη μέση ή μα μικρή σύνθεση και των δύο.....

Δεν θα ήθελα να βάλω μόνο ένα φυτό....Θα πέσει πολύ κλάδεμα και θα το έχω με τέσσερα όπως φαίνεται και στο σχεδιάγραμμα...

Οι προτάσεις χρήστο respect για δείτε και τη δική μου σκέψη...

Στη θέση Α ammania sp. bonsai (θα δώσω ένα ελαφρύ ύψος με το χαλίκι)

Στη θέση Β Alternanthera reineckii rosaefolia minι και στη θέση B μέσα στο βράχο barbula sp.

Στη θέση C Cardinal plant

και στη θέση D tonina sp. Belem

και για γρασίδι Elatine hydropiper

για πειτε........

Link to comment
Share on other sites

Το πώς θα στήσεις το ενυδρείο σου είναι καθαρά δικό σου γούστο άσε που αρκετές φορές αλλιώς το προγραμματίζουμε και αλλιώς μας βγαίνει. Πάντως πρέπει να τα στήσεις έτσι ώστε να φαίνονται όλα.

Προσωπικά ποτέ δεν προγραμματίζω επακριβώς πώς να στήσω τα φυτά μου απλά έχω μια βάση στο μυαλό μου και τίποτα παραπάνω. Αυτοί που το προγραμματίζουν είναι αυτοί που λαμβάνουν μέρος σε διαγωνισμούς και ίσως να σε βοηθήσουν περισσότερο. Εμένα με αρέσουν τα ελαφρός ατημέλητα ενυδρεία.

Όσο για τα φυτά αν τα βρεις θα είσαι τυχερός σου πρότεινα αυτά γιατί είναι σπάνια φυτά και γιατί εσύ ζήτησες σπάνια. Εγώ αυτό το βρίσκω θετικό να θέλουμε κάτι το διαφορετικό και να ξεφύγουμε από τα κλασικά φυτά του ενυδρείου Υπήρξαν στιγμές που μου μπήκε ένα φυτό στο μάτι και το έψαχνα ένα χρόνο. Αν δεν τα βρεις στην τελική έχει αρκετά φυτά που μοιάζουν με αυτά που σου πρότεινα και ίσος τα βρεις ποιο εύκολα, αλλά η ευχαρίστηση δεν θα είναι η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

http://www.tropica.c...n.aspx?pid=023C Αυτο και κανενα αλλο φυτο μην βαλεις.Ενα ειδος ειναι αρκετο για ενα 15λιτρο να γινει πυκνοφυτεμενο.

Ωραία ιδέα, θα το βάλω κ εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Το να ψαχνεις ενα σπανιο φυτο ειναι τοσο ωραιο οσο να ψαχνεις ενα σπανιο ψαρι.

Εψαχα φυτο πανω απο ενα χρονο,το οποιο δεν μπορεις να πεις οτι ειναι σπανιο,απλα δεν το φερνουν τα μαγαζια.

Πιστευω οτι αν ψαχτεις σε site του εξωτερικου θα τα βρεις τα φυτα που προτεινει ο Χρηστος.

Απο εξοπλησμο τι εχεις σκεφτει?

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι δεν συνεργαζονται τα πετ σοπ ....δεν μπορεί να βρίσκεις φυτό με 2 δολλάρια στο ιντερνετ να του λες να στο φέρει και να σου λέει 9 ευρώ δεν γίνεται έτσι...ειλικρινά νομίζω ότι όλοι θέλουμε να στηρίφουμε την ελληνική αγορά τώρα αλλά έτσι δεν γίνεται ...τεσπά άλλο θέμα αυτό... προς το παρόν έχω βρει 3 από ταφυτά αλλά είμαι με μια μέρα ψάξιμο και θα προσπαθήσω να τα βρω όλα από ένα προμηθευτή....Η σύνθεση που ανέφερα πως σας φαίνεται?για εξοπλισμόθέλω πρώτα να κατασταλλάξω στα φυτά και μετά να δω ακριβώς τι χρειάζεται για τα φυτά που θα βάλω μέσα....Στην αρχή έλεγα να φτιάξω diy υπόστρωμα αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει...απλά θέλω να δω στην αρχή τα φυτα....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει και η περίπτωση αντί για ξύλο η βράχο να μπεί ένα πρώην δεντράκι 25 εκ και η moss για φύλωμα του

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει και η περίπτωση αντί για ξύλο η βράχο να μπεί ένα πρώην δεντράκι 25 εκ και η moss για φύλωμα του

Μια ιδεα που μπορω να σου δωσω για δεντρακι ειναι αντι για μοςς να χρησιμοποιησεις fissidens fontanus.Μενει πιο κοντη και φαινεται καλητερη για φυλλωμα.

Αν βαλεις μοςς θα σου ειναι πολυ δυσκολη να την κουρεψεις ετσι ωστε να φιανεται ομορφη και σαν φυλλωμα δεντρου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα, θα το βάλω κ εγώ...

Νικ σου εχω δει ωραια πρασινα φυτα που ειναι ιδανικα για φυτεμενα ενυδρεια!Θα τα παρω κι εγω οποτε σε λιγο θα εχεις π.μ. .

Link to comment
Share on other sites

Νικ σου εχω δει ωραια πρασινα φυτα που ειναι ιδανικα για φυτεμενα ενυδρεια!Θα τα παρω κι εγω οποτε σε λιγο θα εχεις π.μ. .

Μπορουμε να μαθουμε και εμεις γι αυτα τα ωραια πρασινα φυτα?:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να μαθουμε και εμεις γι αυτα τα ωραια πρασινα φυτα? :)

Και φυσικα και ειναι Hydrocotyle leucocephala και Micranthemum umbrosum .

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα και ειναι Hydrocotyle leucocephala και Micranthemum umbrosum .

Ααααααα και νομιζα οτι βρικες τιποτα σπανιο ρε συ!:P

Link to comment
Share on other sites

Ααααααα και νομιζα οτι βρικες τιποτα σπανιο ρε συ! :P

Κοιταξε το να παρεις σπανια φυτα απο το εξωτερικο ειναι δυσκολο λογω δεν ξερεις τι απαιτησεις θελουν..Θυμασαι που ειχα βρει ενα σαιτ απο την γερμανια?κια ειχε σπανια φυτα αλλα οι κριτικες των πελατων εδειξαν οτι δεν ερχονται σε καλη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που λες giannakis27 έχω βρει την υγειά μου με την εγκυκλοπαίδεια του φυτεμένου ενυδρείου (το βιβλίο) και έχει αρκετά πράγματα για όλα τα φυτά και για τα συγκεκριμένα που μιλάμε...και όσο για την ποιότητα θα προσπαθήσω να τα φέρω από εταιρεία και όχι από ιδιώτη.....θεωρώ πως ανα ψάξω κάτι θα βρω....

rastafarian έχεις καμιά φωτό από αυτό που περιγράφεις?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που λες giannakis27 έχω βρει την υγειά μου με την εγκυκλοπαίδεια του φυτεμένου ενυδρείου (το βιβλίο) και έχει αρκετά πράγματα για όλα τα φυτά και για τα συγκεκριμένα που μιλάμε...και όσο για την ποιότητα θα προσπαθήσω να τα φέρω από εταιρεία και όχι από ιδιώτη.....θεωρώ πως ανα ψάξω κάτι θα βρω....

rastafarian έχεις καμιά φωτό από αυτό που περιγράφεις?

Εταιρια ηταν....Οπου και να βρεις παντα να κοιτας τις κριτικες και τον χρονο μεταφορας.

Link to comment
Share on other sites

Εταιρια ηταν....Οπου και να βρεις παντα να κοιτας τις κριτικες και τον χρονο μεταφορας.

Εννοείται κυρίως κοιτάω όσο μπορώ μέσω κοινωνικής δικτύωσης τα σχόλια....

Καμιά πρόταση ή παρατήρηση έχει κανείς για τη φυτοσύνθεση???

Link to comment
Share on other sites

Σαν τη θέλεις να μάθεις για την φωτοσύνθεση;

Link to comment
Share on other sites

Σαν τη θέλεις να μάθεις για την φωτοσύνθεση;

Φύτοσυνθεση γράφω....τα φυτά που τελικά που λέω παραπάνω ότι ενδέχεται να βάλω..... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Σαν τη θέλεις να μάθεις για την φωτοσύνθεση;

Φύτοσυνθεση γράφω....τα φυτά που τελικά που λέω παραπάνω ότι ενδέχεται να βάλω..... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πάει χρειάζομαι γυαλιά :)

Εμένα όλα τα φυτά με αρέσουν έχω τρέλα οπότε δεν μπορώ να σου πω ότι δεν με αρέσει κάτι. Πάντως αν τα βρεις πουθενά σφύρα να μάθουμε και εμείς. Εγώ σπάνια φυτά βρίσκω μόνο όταν πάω στην Γερμανία (πάντοτε τον γενάρι φλεβάρι), οπότε και τα φέρνω με το αεροπλάνο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχω βρει απλά το θέμα είναι ότι το ebay το φοβάμαι λίγο... το liveaquaria που έχει πολλά δεν στέλνει ελλάδα παρά μόνο τεράστιες παραγγελίες....η μπάζα θα γίνει μάλλον από την αγαπημένη μας ολλανδία που θα φύγω για δουλειά σε κάνα 20ήμερο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...