Jump to content

Serrasalmus Rhombeus - Black Robeus


piranhas2

Recommended Posts

Επιστημονικό Όνομα: Serrasalmus Rhombeus (Linnaeus, 1766)

Κοινές Ονομασίες: Black Piranha, White Piranha, Peruvian Black Piranha, Brazilian Black Piranha, Spotted Piranha, S. Niger Piranha.

Γενική κατηγορία: Characins

Κλάση: Actinopterygii

Οικογένεια: Characidae

Μέγεθος: Στο ενυδρείο σπάνια ξεπερνά τα 40-45 εκατοστά, ενώ στη φύση φτάνει τα 60 εκάτοστά και καμία φορά (πολύ σπάνια) μεγαλύτερο. Μεγαλώνει πολύ αργά περίπου 3 εκατοστά το χρόνο (ανάλογα βέβαια και τα λίτρα-συνθήκες του ενυδρείου και τη διατροφή του). Τα μεγάλα ψάρια που συναντάμε σε ενυδρεία είναι συνηθος ψαρεμενα σε αυτό το μέγεθος.

Βιότοπος: Το ψάρι αυτό Συναντάτε στον Αμαζόνιο αλλά και στους ποταμούς:Rio Negro, Rio São Francisco, Rio madeira, Rio Orinoco, Rio Xingu, Rio Tapajos , ανάλογα το ποταμό που προέρχεται έχει και διαφορετικά χρώματα

PH: 5,5 – 7,5 (Ιδανικά: 6)

GH\KH: μαλακά κάτω από 8

Θερμοκρασία: 24°C - 28°C

Λίτρα: Ιδανικό 600λιτρα (150χ60χ70) όσο ποιο πολλά τόσο καλύτερα με μήκος από 150cm + , minimum 400λίτρα. Σε μικρή ηλικία μπορούμε να το έχουμε σε μικρότερα ενυδρεία πιστεύω για καθε1cm 10 λίτρα είναι υποφερτά.

Κοινωνική συμπεριφορά: Ένα ιδιαίτερο ψάρι αρκετά κινητικό δεν θα δεχτεί συγκάτοικους εύκολα εκτός άμα είναι αρκετά μεγάλο 30cm+ και προστεθούν μικρά ψάρια πχ διάφορα τετρα και λόγο του μεγέθους του δεν θα ασχοληθεί, αρκεί βέβαια να είναι χορτάτο αλλά πάντα υπάρχει η περίπτωση να φαγωθεί κάποιο ψάρι ,δεν προτείνω καμιά συγκατοίκηση γιατί το ρίσκο είναι μεγάλο , καλύτερα σε species ενυδρείο μονο του σε ένα πολύ ωραίο περιβάλλον

Διαχωρισμός φύλλου: Δεν υπάρχει διμορφισμός μεταξύ αρσενικού και θηλυκού. Το ζευγάρι ξεχωρίζει μόνο κατά την περίοδο αναπαραγωγής. Στην αιχμαλωσία δεν έχει γίνει ακόμα αναπαραγωγή ,ένα ζευγάρι θέλει τουλάχιστον 1000λιτρα καθαρά το κάθε ενήλικο ψάρι

Διακόσμηση ενυδρείου:

1. Λευκή – Μπεζ άμμο (Μη ασβεστολιθική),μαύρο λεπτό χαλίκι(για λιγότερο stress)

2. Ξύλα – ρίζες-αποξηραμένα φύλλα cattapa

3. Φυτά επιφάνειας όπως πχ. Pistia stratiotes

4. Φυτά όπως οι Εχινοδοροι, valisneries, anubies (δένονται πάνω σε πέτρες-ξύλα),microsorum(δένονται πάνω σε πέτρες-ξυλά)

Ζώνη Κολύμβησης: Το μέσο του ενυδρείου.

Διατροφή: Κατεψυγμένα όλα τα μαλάκια ,οστρακόδερμα και ψάρια φιλέτο γλώσσας ,γαύρος, μαρίδα, γενικότερα πρέπει να αποφεύγονται τα λιπαρά ψάρια όπως σολομός-σαρδέλα

Φιλτρανση ενυδρειου: πολύ καλή 3-4 φορες τα λιτρα του ενυδρειου.

Συνοπτικά: Ένα φοβερό ψάρι ,μεχρι να παρει το τελικο του μεγεθος αλαζει αρκετες φορες μορφολογικα αρκετά επιθετικό, το κάθε ένα έχει το δικό του χαρακτήρα, θα ικανοποίηση σίγουρα τον κάτοχο του , η διατήρηση ενός τέτοιου ψαριού είναι μια πρόκληση για κάθε έναν ,πριν την αγορά του θα πρέπει να ήμαστε 100% σίγουροι ότι μπορούμε να προσφέρουμε αυτά που πρέπει, τα ψαριά αυτά έρχονται από τη φύση άγρια πιασμένα και οφείλουμε να τους παρέχουμε το καλύτερο δυνατό.

serrasalmus_rhombeus_03.jpg

αν υπαρχει κατι που δεν ειναι σωστο παρακαλω να το γραψετε

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Καλή δουλειά, μπορούμε να φτιάξουμε ένα όμορφο και ολοκληρωμένο προφίλ του ψαριού.

Νομίζω πως η επιστημονική ονομασία του ψαριού είναι λάθος γραμμένη. Το σωστό είναι : Serrasalmus rhombeus (Linnaeus, 1766)

Η φωτογραφία είναι δική σου; Ίσως μπορούσαμε να βρούμε και άλλες δικές μας φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικο το εγραψα λαθος στην επικεφαλίδα το επιστημονικό ονομα ειναι serrasalmus robeus και το κοινο ονομα ειναι black piranha μπερδεύτηκα ,απο το γρηγορο γράψιμο η φωτο ειναι απο το internet και οι πληροφορίες ειναι απο διαφορες σελιδες(forum) αφιερωμένες στα πιρανχα και γενικοτερα στους θηρευτές , αλλα και απο προσωπικές συζητήσεις με άτομα που έχουν ειχαν blacκ όπως και εγώ

Έγινε επεξεργασία - piranhas2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις το συγκεκριμένο είδος;

Το όνομα απλά ήταν ορθογραφικά γραμμένο λάθος. Κατά τα άλλα σωστό ήταν :)

Η σχέση μου με τα πιράνια είναι επιφανειακή αλλά μπορούμε να φτιάξουμε μερικά πολύ όμορφα προφίλ με το υλικό που υπάρχει εδώ...

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα γύρο στα 12-14 cm

Link to comment
Share on other sites

Τράβα φωτογραφίες!!!!! :wootwoot:

Κανένας άλλος "κολλημένος" με τα πιράνια δεν έχει φωτογραφίες; Νομίζω υπάρχουν στην κατηγορία...

Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε το όνομα Rhombeus είναι και όχι robeus

​Μπράβο Βασίλη ωραίο άρθρο!!!

Έγινε επεξεργασία - Nick S3
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη η συμμετοχή σου θα είναι σημαντική και θα μας βοηθήσει ιδιαίτερα!

Ευχαριστούμε!

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Καλή προσπάθεια αλλά θα πρέπει να αλλάξεις το "Serrasalmidae" σε "Serrasalminae" που είναι και το σωστό, και το έχεις κάνει λάθος σε όλα τα προφίλ, τόσο εδώ αλλά και όπου αλλού τα έχεις ανεβάσει.

Προφανώς τις πληροφορίες τις πήρες από τον Frank (www.opefe.com) που το έχει γράψει σε μία του σελίδα "-dae" λόγο του family ή subfamily.

Link to comment
Share on other sites

Καλή προσπάθεια αλλά θα πρέπει να αλλάξεις το "Serrasalmidae" σε "Serrasalminae" που είναι και το σωστό, και το έχεις κάνει λάθος σε όλα τα προφίλ, τόσο εδώ αλλά και όπου αλλού τα έχεις ανεβάσει.

Προφανώς τις πληροφορίες τις πήρες από τον Frank (www.opefe.com) που το έχει γράψει σε μία του σελίδα "-dae" λόγο του family ή subfamily.

ευχαριστώ που τα κοίταξες :bigemo_harabe_net-64: οσο για το ονομα παλι καλα που το ειδες γιατι με ονοματα δεν τα παω καλα οι πληροφοριες ειναι μεσα με απο το ιντερνετ-φορουμ αλλα και απο συζητήσεις που εχω κανει με ατομα τα οποία ειχαν η εχουν πιρανχας δεν ειναι μια απλη μετάφραση η ενα copy paste

Link to comment
Share on other sites

επισης κατι οχι και τοσο σημαντικο, οι πλειστοι ποταμοι που αναφερεις ειναι παρακλαδια του Αμαζονιου και οχι ξεχωριστοι ποταμοι :)

Έγινε επεξεργασία - pangt
Link to comment
Share on other sites

Έκανα κάποιες μικρές (κυρίως στην εμφάνιση) αλλαγές στο κείμενο και έψαξα λίγο παραπάνω για το συγκεκριμένο είδος.

Το ψάξιμο λοιπόν απέδωσε τα εξής:

α) Δε βρήκα πουθενά να ονομάζεται το ψάρι black rhombeus αλλά αναφέρεται κατά κόρον ως black piranha.

β) Όσον αφορά τον βιότοπο:

- θα προτιμούσα να γραφεί ως: νότιος Αμερική, οι ποταμοί Αμαζόνιος και Ορενόκο και οι λεκάνες απορροής τους. Αυτό συμπεριλαμβάνει όλους τους παραποτάμους των δύο αυτών ποταμών. Επίσης απαντάται στην βόρεια και ανατολική Γουιάνα και τα παράκτια ποτάμια της βορειοανατολικής Βραζιλίας.

- κατοικεί σε διάφορους βιότοπους, αλλά ως ενήλικο προτιμά τους πιο μεγάλους και βαθείς ποταμούς με σχετικά γρήγορη ροή. Τα δε νεαρά συναντώνται σε πιο ήρεμα νερά με υποβρύχια ή παράκτια βλάστηση.

γ) κοινωνική συμπεριφορά. Εδώ πρέπει να τονίσουμε πως κατά βάση είναι ένα μοναχικό είδος που δεν θα ανεχτεί συγκατοίκους. Αν βάλουμε περισσότερα του ενός s. rhombeus το σίγουρο είναι πως θα έχουμε συνεχείς μάχες μέχρι να μείνει ζωντανό μόνο το ένα. Δε νομίζω θα πρέπει να αναφερθεί καν η δυνατότητα συγκατοίκησης ακόμα και με μικρά κοπαδόψαρα, αφού όπως αναφέρεις το ρίσκο είναι μεγάλο. Είμαι γενικά κατά του ρίσκου, όταν πρόκειται για ζωούλες. :)

δ) στην διακόσμηση ενυδρείου, θα προτιμούσα να γραφεί ένα όμορφο και μικρό κειμενάκι. Σε όλα αυτά που σωστά αναφέρονται θα πρόσθετα πως καθώς είναι ψάρια ποταμών, θέλουν ισχυρό ρεύμα και καλά οξυγονωμένο νερό. Επίσης διάβασα πως τα νεαρά ψάρια είναι περισσότερο ντροπαλά και επομένως τα όποια φυτά και τα ξύλα πρέπει να προσφέρουν κρυψώνες. Όσο μεγαλώνουν τα s. rhombeus γίνονται πιο επιθετικά και λιγότερο ντροπαλά και δεν χρειάζονται πλέον τις κρυψώνες. Ο χαμηλός φωτισμός είναι πιο σημαντικός στα ενήλικα, καθώς στο φυσικό τους περιβάλλον επιλέγουν να ζουν σε πιο βαθιά και σκοτεινά νερά. Να αναφέρουμε πως τα φυτά επιφανείας τοποθετούνται για να μειώσουν την ένταση του φωτός.

ε) Η ισχυρή φίλτρανση και η σωστή οξυγόνωση θα πρέπει μάλλον να αναφερθούν στην διακόσμηση του ενυδρείου καθώς δεν προβλέπεται ξεχωριστό πεδίο. Μήπως επίσης θα πρέπει να αναφερθεί η πιθανότητα να δαγκωθούν από το ψάρι τα καλώδια του θερμοστάτη ή οποιουδήποτε άλλου υποβρύχιου εξοπλισμού;

στ) Στα συνοπτικά:

- να αναφερθεί πως αλλάζουν μορφολογικά τα ψάρια καθώς ενηλικιώνονται. Δηλαδή στην αρχή ως νεαρά έχουν ασημένιο σώμα με σκούρες κηλίδες και τα πτερύγια τους εμφανίζουν μαύρο χρώμα στο τελείωμα τους. Σε αυτό το στάδιο τους αποδίδεται το όνομα white piranha. Καθώς μεγαλώνουν το χρώμα σκουραίνει και γίνεται πιο μαύρο. Τα μάτια παίρνουν το κόκκινο χρώμα που χαρακτηρίζει όλα τα είδη serrasalmus και τότε μεταμορφώνονται σε black piranha.

- μπορεί να γίνει μια αναφορά στη μεγάλη ποικιλία ειδών που έχουν μπερδέψει ακόμα και τους ειδικούς για τον διαχωρισμό τους. Ψάρια με παρόμοια αλλά διαφορετική εμφάνιση και συνήθειες που πολύ συχνά είναι πολύ κοντινοί συγγενείς και με μοναδικό κοινό παρονομαστή τα κόκκινα μάτια που όλα αποκτούν σε κάποιο στάδιο της ζωής τους.

- εσείς που ασχολείστε χρόνια με αυτά, πόσο υπαρκτός θεωρείται πως είναι ο κίνδυνος να δαγκωθεί κάποιος από αυτά κατά την συντήρηση του ενυδρείο; Θα αφήνατε στον ίδιο χώρο με το ενυδρείο ένα μικρό παιδί; Μερικές φορές τα παιδιά βάζουν τα χέρια τους εκεί που δεν πρέπει.

Όλα τα παραπάνω δεν είναι παρατηρήσεις – διορθώσεις, είναι θέματα προς συζήτηση και αξιολόγηση από τους πιο έμπειρους. Εγώ απλά τα αναφέρω και περιμένω τα σχόλια σας.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ τα μέλη της ομάδας αλλά και τα υπόλοιπα μέλη που ασχολούνται με την κατηγορία να κάνουν τα σχόλια και τις παρατηρήσεις τους ώστε να προχωρήσει το προφίλ. :)

Link to comment
Share on other sites

Το ψάξιμο λοιπόν απέδωσε τα εξής:

α) Δε βρήκα πουθενά να ονομάζεται το ψάρι black rhombeus αλλά αναφέρεται κατά κόρον ως black piranha.

σωστο

β) Όσον αφορά τον βιότοπο:

- θα προτιμούσα να γραφεί ως: νότιος Αμερική, οι ποταμοί Αμαζόνιος και Ορενόκο και οι λεκάνες απορροής τους. Αυτό συμπεριλαμβάνει όλους τους παραποτάμους των δύο αυτών ποταμών. Επίσης απαντάται στην βόρεια και ανατολική Γουιάνα και τα παράκτια ποτάμια της βορειοανατολικής Βραζιλίας.

- κατοικεί σε διάφορους βιότοπους, αλλά ως ενήλικο προτιμά τους πιο μεγάλους και βαθείς ποταμούς με σχετικά γρήγορη ροή. Τα δε νεαρά συναντώνται σε πιο ήρεμα νερά με υποβρύχια ή παράκτια βλάστηση.

συμφωνω

γ) κοινωνική συμπεριφορά. Εδώ πρέπει να τονίσουμε πως κατά βάση είναι ένα μοναχικό είδος που δεν θα ανεχτεί συγκατοίκους. Αν βάλουμε περισσότερα του ενός s. rhombeus το σίγουρο είναι πως θα έχουμε συνεχείς μάχες μέχρι να μείνει ζωντανό μόνο το ένα. Δε νομίζω θα πρέπει να αναφερθεί καν η δυνατότητα συγκατοίκησης ακόμα και με μικρά κοπαδόψαρα, αφού όπως αναφέρεις το ρίσκο είναι μεγάλο. Είμαι γενικά κατά του ρίσκου, όταν πρόκειται για ζωούλες. :)

οταν μιλαμε για serrasalmus παντα μονο ενα του ιδιου ειδους, τωρα για τα κοπαδοψαρα σιγουρα εχει ενα ρισκο αλλα πιστευω οτι πρεπει να το γραψουμε

δ) στην διακόσμηση ενυδρείου, θα προτιμούσα να γραφεί ένα όμορφο και μικρό κειμενάκι. Σε όλα αυτά που σωστά αναφέρονται θα πρόσθετα πως καθώς είναι ψάρια ποταμών, θέλουν ισχυρό ρεύμα και καλά οξυγονωμένο νερό. Επίσης διάβασα πως τα νεαρά ψάρια είναι περισσότερο ντροπαλά και επομένως τα όποια φυτά και τα ξύλα πρέπει να προσφέρουν κρυψώνες. Όσο μεγαλώνουν τα s. rhombeus γίνονται πιο επιθετικά και λιγότερο ντροπαλά και δεν χρειάζονται πλέον τις κρυψώνες. Ο χαμηλός φωτισμός είναι πιο σημαντικός στα ενήλικα, καθώς στο φυσικό τους περιβάλλον επιλέγουν να ζουν σε πιο βαθιά και σκοτεινά νερά. Να αναφέρουμε πως τα φυτά επιφανείας τοποθετούνται για να μειώσουν την ένταση του φωτός.

συμφωνω μπορουμε να κανουμε για καθε ενα βιοτοπο και ενα προτεινωμενο aquaskape,για τη συμπεριφορα δεν μπορουμε να ξερουμε πολλα δεν εχει φιλοξενιθει αρκετα σε ενυδρεια, το καθε ψαρι ειναι διαφορετικο και παιζει ρολο το ενυδρειο που φιλοξενειτε , το δικο μου αν και μικρο ειναι πολυ τσαμπουκας εχω δει μεγαλα 15-20 cm με το που ανοιγει το φως να κρυβονται κατω απο την αμμο

ε) Η ισχυρή φίλτρανση και η σωστή οξυγόνωση θα πρέπει μάλλον να αναφερθούν στην διακόσμηση του ενυδρείου καθώς δεν προβλέπεται ξεχωριστό πεδίο. Μήπως επίσης θα πρέπει να αναφερθεί η πιθανότητα να δαγκωθούν από το ψάρι τα καλώδια του θερμοστάτη ή οποιουδήποτε άλλου υποβρύχιου εξοπλισμού;

συμφωνω, το να δαγκωσει το ψαρι καλωδια αν και ειναι παρα πολυ σπανιο καλο ειναι να αναφερθει

στ) Στα συνοπτικά:

- να αναφερθεί πως αλλάζουν μορφολογικά τα ψάρια καθώς ενηλικιώνονται. Δηλαδή στην αρχή ως νεαρά έχουν ασημένιο σώμα με σκούρες κηλίδες και τα πτερύγια τους εμφανίζουν μαύρο χρώμα στο τελείωμα τους. Σε αυτό το στάδιο τους αποδίδεται το όνομα white piranha. Καθώς μεγαλώνουν το χρώμα σκουραίνει και γίνεται πιο μαύρο. Τα μάτια παίρνουν το κόκκινο χρώμα που χαρακτηρίζει όλα τα είδη serrasalmus και τότε μεταμορφώνονται σε black piranha.

συμφωνω

- μπορεί να γίνει μια αναφορά στη μεγάλη ποικιλία ειδών που έχουν μπερδέψει ακόμα και τους ειδικούς για τον διαχωρισμό τους. Ψάρια με παρόμοια αλλά διαφορετική εμφάνιση και συνήθειες που πολύ συχνά είναι πολύ κοντινοί συγγενείς και με μοναδικό κοινό παρονομαστή τα κόκκινα μάτια που όλα αποκτούν σε κάποιο στάδιο της ζωής τους.

συμφωνω αλλα δεν εχω τετοιες πληροφοριες και γενικα ειναι πολυ δυσκολο να βρουμε εγκυρες

- εσείς που ασχολείστε χρόνια με αυτά, πόσο υπαρκτός θεωρείται πως είναι ο κίνδυνος να δαγκωθεί κάποιος από αυτά κατά την συντήρηση του ενυδρείο; Θα αφήνατε στον ίδιο χώρο με το ενυδρείο ένα μικρό παιδί; Μερικές φορές τα παιδιά βάζουν τα χέρια τους εκεί που δεν πρέπει.

ενα robeus μπορει σιγουρα να κοψει ενα δακτυλο δεν θα ημουν ανετος αν ειχε προσβαση ενα παιδι στο ενυδρειο

γενικοτερα για πολλες πληροφοριες που πρεπει να γραψουμε δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι , τα ψαρια αυτα τα τελευταια 2 με 3 χρονια κυκλοφορουν στην αγορα και πολυ λιγοι εχουν στην Ελλαδα,

για πειτε καμια γνωμη και οι αλλοι

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών εγώ με το προηγούμενο ψάρι που είχα είχα πρόβλημα με το σωληνάκι της αεραντλίας γιατί το έκοβε συνέχεια και αφού δεν του το ξανα έβαλα άρχισε με το καλώδιο του Θερμοστάτη.....

Με το ψάρι που έχω τώρα δεν έχω πρόβλημα γιατί έχω εσωτερικό φίλτρο από Ριο 180 και τα έχω όλα εκεί μέσα.

Όσο αφορά τα μικρά παιδιά εγώ έχω έναν γιο 3,5 ετών και τον έχω φοβίσει λίγο με το ψάρι ότι θα τον φάει αν βάλει το χέρι μέσα.

Ότι και να πούμε το ψάρι είναι επικίνδυνο και δεν παύει να είναι ΖΩΟ και απρόβλεπτο!!!!!

Εγώ το ενυδρείο το έχω σε ψιλό σημείο όπου δεν το φτάνει ο μικρός....δεν θέλω να φανταστώ τον μικρό να έχει τα χέρια μέσα στο ενυδρείο και να ΄΄παίζει΄΄

Σίγουρα το ψάρι θα τρομάξει και θα αρχίσει να χτυπιέται αλλά αν στραβώσει η φάση και του αρπάξει κανένα δαχτυλάκι????

Γι αυτό προσοχή.Εδώ το πιάνεις με την απόχη και η απόχη είναι μετά για πέταμα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

piranhobioscanon_185_zps5813b688.jpg

Επιστημονικό Όνομα: Serrasalmus Rhombeus (Linnaeus, 1766)

Κοινές Ονομασίες: Black Piranha, White Piranha, Peruvian Black Piranha, Brazilian Black Piranha, Spotted Piranha, S. Niger Piranha.

Γενική κατηγορία: Characins, Piranha, Πιράνχας ή Πιράνια.

Κλάση: Actinopterygii

Οικογένεια: Characidae

Μέγεθος: Στο ενυδρείο σπάνια ξεπερνά τα 40-45 εκατοστά, ενώ στη φύση φτάνει τα 60 εκατοστά και καμία φορά (πολύ σπάνια) μεγαλύτερο. Μεγαλώνει πολύ αργά, περίπου 3 εκατοστά το χρόνο (ανάλογα βέβαια και τα λίτρα-συνθήκες του ενυδρείου και τη διατροφή του). Τα μεγάλα ψάρια που συναντάμε σε ενυδρεία είναι συνήθως πιασμένα από τη φύση σε αυτό το μέγεθος.

Βιότοπος: Νότιος Αμερική. Συναντάται στις λεκάνες απορροής των ποταμών Αμαζόνιος και Ορενόκο. Ανάλογα τον ποταμό που προέρχεται έχει και διαφορετικά χρώματα. Κατοικεί σε διάφορους βιότοπους, αλλά ως ενήλικο προτιμά τους πιο μεγάλους και βαθείς ποταμούς με σχετικά γρήγορη ροή. Τα δε νεαρά συναντώνται σε πιο ήρεμα νερά με υποβρύχια ή παράκτια βλάστηση.

PH: 5,5 – 7,5 (Ιδανικά: 6)
GH\KH: μαλακά κάτω από 8
Θερμοκρασία: 24°C - 28°C

Λίτρα: Ελάχιστα λίτρα για ένα και μόνο ψάρι είναι τα 400 λίτρα. Ιδανικό 600 λίτρα (150 x 60 x 70) με μήκος ενυδρείου 150 εκατοστά ή περισσότερο. Σε νεαρή ηλικία μπορούμε να το έχουμε σε μικρότερα ενυδρεία. Για κάθε εκατοστό μήκους ψαριού 10 λίτρα νερού είναι υποφερτά.

Κοινωνική συμπεριφορά: Πρόκειται για ένα ψάρι αρκετά κινητικό και μοναχικό είδος που δεν θα ανεχτεί την παρουσία ψαριών του είδους του. Αρκετές φορές έχουμε δει σε ενυδρεία όταν είναι σε αρκετά μεγάλο μέγεθος το ψάρι, να συγκατοικεί με μικρά κοπαδόψαρα π.χ. tetra, τα οποία λόγω μεγέθους δε θα θεωρήσει αξιόλογη τροφή όσο είναι χορτάτο. Σε περίπτωση όμως που το ψάρι πεινάσει ο κίνδυνος να φαγωθούν ακόμα και αυτά τα μικρά ψαράκια είναι σημαντικός. Επειδή λοιπόν δε θέλουμε να βάζουμε σε κίνδυνο τις ζωές των οργανισμών που φιλοξενούμε στο ενυδρείο μας, προτείνεται να αποφεύγεται οποιαδήποτε συγκατοίκηση και μένει το ψάρι μόνο του σε ένα species ενυδρείο με τον κατάλληλο διάκοσμο.

Διαχωρισμός φύλλου: Δεν υπάρχει διμορφισμός μεταξύ αρσενικού και θηλυκού. Το ζευγάρι ξεχωρίζει μόνο κατά την περίοδο αναπαραγωγής.

Διακόσμηση ενυδρείου: Απαιτείται σχετικά χαμηλός φωτισμός για να νιώθει ασφάλεια. Ο βυθός καλό είναι να καλυφθεί με λευκή ή μπεζ μη ασβεστολιθική άμμο. Συχνά χρησιμοποιείται μαύρο λεπτό χαλίκ το οποίο δεν αντανακλά το φως και μειώνει το στρες. Ρίζες και ξύλα μπορούν να συμπληρώσουν τον διάκοσμο, αφήνοντας όμως αρκετό χώρο ελεύθερο για κολύμπι. Η χρύση τύρφης ή ξερών φύλλων (π.χ. cattapa leaves) θα βοηθήσουν και σε μια πιο “βιοτοπική” προσέγγιση στο ενυδρείο και στην ευκολότερη προσαρμογή του ψαριού. Από φυτά, δεδομένου του χαμηλού φωτισμού αλλά και του μεγέθους που αποκτά το ψάρι, μπορούν να μπουν κάποια σχετικά εύκολα και ανθεκτικά όπως echinodorus, vallisneria, αλλά και anubias και microsorum (που δένονται σε ξύλα ή πέτρες). Φυτά επιφανείας θα βοηθήσουν στην μείωση της έντασης του φωτός.

Ζώνη Κολύμβησης: Στο μέσο του ενυδρείου.

Διατροφή: Όπως όλα τα πιράνχας είναι σαρκοφάγο. Μπορούμε λοιπόν να το ταΐζουμε κατεψυγμένα όλα τα μαλάκια, οστρακόδερμα και ψάρια φιλέτο γλώσσας, γαύρο, μαρίδα. Γενικότερα πρέπει να αποφεύγονται τα λιπαρά ψάρια όπως σολομός, σαρδέλα.

Ηλικία: Οι πληροφορίες δεν είναι επαρκείς, αλλά τα 10 χρόνια μπορούν να θεωρηθούν ένα ελάχιστο κάτω όριο.

Υποείδη και υβρίδια: -

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Σε αιχμαλωσία δεν έχει γίνει ακόμα αναπαραγωγή.

Γενικές πληροφορίες:
- Λόγω της ειδικής διατροφής που ακολουθείτε στο συγκεκριμένο είδος ψαριών, είναι φυσικό και επόμενο να έχουμε κάποια επιπλέον επιβάρυνση στο νερό του ενυδρείου τους. Είναι καλό να υπάρχει ισχυρή φίλτρανση, καλή καθαριότητα και ποιοτικό νερό (δεν ξεφεύγουμε από τις ρουτίνες και τις αλλαγές νερού. Ίσως τις διπλασιάζουμε κιόλας). Πολύ σημαντικό επίσης να μην αφήνουμε κομμάτια τροφής που χαλάνε και επιβαρύνουν το νερό μας, οπότε έλεγχος μετά τα ταΐσματα μήπως αφήσαμε κάτι που να έμεινε αφάγωτο. Ότι μείνει εντός λίγων λεπτών καλό είναι να αφαιρείτε.
- Έχει αναφερθεί ότι δαγκώνουν και κόβουν καλώδια και σωληνάκια που βρίσκονται απροστάτευτα στο ενυδρείο. Γι' αυτό λοιπόν προσοχή στο καλώδιο του θερμαντικού σώματος, το σωληνάκι της αεραντλίας και αν μπορούμε να μην τα αφήνουμε εκτεθειμένα αφού υπάρχει και θέμα δικής μας ασφάλειας (ηλεκτροπληξία).
- Προσοχή θα πρέπει επίσης να δίνεται ώστε να μην είναι εύκολη η πρόσβαση στο εσωτερικό του ενυδρείο ιδιαίτερα σε παιδιά καθώς ποτέ δε ξέρουμε πως μπορεί να αντιδράσει το ψάρι όταν ενοχληθεί.
Εν κατακλείδι, είναι ιδιαίτερα ψάρια, με ενδιαφέρον και το κάθε ένα με τον δικό του χαρακτήρα. Θα αλλάξουν σε μεγάλο βαθμό μορφολογικά καθώς ενηλικιώνονται. Στην αρχή ως νεαρά έχουν ασημένιο σώμα με σκούρες κηλίδες και τα πτερύγια τους εμφανίζουν μαύρο χρώμα στο τελείωμα τους. Σε αυτό το στάδιο τους αποδίδεται το όνομα white piranha. Καθώς μεγαλώνουν το χρώμα σκουραίνει και γίνεται πιο μαύρο. Τα μάτια παίρνουν το κόκκινο χρώμα που χαρακτηρίζει όλα τα είδη serrasalmus και τότε μεταμορφώνονται σε black piranha.
Η διατήρηση ενός τέτοιου ψαριού με αυτό το μέγεθος και τον ιδιαίτερο χαρακτήρα, είναι μια πρόκληση. Πριν λοιπόν από την αγορά του θα πρέπει να ήμαστε 100% σίγουροι ότι μπορούμε να προσφέρουμε τις συνθήκες που απαιτεί. Τα ψαριά αυτά έρχονται από τη φύση άγρια πιασμένα και οφείλουμε να τους παρέχουμε το καλύτερο δυνατό.

piranhobioscanon_124_zpseae7fe18.jpg

carlitoDSC01846_zps31d675b1.jpg

carlitoRhombeus_zps9f07ecf7.jpg

piranha_3a_zps51fc2c7a.jpg

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο!!!!

Ηλικία: ? δεν εχω βρει τιποτα

Υποείδη και υβρίδια: ? υβρίδια δεν υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την ηλικία, ψάχνοντας στο διαδίκτυο, κάποιοι αναφέρουν ως μέσο όρο τα 10 χρόνια με αναφορές ότι φτάνουν τα 20. Κάποιοι άλλοι αναφέρουν ότι δεν είναι γνωστή η διάρκεια ζωής τους, αλλά εικάζουν πως ζουν 4 με 10 χρόνια. Εσείς τι λέτε;

Φίλε Βασίλη, βρήκες αναφορές ότι στη φύση μπορεί να φτάνουν ή και να ξεπερνούν σε μέγεθος τα 60 εκατοστά; Επίσης, έχεις προσωπική εμπειρία με την συνύπαρξή τους με μικρά κοπαδόψαρα; Αν ναι, ποιό ήταν τελικά το αποτέλεσμα; Έχεις βρει κάποιο έγκυρο site που να προτείνει αυτή την συγκατοίκηση;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την ηλικία, ψάχνοντας στο διαδίκτυο, κάποιοι αναφέρουν ως μέσο όρο τα 10 χρόνια με αναφορές ότι φτάνουν τα 20. Κάποιοι άλλοι αναφέρουν ότι δεν είναι γνωστή η διάρκεια ζωής τους, αλλά εικάζουν πως ζουν 4 με 10 χρόνια. Εσείς τι λέτε;

για τετοια πραγματα δεν μπορούμε να είμαστε σίγουρη γιατι δεν εχουν πολυ καιρο που τα εχουμε στα ενυδρεια μας πιστευω τουλαχιστων 15 χρονια με σωστες συνθηκες

Φίλε Βασίλη, βρήκες αναφορές ότι στη φύση μπορεί να φτάνουν ή και να ξεπερνούν σε μέγεθος τα 60 εκατοστά;

http://www.monsterfishkeepers.com/forums/showthread.php?50148-Piranha-Species-Information αλλα το εχω διαβασει καπου

Επίσης, έχεις προσωπική εμπειρία με την συνύπαρξή τους με μικρά κοπαδόψαρα; Αν ναι, ποιό ήταν τελικά το αποτέλεσμα;

εγω προσωπικα δεν ειχα αλλα πολλα παιδια το δοκιμασανε με μεγαλα serrasalmus και , πετυχε βεβαια δεν μπορούμε να ειμαστε σιγουρι μπορει να φαει και κανενα τετρα δες εδω

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vRymm3EEgrk

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=HP6P5Yqu5k4

red belied me ser sanchezi

Έχεις βρει κάποιο έγκυρο site που να προτείνει αυτή την συγκατοίκηση;

http://www.monsterfishkeepers.com/forums/showthread.php?50149-Questionable-Piranha-Tank-mates-%283-Viewing%29

πληροφοριες μαζευω απο εδω

http://piranhakeepers.com/index

http://www.monsterfishkeepers.com/forums/forumdisplay.php?21-Piranha

http://www.piranha-fury.com/pfury/

http://www.seriouslyfish.com/species/serrasalmus-sanchezi/

http://www.opefe.com/opefe.html

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν βρηκα τις φωτο που εψαχνα στα θεματα μου και γιαυτο προσπαθω να επικοινωνησω με τον Βασιλη που ειχε τραβηξει τις φωτογραφιες.

συντομα πιστευω θα τις εχουμε.

στην ιστοσελιδα του εχει 2 φωτο που δεν μας καλυπτουν πληρως οπως αυτη αλλα ελπιζω καπου να τις εχει κρατησει.

http://www.smart-photo.gr/images/photo/photography/fish/piranchas/pira-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

για την ηλικια των ψαριων πιστευω πως το μινιμουμ ειναι τα 10 χρονια.

το μεγεθος των 60cm συναντατε μονο στη φυση και η συμβιωση με κοπαδοψαρα δεν ενδεικνιται γενικα ουτε για εμπειρους χομπιστες.

τελος να αναφερω οτι οταν τα κοπαδιαστα πιρανχα κανιβαλιζουν σκεφτειτε τι μπορει να συμβει σε πιθανη συγκατοικιση με serrasalmus.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...