Jump to content

Προβλημα Με Ati Sunpower 6X39 Dimm


Giovanni

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω το συγκεκριμένο φωτιστικό περίπου ένα χρόνο κ το πήρα από φίλο συνχομπιστα που το είχε πάρει καινούριο 5 μήνες νωρίτερα.

Τον τελευταίο μήνα αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα..

Αρχικά επέστρεφα σπίτι και έβλεπα τις λάμπες Νο 1 και 3 σβηστες, όπου 1, 3, 5, 6 είναι όλες μαζί σε ένα κανάλι (στο 2). Αφού δοκίμασα τα πάντα (factory reset κτλ) δεν είχα κάποιο αποτέλεσμα.

Οι ρυθμίσεις των καναλιών ήταν έτσι:

Channel 1 :

 

16:00 On

16:30 100%

23:30 100%

23:59 Off

 

Channel 2 :

 

16:20 On

16:50 100%

23:00 100%

23:50 Off

Αφού άρχισα να πειραματίζομαι είδα ότι εάν έβαζα 16:20 On και 16:20 100% να μην ντιμαρουν δηλ καθόλου αλλά να ανάβουν αμέσως στο 100% τότε δούλευαν μια χαρά.Οταν ειναι στο 100% και ντιμαρουν για να σβησουν το κανουν κανονικα. Το προβληνα ειναι δηλ στο ντιμαρισμα από 0%-100%.

Τώρα έχω πάθει το ίδιο και στις λάμπες Νο 2, 4 που είναι το κανάλι 1.

Έστειλα μαιλ και στην εταιρία κ είπαν ότι προώθησαν το θέμα μου στο αρμόδιο τμήμα αλλά έχουν περάσει 15 μέρες κ ακόμα τπτ. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον για τον dimmable ballast το κόβω το πρόβλημα !!!

Βγάλτο από την πρίζα ώστε να χαθούν όλες οι ρυθμίσεις μετά από κάποιες ώρες.. μήπως και είναι κόλλημα του κοντρόλερ

Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα πρεπει να το εχω εκτος πριζας?? Ενα ειναι το dimmable ballast για ολες τις λαμπες? :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

άστο όλο το βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Τι έκανα κ αυτό.. 15 ώρες εκτος ρεύματος κ πάλι τα ίδια.. :(

Link to comment
Share on other sites

Είχε μηδενιστεί η μνήμη?

Αν δεν είσαι μέσα σε εγγύηση ίσως κάποια από τα παιδιά της DIY να έχει ηλεκτρολογικές γνώσεις και να του βάλει χέρι μήπως βρεθεί λύση.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον ειναι θεμα των dimmable ballast γιατι ενω ξεκιναω να τα dimmaρω απο το 0% μολις φτανω στο 4-5% οι λαμπες σβηνουν αλλα δεν ακουγεται το χαρακτηριστικο "κλακ" απο το ballast οτι εκλεισε..

Link to comment
Share on other sites

Είχε μηδενιστεί η μνήμη?

Αν δεν είσαι μέσα σε εγγύηση ίσως κάποια από τα παιδιά της DIY να έχει ηλεκτρολογικές γνώσεις και να του βάλει χέρι μήπως βρεθεί λύση.

Μονο η ωρα ειχε μείνει στην ώρα που είχα βγάλει την πρίζα..ολα τα αλλα ηταν εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα απο κάποιους πειραματισμούς ειδα οτι απο το 35% μεχρι το 100% δουλευει κανονικα. το προβλημα λοιπον εστιάζεται στο ντιμαρισμα απο 0% εως 35%..

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν φταίνε τα dim ballast... αν ήταν έτσι δεν τα δουλευε καν... ίσως ο κοντρόλερ όπως σου είπα

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησει χωρις να το ξερω το φωτιστικο...υπαρχει περιπτωση να ειναι οι λαμπες;;

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν φταίνε τα dim ballast... αν ήταν έτσι δεν τα δουλευε καν... ίσως ο κοντρόλερ όπως σου είπα

Πιθανον Βαγγελη να ειναι ετσι..

Ερωτησει χωρις να το ξερω το φωτιστικο...υπαρχει περιπτωση να ειναι οι λαμπες;;

Μπα οχι δεν υπαρχει τετοια περιπτωση..

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω πειραξει τπτ.. απλα αρχισαν να μην αναβουν και ανακαλυψα οτι το ντιμαρισμα απο 0 εως 35 % κανει τις λαμπες να σβηνουν χωρις να το καταλαβαινει ο controller.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη θα σου ελεγα οτι φταινε τα ballast....στο τελος ομως μου το χαλασες!!!

Ο controller εχει πανω μπαταριουλα για να μην χανει την ωρα και τις ρυθμισεις αποτι ξερω για καποια μοντελα!

Οταν το εβγαλες απο την πριζα εσενα χαθηκαν οι ρυθμισεις η μονο η ωρα?

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη θα σου ελεγα οτι φταινε τα ballast....στο τελος ομως μου το χαλασες!!!

Ο controller εχει πανω μπαταριουλα για να μην χανει την ωρα και τις ρυθμισεις αποτι ξερω για καποια μοντελα!

Οταν το εβγαλες απο την πριζα εσενα χαθηκαν οι ρυθμισεις η μονο η ωρα?

Το είχα 15 ώρες εκτος ρεύματος και η ώρα έμεινε στην ώρα που το έβγαλα από την πρίζα. Την ημερομηνία την έχασε τελείως αλλά οι ρυθμίσεις έμειναν οπως ήταν..

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν εκανε reset....Περιμενε λιγες μερες ακομα να δουμε αν απαντησει η ΑΤΙ και βλεπουμε!Παντως καλου κακου ξαναστειλε μνμ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα την στιγμή που δεν έχεις εγγύηση να το ανοίξεις, να αφαιρέσεις την μπαταρία του κοντρόλερ και να ξανακάνεις τις δοκιμές από το μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι το καλύτερο! Απλά να δούμε τι θα πουν και οι ειδικοί μιας και αποτι κατάλαβα δεν θέλει να του βάλει χέρι μόνος του....και πέρα από αυτό είναι και αρκετά στριμωγμένα μέσα εκεί όλα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε δε ειναι το θεμα εκει.. το κανω βιδες αμα λαχει.. ηλεκτρονικος εχω τελειωσει. το θεμα ειναι να μην το ανοιξω τζαμπα. Επισης ποιος μου εγγυαται οτι αν βγει η μπαταρια απο τον κοντολλερ δεν θα σβηστει το προγραμμα του?Οχι οι ρυθμισεις , το προγραμμα! Ξερω αυτα ειναι γραμμενα σε rom chip που δεν χανουν την μνημη τους σε απωλεια ρευματος αλλα ποτε δεν εισαι σιγουρος..Θα ξανακανω προσπαθεια με την ΑΤΙ και μετα βλεπουμε...τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

αν και δυσκοιλια η ατι στο αφτερ,και εγω για τωρα συμφωνω μαζι σου γιαννη.

Link to comment
Share on other sites

θα τους πατησω μπινελικια στο μαιλ για να την σακουλευτουν κ να απαντησουν.. με το καλο ακρη δεν βγαζεις... 500 ευρω φωτιστικο ειναι μην τρελλαθω... :bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

καλα θα τους κανεις τους ουνους.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...