Jump to content

Προβλημα Με Ati Sunpower 6X39 Dimm


Giovanni

Recommended Posts

Γνωρίζατε ότι όταν βάζεις καινούριες λάμπες πρέπει για τις πρώτες 100 ώρες λειτουργίας να μην τις ντιμαρεις? Κ ότι έτσι αυξανεις τον χρόνο ζωης τους?? Εγώ δεν το γνώριζα!

εμμμμ δεν ήξερες, δεν ρώταγες?... το γράφει στο site της εταιρίας ,.... κάνε και μια έρευνα για τα μηχανήματα που έχεις.... όλο και κάτι θα ανακαλύψεις που δεν γνώριζες !!! :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εμμμμ δεν ήξερες, δεν ρώταγες?... το γράφει στο site της εταιρίας ,.... κάνε και μια έρευνα για τα μηχανήματα που έχεις.... όλο και κάτι θα ανακαλύψεις που δεν γνώριζες !!!

Δεν έχεις άδικο... χμμμ σκέφτεσαι ότι σκέφτομαι???

Link to comment
Share on other sites

Κατι καλο βγηκε τελικα απο το θεμα με το φωτιστικο σου!!!
Οντως εαν ποτε μπλεξει κανεις με ντιμαριστο φωτιστηκο να ξερει που παταει....

Όσο ζεις μαθαίνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο... χμμμ σκέφτεσαι ότι σκέφτομαι???

τι θες? να μεταφραστούν οι οδηγίες για τις λάμπες της ΑΤΙ?

Link to comment
Share on other sites

τι θες? να μεταφραστούν οι οδηγίες για τις λάμπες της ΑΤΙ?

Αξίζει??

Link to comment
Share on other sites

το βλέπουμε... πολλοί είναι που δουλεύουν λάμπες της ΑΤΙ .. όλο και κάτι χρήσιμο θα μάθουν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το εχω δουλεύει με το εχω δουλεύει με το profflux sτο ati που ειχα6χ54 το ελεγε οτι επρεπε να τις καψείς πρώτα εκατο ωρες οπως λεει χαρακτηριστικα και μετα το τελος αυτο μπορείς να τις ντιμαρεις.

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα, εγώ τι να πώ που έχω το ATI powermodule, αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα ( δεν ανάβουν λάμπες σε διαφορετικά channel ) αλλά αλάζοντας τις λάμπες και το πρόγραμα του dimming ακόμα δεν δουλέυουν.............

Link to comment
Share on other sites

Το powermodule εχει δικο του dimmcomputer ή ντιμαρεις με κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

dimming κάνω μέσω profilux . έλενξα τις συνδέσεις και είναι μια χαρά. το πρόβλημα όπως το βλέπω είναι στο τι στέλνει το ballast του ΑΤΙ αλιώς δεν θα άναβε καμία λάμπα του channel αν έφταιγε το profilux.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω δε γνωριζω καν πως δουλευει το profilux και δεν ξερω πως ειναι το powermodule. Εαν ειναι ακομα μεσα στην εγγυηση τοτε το πας απο κει που ο πηρες και ολα καλα. εαν δεν ειναι στην εγγυηση τοτε πρεπει να ψαχτεις.. Παντως να ξερεις οτι εχει 2 χρονια εγγυηση.. οποιοσδηποτε σε πει οτι εχει 1 κανει λαθος. Επιβαιβεωμενο απο την ιδια την ΑΤΙ..

Link to comment
Share on other sites

Πωωω, θα ειχα κοψει φλεβα.......... :bigemo_harabe_net-111:

Αφου δεν το φουνταρες απο το πραθυρο φιλε, σε παραδεχομε! Με τα δικια σου θα μου πεις 500 ευρωπουλα ειναι αυτα, αλλα δεν ειχα ιδεα περι dimmable κατασταση..........

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο αυτό.. είναι ότι τυχαίνει πάντα το πρόβλημα όταν έχεις φουλ έξοδα...

Link to comment
Share on other sites

Καλ το οικονομικο τη σήμερον ημερα ειναι είδος προς εξαφάνισε ι.... :P

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ρε μάγκες τι να κάνω. Κατά πάσα πιθανότητα θα το στείλω στην lionifish και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως δε μπορω να σε βοηθησω κιολας γιατι δεν εχω ουτε profilux ουτε το συγκεκριμενο φωτιστικο.. κυνηγα την εγγυηση παντως φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

στειλε ενα μαιλ στη εταιρια απευθειας και πες εχω το ταδε φωτιστικο με ημερ. αγορας ταδε . ισχυει η εγγυηση μου?

Και οτι σου απαντησουν αυτο ειναι.

Και εγω ετσι ελεγα αλλα τελικα με καλυπτει η ΑΤΙ σε εγγυηση στα ballast .

Κυνηγα το .. ενα μπαλαστ κανει 40 ευρω.. και ειναι ενα μπαλαστ προς 2 λαμπες...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Γιάννη με το δικό σου τι έγινε?... οι λάμπες ήταν?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Γιάννη με το δικό σου τι έγινε?... οι λάμπες ήταν?

Ναι Βαγγελη!! Αν μια λαμπα εσβηνε την ωρα που ντιμαραν τοτε εσβηνε κ η αλλη που ηταν στο ιδιο ballast με αυτην .. εβαλα κατι παλιες που ειχα και το προβλημα λυθηκε ευτηχως δοξα το Θεο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έβαλα καινούριες λάμπες στο φωτιστικό κ όλα καλά. Δουλεύουν ήδη 5 μέρες από 4 ώρες την ημέρα χωρίς dimming. Πριν καμία ώρα έσβησαν τα φώτα και πηγαίνοντας για ύπνο παρατήρησα ότι οι λάμπες που άναβαν (οι 4 από τις 6) τρεμοπαιζαν/ψιλοαναβοσβηναν σαν να έχουν κρατήσει ρεύμα ένα πράγμα..σαν αποφόρτιση των ballast (??) ...τι είναι αυτό? Γιατί συμβαίνει? Πρώτη φορά το βλέπω!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα καλά τα ρελε που έχουν μέσα. Ντιμαρει μέχρι το μιν και μετα δεν κανει κλατς για να κλείσει και μένει με αυτό το λίγο. Αν πατησες χειροκηνητα πάνω και μετα κάτω την ένταση τότε θα ακούσεις αυτό το κλατς.

Το ίδιο πρβλμ είχα και γω, μετα το τέλος του ντιμαρισματος εχω χρονοδιακοπτη με εφεδρεία, για να μην έχει αυτή την τάση μέσα στις λάμπες.

Στην δικιά σου την περίπτωση δεν περνει ν α βάλεις χρονοδιακοπτη. (Λόγο του μοντέλου )

Αλλα δοκίμασε κάτι εύκολο και γρήγορο.

Βγαλε την μπριζα, γυρνά την 180μηρες και ξανά βαλτην, μπορεί να την γλητωσεις

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την αλλαγη στην φορα της πριζας που λεει ο μπαμπαμπριλιος ισχυει!

κ εμενα μου τρεμοπαιζαν κ μολις αλλαξα τη φορα λυθηκε το προβλημα!

κατι παιζει με το ρευμα του σπιτιου(τριφασικο κτλ αν δεν κανω λαθος!)

οταν αναβεις ενα φως στο σπιτι κανει καποιο "παιξιμο" καμια απο τις συσκευες(οταν ειναι σε λειτουργια) που ειναι κοντα στο διακοπτη ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! Θοδωρή πρώτη φορά το ακούω αυτό που λες!! Αλλά για να το λες κάτοχος ξέρεις.. θα το δοκιμάσω σήμερα το βράδυ να δω τι θα γίνει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...