Jump to content

pleco σε καυγάδες


basilis

Recommended Posts

Έχω 3 πλέκο. Τον έναν απο αυτούς τον έχω χρόνια στο δισκοενυδρείο μου. Τελευταία πρόσθεσα τους άλλους 2. Ομως παρατηρώ οτι ο παλαιότερος και μεγαλύτερος, μερικές μέρες και μετά απο καυγά με τον έναν απο τους καινούργιους, είναι σε κακό χάλι. Έχει τα πτερύγιά του ξεφτισμένα καθώς και η ουρά του μετατρέπεται σαν να είναι απο κρόσια...

Τι λέτε να φταίει?

post-151-1169150859_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ego eixa auton :Glyptopterichthys gibbiceps opou xoris na malonei me kanea aloo psari parola tauta ola Ta pterigia kai i oura itan skismena.alla fainotan Ygeies.argotera milisa mekapion gnosto oou eixe to idio problima kai mou eipe to exeis(to psari melonei grigorotera apo ta pterigia kai giauto skizontai)pantos meta apo 1,5 to polu2 mines.Einai entelos kala:http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Gibbiceps.htm

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά λές οτι μαλώνει με τα πτερύγιά του? γι αυτό και σχίζονται? Το θέμα είναι γιατί όμως μαλώνει και έχει αυτή την εμφάνιση... :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βασίλη σε καμία περίπτωση δέν φταίει η ανάπτυξη του ψαριού όπως είπε ο φίλος Στράτος.Την απάντηση την έδωσες μόνος σου.Δηλαδή τα ξεφτυσμένα πτερύγια προέρχονται από τον καυγά κατά πάσα πιθανότητα.

Για γρηγορότερη επούλωση μπορείς να βάλεις melafix. :)

Link to comment
Share on other sites

Το melafix μετά θέλει και άνθρακα στο φίλτρο? (για την αφαίρεσή του).

Link to comment
Share on other sites

Οχι, φεύγει σταδιακά με τις αλλαγές. Είναι φυσικό εκχύλισμα και δεν πειράζει βιολογία κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...