Jump to content

Diy Extreme 176 Led Lighting By Jim Salt


jim salt

Recommended Posts

Να κάνω και εγώ μια παρουσίαση του φωτιστικού μου που τρέχει σχεδόν 6 μήνες..

διαστάσεις φωτιστικού 1.60Χ60 που μπορεί να καλύψει άνετα 2.50Χ1.20 περιπου

Στην αρχή γεννήθηκε το αλουμίνιο πάχους 4mm ούτε λιγότερο αλλά ούτε περισσότερο για να είναι ελαφρύ και να ψύχεται αρκετά γρήγορα.

Για τον σχεδιασμό του αλουμινίου χρησιμοποιήθηκε ειδικό πρόγραμμα σε pc για να μπουν συμμετρικά τα led αλλά και οι τρύπες για να περάσουν τα καλώδια ώστε να μην φενεται απολύτως τίποτα που να μαρτυρά ότι είναι DIY

Τελικα το μαγικό lazer έκανε πολύ καλά την δουλειά του

78f39876a19e40d5bca9727.jpg

Στην επομένη φάση κατασκευής επιστρατεύτηκαν 176 led όλα τα χρώματα που υπάρχουν εκτός green και τοποθετήθηκαν (με επαγωγική πάστα) με πολύ προσοχή πάνω στο αλουμίνιο και σε συγκεκριμένες θέσεις αλλά και με συνδυασμό φακών από 80 μοίρες μέχρι και 40 ανάλογα την χρωματική ακρίβεια που θες να δώσεις αλλά και τον τύπο του χρώματος.

Να τονίσω ότι τα led είναι μάρκας bridgelux και cree.

9f0be3b7acef41cab0747c5.jpg

Οι drivers των 7 διαφορετικών χρωμάτων τοποθετήθηκαν και συγκροτήθηκαν μέσα στο κουρμπαριστο αλουμίνιο ύψους 10 cm ώστε να μην γυροφέρνουν δεξιά και αριστερά του ενυδριου.

Ο ανεμιστήρας είναι προσωρινός στις φώτο που βλέπετε απλά για κάποια test

να τονίσω οτι μετά απο πολλές δοκιμές ΔΕΝ χρησιμοποιήθηκαν ψήκτρες κάτι πολύ σημαντικό για εξοικονόμηση βάρους αλλά και για την τσέπη μας.

στην φωτο που είναι ανοιχτά μόνο τα white και roayal blue είναι στην ένταση 50% γιατί όταν τα τερμάτισα για λίγο νόμιζα ότι θα πάρει φωτιά το πάτωμα!!!

0d7c74b1f0844586a976bee.jpg

ccf10822affc4b558ec824a.jpg

Μετά την ολοκλήρωση του έργου το αλουμίνιο ντύθηκε με μαύρο plexiglass περιμετρικά, και κάτω από τα led σε απόσταση 7cm μπήκε ειδικό ακρυλικό plexiglass ώστε να μην κόψει την φωτεινότητα, να μην δημιουργήσει γανιασμα στο αλουμίνιο οξείδωση στα led αλλά και στις κολλήσεις τους.

το αυτοκόλλητο που έχει πάνω στο plexiglass ακόμα δεν το έχω βγάλει γιατί έχω κάλο στον εγκέφαλο χαχα

Για το σύστημα ψύξης επιστρατεύτηκαν ειδικοί ανεμιστήρες παραγγελία από Γερμανία γνωστής μάρκας COOLERMASTER

23 db θόρυβο (το ανθρώπινο αυτί ακούει πάνω απο 28) όπου ρουφάνε και κάποιοι φυσάνε 1000 κυβικά αέρα συνολικά στο φωτιστικό με κατανάλωση ρεύματος σχεδόν μηδενική γιατί ειναι 12v

το άνοιγμα και το κλείσιμο τις ψύξης την διαχειρίζεται ο γνωστός ELLWEL όπου ανοίγει τους ανεμιστηρες στους 36.6 βαθμούς Κελσίου

η ζέστη το καλοκαίρι έγραψε 45.2 βαθμούς (13 ώρες ανοιχτά) και τον χειμώνα δεν έχει ξεπεράσει τους 38,4 βαθμούς στο 50% τις έντασης του λευκού και του μπλε και 100% στα υπόλοιπα χρώματα

b8c274658da64907b5aaac1.jpg

κρητικές, απόψεις, σχόλια, τα δέχομαι όλα :-)

για οτιδήποτε πληροφορια θελήσει κάποιος είμαι στην διάθεση του

ευχαριστώ το AQUAZONE για την φιλοξενία της παρουσίασης του φωτιστικού

Jim salt

Link to comment
Share on other sites

WoW

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, στην κυριολεξία επαγγελματική δουλειά!!

Link to comment
Share on other sites

Τι θα μεγαλώσεις κάτω απο αυτό?

Νομίζω καλύπτει τα πάντα....αλλά τί βάθος έχεις?

Link to comment
Share on other sites

ομορφα και νοικοκυρεμενα πραγματα !!!

Πολυ καλη δουλεια και φυσικα αψογο αποτελεσμα !!!!

Ευχαριστουμε για την παρουσιαση ;)

Link to comment
Share on other sites

Ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ο !!!!!!!!!!

Το εχω δει κ απο κοντα να λειτουργει κ τα σπαει !!!!!!!!

Χιλια μπραβο Δημητρη !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-74: ... εγω θα θελησω βοηθεια! :bigemo_harabe_net-88:

οποτε θελεις φιλε Γιωργο ;)

Τι θα μεγαλώσεις κάτω απο αυτό?

Νομίζω καλύπτει τα πάντα....αλλά τί βάθος έχεις?

Alex φτιάχτηκε με την προοπτική να μεγαλώσει οποιοδηποτε κοράλλι όσο γίνεται πιο φυσικά

το ύψος είναι στα 50 cm αλλά καλύπτει πολύ άνετα και 1 μέτρο

Απίστευτη δουλειά!!!! Πόσο σου κόστισε όλο?

το κόστος ήταν αρκετό Jοhn αλλά οι εργατοώρες ακόμα πιο πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Για 50 εκατοστά Δημήτρη δεν χρειάζεσαι φακούς έξτρα. Δές πώς θα πάει και αν μπορείς αργότερα κάνε ένα πείραμα χωρίς τους έξτρα φακούς και θα δείς την διαφορά.

Λογικά μεγαλώνεις όντως οτιδήποτε κάτω απο αυτό τον φωτισμό απλά πρόσεχε μην τα μπουκώσεις...Τα κοράλλια είναι ζώα και όταν περάσουν κάποια όρια τόσο στην ένταση όσο και στην ποσότητα που μπορούνε να αντέξουν φτάνουν σε ένα σημείο κορεσμού και μετά ξεκινάει η αντίστροφη μέτρηση.Ένας πετυχημένος ύφαλος είναι ζήτημα που έχει πολλές παραμέτρους. Συνέχισε την δουλειά,λίγο διάβασμα και θα πετύχεις τον στόχο σου.

Link to comment
Share on other sites

Η τελειότητα στο φώς κατά την άποψη μου... ουτε ecotech... πλησιάζει την απόδοση αυτή...

Χίλια μπράβο και απο εμένα Δημήτρη για μια απο τις μεγαλύτερες & καλύτερες κατασκευές

που είδα ποτέ σε φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα επαγγελματικη δουλεια φιλε μου! μπραβο σου!

μια φωτο του ενυδρειου με αυτο τον φωτισμο δεν εβαλες ομως! :D

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα μεγαλo αυτo τo φωτιστικo και κρινoντας απo τo δικo μoυ DIY φωτιστικo

η oλη κατασκευη και κυριως συνδεσμoλoγια πρεπει να ηταν απιστευτα χρoνoβoρα ,

εξoυθενωτικη και στην κυριoλεξια ατελειωτη.

Συγχαρητηρια για την εξαιρετικη δoυλεια επεξεργασιας τoυ αλoυμινιoυ καθως

και την oλη παρoυσιαση αφoυ μoιραστηκες μαζι μας τo πανεμoρφo απoτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν κατασκευή led ειναι ενα απο τα πληρέστερα φωτιστικά που εχω δει και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον jim....

Πραγματικά τέρας δύναμης και πολυ όμορφο και συμμαζεμένο....

Link to comment
Share on other sites

Επαγγελματική δουλεία φίλε μου! Σου αξίζουν συγχαρητήρια!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα τα σχολια σας ειναι απλα καταπληκτικα

Σας ευχαριστω ολους για τα σχολια σας και ελπιζω να ανεβαζουμε ολοι μας τις κατασκευες μας και το aquazone μερα με την μερα!!

Link to comment
Share on other sites

Καμια φώτο με το ενυδρέιο που φωτίζει θα δούμε!

Κατσε να βαλει πρωτα τις ομπρελιτσες για τον ηλιο που ερχεται.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο μιτσαρα μου το έργο σου είναι πολλή κάλο και από τη βλέπω επαγγελματικό,από τη βλέπω θα σε χρειαστώ άμεσα για κατασκευές by jim salt!aaaa τον καφέ ακόμα τον χρωστάς δεν το ξέχασα......λίγο βοήθεια και στηρίξει από όλους μας για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...