Jump to content

Από Τα Τροπικά Στα Πιο Δροσερά


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ,μετά από αρκετό καιρό παραμονής μου με το μεγάλο μου ενυδρείο ( RIO 400 ) http://www.aquazone....l=&fromsearch=1

στην Αφρική αποφάσισα να μετακομίσω και για αρκετό διάστημα θέλω να ελπίζω εδώ στις πιο δροσερές θερμοκρασίες.Το σύστημα υποστήριζετε μηχανικά- βιολογικά από ενα 2028 eheim και φωτίζεται από δύο λάμπες Τ8 ,daylight - seraplant.

Η θερμοκρασία σήμερα ήταν στους 23 βαθμούς περίπου ,το aquascaping δεν έχει ολοκηρωθεί ακόμα και φαντάζομαι οτι σε ενα μήνα περίπου θα έχει ολοκληρωθεί , τα φυτά ακόμα βρίσκονται στα γλαστράκια τους και θα τακτοποιηθούν όταν ολοκληρωθεί το στήσιμο.

Προς το παρόν κράτησα την άμμο αφου καθαρίστηκε όσον ήταν δυνατό.

Τροφές άρχισα με μια HIKARI pellets και σύντομα θα έχω και sticks για χρυσόψαρα της TROPICAL ,επίσης θα παραγγείλω κάποιες συγκεκριμένες τροφές HIKARI που θέλω ,

Στη διατροφή θα μπεί και σπιρουλίνα και προχωρώντας θα δούμε τι άλλο θα προσφέρω για φαγητό ,μην ξεχνάμε είμαι και αρχάριος στο νέο θεματικό και διαβάζω.

Δείτε ενα πρώτο βίντεο 2 ώρες μετά την είσοδο τους στο ενυδρείο

Υ.Γ. Για τους φίλους Αφρικάνους συνεχίζω στην Αφρική με τα μικρότερα πια ενυδρεία που αναφέρονται στο προφίλ μου

:) :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα Σωκράτη.

Καλως ήρθες και στα παγωμένα ύδατα. :cold: Οι γνώσεις και οι γενικότερη εμπειρία σου στον ενυδρειακό χώρο σε οδηγούν πάντα σε σωστά ξεκινήματα και ολοκληρωμένα αποτελέσματα.

Προσωπικά σαν διαμόρφωση περιβάλλοντος ενυδρείου μου αρέσει ακόμη και αν δεν έχει ολοκληρωθεί η τελική εικόνα.Για τα φυτά έχω τις επιφυλάξεις μου αν θα υπάρχουν στο μέλλον.(πάλι με ούνους έμπλεξες) :rasp:

Ελπίζω και εύχομαι να σε καταπλήξουν οι νέοι σου κάτοικοι.

Link to comment
Share on other sites

φίλε Σωκράτη το μεράκι σου για το χόμπι και οι γνώσεις σου στον χώρο αυτό προδιαγράφουν σίγουρη την επιτυχία στην καινούρια σου επιλογή για κρύα νερά !!!!!!!!!! είναι υπέροχα τα ψαράκια σου, να σου ζήσουν !!!!!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Να χαιρεσε τους νεους φιλους Σωκρατη και πανω απο ολα χαιρομε που τους προσφερεις τις σωστες απαιτησεις μια που συχνα πυκνα τα βλεπουμε να την παλευουν μεσα σε μικρα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτό δεν το περίμενα! Όλο εκπλήξεις είσαστε γιατρέ! :)

Πριν λίγο καιρό όταν ξεκίνησα να στήνω το δικό μου malawi ενυδρείο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77325&hl=&fromsearch=1 έγραψα για ένα χρυσόψαρο που μεταφέρθηκε στην Αφρική, τώρα δεν ξέρω τι να πω!

Όπως και να έχει αγαπητέ χαίρομαι που θα σας έχουμε κοντά μας και είμαι σίγουρος πως η επιλογή των ryukin θα σας ανταμείβει καθημερινά!

Στο διαταυτα τώρα και σε ότι αφορά το ενυδρείο θα πω πως αρχικά η επιλογή των διαστάσεων/λίτρων είναι πέραν των προσδοκιών αξιοσέβαστη και με πολλές ακόμα δυνατότητες επέκτασης σε ότι αφορά το aquascape.

Η φυλτρανση του ενυδρείου θεωρητικά είναι αρκετή στην πράξη όμως πιθανών αργότερα να χρειαστεί να προσθέσετε ακόμα ένα δεύτερο φίλτρο. Η προσθήκη μιας κάλτσας ενεργού άνθρακα εκτός από χημική υποστήριξη θα προσφέρει διαύγεια στο νερό που θα το εκτιμήσουν και τα ψάρια σας και εσείς.

Επειδή το μήκος το ενυδρείου είναι μεγάλο θα πρότεινα να τοποθετηθεί ακόμα μια αεροπετρα για μεγαλύτερη ανατάραξη της επιφάνειας και αύξηση της οξυγόνωσης του νερού μιας που τα χρυσόψαρα το χρειάζονται. Επίσης θεωρώ απαραίτητο σε αυτές τις διαστάσεις να τοποθετηθούν και δυο μικροί κυκλοφορητές για να καλύψουν πιθανά νεκρά σημεία που θα υπάρξουν σίγουρα και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα εμφάνισης κυανοβακτυριου.

Για το aquascape θα πρότεινα δυο μεγάλες ρίζες redmoor wood, αρκετές πέτρες ακόμα και σκληρά φυτά όπως Java Fern (Microsorum Pteropus), Anacharis (Egeria Densa), Moss, Sword plants, Anubias και Cryptocorines όπου θα δώσουν ένα πολύ όμορφο αισθητικό αποτέλεσμα αλλά και ένα πιο ενδιαφέρων περιβάλλον για τα χρυσόψαρα μιας που είναι ψάρια που γενικός πλήττουν σε ένα χώρο χωρίς δυνατότητα εξερεύνησης. Εδώ να προσθέσω πως ο μύθος που θέλει τα χρυσόψαρα να τρώνε τα φυτά δεν είναι και απόλυτα ο κανόνας μιας που από είδος σε είδος διαφέρουν και με τα ryukin σε συνδυασμό με ένα καλό τάϊσμα δεν πιστεύω πως θα αντιμετωπίσετε προβλήματα.

Για την διατροφή τους υπάρχουν αρκετές επιλογές στην αγορά πάντα όμως το κύριο χαρακτηριστικό τους θα πρέπει να είναι η ικανότητα τους να βυθίζονται μιας που συμπτώματα όπως αυτά της νηκτικής κύστης δεν αργούν να εμφανιστούν ειδικά στις fancy ποικιλίες και σε καμιά περίπτωση δεν θέλουμε να δούμε το χρυσόψαρο μας ανάσκελα. Όσον αφορά την σπιρουλινα εγώ προσωπικά δεν θα την επέλεγα μιας που με λίγα φρέσκα λαχανικά (μαρούλι, αγγούρι, αρακά) θα ήταν καλυμμένα από πλευράς φυτικών συστατικών. Μην ξεχνάμε ότι και οι υπόλοιπες τροφές για χρυσόψαρα περιέχουν σε ένα ποσοστό τέτοια συστατικά, οπότε καλό είναι η σπιρουλινα να αποφεύγετε σε τέτοιες περιπτώσεις.

Κατά τα αλλά εύχομαι καλή συνέχεια στην κατηγορία κρύου νερού και ελπίζω να βοήθησα….

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την υποδοχή αλλά και για τις παρατηρήσεις σας.

1,Θα μπούν και άλλα φυτά στο ενυδρείο προσπαθώντας να το πρασινίσουμε ακόμα λίγο και βέβαια να είναι ανθεκτικά απένανι στις διαθέσεις των ψαριών.

2.Αγαπητέ ebenos το εχω στο μυαλό μου για την φίλτρανση σε βάθος χρόνου αλλά δεν θα προσθέσω άλλο κάνιστρο θα ισορροπήσω την πιθανή απουσία του με άλλες ενέρεγειες ρουτίνας.

3,Τους εξτρα κυκλοφορητές τους έχω στο μυαλό μου μήπως γίνει κάποια χρήση.Δεν άλλαξα την άμμο σε χαλίκι που θα με βοηθούσε καλύτερα στο σιφωνάρισμα και παρότι έγινε αρκετός καθαρισμός της άμμου βλέπω μικροσωματίδια για τον λόγο αυτό το spray bar εχει μια ελαφρά διαγώνια κατευθυνση προς τα κάτω για να βοηθήσει λίγο.

4.Αερόπετρα μ'άλλον θα βγάλω αυτή και θα βάλω μεγαλύτερη ,η αεραντλία μου είναι η κατσαρόλα της sera πολύ μεγάλη..

5.Την σπιρουλίνα την σκέφτομαι για 2 φορές την εβδομάδα μόνο.

6,Οσον αφορά τις τροφές αυτή που πήρα είναι επιλέοντα pellets -δεν βρήκα κάτι άλλο ενδιαφέρον - αλλά σύντομα θα ΄'εχω pellllets και sticks Βυθιζόμενα.

7.Για το ζήτημα των ριζών επειδή διάβασα σε ενα αμερικάνικο βιβλίο οτι μπορεί να χρησιμοποιηθούν και driftwoods πρόλαβα και πήρα και τα μουλιάζω τώρα στο νερό και μετά θα τα χρησιμοποιήσω

Και πάλι ευχαριστώ παιδιά για την υποδοχή οι παρατηρήσεις πάντα ευπρόσδεκτες και πάντα τις λαμβάνω με προσοχή υπόψιν μου :) :)

Αυτά τα λίγα ξέρω οτι είμαι αρχάριος εδώ μέσα προσπαθώ να διαβάσω

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Το καλό ειναι ότι τα περνεισ γρήγορα τα γράμματα :P

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Σωκρατη εχεις σκεφτει κατι για τη ψυξη το καλοκαιρι?

Link to comment
Share on other sites

Ηλία τίποτα ακόμα ,είναι νωρίς εξάλλου ο χειμώνας ακόμα να μπεί θα το σκεφτώ, θα διαβάσω και τι ανοχές έχουν και θα πράξω ανάλογα πάντως το ψυκτικό τελείωσε

:) :)

Link to comment
Share on other sites

Πάμε για κανά ουζακι να συζητήσουμε γενικότερα για ανοχές σε θερμοκρασία και για το aqua scape ( του τραπεζιου ).....

Link to comment
Share on other sites

νομιζω κ.Σωκρατη πιάσατε απροετοίμαστους πολλους απο εμας! :D

εχθες συγκεκριμενα ειδα οτι την θεση των τροφεους στο προφιλ σας ειχαν παρει τα ερωτιματικα! ειπα οτι κατι αξιοσημείωτο περιμενει το φορουμ!! τελικα επεσα μεσα, αφηνοντας αφωνους τους αφρικανους! :D

ευχομαι καλη συνεχεια στο καινουριο σας προτζεκτ το οποιο φέρει απο τωρα την σφραγιδα επιτυχιας! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικός αποφασίσετε την σπιρουλινα (μιας και από προσωπικές εμπειρίες δεν με έχει κερδίσει) καλό θα ήταν να μην την χορηγείτε πάνω από μια φορά την εβδομάδα. Επίσης καλό θα ήταν να εντάξετε και μια φορά την εβδομάδα βρασμένο αρακά και ακόμα μια μέρα που δεν θα ταΐζετε καθόλου. Όσον αφορά τα επιπλέοντα pellets, μακριά και αλάργα, είναι πολύ χειρότερα από τα flakes στην επιφάνεια κατά την γνώμη μου. Μια πολύ καλή τροφή και άμεσα βυθιζόμενη που προτείνω να είναι από της κύριες τροφές είναι αυτά τα pellets της tropical.

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΣΩΚΡΑΤΗ !!!!!!!!!

Εριγησα (οχι απο το κρυο νερο :)) απο το θεαμα, με τα ψαρια να κολυμπανε ανετα και ηρεμα ..... επιτελους σε ενα σωστων διαστασεων ενυδρειο.

Και σε ομαδα.

Με βαζεις στην πριζα, γιατι εχω δυο χρυσοψαρα σε ενα 140αρι, και βλεπω διπλα το ριο400 και το φανταζομαι με χρυσοψαρα μεσα ;)

Αν μπορεσω και παρω την αποφαση και δωσω τα τροπικα, με βλεπω να μπαινω στο κλαμπ των μεγαλων ενυδρειων σαν το δικο σου, με χρυσοψαρα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τυχερά χρυσόψαρα!

Με το καλό να τα ευχαριστηθείς και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο γιατρε.Τους προσφερεις κατι που σπανια προσφερουν σε αυτο το ειδος ψαριων.

Σου ευχομαι να τα χαρεις οσο τα προηγουμενα

:)

Link to comment
Share on other sites

Ανετο και ωραιο περιβαλλον για τα ψαρια Σωκρατη!Μια ομορφη και οικονομικη εναλλακτικη για αυτα τα αδικημενα ψαρια.Οταν προστεθουν και τα ξυλα θα δειξει υπεροχο.Ελπιζω να εχεις και τα βιβλια σου πλεον,αν και εισαι ετοιμος :D

Να τα χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικός αποφασίσετε την σπιρουλινα (μιας και από προσωπικές εμπειρίες δεν με έχει κερδίσει) καλό θα ήταν να μην την χορηγείτε πάνω από μια φορά την εβδομάδα. Επίσης καλό θα ήταν να εντάξετε και μια φορά την εβδομάδα βρασμένο αρακά και ακόμα μια μέρα που δεν θα ταΐζετε καθόλου. Όσον αφορά τα επιπλέοντα pellets, μακριά και αλάργα, είναι πολύ χειρότερα από τα flakes στην επιφάνεια κατά την γνώμη μου. Μια πολύ καλή τροφή και άμεσα βυθιζόμενη που προτείνω να είναι από της κύριες τροφές είναι αυτά τα pellets της tropical.

Σίγουρα μια φορά την εβδομάδα θα έιναι σε νηστεία , τον αρακά δεν το ξεχνώ θα δώ τι μπορώ να κάνω ,την τροφή της tropical όπως έγραψα και πιο πάνω ήδη θα την έχω την επόμενη εβδομάδα.Με προβληματίζει και μένα τα επιπλέοντα pellets αλλά ήταν μια πρώτη λύση μέχρι να μπούμε καλύτερα στη διατροφική σειρά.

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΣΩΚΡΑΤΗ !!!!!!!!!

Εριγησα (οχι απο το κρυο νερο :)) απο το θεαμα, με τα ψαρια να κολυμπανε ανετα και ηρεμα ..... επιτελους σε ενα σωστων διαστασεων ενυδρειο.

Και σε ομαδα.

Με βαζεις στην πριζα, γιατι εχω δυο χρυσοψαρα σε ενα 140αρι, και βλεπω διπλα το ριο400 και το φανταζομαι με χρυσοψαρα μεσα ;)

Αν μπορεσω και παρω την αποφαση και δωσω τα τροπικα, με βλεπω να μπαινω στο κλαμπ των μεγαλων ενυδρειων σαν το δικο σου, με χρυσοψαρα !!!!!

Σπύρο ευχαριστώ , με την κρίση λοιπόν ειχα αποφασίσει να το κλείσω εντελώς το ενυδρείο αλλά την ιδέα μου την πρότεινε ο αδελφός μου και έτσι αποφάσια αφενός να φιλοξενήσω με άνεση και όπως τους αξίζει αυτά τα πράγματι υπέροχα ψάρια και να κάνω και την οικονομία στο ρεύμα χωρίς να αδικήσω ούτε τα ψάρια αλλά και εμένα χάνοντας ενα τέτοιο ενυδρείο.

Π'αντως αν αποφασίσεις να αλλάξεις το τροπικό θα δεις οτι αξίζει τον κόπο.Εγώ έμεινα μαζί τους αρκετές ώρες χθές πρώτη μέρα και δεν το πίστευα τι ψάρια είναι ,έχει πολύ ενδιαφέρον γιατί και σε μένα πρώτη φορά συμβαίνει.

Στο ενα βιβλίο που έχω αγοράσει για χρυσόψαρα ο συγγραφέας αναρωτιέται πιό άλλο χόμπυ έχει ηλικία 1000 χρόνια ίσως και περισσότερο αναφερόμενος στην φιλοξενια χρυσοψάρων από τους κινέζους και μετά από τους Ιάπωνες ,κανένα!!!

:) :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά λόγια αλλά και για τις παρατηρήσεις ,νάστε καλά ,DIMITRIOS τα βιβλία τα παρέλαβα και άρχισα την μελέτη χαλαρά :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο ευχαριστώ , με την κρίση λοιπόν ειχα αποφασίσει να το κλείσω εντελώς το ενυδρείο αλλά την ιδέα μου την πρότεινε ο αδελφός μου και έτσι αποφάσια αφενός να φιλοξενήσω με άνεση και όπως τους αξίζει αυτά τα πράγματι υπέροχα ψάρια και να κάνω και την οικονομία στο ρεύμα χωρίς να αδικήσω ούτε τα ψάρια αλλά και εμένα χάνοντας ενα τέτοιο ενυδρείο.

Π'αντως αν αποφασίσεις να αλλάξεις το τροπικό θα δεις οτι αξίζει τον κόπο.Εγώ έμεινα μαζί τους αρκετές ώρες χθές πρώτη μέρα και δεν το πίστευα τι ψάρια είναι ,έχει πολύ ενδιαφέρον γιατί και σε μένα πρώτη φορά συμβαίνει.

Στο ενα βιβλίο που έχω αγοράσει για χρυσόψαρα ο συγγραφέας αναρωτιέται πιό άλλο χόμπυ έχει ηλικία 1000 χρόνια ίσως και περισσότερο αναφερόμενος στην φιλοξενια χρυσοψάρων από τους κινέζους και μετά από τους Ιάπωνες ,κανένα!!!

:) :)

:thumbup: :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Καλωριζικο κι απο μενα Κ. Σωκρατη :thumbup:

Νάσαι καλά , τις επόμενες μέρες θα βγάλω και άλλες φωτό και βίντεο

:)

Link to comment
Share on other sites

Ως ηθικός αυτουργός του εγχειρήματος είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα !

Well done brother !

έχεις δρόμο μπροστά σου αλλά ελπίζω ότι θα στεριώσει το ενυδρείο

και μέσα από την απλότητά του και την παραδοσιακή ομορφιά των ryukin θα συνεχίσει να αναδεικνύει το χώρο σου.

Τόσο πολύ που αν σκεφτώ να αφήσω τα tropheus μου φαίνεται ότι θα σε ακολουθήσω!

Νομίζω ότι ο ebenos έχει δίκιο για τη διατροφή. Η σπιρουλίνα (που έχεις αρκετή ακόμη λόγω tropheus) είναι για τα χρυσόψαρα ότι το krill, το mysis και το shrimp mix για τα tropheus (δηλαδή με μέτρο).

Καλή συνέχεια και ελπίζω να τα δω από κοντά όταν θα έρθω Αθήνα

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...