Jump to content

Από Τα Τροπικά Στα Πιο Δροσερά


Recommended Posts

Ως ηθικός αυτουργός του εγχειρήματος είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα !

Well done brother !

έχεις δρόμο μπροστά σου αλλά ελπίζω ότι θα στεριώσει το ενυδρείο

και μέσα από την απλότητά του και την παραδοσιακή ομορφιά των ryukin θα συνεχίσει να αναδεικνύει το χώρο σου.

Τόσο πολύ που αν σκεφτώ να αφήσω τα tropheus μου φαίνεται ότι θα σε ακολουθήσω!

Νομίζω ότι ο ebenos έχει δίκιο για τη διατροφή. Η σπιρουλίνα (που έχεις αρκετή ακόμη λόγω tropheus) είναι για τα χρυσόψαρα ότι το krill, το mysis και το shrimp mix για τα tropheus (δηλαδή με μέτρο).

Καλή συνέχεια και ελπίζω να τα δω από κοντά όταν θα έρθω Αθήνα

Ευχαριστώ ,ως ηθικός αυτουργός λοιπόν να ακολουθήσεις και να γίνεις συνένοχος ,πράγματι είναι κάτι διαφορετικό και αξίζει τον κόπο.Η σπιρουλίνα θα δοθεί με μέτρο.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ ,ως ηθικός αυτουργός λοιπόν να ακολουθήσεις και να γίνεις συνένοχος ,πράγματι είναι κάτι διαφορετικό και αξίζει τον κόπο.Η σπιρουλίνα θα δοθεί με μέτρο.

:)

Nα υποθεσω 2 φορες τηνν εβδομαδα;Και μιλαμε στην διατροφη για pellets και crisps;Με το καλο να ολοκληρωθει και το set up

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη Σωκρατη!!!

Οταν τελειωσει το Aquascape ειμαι σιγουρος οτι θα τριβουμε τα ματια μας!!!!!

Να εισαι καλα να το χαιρεσαι....

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στο νέο ενυδρείο!Σε αυτά τα λίτρα πιστεύω οτι θα δεις αυτό που πρέπει από τα συγκεκριμένα ψάρια.

Περιμένουμε φωτογραφίες από το τελικό aquascape! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ,λιγη υπομονή και σε λίγο καιρό θα είναι έτοιμο στη τελική του μορφή

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα ξεκινά το χόμπι !!!

Ως δεύτερος ηθικός αυτουργός , πήγα και το είδα ........ εγκρίθηκε !!!!! ..... τα ψαράκια έπεσαν στα κατάλληλα χέρια !!!!

Η διατροφή θα ρυθμιστεί έτσι όπως πρέπει να είναι , εντός ολίγων ημερών .

Link to comment
Share on other sites

Pολυ ομορφο σωκρατη! Μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα ξεκινά το χόμπι !!! :huh:

Ως δεύτερος ηθικός αυτουργός , πήγα και το είδα ........ εγκρίθηκε !!!!! ..... τα ψαράκια έπεσαν στα κατάλληλα χέρια !!!!

Η διατροφή θα ρυθμιστεί έτσι όπως πρέπει να είναι , εντός ολίγων ημερών .

Σωκρατη μην αγχωνεσαι για το φαι.Δινε τους λεφτα να τρωνε εξω :P

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα ξεκινά το χόμπι !!!

:bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο

Πολύ τυχερά αυτά τα ψάρια :)

Καλή αρχή στα κρύα νερά Σωκράτη. :thumbup:

Τό βλέπω, σύντομα, να γίνεται ενυδρείο πρότυπο B)

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ εμείς τα είπαμε και τα λέμε συχνά τις καλύτερες ευχές μου για εσένα και για τα ζωντανά σου...... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο

Πολύ τυχερά αυτά τα ψάρια :)

Καλή αρχή στα κρύα νερά Σωκράτη. :thumbup:

Τό βλέπω, σύντομα, να γίνεται ενυδρείο πρότυπο B)

Γιατρέ εμείς τα είπαμε και τα λέμε συχνά τις καλύτερες ευχές μου για εσένα και για τα ζωντανά σου...... :thaman:

Που είστε βρε μάγκες ;; με υπομονή θα δείτε τι πρόκειται να γίνει και θέλω να ελπίζω οτι θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον :) :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό περί οικονομικής λύσης και χρυσόψαρο που το τοποθετείτε γιατί δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε.

Από άποψη τροφής η από άποψη της χαμηλής τιμής που έχουν τα χρυσόψαρα σαν ψάρια?

Κατά τα άλλα οι ρουτίνες είναι πάνω κάτω οι ίδιες από άποψη κόστους με τα υπόλοιπα ενυδρεία γλυκού νερού.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό περί οικονομικής λύσης και χρυσόψαρο που το τοποθετείτε γιατί δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε.

Από άποψη τροφής η από άποψη της χαμηλής τιμής που έχουν τα χρυσόψαρα σαν ψάρια?

Κατά τα άλλα οι ρουτίνες είναι πάνω κάτω οι ίδιες από άποψη κόστους με τα υπόλοιπα ενυδρεία γλυκού νερού.

ειναι πιο οικονομικα τα χρυσοψαρα γιατι δεν χρειαζομαστε θερμοστατη, ο οποιος ειναι το πιο ενεργοβορο εξαρτημα σε ενα ενυδρειο γλυκου νερου το χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πιο οικονομικα τα χρυσοψαρα γιατι δεν χρειαζομαστε θερμοστατη, ο οποιος ειναι το πιο ενεργοβορο εξαρτημα σε ενα ενυδρειο γλυκου νερου το χειμωνα.

Αν εννοείς σε μόνιμη βάση, συμφωνώ μαζί σου αλλά προσωπικά δεν το θεωρώ ιδιαίτερα αξιόλογο κόστος ώστε να σε αποτρέψει να ασχοληθείς με τροπικά ψάρια και να κρίνει την επιλογή σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς σε μόνιμη βάση, συμφωνώ μαζί σου αλλά προσωπικά δεν το θεωρώ ιδιαίτερα αξιόλογο κόστος ώστε να σε αποτρέψει να ασχοληθείς με τροπικά ψάρια και να κρίνει την επιλογή σου.

φιλε ebenos το αξιολογο κοστος, ειναι για τις δυνατοτητες του καθε ανθρωπου ειναι τελειος διαφορετικο ειδικα τις σημερινες μερες, αυτο που καποιος το θεωρει γελειο για καποιον αλλο ειναι τρομερο.

βεβαια δεν γνωριζω αν ο Σωκρατης το εκανε για αυτον το λογο, αλλα η χρηση θερμοστατη σε μεγαλα ενυδρεια απλα ποναει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε ebenos το αξιολογο κοστος, ειναι για τις δυνατοτητες του καθε ανθρωπου ειναι τελειος διαφορετικο ειδικα τις σημερινες μερες, αυτο που καποιος το θεωρει γελειο για καποιον αλλο ειναι τρομερο.

βεβαια δεν γνωριζω αν ο Σωκρατης το εκανε για αυτον το λογο, αλλα η χρηση θερμοστατη σε μεγαλα ενυδρεια απλα ποναει πολυ.

Σου είπα και νωρίτερα ότι δεν διαφωνώ με την τοποθέτηση σου απλά εγώ προσωπικά δεν το αξιόλογο και όχι επειδή μπορεί να είμαι λεφτάς η όχι, που σε διαβεβαιω ότι δεν μου περιζευουν ούτε και εμένα απλά δεν το έψαξα ποτέ.

Αλήθεια ξέρεις εσυ η κάποιος άλλος να μας πει πιο είναι περίπου το κόστος χρήσεις ενός θερμοστάτη αν το έχεις ψάξει?

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα και νωρίτερα ότι δεν διαφωνώ με την τοποθέτηση σου απλά εγώ προσωπικά δεν το αξιόλογο και όχι επειδή μπορεί να είμαι λεφτάς η όχι, που σε διαβεβαιω ότι δεν μου περιζευουν ούτε και εμένα απλά δεν το έψαξα ποτέ.

Αλήθεια ξέρεις εσυ η κάποιος άλλος να μας πει πιο είναι περίπου το κόστος χρήσεις ενός θερμοστάτη αν το έχεις ψάξει?

εξαρταται απο τρεις παραγοντες.

1. ποσα βαττ ειναι.

2. ποση ωρα αναβει καθε μερα.

3. την ακριβοτερη τιμη της κιλοβατωρας που πληρωνεις στον λογαριασμο της ΔΕΗ.

απο προσωπικη εμπειρια, ενα ενυδρειο 120λτ με 150 watt θερμοστατη και θερμοκρασια 27 βαθμους. και ενα 300λτ με 300 watt θερμοστατη και θερμοκρασια 29 βαθμους, σε δωματιο με 19 βαθμους θερμοκρασια τον φεβρουαριο του 2012, αξια ρευματος 37 euro.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλαιότερα που είχα δίσκους το δίμετρο, για να έχει 30ο C δούλευαν 800w θερμοστάτες όλο τον χειμώνα και 20 ώρες την ημέρα,(την τετραμηνία περίπου 170€)

όταν έβαλα σκαλάρια γιά 25,5ο C αρκεί ένας 300w μερικές ώρες την ημέρα,

φαντάσου τώρα για τα χρυσόψαρα, που άνετα ζουν σε 22ο C ,δεν θα ανάβει καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Αν και ήσασταν και οι δυο σας κατατοπιστικοί πιθανολογώ πως αυτές οι τιμές είναι ενδεικτικές γιατί για να βγουν η αληθείς τιμές χρειάζεται ξεχωριστός μετρητής πράγμα που σίγουρα δεν θα υπήρχε. Όπως και να έχει αυτό που λέτε έχει μια βάση και αν κάποιος το αξιολογεί σε μεγάλο βαθμό ώστε να τον περιορίζει στην επιλογή των ειδών που θα επιλέξει τότε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ήσασταν και οι δυο σας κατατοπιστικοί πιθανολογώ πως αυτές οι τιμές είναι ενδεικτικές γιατί για να βγουν η αληθείς τιμές χρειάζεται ξεχωριστός μετρητής πράγμα που σίγουρα δεν θα υπήρχε. Όπως και να έχει αυτό που λέτε έχει μια βάση και αν κάποιος το αξιολογεί σε μεγάλο βαθμό ώστε να τον περιορίζει στην επιλογή των ειδών που θα επιλέξει τότε κανένα πρόβλημα.

υπηρχε μετρητης συνδεδεμενος με τους 2 θερμοστατες.

καλυτερα να τα πουμε σε ενα νεο θεμα.

Σωκρατη συγνωμη που στο χαλασαμε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

υπηρχε μετρητης συνδεδεμενος με τους 2 θερμοστατες.

καλυτερα να τα πουμε σε ενα νεο θεμα.

Σωκρατη συγνωμη που στο χαλασαμε λιγο.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το χαλάτε το θέμα απλά να πω οτι όταν φιλοξενούσα τις tropheus θα έλεγα οτι ήταν αρκετά φορτωμένο σε watt για μένα τουλάχιστον δείτε την παρουσίαση http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=53394&hl=&fromsearch=1 ,επιστρέφοντας λοιπόν το καλοκαίρι και ήλθε ο λογαριασμός ΔΕΗ στο γραφείο σχεδόν αποφάσισα να διαλύσω εντελώς το ενυδρειο στα πλαίσια οικονομίας αλλά έχοντας την πρόταση του αδελφού μου αποφάσισα να προχωρήσω σε ενυδρείο με λιγότερα βαττ και κατέληξα στα χρυσόψαρα πράγμα που απο οτι βλέπω έχει πολύ ενδιαφέρον.Σε απάντηση μου στο Σπύρο αναφέρω ξανά τον λόγο που πήγα στα χρυσόψαρα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80203&view=findpost&p=721470

Ο καθένας ο,τι μπορεί ,οι εποχές είναι λεπτές και άγριες και προηγούνται άλλα πράγματα ,απλά προσπαθώ να διατηρήσω το κέφι μου με λιγότερη κατανάλωση ενέργειας.

:) :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η οικονομική κρίση τελικά έχει δημιουργήσει τρομερά προβλήματα ακόμα και στα τροπικά ψάρια! :)

Πάντως πιστεύω πως ανεξάρτητα από τα τιμολόγια της Δεη την νέα σας επιλογή θα την χαρείτε στο έπακρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...