Jump to content

Αποριουλες... Για χαλαζιακο χαλικι, σιλικονη, ιδιοκατασκευες, πετρες, καθαρισμος αντλιας.


Recommended Posts

Καλησπεριζω την κοινοτητα!

Σε λιγο θα αποκτησω 3kg χαλαζιακο χαλικακι με διαμετρο 2mm πανω-κατω. Κανει για να το βαλω σαν υποστρωμα ετσι? Απο καθαρισμα λεω να το πλύνω και μετα να το βρασω κανενα 2ωρο. Καλα δεν ειναι?

Αγορασα σιλικονη Logo Acetoxy 1000. Λεει οτι κανει για ενυδρειακη χρηση :) . Το ιδιο λεει και το προιον (δειχνει ενα ενυδρειο) και ο πωλητης. Εσεις τι λετε? Την εχει χρησιμοποιησει κανεις? (Ρωταω γιατι καλυτερα να φυλας τα ρουχα σου...)

Θελω να κανω βασεις για φυτα. Θα ανακατεψω σιλικονη με χαλικια και θα δωσω σχηματα που μου αρεσουν για να κρατανε τα φυτα.

Αργοτερα ισως και για καμια ιδιοκατασκευη ενυδρειο.

Ενας φιλος μου εδωσε πετρες που ειχε στο ενυδρειο του. Το τεστ για να της βαλω μεσα γινεται με ενα οξυ. Υδροχλωριο ειναι? Αν δεν αφριζουν τις βαζω μεσα αφου πρωτα τους κανω ενα βρασιματακι?

Αγορασα μια μεταχειρισμενη αντλια. Αυτην πριν την χρησιμοποιησω πως να την καθαρισω? Την εχω σε ενα κουβα και δουλευει. Μπορω να κανω κατι αλλο?

Συγνωμη αν σας κουρασα..

Link to comment
Share on other sites

δε κτλ με τη σιλικονη και τχ χαλαζιακη τι θα κανεις?????

αντλια τι εννοεις??????

και ξυδακι να βαλεις μια χαρα εισαι αν αφρισουν δε της βαζεις της ξεπλενεις πολυ καλα με νερο και βρασημο αν δε βαριεσαι

τα πετρεδακια ειναι πολυ απλο να τα καθαρισεις παιρνεις ενα κουβα βαζεις μεσα τα χαλικακια γεμιζεις νερο στην αρχη θα δεις να βγαινει μια θολουρα συνεχισε να ρηχνεις νερο με λαστιχο μεχρι να ειναι λαμπικο το νερο και να μπορεις να δεις το χαλικι μεσα απο αυτο

Link to comment
Share on other sites

...Σε λιγο θα αποκτησω 3kg χαλαζιακο χαλικακι με διαμετρο 2mm πανω-κατω. Κανει για να το βαλω σαν υποστρωμα ετσι? Απο καθαρισμα λεω να το πλύνω και μετα να το βρασω κανενα 2ωρο. Καλα δεν ειναι?...

Μια χαρά κάνει Στέλιο, αλλά δεν χρειάζεται να το βράσεις τόσο πολύ. Ενα τέταρτο είναι αρκετό να σκοτώσει τα πάντα. Πρώτα να το ξεπλύνεις καλά, μετά να το βράσεις και μετά να το ξαναξεπλύνεις πάλι για λίγο μαζί με αντιχλώριο, πριν το βάλεις.

...Αγορασα σιλικονη Logo Acetoxy 1000. Λεει οτι κανει για ενυδρειακη χρηση :) . Το ιδιο λεει και το προιον (δειχνει ενα ενυδρειο) και ο πωλητης. Εσεις τι λετε? Την εχει χρησιμοποιησει κανεις? (Ρωταω γιατι καλυτερα να φυλας τα ρουχα σου...)...

Είναι ok. Την χρησιμοποιείς άφοβα. Απλώς δες την ημερομηνία λήξης - όχι τίποτα άλλο αλλά μπορεί να αργεί να στεγνώσει αν είναι ληγμένη ή να είναι ήδη μισοστεγνωμένη μέσα στο σωληνάριο και να σε δυσκολέψει στο δούλεμά της.

...Θελω να κανω βασεις για φυτα. Θα ανακατεψω σιλικονη με χαλικια και θα δωσω σχηματα που μου αρεσουν για να κρατανε τα φυτα...

Πολύ καλή ιδέα, το έχω κάνει και εγώ. Μπορείς να κάνεις διάφορες συνθέσεις, μόνο προσπάθησε να δείχνουν φυσικές. Μέχρι να στεγνώσει η σιλικόνη μπορείς να κρύψεις τα ξεχειλίσματά της ρίχνοντας άμμο στα σημεία αυτά, ώστε στο τέλος να μην φαίνεται ότι είναι κολλημένα.

...Αργοτερα ισως και για καμια ιδιοκατασκευη ενυδρειο...

Δύσκολο, γιατί θα χρειαστείς και άλλα σωληνάρια. Ενα δεν φτάνει ούτε για "κούκου"...

...Ενας φιλος μου εδωσε πετρες που ειχε στο ενυδρειο του. Το τεστ για να της βαλω μεσα γινεται με ενα οξυ. Υδροχλωριο ειναι? Αν δεν αφριζουν τις βαζω μεσα αφου πρωτα τους κανω ενα βρασιματακι?...

Υδροχλωρικό οξύ (το ακουαφόρτε δηλαδή). Μπορείς να κάνεις το τεστ και με ξύδι το οποίο λειτουργεί κατά τοο ίδιο ακριβώς τρόπο - οξύ γαρ - μόνο που είναι μικρότερης έντασης. Οι ασβεστολιθικές πάντως θα αφρίσουν κανονικά. Αλλά με το ενυδρείο σου και τα γκάππυ που έχεις μέσα δεν έχεις κανένα πρόβλημα να τις βάλεις και αυτές. Αρκεί να μην το παρακάνεις και πάει το ρΗ σου στα μεγάλα... ύψη. Τα γκάππυ θέλουν σκληρά νερά με αλκαλικό ρΗ. Θυμήσου μόνο ότι δεν είναι Αφρικάνες...

...Αγορασα μια μεταχειρισμενη αντλια. Αυτην πριν την χρησιμοποιησω πως να την καθαρισω? Την εχω σε ενα κουβα και δουλευει. Μπορω να κανω κατι αλλο?...

Απολύμανση.

Ρίξε στο κουβά που δουλεύει αλάτι, ΕΚΤΟΖΟΝ και μια καλή δόση ΜΥΧΑΖΙΝ ή άλλο αντίστοιχο φάρμακο και άστη για 1 ημέρα.

...Συγνωμη αν σας κουρασα..

Συγχωρεμένος... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ!!

Οι πετρες αφρισαν, ογκο εχουν περι το μισο λιτρο. Να τις βαλω ή να ψαξω να βρω λαβα? Η λαβα πως επιρεαζει το νερο? Σκεφτομαι να βαλω τετοιες πετρες γιατι εμαθα οτι πιανει καλα η java moss πανω τους.

Για την απολυμανση το μονο που εχω ειναι το αλατι :) . Να ριξω καμια χλωρινη να τελειωνω?

Link to comment
Share on other sites

...Οι πετρες αφρισαν, ογκο εχουν περι το μισο λιτρο. Να τις βαλω ή να ψαξω να βρω λαβα? Η λαβα πως επιρεαζει το νερο? Σκεφτομαι να βαλω τετοιες πετρες γιατι εμαθα οτι πιανει καλα η java moss πανω τους...

Αν δεν σκοπεύεις να βάλεις άλλα ψάρια που θέλουν χαμηλό ρΗ & σκληρότητες, βάλτες.

Η λάβα δεν επηρεάζει το νερό από όσα γνωρίζω.

Η java moss πιάνει παντού, απλά στη λάβα πιάνει πιο γρήγορα γιατί είναι άγρια.

...Για την απολυμανση το μονο που εχω ειναι το αλατι :) . Να ριξω καμια χλωρινη να τελειωνω?

Ρίξε (αλλά όχι πολύ) μαζί με χλιαρό νερό και δούλεψέ την για 20 λεπτά. Καλό ξέπλυμα μετά και για 1 ημέρα να δουλέψει σε νερό με ΠΟΛΥ αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...